בית / סיקורים / סיקורי משחקים / משחקי SonyPlaystation / Lego Harry Potter Collection – קסם או אחיזת עיניים? סיקור משחק

Lego Harry Potter Collection – קסם או אחיזת עיניים? סיקור משחק

Lego Harry Potter Collection הוא אוסף המביא את 2 משחקי הלגו של הארי פוטר, Lego Harry Potter Years 1-4 ו-Lego Harry Potter Years 5-7 לקונסולת ה-PlayStation 4. מוכנים לסיקור קסום נוסף? שרביטים שלוף!

הארי פוטר, הילד הממושקף עם צלקת הברק, הוא כנראה הילד המוכר ביותר על כדור הארץ. עוד בתור ילד אני זוכר שקראתי בשקיקה את ספרי הארי פוטר, צפיתי בסרטים שוב ושוב, שיחקתי במשחקים והעמדתי פנים שהעיפרון שלי הוא שרביט הקסמים המשמש אותי במסעותיי הארוכים.

ובכן, ההמתנה שלי להזמנה לעולם הקוסמים סופסוף הסתיימה, כי הינשוף (או יותר נכון, המשחק) הגיע אליי ובפיו מכתב הקבלה להוגוורטס.

עלילת המשחק

Lego Harry Potter Collection עוקב אחר עלילותיו של הארי פוטר, ילד המגלה יום אחד כי הוא קוסם ושהוא התקבל לבית הספר לכישוף ולקוסמות הוגוורטס. עלילת האוסף עוקבת אחר עלילותיו של הארי פוטר במהלך 7 שנות לימודיו בהוגוורטס ובמאבקו בקוסם הרשע ביותר בעולם הקוסמים, הלוא הוא הלורד וולדמורט.

המשחק מתחיל, כמו עלילת הסרטים והספרים, בסצנה בה דמבלדור, האגריד ופרופסור מקגונגל משאירים את הארי התינוק על מפתן דלתם של הדרסלים, דודיו מצד אמו, לאחר שהוריו נהרגו ו-וולדמורט נעלם אחרי "קרב: קטן עם הארי התינוק. כנראה שוולדי לא יכול להתמודד עם תינוק קטן, הא?

Lego Harry Potter

חולפות 11 שנים והארי כעת כבר ילד, והמכתבים המודיעים על קבלתו לבית הספר לכישוף ולקוסמות הוגוורטס לא מאחרים להגיע. עם המכתב הארי מצטרף לעולם הקוסמים מחדש, תוך שהוא מכיר חברים חדשים ועל הדרך פוגש את מי שיהיו חבריו הטובים, רון וויזלי והרמיוני גריינג'ר (שילוו את הארי לאורך כל הדרך) וצובר לעצמו לא מעט אויבים.

עוד מהרגע הראשון, עם הצטרפותו לעולם הקוסמים, ועד הסיום שמסתכם במותו של…אתם-יודעים-מי, אנו נשתתף בהרפתקאותיו הגדולות ביותר של הארי, החל מהצלת אבן קסומה מידיו של אדון האופל, חיסול המפלצת האימתנית השוכנת בחדר סודי בהוגוורטס, היתקלות באסיר נמלט וסיוע לבריחתו, השתתפות בטורניר קסום והבסת הצד האפל ותומכיו של זה-שאין-לנקוב-בשמו. על הדרך נפגוש ביצורים קסומים, מבנים מכושפים ופריטים קסומים שפשוט לא מובן לי איך עולם הקוסמים הצליח להתקיים בסודיות עד עכשיו כשהוא מכיל את כל אלו.

