בית / ביקורות / Temtem – רשמים ראשונים מהאלפא

Temtem – רשמים ראשונים מהאלפא

משחק התפקידים ההמוני Temtem מבטיח להיות גרסת מרובת המשתתפים של פוקימון שלה כולנו ציפינו

בחודש יוני שעבר אולפן משחקים ספרדי קטן בשם Crema לקח על עצמו משימה מאוד קשה, ליצור משחק תפקידים המוני בהשראת סדרת המשחקים האגדית פוקימון העונה לשם Temtem. כדי לממן את פיתוחו של המשחק החליטו המפתחים לפנות לפלטפורמות מימון ההמונים Kickstarter, באמצעותה חלק גדול ממשחקי האינדי היום זוכים למימון. בתור חובב מושבע של סדרת פוקימון החלטתי שאני חייב לקנות את המשחק הזה וכך קיבלתי גישה לגרסת האלפא של המשחק ויצאתי ללכוד טמטמים.

האלפא התחילה במסך יצירת הדמות, מפתיע במיוחד בכך שמדובר בגרסה מאוד ראשונית של המשחק. לרשותי עמדו מספר במיוחד של אפשרויות הנוגעות לעיצוב הפנים והשיער של הדמות, כמו גם היכולת לבחור את מינה. האלפא מכילה גם מגוון קטן אך מרשים של בגדים ופרטי לבוש נלווים. אני מקווה מגוון הבגדים יגדל בהמשך כי לאורך האלפא פגשתי גם דמויות עם בגדים ממש מגניבים שהייתי שמח להלביש בהם את הדמות שלי.

המשחק עצמו הוא העתק די מדויק של פוקימון, ברמה שבה בעיני זה אפילו נחשב לגניבה ספרותית. בתחילת המשחק הדמות שלי התעוררה בבוקר והאמא שלה מספרת לה שהיא גדולה מספיק את כדי להפוך למאמנת פוקימונים, סליחה התכוונתי לאדונית טמטמים, כן ככה המשחק עובד אם המפתחים היו מחליפים בין המילה טמטם למילה פוקימון לא הייתי מבחין בהבדל. לאחר מכן יצאתי מהבית אל הפרופסור כדי לבחור את הטמטם שלי. לפחות הפעם הם היו מקוריים כי לפרופסור לא היה שם של צמח (כפי שמקובל במשחקי פוקימון), קראו לו קונסטנטינוס על השם הקיסר הרומי אני מניח. במשחק יש כמה שינויים קלים יחסית למשחקי סדרת פוקימון. אחד המעניינים שבהם הוא שהדמות שלי הלכה לאוניברסיטה, ככל הנראה בעולם של Temtem צריך להיות בוגרים כדי לאמן בעלי חיים.

המסע ברחבי עולם המשחק עורר אצלי תחושת נוסטגליה עזה למשחקים הראשונים בסדרת פוקימון, Pokemon Red ו-Pokemon Blue. התחושה הזאת כנראה נובעת מהעובדה שגרסת האלפא עושה עבודה גרועה מאוד בלהסביר דברים מאוד בסיסיים לשחקן. כרגע אין מפה של עולם המשחק, אך סמן קטן בקצה התחתון של מפה ולידו כתוב שיום אחד הוא יגדל להיות מפה, מה שבהחלט מעיד על כך שלמפתחים יש חוש הומור די מפותח. בדומה למשחקים הראשונים בסדרת פוקימון גם כאן כל פגישה עם יצור חדש מלווה בהתרגשות. במיוחד ניכרת ההשקעה הרבה של המפתחים בעיצוב היצורים שנראים יפים מאוד במיוחד כשמשווים אותם לחלק מהפוקימונים שנחשפו בדורות האחרונים.

גרסת האלפא כמובן לא חפה מבעיות, אך זו בדיוק המטרה שלה, להציג את המשחק במצבו הנוכחי ולקבל משוב מהמעריצים. המשחק מואט לעיתים תכופות והיו גם לא מעט פעמים בהן הוא קפא לחלוטין. מבדיקה זריזה באינטרנט ראיתי שזה קרה גם להרבה שחקנים אחרים. זה לא מפתיע במיוחד גם בגלל שזו גרסת אלפא וגם בגלל שהיה הרבה עומס על השרתים שלהם, צריך לזכור ש-Temtem הוא משחק תפקידים המוני. חברת Crema הגיבה טוב מאוד לכל הבעיות שהועלו ושחררה הרבה מאוד עדכונים שבהחלט תיקנו חלק גדול מהבעיות, כולל עדכון אחד שיצא בדיוק שעתיים אחרי השקת האלפא.

החלק המרשים ביותר ב-Temtem הוא ללא ספק מערכת הקרב שלו. המשחק מוסיף למערכת הקרב הידועה של פוקימון משאב של סיבולת שדומה מאוד לזה שראינו במשחקי תפקידים אחרי כמו Dark Souls. העיקרון בבסיסו די דומה, כל מתקפה שהטמטם שלכם מבצע גורעת נקודות מהמשאב הזה ואין לכם מספיק נקודות לא תוכלו להשתמש במתקפה הזאת. אם הסיבולת של הטמטם שלכם נגמרה הוא יספוג נזק. בכל תור, חלק קטן מהסיבולת יתחדש, מה שיגרום לחשוב בצורה אסטרטגית יותר בהשוואה למשחקי פוקימון ויגרום לכם לחשוב טוב מאוד על כל מהלך ומתקפה.

Temtem מתיימר להיות משחק תפקידים המוני, אך מעבר לאינטראקציה עם שחקנים באמצעות הצ’אט אין יותר מדי מה לעשות במשחק בהקשר הזה. לפי המפתחים הגרסה המלאה של המשחק תכיל גילדות וטורנרים, כך שבהחלט יש למה לצפות.

לאחר כמה שעות סיימתי את כל התוכן שהיה לגרסת האלפא של Temtem להציע לי. למרות הגליצ’ים והבאגים המעצבנים, אני מוכרח להודות שיש למשחק הזה הרבה פוטנציאל ואני מחכה בקוצר רוח לגרסה הבאה של האלפא שתושק במהלך חודש אפריל. אלו מכם שלא תמכו במשחק במסגרת קמפיין מימון ההמונים יאלצו לחכות עוד זמן רב כדי לשחק ב-Temtem, שיגיע לשוק רק בשנת 2020.

אודות דניאל לניאדו

דניאל לניאדו
במקור מרעננה, כיום מירושלים. סטודנט לביולוגיה, חובב סרטים ומשחקים מושבע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *