בית / סיקורים / סיקורי משחקים / משחקי PC / כשהתפוח נופל קרוב מדי לעץ – סיקור המשחק Dragonball Xenoverse 2

כשהתפוח נופל קרוב מדי לעץ – סיקור המשחק Dragonball Xenoverse 2

לפני שנתיים, ב-2015, קיבלנו את Dragonball Xenoverse (הסיקור המלא כאן), המשחק הגדול הבא בסדרת המשחקים מבוססת סדרת האנימה היפנית המוצלחת בטירוף, אם זה במערב או ביפן עצמה, Dragon Ball Z. למה גדול? אחרי מספר לא מבוטל של משחקים שרצו לספר לנו את כל סיפור הסדרה מההתחלה בדיוק כפי שראינו אותה בטלוויזיה, Xenoverse בא להציע לנו זווית שונה על כל הסיפור, ונתן לכם ליצור דמות ייחודית שתשמור על כך שכל אירועי הסדרה יקרו כמתוכנן.

מסתבר שזו הייתה החלטה מוצלחת מ-Bandai Namco לפרסם את המשחק בפיתוח Dimps, ולא סתם, המשחק נחל הצלחה שאולי לא הייתה אדירה בפי המבקרים, אך מדהימה בפי השחקנים עצמם שרכשו את המשחק ויצרו סוף סוף את הדמות שלהם (או את עצמם) שתקשרה עם הדמויות האהובות מהסדרה.

ממש לקראת סוף השנה שעברה קיבלנו את ההמשך הגדול למשחק, בשם Dragonball Xenoverse 2, אך האם Dimps הצליחה לשחזר את ההצלחה של המשחק הראשון? המשיכו לקרוא.

העלילה ב-Xenoverse 2 (אל דאגה, אין ספויילרים) מחזירה אותנו על ה-Time Patrol, הארגון הענק שהוקם על ידי הקאי העליון של הזמן במטרה לשמור על ציר הזמן של יקום (או יקומי) סדרת האנימה, שמנוהל על ידי טראנקס מהעתיד, שלמרות שהתעסק קצת יותר מידי בזמן במהלך הסדרה עצמה, החליט לשנות את דרכו ולעזור לתקן אותו. אבל (!) גורם מסתורי לא ידוע מתחיל לשנות את מהלך הזמן התקין ולשנות מפגשים שאנחנו זוכרים ואוהבים מהסדרה כך שהנבלים ינצחו ולא הגיבורים שלנו, אך כשטראנקס נכשל לתקן את אלו בעצמו, הוא קורא אלינו, ה-Time Patrollers, וכאן אנחנו יוצרים את הדמות שלנו.

נשמע לכם קצת מוכר? אולי קצת יותר מידי מוכר? אתם לא הוזים, מהלך המשחק, עד לנקודה מסוימת, כמעט זהה לחלוטין למהלך המשחק הראשון בסדרה, מה שיצר מספר רגעים מאוד מוזרים של "רגע, לא ראיתי את זה כבר?", שמסתיימים כמעט תמיד בכן.

 

אמנם סיפור המשחק הראשון היה סוחף ומעניין, אבל זה לא נותן ליוצרי המשחק לגיטמציה לגרום לנו לחוות אותו שוב, כמעט שנתיים לאחר יציאת המשחק המקורי. הדבר המוזר הזה הופך משחק שהיה חידוש מרענן למשחקים, ששבר את השגרה ונתן לנו לצפות באירועים שונים לגמרי מאיך שצפינו בהם בסדרה, לבעיה העיקרית של סדרת המשחקים המבוססת על הסדרה – חוזרים על עצמם, ומאוסים.

לטובת המשחק, ברגע מסויים הוא כן משנה את הטון ועובר לתפנית מאוד מעניינת ושונה מהמשחק הראשון, אבל כשמדובר במשימות כמעט זהות לחלוטין (ואפילו במשימות מועתקות אחד לאחד מהמשחק המקורי במצב ה-Parallel Quests), קשה לוותר ליוצרי המשחק על ההרגשה המוזרה.

יותר מכך, אם אתם זוכרים את בעיית סנכרון הדיבור, שלדעתי קצת נבעה מעצלנות של המפתחת היפנית להעביר באופן מושלם את הדיבור כך שיתאים לדיבוב האמריקאי בגרסה המקורית, תתפלאו לגלות שהיא לא נעלמה כלל, ואפילו יותר משמעותית עם המון תקריבי פנים וגרפיקה מעט משודרגת מהמשחק המקורי (אך רק מעט) שמבליטה יותר את הבעיות. למרות זאת, הדיבוב היפני המקורי והאמריקאי מעולה, כשהוא מביא לנו כמעט את כל השחקנים המקוריים מסדרת הטלוויזיה בדמויותיהם המקוריות, כך שכל החלפות השיח בין הדמויות וההתייחסות שלהן לדמות שלכם נשמעות אוטנטיות לחלוטין.

Dragonball Xenoverse 2

 

אז זוכרים שאמרנו שהמשחק חוזר על עצמו מהמשחק הקודם? זה לא נעלם גם במשחקיות.

נתחיל מיוצר הדמויות – בתחילת המשחק, לאחר שתוצגו לארגון חסר המימון אותו מפעילים האלים, תקבלו גישה ליצירת הדמות שלכם, שתוכל להיות אחת מתוך חמישה גזעים שונים בעלי אפקטים שונים – בני אדם, סאיינים, צאצאי מאג'ין בו, נאמקים, והגזע של פריזה. כמו ששמתם לב, גם פה אין שינוי, אך אם ציפיתם לקבל אפשרויות התאמה אישית נוספות, תאוכזבו קלות, מפני שמדובר רק בכמות מאוד בודדת של תוספות לדמויות, וכשאני אומר בודדת, מדובר על 2-3 תוספות התאמה אישית לכל גזע. זה לא אומר שיוצר הדמויות גרוע או משהו, אבל אפשר לפחות לצפות משיפור קטן, אם זה בגזע חדש לגמרי או לפחות באפשרויות התאמה שונות ומגוונות קצת יותר.

שאר המשחקיות נשארת כמעט אותו דבר, עם אותם סוגי מתקפות (בפירוט בהמשך) ואותו מהלך קרבות שאהוב על ידי רבים מהשחקנים, אך פחות כלפי מי שמעדיף את Budokai Tenkaichi 3, אך מספר בעיות שהיו לשחקנים תוקנו במשחק החדש. אם זכרתם את עולם הכניסה, בו תוכלו להכנס למשימות, לגייס חברי צוות ולדבר עם שלל דמויות צבעוניות מהסדרה או שנוצרו על ידי המפתחת, כנראה זכרתם שהוא היה צפוף ומלא מסכי טעינה בין איזור לאיזור. כעת, Dimple מחקו את העולם הזה, לקחו את כל האזורים שלו וצירפו אותם לעולם אחד חסר מצבי טעינה, והרבה יותר גדול ומלא ממה שקיבלנו במשחק הקודם, כך שאם רציתם לקנות מספר מטורף של חפצים ומתקפות, וישר לצאת לקרב עם חבריכם, לא תתקלו בשום האטה מצד המשחק. בנוסף לכך, לאור העולם הגדול יותר, הרכבים שלכם נהיו הרבה יותר מהירים אם תבחרו להשתמש בהם, ובהמשך המשחק תזכו לקבל את האפשרות להתעופף לכם בעולם זה במהירות הבזק, ולהגיע למקומות גבוהים מלאי הפתעות שלא ראיתם קודם לכן.