המשימות הראשיות עצמן מעולות מאוד. השלבים מהנים מאוד, לא ארוכים מדי ומייגעים וגם לא קצרים מדי, אלא פשוט באורך הנכון. בכל שלב יהיה עלינו להגיע לסופו אך כל שלב דורש משהו אחר, כמו לדוגמה לחלץ דמות ספציפית, לרקוח שיקוי, לפלס את דרכנו וכו'. בנוסף למטרה הראשית, ישנן מטרות שאינן חובה לביצוע אך בהחלט יועילו לנו בשלב מאוחר יותר של המשחק, כמו לדוגמה השגת סכום מסוים של מטבעות בכל שלב. אם נגיע לסכום הדרוש (שאותו ניתן יהיה לאמוד באמצעות בורג שיתמלא ככל שנשיג יותר מטבעות) נקבל בסוף השלב את עיטור ה-True Wizard ועל כך נקבל לבנת זהב (שעל שימושן נפרט בהמשך). איסוף כל סמלי הוגוורטס יעניקו לנו פרס דומה, וכך גם חילוץ תלמידים שנקלעו לצרה ועוד.

השלבים גם ידרשו מאיתנו לפעמים להפעיל את השכל ולחשוב כיצד לעבור את השלב או לפתור את הפאזל שניצב בפנינו. הפאזלים לא קשים מדי אך אני בעצמי יכול להעיד על שלבים מסוימים שהיה בהם חלק שבהחלט דרש ממני מס' דקות של חשיבה כיצד לעבור את השלב, כי לא תמיד הפתרון נמצא מול עינינו.

lego harry potter collection 3

כל המשחק עצמו מתרחש ללא קטעי דיבור בין הדמויות, לא דיבוב ואף לא בועות טקסט היוצאות מפי הדמויות, אלא בקולות גרוניים ורמיזה על כוונת הדמויות. כל זה בהתחלה מאוד מוזר, במיוחד עבור חובב עלילה כמוני שיכול לשקוע שעות בדיאלוגים מורכבים בין דמויות שונות, אך אני חייב להודות שכל הקטע הזה מאוד משעשע ובהחלט מיוחד לעומת שאר המשחקים. העלילה עצמה מועברת באופן משעשע, הכנסת קטעים הומוריסטיים (גם ברגעים הקשים ביותר, כמו מוות של דמות אהובה) שפשוט יגרמו לחובבי הארי פוטר מבינינו להתפקע מצחוק ולהעריך את גאוניות המפתחים.

אך כאן מגיע החלק הבעייתי – בעקבות העובדה שהעלילה מועברת באופן הזה, קשה לי מאוד לדעת כיצד יגיבו למשחק אנשים שלא מכירים כלל את עלילת הסדרה לפרטי פרטים או ששמעו עליה רק בחצי אוזן מחבריהם. אז אם תכננתם לרכוש את המשחק ועוד לא ראיתם את הסרטים/קראתם את הספרים – תעשו לעצמכם טובה ותראו אותם, הם מעולים בלי שום קשר למשחק ואני בטוח שהבנת העלילה באופן מעמיק רק תוסיף לחוויה שלכם.

משחקיות

Lego Harry Potter Collection הוא מבין המשחקים הטובים ביותר שיודעים בהחלט כיצד משחקיות במשחק אמורה להיות. החל מהרגע בו הצטיידנו בשרביט והגענו להוגוורטס, אנו לא מפסיקים ללמוד על עולם הקוסמים והמעבר מעולם המוגלגים לעולם הקוסמים מתבצע באופן הדרגתי. בין האירועים המרכזיים של כל שנה המעבירים את העלילה, ניתן יהיה למצוא משימות קטנות המלמדות אותנו עקרונות חדשים במשחק. משימות אלו משולבות באופן מדהים, כפי שכבר ניחשתם, בתור שיעוריו של הארי בבית הספר הוגוורטס (לפחות אין שיעורי בית). השיעורים יתקיימו בכיתות לימוד שונות בהתאם לתוכן השיעור. לדוגמה, את שיעורי השיקויים נעביר בתוך כיתת השיקויים הנמצאת במרתף, לחשים חדשים נלמד בכיתתו של פרופסור פליטיק, קסמים הנוגעים לצמחים בחממות של פרופסור ספראוט וכו'.

