בית / סיקורים / סיקורי משחקים / משחקי PC / הצופה מהצד – סיקור המשחק Observer

הצופה מהצד – סיקור המשחק Observer

אחרי השקה שקטה יחסית בקיץ 2017, Bloober Team, הצוות המפתח האחראי למשחק האימה הוויקטוריאני Layers of Fear (שאמור לקבל משחק המשך בקרוב), החליט להביא לנו את Observer, משחק האימה העתידני, גם אל ה-Nintendo Switch. המשחק האחרון של הצוות מציע לנו להיות בלשים עתידניים ולפתור תעלומה מסתורית, אך האם הוא באמת מצליח לשלב אימה ומדע בדיוני בצורה שמצליחה לעניין ולהפחיד?

כשתפתחו לראשונה את המשחק תגלו על סיפור הרקע שלו – השנה היא 2084, המיקום הוא קרקוב, פולין, ואתם משחקים בתור דניאל לאזרסקי, בלש בעל שדרוגים קיברנטיים, שבמהלך עדכון רגיל אל מול מפקדת המשטרה מקבל שיחה מסתורית מבנו, אדם, שנעלם לפני מספר שנים. לאזרסקי מחליט להתחיל ולמצוא את מקור השיחה ומגיע לשכונת בניינים מפוקפקת, בה הוא מגלה במיקום שממנו התבצעה השיחה שהתבצע גם משהו אחר, רצח של אדם לא ידוע. מכאן ואילך על לאזרסקי ועליכם לפתור את התעלומה המסתורית, מי נרצח, למה, ואיפה אדם נמצא ואיך לעזאזל הוא קשור לפרשה, תוך כדי שאתם נאלצים להאבק בוירוס דיגיטלי המדביק אנשים בעלי שדרוגים קיברנטיים ומאיים במותם של מיליוני אזרחים.

מבחינת המשחקיות, ב-Observer תוכלו להשתמש מגוף ראשון בשדרוגים המיוחדים של לאזרסקי כדי לפתור את התעלומה, אך בעיקר בשני סוגי "ראיית הבלשים" שלו, היכולות להאיר על חפצים טכנולוגיים חשובים או חפצים אורגניים חשובים, תלוי בסוג הראייה בה תשתמשו. במהלך המשחק תצטרכו לעבור גם בין דלתות קומפלקס הדירות המפוקפק ולשאול את הדיירים על האירועים השונים שקרו לאחרונה. אך לא תוכלו לעשות זאת מבלי להכנס לחדרים או למחשבים שאולי לא הייתם אמורים להכנס אליהם, ולכן ללאזרסקי יש גם את היכולת לפרוץ למספר דלתות ומנעולים שונים המפוזרים ברחבי העולם המצומצם של Observer, ולאחר מכן גם לתוך מוחם של אנשים על מנת להבין מה הם ראו והאם הם קשורים לפרשה.

observer

הוירוס המשתלט על לאזרסקי הוא לא האיום הדיגיטלי היחיד עליו, למרות שהוא יכול להפריע לראיה שלכם או לעוור אתכם כביכול אם לא תטפלו בו בעזרת גלולות שניתן למצוא במקומות מסתור ברחבי הבניינים, אלא גם מפלצת דיגיטלית המתחבאת בתוך מוחם וחלומותיהם של האנשים ומאיימת להשמיד אותם מבפנים, וגם כל אחד אחר שמנסה להכנס. לא נעים.

