בית / סיקורים / סיקורי משחקים / משחקי PC / Crusader Kings II: The Reaper's Due – סיקור ההרחבה

Crusader Kings II: The Reaper's Due – סיקור ההרחבה

Crusader Kings II הוא משחק אסטרטגיה המתרחש בתקופת ימי הביניים; ביבשת אירופה, צפון אפריקה, ואזורים נרחבים באסיה. המשחק פותח על ידי חברת Paradox Development Studio ויצא בשנת 2012 למחשב האישי. במשחק אנחנו משחקים שליט לבחירתנו על מפת העולם – החולש על מחוז, מדינה, אזור מסוים או אפילו על יבשת שלמה.

מה המטרה שלנו במשחק? לדאוג שהשושלת של משפחתנו תישמר, ושהשושלת תרחיב את שטח השליטה שלה, ותהפוך לאימפריה הגדולה ביותר. איך אנחנו עושים את זה? בהמון דרכים שונות ומשונות: מלחמות על מחוזות, יצירת בריתות בעזרת נישואים, ואפילו הפצת שמועות על שליטים אחרים (לדוגמה – אנחנו יכולים להפיץ שמועה על הומוסקסואליות של מלך מסוים, ועל ידי כך לגרום לאפיפיור להפסיק לתת לו כספים).

Crusader Kings II הוא אחד ממשחקי האסטרטגיה המסובכים ביותר שאי פעם שיחקתי, אבל גם אחד מהמעניינים ביותר, ברגע שמבינים אותם. המשחק מלא באפשרויות שונות שמחכות להתגלות, ושימוש בהם יגזול לנו עשרות (ואפילו מאות) שעות מהחיים. אז אחרי שעות משחק רבות, וקריאה בלתי פוסקת של מדריכים באינטרנט – אני מוכן להתחיל את הסיקור.

הבהרה קלה: בסיקור זה אסקור אך ורק את ה-DLC החדש – The Reaper's Due, ולא את המשחק המקורי. על מנת לשחק ב-DLC (ולהבין חלקים מהסיקור) עליכם להחזיק עותק מלא של Crusader Kings II.

The Reaper's Due

נכון להיום, ההרחבה החדשה ביותר שיצאה למשחק היא The Reaper's Due. זאת ההרחבה ה-11 שיוצאת למשחק כ-4.5 שנים לאחר יציאתו המקורית. ההרחבה החדשה עוסקת במחלות, מוות, ומגפות שונות יחד עם הגדולה מכולן – המגפה השחורה. אל המשחק מתווספים שינויי מערכת ומאפיינים חדשים שאמורים להעשיר את המשחק אפילו יותר. בנוסף, נוכל לחוות אירועים חדשים, Quests נוספים ופיזיקת משחק חדשה.

מחלות: גם לפני העדכון הנוכחי, שליטים, עובדיהם ובני משפחתם יכלו לחלות במחלות שונות. אך עכשיו, האנשים לא חולים באופן מידי, אלא מפתחים סימפטומים שונים (כמו כאבי ראש, הקאות, שיעולים ועוד דברים שעדיף לא לפרט). בצורה זו, ניתן לטפל במחלה ולנסות למנוע אותה או לעכב אותה. על מנת לטפל במחלות השונות, נוספה משרה חדשה (Minor Title) שניתן לאייש – Court Physician ("רופא החצר" שהוא הרופא האישי שלנו). הרופא האישי יוכל לטפל בסימפטומים השונים, ולתת לנו תרופות שונות שיצילו אותנו, או לפחות ינסו להציל אותנו.

crusader kings dlc1

בתי חולים: אל המשחק נוספה גם אפשרות בנייה חדשה של בתי חולים. בתי החולים יוכלו לעזור בטיפול במחלות ובבלימת המגפות השונות שפוגעות באוכלוסייה. על מנת לשפר ולפתח את בתי החולים נצטרך לחקור מוצבים וללמוד את דרכי הטיפול במחלה. בתי החולים דרושים בכל עיר שבשליטתנו והם גוזלים מאיתנו המון כסף והשקעה.

