בית / סיקורים / סיקורי טלוויזיה וקולנוע / סיפור גבורה מסוג אחר – סיקור לסרט "שעתם היפה"

סיפור גבורה מסוג אחר – סיקור לסרט "שעתם היפה"

"שעתם היפה" הוא עיבוד לספר על צוות הפקה שמנסים להביא למסך הגדול סיפור קטן על חילוץ באירועי דנקרק, בו בזמן לשרוד את מתקפת הבליצקריג של הנאצים בלונדון.

"שעתם היפה" מתחיל עם הדמות הראשית שלנו, קטרין קול (אותה משחקת ג'מה ארטרטון), אישה צעירה ומאופקת עם הרבה רצון להוכיח את עצמה. הסרט מתחיל איתה ממהרת לראיון עבודה ובדומה להתקפות הגרמנים על לונדון, הסצנה בתחילת הסרט מאוד מהירה ומעוררת- הסרט מספק את כל הרקע לתחילת הסיפור בדקות הראשונות ומהר. משרד הקולנוע של בריטניה רוצה סרט שיעלה את מורל הבריטים תחת התקפות הגרמנים ומתקשים לעשות זאת עקב הכשלון של חברת ההפקה לכתוב דיאלוג נשי טוב עבור השחקניות בסרטים שלהם.

קטרין מועסקת בהתחלה כדי לכתוב את הדיאלוג הנשי של המשרד בפרסומות וסרטים, אנחנו לומדים שהיא עברה ללונדון מוויילס עם בעלה שהוא צייר כושל והיא כעת משלמת את החשבונות. אחרי זמן מה, שולחים אותה לראיין שתי בנות תאומות בכפר אנגלי שככל הנראה עזרו לחלץ חיילים עם הסירה של אביהם מחופי דנקרק, חוף בצרפת שחולצו ממנו 300,000 חיילים במלחמת העולם ה-2. המשרד נרגש מהסיפור והם מבקשים מחברת ההפקה שראינו בתחילת הסרט לעשות סרט על הסיפור עם קטרין ככותבת משנית וסם קלאפלין המוכשר כהכותב הראשי שלצידה.

כל הדמויות בתחילת הסרט חסרות עומק ודו מימדיות, אבל מאוד מהר אנחנו נחשפים למימדים חדשים שלהם- קטרין נראת כמו אישה צעירה שמנסה לעשות את עבודתה ככותבת טובה אבל אנחנו מגלים עוד על הרקע שלה ונחשפים לרצון שלה להוכיח את עצמה ולהיות איזשהו גורם משפיע בעולם הגברי של אנגליה ב-1940. טום באקלי (סם קלאפלין) נראה כמו בחור סציני ושרמנטי אבל אנחנו רואים לאורך הסרט שיש לו אהבה אמיתית לעולם הקולנוע ופילוסופיה מעניינת על החיים שנשארת איתנו ועם קטרין לאורך כל הסרט, אפילו בסוף.

כל דמויות המשנה גם מראות התפתחות כלשהיא- מנהל חברת ההפקה שנראה מאוד קשוח בתחילת הסרט, מתגלה כאדם מאוד חם (למרות שלא מגולם בצורה הכי אמינה), שותפה לעבודה של קטרין שנתפסת כהאישה הקרה והקשוחה שבעבודה מגלה לאט לאט עוד מעצמה ושוברת את המעטפת הקרירה שמוצגת לנו ואמברוס היליארד (אותו משחק ביל נאי, השחקן הכי טוב של הסרט), מתחיל בתור שחקן מזדקן מלא באגו אבל מתגלה כאדם איכפתי, מכובד ומקסים.

ג'מה ארטרטון עושה עבודה טובה בתור קטרין, למרות שלאורך הסרט המשחק שלה לא הכי טוב ומערכת היחסים שלה עם בעלה מרגישה חסרת משקל ואפילו לא קיימת לפעמים, אבל לקראת סוף הסרט אנחנו מקבלים את השחקנית במיטבה וג'מה מראה את יכולתיה הדרמטיות. סם קלאפלין פשוט מקסים בתפקיד, כל רגע שהוא על המסך הוא מושך את תשומת ליבכם אליו בגלל שהוא משדר כל כך הרבה כריזמה, כך שלפעמים תרגישו שהוא הדמות הראשית של הסרט. אבל השחקן שבאמת גונב את ההצגה זה ביל נאי- הוא משחק דמות שבכל סרט אחר תשנאו אותה בכל רגע, אבל המשחק שלו כל כך מבדר שתמצאו את עצמכם צוחקים מההתנהגות שלו, הוא שחקן מבדר ומרגש, אבל הוא לא מרגש באמצעות מעשי גבורה וחיבה יוצאי דופן, להיפך, הוא מספק לנו דמות מאוד אמיתית ומרה שכובשת אותנו עם כל מעשה או מילה קטנה וטובה.

הדיאלוג בסרט לפעמים יכול להיות מאוד קלישאי ומלא במשפטים על החשיבות של מה שהם עושים, אבל באופן מסוים מאוד מתאים לטון של הסרט. זו תקופה שונה, שבה דיברו בצורה אחרת ואלו צוות של עושי סרטים שתפקידם להכניס את הרוח הזו לסרט על מנת לעלות את מורל המדינה. בנוסף, הסרט לא רק מלא בדיבורים, ישנם לא מעט רגעים מצוינים בהם הסרט נותן לאווירה ולמוזיקה המצוינת של הפסקול לספר את הסיפור על קבוצת האנשים הזאת ומה שהם מנסים לעשות.

הרבה מהסרט מציג באופן די טוב את תהליך יצירת הסרטים של אותה התקופה- אנחנו רואים הרבה מתהליך ההפקה, כולל תפאורה, אפקטים, צילום, משחק ובעיקר עבודת התסריטאים. אבל למזלנו זה לא פוקוס הסרט, עשיית הסרטים מתרחשת לרוב ברקע ומהווה רקע מצוין לאורך כל הסרט, ככה שאנחנו מקבלים מבט אל תעשיית הסרטים של שנות הארבעים בתקופת מלחמת העולם השנייה אבל דרך סיפור אישי מרגש ומרתק.

"שעתם היפה" הוא סרט נהדר ומרגש על אנשים נהדרים ומרגשים שעושים סרטים. הסרט מציג בצורה יפה ומכובדת את ההתקפה המתמשכת של הגרמנים על לונדון של שנות ה-40, בו בזמן לא הופכת את זה לפוקוס של הסרט, אלא חלק מניע של הסיפור. הפוקוס של הסרט הוא הדמויות ומה שיש להן לספר, הם מאמינים בסרט שהם מנסים לעשות ולכן גם אנחנו מאמינים בו, וכאשר אנחנו רואים את התוצר הסופי ואת תגובות הקהל אליו, אנחנו נרגשים כמו הדמויות הראשיות של הסרט.

נתמך על ידי צוות שחקנים מצוין, צילומים נהדרים ופסקול מרגש, "שעתם היפה" הוא באמת סרט נהדר שאני ממליץ לכל מי שרוצה סרט טוב על תעשיית הסרטים שבמלחמת העולם השנייה או כל מי שפשוט מחפש סרט טוב ומרגש עם דמויות נהדרות.

שעתם היפה

ציון סופי - 8

8

מעולה

"שעתם היפה" הוא סרט מלא בדרמה ורגש. למרות מספר קלישאות, הסיפור והדמויות שלו פשוט שוחפות אותנו לכל אורכו. סרט עבור חובבי תעשיית הסרטים או חובבי סרט טוב.

User Rating: 4 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר תגובה