lego harry potter collection 5

עיקרון משחקיות נוסף שמאוד אהבתי במשחק הוא העובדה שאתה אף פעם לא נמצא לבד. משחקי הלגו מעודדים שנשחק עם חברינו הטובים ולכן תמיד יתלווה אלינו, לא משנה מה המשימה, עוד חבר שיוכל לסייע לנו בשלב. אף על פי שלעיתים זה סותר את עלילת המשחק באופן מוחץ, תמיד נחמד שיש עוד חבר שמלווה אותך ועוזר לך במהלך המשימות. מה שהמפתחת דאגה לבצע, כדי שלא ישעמם ויהיה גיוון בדמויות המשחק, זה לתת עבור כל קבוצת דמויות יכולת מיוחדת שבאמצעותה רק הם יוכלו לבצע חלקים מיוחדים במשימה, כמו לדוגמה חיית מחמד שיכולה לעבור במנהרות זעירות, חפצים אפלים שניתנים לפתיחה רק ע"י קוסמים אפלים ועוד. כל זה מונע מהשחקן להשתמש אך ורק בדמות הראשית של המשחק, הלא היא הארי פוטר.

שילוב 2 העקרונות שצוינו מוביל אותי לערך נוסף ש-Lego Harry Potter Collection דואג להציג שוב ושוב, והוא ערך החזרתיות. הלמידה ההדרגתית של השחקן היא גם זו שמונעת מאיתנו מלגשת לכל אזורי המפה עם הגעתנו לבית הספר. מפת העולם היא ענקית ומאפשרת לנוע בחופשיות מסוימת: חלק מן האזורים במפה יהיו זמינים עם הגעתנו להוגוורטס, אך חלקם יהיו נעולים ואותם ניתן יהיה לפתוח באמצעות כישוף מיוחד שאותו נלמד בהמשך. גם במשימות ניתן יהיה למצוא חלקים מסוימים שידרשו כישופים מסוימים או כוחות מיוחדים מסוימים בכדי לפתוח אותם, ולכן בכדי להוציא את המירב מכל משימה יהיה עלינו לחזור אחורה ולשחזר שוב ושוב את המשימות.

ומה יוצא לנו מזה? על חלק מהדברים הללו נקבל לבנות זהב (שעליהן דיברנו כבר קודם), ועל כל מס' מסוים של לבנות זהב שנאסוף אנו נפתח שלב בונוס בו נצטרך להגיע ליעד מסוים. יש תגמולים רבים על כך ולכן מומלץ להשיג את כולם.

lego harry potter collection 4

אחד מהדברים הבלתי נפרדים במשחק הוא ההרס. כולנו יודעים שאומנם כשמשחקים בלגו המטרה היא להרכיב, אך לעיתים על מנת ליצור דברים חדשים עלינו להרוס את הישן, והמשחק ממחיש זאת מעולה. פעמים רבות אנו נידרש לייצר הרס בכדי להמשיך ולהתקדם בשלב או תגמול מסוים על ההרס, החל ממטבעות ועד לדמויות שיפתחו לרכישה לאחר שנמצא אותן.

החלק הפחות מעולה, לצערי, במשחקיות הוא קרבות הבוסים. קרבות הקוסמים בעולם הקוסמים הם מבין הדברים ששווה לחזות בהם: נתזים של כישופים לכל עבר כאשר כל קוסם מציג את מיטב יכולותיו ומנסה לפרוק (או להרוג) את יריבו. ב-Lego Harry Potter Collection הקרבות נגד הבוסים פשוט מאכזבים למדי. רובם מסתכמים בסה"כ בזריקת חפצים על האויב או בשימוש באותו כישוף מסוים ברגע ספציפי שמופיע כל דקה. בחלק השני של המשחק אומנם (שנים 5-7) קרבות הקוסמים מעט משתפרים והופכים לקטעים מהירים בו צריך להתאים את הכישוף בו נתקוף לצבע המעגל בו יתייצבו 2 הקוסמים הנלחמים, מה שהרבה יותר טוב מהחלק הראשון של המשחק (שנים 1-4) אך עדיין, ציפיתי למשהו מרהיב ומגניב הרבה יותר וחבל, כי לקרבות קוסמים בהחלט היה פוטנציאל לזהור במשחק אך במקום זה הם הפכו לחלק המייגע ביותר בו.

גרפיקה ופסקול

משחקי הלגו אף פעם לא התיימרו להיות ריאלסטים או להיראות ריאליסטים וכך גם Lego Harry Potter Collection. עיצוב הדמויות הוא נחמד, הן נראות טוב, הטקסטורות לא מפריעות בעין, התמונות לא מתעוותות פתאום או נראות משוננות והכל בסדר גמור. הנוף בהחלט מרהיב ומציג את הוגוורטס באופן הטוב ביותר שיכול להיות, החל מגרמי המדרגות המסתובבים, החדרים הרבים והגדולים ואינספור המסדרונות והמעברים הסודיים בהם ניתן ללכת לאיבוד בקלות.

lego harry potter collection 1

החלק המעניין יותר במשחק הוא הפסקול, שחלקו (אם לא כולו, אני לא בטוח) נלקח מסרטי הארי פוטר. בדר"כ הייתי מתעצבן על חוסר היצירתיות של היוצרים, אך הפעם זה מקרה שונה. סדרת הסרטים של הארי פוטר יצרה פסקול מדהים, שפשוט אי אפשר לחשוב על מוזיקת רקע מתאימה יותר לשוטטות ברחבי הוגוורטס מאשר המנגינה המאפיינת את רוב הסרט, המנגינה המרגשת מכולם שהופיעה לראשונה בסרט הראשון והיא גם זו שסגרה את הסרט השמיני, הלוא היא Leaving Hogwarts. מנגינה זו ומנגינות רבות נוספות יגרמו לפרץ זכרונות אצל המעריצים מבינינו.

הפסקול, באופן מרשים למדי, מגביר את תחושת הקסם השרויה במשחק גם ככה ומקרבת אותנו עוד יותר אל עולם הקוסמים, מעניקה תחושה שאנחנו באמת חלק מהעולם הזה. Traveler's Tales – שיחקתם אותה.

בשורה התחתונה

Lego Harry Potter Collection הוא משחק מעולה לכל הדעות. העלילה הומוריסטית וטובה מאוד, העולם הפתוח פשוט ענקי ויש הרבה דברים לעשות ולהשיג, היחודיות של כל דמות פשוט מעולה והופכת את כל הדמויות לנחוצות ומונעת מאיתנו להשתמש בהארי פוטר בלבד (מה שיכול היה להוות כמכשול רציני). המשחק מעודד אותנו לחזור ולשחק שוב ושוב במשימות ולחקור טוב יותר את העולם ובהחלט מתגמל את השחקנים על חקירת העולם, הסביבה נראית מעולה ומזמינה ופשוט תענוג אמיתי לשחק במשחק.

Lego Harry Potter Collection

עלילה - 9.5
משחקיות - 10
עולם פתוח - 9.5
גרפיקה ופסקול - 9.5

9.6

מעולה

Lego Harry Potter Collection מציג עלילה הומוריסטית וטובה, משחקיות פשוטה להבנה ומתגמלת ככל שחוזרים שוב ושוב, עולם פתוח ענק ונפלא עם המון משימות צדדיות לעשות ופסקול מדהים שמתנגן ברקע בזמן המשחק. יחד עם זאת, חבל שעלילת המשחק תהיה מובנת והומוריסטית רק עבור מי שמכיר את העלילה כמו שצריך.

User Rating: Be the first one !

אודות דוד בוסקילה

אני דוד בוסקילה, בן 16, מתכנת, משחק מאז 2007, בעל הקונסולות PS3 & PS4 (ו-PS2 לשעבר), חולה על סדרת Assassin's Creed ואוהב לשחק Rainbow Six: Siege עם הסקוואד התותח שלי.

השאר תגובה