Dragonball Xenoverse 2

 

בעולם החדש, שנקרא כמו בפעם הקודמת Conton City, תוכלו כאמור למצוא דמויות מהסדרה ודמויות שנוצרו על ידי המפתחת שיבקשו את עזרתכם במשימות שונות כמו "תראה לי את התנועה הזאת!" או "תהרוג את הדמות הזאת!", ומספר דמויות מהסדרה שירצו לאמן אתכם וללמד אתכם מספר תנועות יחודיות אליהן, בהן תוכלו להשתמש במהלך הקרבות שלכם. תנועות אלו יכולות להגיע באחד ממספר סוגים – התקפה מבוססת "קי" (או צ'י אם ממש אכפת לכם), שתאפשר לכם לראות הבזק אנרגיה כזה או אחר בכיוון כזה או אחר, התקפה מבוססת לחימה, שתאפשר לכם להרביץ מספר מכות בסדר כזה או אחר, התקפה אולטימטבית, שיכולה לבוא באחד משני הסוגים שהוזכרו לעיל ותעשה נזק מטורף ליריב שלכם אם השתמשתם בה בזמן הנכון, ו-Transformation, מהלך שיאפשר לכם להפוך לזמן מסוים לסופר סאייה 1,2, או 3 לדוגמה. במשחק תוכלו לקנות, לקבל וללמוד מספר ענק של מתקפות, כך שתוכלו להתאים את הדמות כדי להפוך אותה לצורת החיים האולטימטיבית ביקום, או סתם להשתמש במתקפות האהובות עליכם מהסדרה.

בנוסף למקתפות אלו, תוכלו לרכוש או להשיג מספר פריטי לבוש שונים, אם זה פרטי לבוש של דמויות מסוימות מהסדרה או מספר פרטי לבוש שעוצבו במיוחד למשחק, שישדרגו לכם סטאטים מסויימים כשהם מקריבים סטאטים אחרים. מערכת זו זהה למערכת של המשחק הקודם, אך שונה בדבר אחד – ה-QQ Bang, אביזר חדש שיהפוך את החיים שלכם להרבה יותר קלים.

אם במשחק הקודם נאלצתם לבחור פריט לבוש כזה או אחר רק בגלל יכולותיו שתורמות לבילד הנוכחי שלכם, כעת תוכלו להשתמש ב-QQ Bang כדי לשמור על מהלך סטאטים קבוע, וללבוש כל פריט לבוש שונה שתרצו מבלי לאבד אותם. את ה-QQ Bang תוכלו ליצור אצל אחת המכונות של בולמה, המשלבת מספר פריטי לבוש (ומשמידה אותם בתהליך), כדי לשמר את היכולות שלהם לפריט אחד שיבטל כל שינוי סטאטים אפשרי משאר פריטי הלבוש שלכם. די מגניב.

Dragonball Xenoverse 2

 

במשימות הראשיות במשחק תצטרכו כאמור לעזור לטראנקס לתקן את את השגיאות שנוצרו בזמן בשימוש באגרופים שלכם (כמו שכל מבוגר אחראי פותר בעיות), כשבסופן תקבלו ציון שנע מ-D ל-Z, שבעצם קובע כמה טוב שיחקתם ואת כמות החפצים המיוחדים והכסף שתקבלו בסוף המשימה. המשימות המשניות, או ה-Parallel Quests הן משימות קצרות בהן תצטרכו לעמוד עם צד אחד של הויכוח הפוליטי על מי יותר חזק או מי הכי מגניב, שוב, בעזרת אגרופים, בלי שום השפעה על מהלך הזמן המקורי של הסדרה, כך שאלו המשימות בהן באמת ניתן להתפרע. תנאי הנצחון משתנים ממשימה למשימה, כמו לאסוף מספר כדורים בזמן מסוים, להשמיד את כל האויבים במשימה או לשמור על מישהו מלמות למשך זמן מסוים. לכל משימה יש גם תנאים נסתרים כמו לסיים את כל המשימה תוך 5 דקות בלבד, שקיבלו שיפור במשחק החדש. במשחק הקודם ההפעלה של התנאים האלו היתה רנדומלית לחלוטין, אך הפעם תוכלו להיות בטוחים שאם תבצעו את התנאים המיוחדים תקבלו את הפרס המגיע לכם. אמנם בעיה קטנה, אך משפרת המון.

