בית / סיקורים / סיקורי טלוויזיה וקולנוע / נפרדנו כך – סיקור הסרט Logan | לוגאן – וולברין

נפרדנו כך – סיקור הסרט Logan | לוגאן – וולברין

3 סרטים, 10 הופעות בתור הדמות, אלפי מעריצים, אינספור דמעות וביקורת אחת.

התכנסנו כאן היום בכדי להיפרד מאחת מדמויות MARVEL האהובות ביותר שלא רק הצליחה על גבי מסך הקולנוע, אלא גם להיכנס ללב של כולנו, עם הסרט Logan. אחרי הכל, כשיש לך 3 להבי אדמנטיום בכל יד – אתה יכול להיכנס לכל אחד ללב ולא רק.

בעולם הקולנוע קיימים 2 אתגרים ענקיים, הראשון להפיק סרט שמבוסס על משחק מחשב ולא יהיה נפילה קאוטית, והשני להפיק סרט מבוסס קומיקס שמצד אחד יהיה מחובר לעולם בו אנו חיים ומצד שני עדיין יהיה מלא בכל הפנטזיה, האקשן, והסיפור הסוחף שאנו אוהבים (ושגורם לנו לקנות 53758 חוברות בשביל שנדע כל פרט בסיפור).  לעיתים רחוקות אנו מקבלים סרט מבוסס קומיקס שעונה על כל הצרכים הללו, לצד כל כך הרבה שלא, אך עדיין מרגיש לנו שמשהו מתפספס שם, שאולי הנסיון לשמור על הסופר גיבורים נגד (עצמם?) סופר נבלים מתפספס ונותר מעט ילדותי. ואז מגיע לוגאן.

הסרט החדש מבית MARVEL ו-20th Century Fox שמתהדר בדירוג R (למבוגרים בלבד) בארצות הברית, לוקח אותנו צעד אחד  קדימה, או יותר נכון, לפרק חדש לחלוטין בו סרט קומיקס יכול להיות צובט לב, עמוק, מרגש, אלים, מרהיב ומלא אקשן בעת ובעונה אחת.

הסרט, שחותם את טרילוגיית וולברין, מתרחש בעתיד היחסית קרוב, ב-2029 ליתר דיוק, ולוקח אותנו לעולם בו המוטאנטים על סף הכחדה. כמעט כל מי שאנחנו מכירים כבר לא איתנו הודות לוירוס שנוצר על ידי פרויקט סודי הנקרא "טרנסיג'ן", וגיבורנו – שיכולת הריפוי שלו נפגמה והוא חולה בגלל הרעלת אדמנטיום, פחות או יותר הרים ידיים ומחכה ליום בו יפרד מהעולם בזמן שהוא מפעיל שירותי לימוזינה. בין שלל מסיבות רווקות לנשפי סיום, מטפל לוגאן יחד עם המוטאנט קאליבן בצ'ארלס אקסבייר, פרופסור X, שאיבד את שפיותו וככל הנראה עשה משהו מספיק גרוע שהוביל אותו למצב הזה, במקום נידח במקסיקו.

אל תוך שגרת חייו האפורה של לוגאן נוחתת גבריאלה, אחות בכירה לשעבר בפרויקט "טרנסינג'ן" שמתחננת בפניו לקחת אותה ואת הנערה בת ה-11 לורה, אל צפון דקוטה למקום בשם "עדן", שם הן סוף סוף יוכלו להימלט ממנהל האבטחה של "טרנסיג'ן", דונלד פירס ושכירי החרב שלו, קבוצת "הבוזזים". לוגאן שמעדיף להמשיך להוביל כלות שיכורות, מנסה לתחמק מהנושא כמה שיותר אך משום מה דונלד מחליט ההפך, ומכניס בכוח את לוגאן אל כל הסיפור הזה, והוא מוצא את עצמו יוצא למסע עם פרופסור X (כי אי אפשר להשאיר אותו לבד, נכון?) ולורה הידועה גם בתור השם קוד X-23, אל עבר צפון דקוטה.

כמו שהבנתם הסרט הזה הוא לא רק סרט של "יאללה מכות" אלא משהו הרבה יותר מזה.
בזכות היותו מסווג  "למבוגרים בלבד", היד היצירתית הייתה הרבה יותר חופשית ויכלה לתת לנו את מה שבעצם חסר בכל סרטי הקומיקס האחרים. הסרט מציג סיפור קומיקס שהתבגר, סיפור שבאמת עבר לשלב של המבוגרים שמבינים את העולם אחרת, אנו חוזים בסרט שלא מפחד מצד אחד להשתמש ביכולות המופלאות של הדמויות בתוך סצנות אקשן מטורפות לא מצועצעות ואלימות כמו שהרבה זמן לא חווינו (אבל בקטע טוב, לא "סטיבן סיגל – השנים המאוחרות"), ולהצליח להשאיר אותן משולבות באופן סופר ריאליסטי ובכמות נכונה ומדויקת. מצד שני הסרט מצליח גם לשלב ולהעביר לנו עלילה שתופסת אותנו חזק ולא פחות מסצנות האקשן כשהיא עמוקה, קודרת ומלאת עוצמות, שמפגישה פעם אחר פעם בין העולם הדימיוני של חוברות הקומיקס והסיפורים לאורך השנים עם המציאות הקודרת בה אנו (או הם) חיים. הגישורים שנעשים שם הדהימו אותי בכל פעם ולו רק ביכולת המדהימה לעשות את זה מבלי לגרום לזה ליהראות קיטשי ולא קשור.

לצד העלילה המורכבת אנחנו עדיין מדברים על סרט אקשן, ובכל סצנה וסצנה בה אנו זוכים לראות כמות בלתי נגמרת של Signature moves של וולברין מרטש אויבים, משפד גולגלות וקורע איברים. אם חשבתם שתקבלו קרבות צפויים ואנמים עמוסי CGI שנראים יותר כמו ריקוד, או נגיעה של קרב פעם בחצי סרט – אתם טועים. מתחילתו ועוד סופו אנו חוטפים מטח קרבות מטורפים שכל מעריץ קומיקס אי פעם דמיין, וכל חובב סרטי אקשן יזיל עליהם ריר. הקרבות הלא מצוזנרים והברוטליים כוללים פחות או יותר קרבות ירי, לוגאן נגד 30 חיילים, מרדף, לוגאן נגד עוד 43 אויבים, לוגאן נגד X-24, לוגאן שוב נגד 24 חיילים וחוזר חלילה. בשורה התחתונה, הבמאי ג'יימס מנגולד מגיש לנו מנה גדושה ומדממת של אקשן עשוי טוב לצד סיפור חזק במיוחד.

אתם בטח שואלים את עצמכם, חוץ מיו ג'קמן שעושה את וולברין\לוגאן בפעם האחרונה, מי עוד מופיע שם? אז בואו נכיר את הנפשות הפועלות. בצד של הטובים יש לנו את:

יו ג'קמן – ג'יימס "לוגאן" האולט/וולברין: הגיבור הראשי של הסרט. מוטאנט קנדי הכי אמריקאי שיש, בעל יכולת ריפוי עצמי שכבר לא עובדת כמו פעם, טפרים נשלפים ושלד מצופה אדמנטיום שמרעיל אותו לאט לאט

פטריק סטיוארט – צ'ארלס אקסבייר/פרופסור X: קודקוד ה-X-Men המיתולוגי, הטלפת החזק ביותר על פני כדור הארץ בעבר, סנילי בהווה.

סטיבן מרצ'נט – קאליבן: מוטאנט לבקן בעל היכולת לאתר מוטאנטים אחרים ועל תקן "אחות" שמטפל בפרופסור X יחד עם לוגאן.

דפני קין – לורה קיני/X-23 : מוטאנטית צעירה ובעצם שיבוט נשי של וולברין שגם הצליח (יש להם קטע ב-MARVEL עם שיבוטים, ע"ע ספיידרמן), שנוצרה מה-DNA שלו ובעלת כוחות זהים ועצבים שלא נגמרים

ומנגד, בצד של הרעים יש לנו את:

ריצ'רד אי. גרנט – ד"ר זנדר רייס: הנבל הראשי של הסרט. הבוס של חברת "אליאלק" והאבא של פרויקט "טרנסיג'ן". בסרט "אקס מן: אפוקליפסה" לוגאן הורג את אביו של גרנט והוא, כיאה לנבל קומיקס – רוצה לנקום. בנוסף, הוא רוצה לייצר צבא של מוטאנטים שניתן יהיה לשעבד אותם למטרת רווח כספי. לגיטמי.

בויד הולברוק – דונלד פירס: יד ימינו של רייס וקיבורג, ראש מערך האבטחה של פרויקט "טרנסיג'ן" ושל תאגיד אסקס, מנהיג קבוצת "הבוזזים" ובגדול – הרע האמיתי של הסרט, הוא לא בוחל בשום אמצעי להשיג את המטרה שלו כמו שנבל אמיתי מסרטי קומיקס צריך לעשות.

אתם בטח רוצים לדעת שאת היצירה הזאת כתבו מייקל גרין ודייויד ג'יימס קלי תוך ביסוס על "Old Man Logan" שאתם חייבים לקרוא! על הפסקול הכל כך טוב המשלב את ג'וני קאש האגדי במקומות כל כך מדויקים, אחראי מרקו בלטרמי. מגיע לכולם מחיאות כפיים.

בשורה התחתונה –  הסרט "לוגאן" נותן לנו חוויית קולנוע של סרט קומיקס כמו שלא פגשנו אף פעם, שילוב מדויק של עומקים וסגירת מעגלים ובהם גם את הסיפור של לוגאן ופורפסור X (פטריק סטיוארט), הצצה לעתיד של עולם הקומיקס הקולנועי (כנראה), כמות אקשן אדירה שמפתיעה בכל פעם מחדש, בקיצור – סרט קומיקס שכיף ללכת עם החבר הכי טוב שלך ושמתאים לכולם בין אם הם בקטע של קומיקסים או לא.

נ.ב. תרשו לי לחסוך לכם את הכאב והצער, אין סצנה בסוף הכתוביות

Logan

ציון סופי - 10

10

מצויין

הסרט "לוגאן" נותן לנו חוויית קולנוע של סרט קומיקס כמו שלא פגשנו אף פעם, ובקיצור, מושלם!

User Rating: 4.15 ( 2 votes)

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 20 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected] http://aviram.2ya.com/

השאר תגובה