מגפות: אולי החלק הגדול ביותר שנוסף למשחק הוא המגפות השונות. המגפות מתפתחות לאט לאט (או מהר מהר, תלוי במגפה) ועוברות בין מדינות שונות, עד שנבלמות ומתחילות להיעלם. המגפות יכולות לגרום לבעיות רבות – נרוויח פחות מיסים, נצטרך להשקיע יותר כסף בבתי חולים, ואנחנו ובני משפחתנו נוכל למות בכל רגע. במשחק קיימות 20 מגפות ומחלות שונות, כל אחת נמשכת לתקופת זמן שונה, משפיעה בצורה שונה ופוגעת באחוזים שונים של האוכלוסייה. לדוגמה: המגפה השחורה; מדביקה כ-95% מהאזרחים, נמשכת כ-10 חודשים, ומתחילה כ-200 שנה לאחר התחלת המשחק. על מנת למנוע מהמגפה לחדור לשטח השליטה שלנו, נוספה גם האפשרות לסגור את השערים (Shut The Gate) סגירת השערים אמנם תקטין את הסיכוי של חדירת המגפה, אבל תוריד לנו גם 5 נקודות בדיפלומטיה.

crusader kings dlc2

אז מה חשבתי על העדכון?

אם להשוות את העדכון הנוכחי, לעדכונים הקודמים בסדרה (כמו Charlemagne, או Conclave) – לא הרבה השתנה. כמו העדכונים הקודמים, גם כאן אנחנו מקבלים כמה תוספות קטנות שלא באמת משפיעות על המשחק, ואפילו נמאסות לאחר תקופת שלטון אחת. המשחק מתחיל כרגיל ואנחנו מתחילים להרגיש את השינוי רק כ-200 שנה אחר כך. וגם כשמתפרצות המגפות – הן בדרך כלל לא מגיעות אלינו (בהנחה שאנחנו מתחילים באירלנד, כמו שחקן CK נורמלי). המגפות מתפרצות בדרך כלל באזור אסיה או צפון אפריקה, ומתקרבות באטיות לעבר אירופה – עד שנבלמות. אפילו מגפת Camp Fever שהתחילה באנגליה, נבלמה עוד לפני שהגיעה לאירלנד.

בסופו של דבר, המגפות הגיעו גם לאירלנד, ונאלצתי להשקיע המון כסף בבתי חולים, ובני משפחתי התחילו למות. גם הדמות ששיחקתי, קיבלה סרטן ומתה מהר מאוד לאחר מכן. אחר כך שיחקתי את היורש שלי, והוא גם כן מת מכלבת. אם בתחילת המשחק, רעיון המגפות והמחלות נשמע כיף – הוא לא ממש. הוא כן מוסיף המון עניין וריגוש, אבל הוא מקשה על המשחק יותר משמוסיף לחוויה.

crusader kings dlc3

לסיכום, The Reaper's Due מוסיף המון למשחק. מחלות, מגפות, משרות חדשות ומבנים נוספים. העדכון מקשה על המשחק (עוד יותר מכמה שהוא כבר קשה) ומי שאוהב אתגרים כאלו – יאהב לשחק בו. בשבילי, העדכון סיבך את המשחק עוד יותר והקשה עלי להרחיב את אזורי השליטה משום שגרם לי לבזבז המון כסף על בתי חולים, הקטין את הרווח ממסים, והוריד לי את מספר נקודות הדיפלומטיה. בנוסף, העדכון לא מוסיף המון למשחק, ואין סיבה הגיונית להשאיר אותו פועל (Active) בעת משחק רגיל. הוא ממצה את עצמו די מהר, למרות שהוא בהחלט מעניין בפעם הראשונה שמנסים אותו. לאחר הפעם הראשונה ששיחקתי אותו, פשוט חזרתי למסך הפתיחה, הורדתי את הוי מהעדכון, והתחלתי משחק חדש בלעדיו. לכן, למרות שהוא כיף, הוא לא שווה קנייה בשביל חוויה חד פעמית.

Crusader Kings II: The Reaper's Due זמין לרכישה כבר עכשיו בחנות Steam במחיר של 9.99$ לגרסה הרגילה, ו-13.99$ לגרסה הכוללת חבילת תוכן ייחודית לעדכון (לפירוט החבילה לחצו כאן).

Crusader Kings II: The Reaper's Due

כמות (של תוספות) - 6.5
איכות (של מה שהוסיפו) - 6
מהנה (העדכון כולו) - 5

5.8

סביר

העדכון החדש מעניין ומוסיף למשחק, אבל הוא מקשה מאוד וממצה את עצמו נורא מהר. לדעתי, הוא גם לא שווה קנייה.

User Rating: 2.55 ( 1 votes)

אודות שחר פנקס

שחר פנקס
בן 16, תלמיד לביולוגיה ומדעי המחשב, מתגורר בתל מונד, חובב מושבע של משחקים, קולנוע וכל שטות קטנה שקשורה אליהם.

השאר תגובה