אם ימאס לכם קצת מהדמות שלכם במהלך המשחק הראשי, תוכלו לבחור אחת מתוך מספר דמויות מהסדרה שתפתחו במהלך המשימות הראשיות והמשניות, אך תוכלו לשחק איתה רק במשימות המשניות או בקרבות בין שחקנים. במשחק הקודם קיבלנו קצת יותר מ-40 דמויות סך הכל (או 58 אם רכשתם את כל ההרחבות), כולל כל השינויים השונים של אותה הדמות, אך כעת (יחד עם ההרחבה הראשונה והשניה) קיבלנו כמעט 90 דמויות! מספר מטורף של דמויות שבהחלט גורם למשחק להיות הרבה יותר מגוון. דמויות אלו כוללות דמויות מהסרטים השונים של הסדרה (שלא הופיעו כלל בטלוויזיה), יחד עם דמויות מ-Dragon Ball Z, Dragon Ball GT ואפילו העונה החדשה ביותר של הסדרה – Dragon Ball Super. לכל דמות גם יש מספר ענק של שינויים בסטאטים ובמתקפות, שלפעמים נראים גם במראה החיצוני שלהם, כך שיש לכם המון דרכים לשחק לא רק בדמויות נפרדות, אלא גם באותה הדמות. בהחלט החלטה מבורכת!

Dragonball Xenoverse 2

 

אם כבר דיברנו על ההרחבות, תשמחו לדעת שהן לא סתם מוסיפות דמויות – שתי ההרחבות מוסיפות לנו מספר בגדים חדשים לשים על הדמות שלנו בהתאם לדמויות שאנחנו מקבלים איתן, משימות Parallel Quests חדשות לגמרי (ומאוד מהנות), ועוד המון הפתעות קטנות. למרות זאת, מחיר ההרחבות קצת גבוה לטעמי בנפרד, אך שווה את זה למי שבאמת אוהב את הסדרה וחייב לשים את ידו על הדמויות מהסדרה החדשה.

בשורה התחתונה, ב-Dragonball Xenoverse 2 כן יש לא מעט שיפורים על המשחק הקודם, אבל אני לא חושב שצריך לקרוא למשחק הזה "המשך". מי שישחק במשחק השני יקבל בדיוק את אותה החוויה שקיבלנו במשחק הקודם, לא שהיא הייתה רעה ואני מאוד נהנתי ממנה, אבל המשחק החדש מרגיש יותר כמו הרחבה גדולה מאשר משחק חדש לגמרי שבא לחדש לנו את כל מה שידענו על המשחק המקורי.

בקיצור, אם כבר שיחקתם במשחק הראשון ובא לכם עוד, פשוט תשחקו בו שוב עם דמות אחרת, או שתחכו להנחה גדולה יחסית על המשחק החדש וההרחבות שלו, כי לשלם $80 על משחק מלא, שאת רובו כבר אפשר לחוות במשחק שאפשר למצוא בהרבה חנויות בפחות מ-$20 (גם לקונסולות), אבל אם עדיין לא שיחקתם במשחק הראשון, המשחק החדש הוא החוויה האולטימטיבית של Dragonball Xenoverse, שתהיה שווה בהחלט את הכסף שלכם עם המון שעות של הנאה.

Dragonball Xenoverse 2 + DB Super Pack

משחקיות - 9.5
סאונד - 8
גרפיקה - 8.5
עלילה - 6.5
משימות - 9
הרחבות - 8.5

8.3

מצוין

אם כבר שיחקתם במשחק הראשון ובא לכם עוד, פשוט תשחקו בו שוב, אבל אם אתם אוהבים את האנימה, לא שיחקתם במשחק הראשון, ורוצים הרפתקה חדשה, רוצו ותקנו את המשחק!

User Rating: Be the first one !

אודות לידור כלפון

לידור כלפון
העורך הראשי, בן 19 מיבנה. משתדל לשחק בהכל ולהתעדכן בהכל, ובעיקר במה ש-PCMR ו-Nintendo.

השאר תגובה