בסך הכל מדובר במשחקיות לא רעה, אך עם כמה בעיות שאישית הפריעו לי, כמו הדלתות והדרך המוזרה בה תצטרכו לפתוח אותן, מהירות ההליכה האיטית של לאזרסקי, ובמיוחד הממשק הנותן לכם את המשימות הבאות שלכם ומאפשר לכם לטפל במחלה הדיגיטלית, שלדעתי בנוי בצורה מאוד לא אינטואיטיבית, במיוחד במשחק על ה-Switch.

observer

הגרפיקה במשחק גם סובלת מכמה בעיות, אך בעיקר בגלל המפרט המיוחד של ה-Switch – המודלים הגרפיים והטקסטורות נראים יחדיו מטרידים ונהדרים כאחד, ומשרים עלינו את אווירת הסייברפאנק העתידנית הרצויה בצורה טובה, עם מעט יוצאי דופן שכן הצליחו להוציא אותי קצת מהחוויה, אבל לא פעמים רבות. המשחק כן סובל אמנם מנפילות פריימים תכופות, בעיקר ברגעים בהם תיכנסו לחדר חדש או אפילו לחדר שכבר ביקרתם בו אם הוא מציג הרבה חפצים שניתן להשתמש בהם או בני אדם, מה שכן הצליח לעלות לי על העצבים מספר פעמים, דבר שלדעתי כן היה יכול להפתר אם Bloober היו מחליטים לתעדף את הפונקציונליות של המשחק מאשר את המראה הגרפי שלו על ה-Switch.

observer

הסאונד והפסקול של Observer יכולים להכניס אתכם לאווירת הסייברפאנק/מדע-בדיוני/כל דבר אחר שהמשחק מנסה להעביר, עם צלילים דיגיטליים צורמים ומנגינות מותחות ומעניינות, שגורמות לנו להרגיש כאילו רעשי המחשב וההולוגרמות של הדיירים מסביב באמת נמצאים שם. לפחות באספקט הזה, אני חייב לתת ל-Bloober Team את הכבוד.

הדיבוב במשחק גם הוא ברמה גבוהה מאוד, וכמעט כל דייר או דמות אחרת שתפגשו, אם זה בדיבור דרך מצלמת הבית שלהם או דרך העיניים הקיברנטיות של לאזרסקי, יכניסו אתכם לעולם המשחק עוד יותר ויגרמו לכם להתעניין ולשמוע עוד. דמות אחת שארצה לציין לטובה היא דמותו של פקיד הקבלה בבניין, שרוב גופו כבר הפך להיות רובוטי לגמרי. הפקיד, שמציג את עצמו בדיבור מאוד איטי ומבולבל נותן לנו את סיפור הרקע שלו כפצוע מלחמה שנאלץ לשחזר את גופו, וכנראה גם חלקים ממוחו, והשיחה איתו אמנם מכניסה אתכם לעצבים בשל חוסר ההענות שלו ומשפטיו המבולבלים יתר על המידה, אך היא גם מכניסה אתכם לתוך העולם שלו, ומעשירה את הדמות הרבה יותר ממה שעיצוב גרפי וסיפור רקע יכולים לעשות. סיפור המשחק עצמו גם מתמקד מאוד כפי שכבר הבנתם, ביכולת של בני האדם לאמץ את הטכנולוגיה אל גופם, ובשאלה מה ה"שדרוגים" הללו יכולים לעשות לנו כחברה.

observer

לסיכום, Observer הוא משחק אימה המשלב חוויה עתידנית/סייברפאנקית בצורה נהדרת וייחודית (אותה קצת קשה לי להגדיר אם לא שמתם לב), אך עם שלל בעיות גרפיות (בעיקר על ה-Switch), משחקיות קצת מבולבלת ואיטית, אך הרבה הנאה לאוהבי הז'אנר שגם רוצים להתעמק יותר בעולם בו הם נמצאים, ולא רק לפחד ממנו.

Observer

משחקיות - 7.5
גרפיקה - 7
סאונד ופסקול - 9
דיבוב וסיפור - 8

7.9

טוב

Observer מצליח בצורה טובה לשלב עולם עתידני מיוחד, מעניין, עם משחקיות אימה וחקירה, אך מעט בעיות גרפיות בגרסת ה-Switch, ומשחקיות איטית ומסורבלת לעיתים.

User Rating: Be the first one !

אודות לידור כלפון

לידור כלפון
העורך הראשי, בן 19 מיבנה. משתדל לשחק בהכל ולהתעדכן בהכל, ובעיקר במה ש-PCMR ו-Nintendo.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *