בית / ביקורות / קונספט חדש למשחקי פאזל – סיקור המשחק ECHOPLEX

קונספט חדש למשחקי פאזל – סיקור המשחק ECHOPLEX

משחקי פאזל אינם דבר חדש ברחבי הרשת אבל כשניתנה לי ההזדמנות לסקר את ECHOPLEX, משחק הפאזל המציג קונספט שמעולם עוד לא ראיתי במשחקי פאזל קודמים קפצתי על ההזדמנות. אך האם הקונספט הייחודי יהיה הדבר היחיד הטוב במשחק? הצטרפו אליי לסיקור המשחק

Indie Games, אולי לדעתי אחד הדברים היחידים שבעולם ששווים יותר מכל משחק AAA שקיים. התושייה וההשקעה שקבוצת סטודנטים משקיעה לתוך המשחק הקטן שלהם ללא בירוקרטיה יכולה לפעמים ליצור דברים מדהימים שמבלי שנשים לב אנו משחקים כל היום. ( Binding Of Isaac מישהו?) כשניתנתה לי ההזדמנות לסקר את ECHOPLEX, משחק פאזל חדש שעכשיו נכנס לתוכנית ה-Early Access של סטים המציג בתוכו קונספט חדש של משחקיות התעניינתי מאוד וישבתי לשחק. האם החוויה השונה במשחק מעניקה לו עובר אצלי? הצטרפו אליי לסיקור המשחק וגלו בעצמכם.

כמו כל הסיקורים שלי, (שאותם כדאי לכם מאוד לקרוא) גם הסיקור הנ”ל יחולק למספר נושאים שעליהם אפרט בהמשך והם להלן:

  • עלילה
  • גרפיקה
  • משחקיות
  • סיכום אישי

עלילה:
העלילה של ECHOPLEX, אם בכלל אפשר לקרוא לה עלילה, מתארת את סיפורו של שחקן המתעורר בתוך מעבדה עם שקית אינפוזיה המחוברת לידו שעלייה מצויינת התגית “continuum”. לאחר מספר דקות אנו מבינים שהשחקן הוא בעצם “ארנב מעבדה” לסם החדש העוזר בשחזור זכרונות, אבל כאן נשאלת השאלה מה, קרה לנו שאנו צריכים לעבור את הניסוי הזה? הדרך שבה המידע עובר במשחק הינה דרך Cutscenes קצרים בין שלב לשלב שפה אני חייב לתת את כל הכבוד למפתחים, בגלל שהם יצרו Cutscenes באיכות של סרט הוליוודי עם אפקטים מדהימים וצילום נהדר. לעומת זאת, לא הכל היה טוב בסרטונים הקצרים – אני חייב להזהיר שהסרטונים מכילים המון הבזקים ואורות מהבהבים, כך יש לקחת זאת בחשבון, ובעקבות ההבזקים הללו, שקורים בתכיפות כזו גבוהה, כמעט ולא ניתן באמת להבין על מה נושא ה-Cutscene והולכים לאיבוד בים האורות.

גרפיקה:
הגרפיקה של ECHOPLEX אינה דבר מיוחד במינו אבל גם לא חוסכת מעצמה. המשחק עצמו מתבצע מנקודת מבט מגוף ראשון, וניתן לראות שבחדר ההזדמנות שדרכו רוב המידע עובר, עוצב בקפדנות וכמעט שאין פשלות או טקסטורות לא נכונות. לאחר שתצאו מחדר זה לפאזלים השונים תראו שרובם בנויים בצורה די זהה מבחינה גרפית, ואין משהו שמחדש או נראה מיוחד. אם אתם מחפשים אחר משחק פאזל עם גרפיקות סבירות למדי עד טובות ECHOPLEX עונה על הדרישה. בונוס נחמד שאהבתי זה שהמפתחים לא התעלמו מהמראות שבמשחק ואכן עיצבו לשחקן דמות שנראית מתאימה מאוד לאוירה במשחק אבל בו זמנית מלחיצה את השחקן טוב למדי.

משחקיות:
המשחקיות של ECHOPLEX היא איפה שהמשחק זורח, אבל גם נופל. החבר’ה ב-Output Games יצרו מכניקה שמעולם לא ראיתי במשחקי פאזל, ואת האמת אולי טוב שכך.

את רוב המשחק אתם תבלו בפתירת פאזלים שמטרתם היא לעבור מחדר לחדר ומשם, תנחשו לאן? לעוד חדר, הטוויסט במשחק הינו שבמהלך כל השלב קיימים סורקים שברגע שתעברו דרכם, דלת כלשהי תיסגר ואם תעברו בהם שוב הדלת תיפתח. כיצד אתם חושבים לעבור את השלבים? עם ה-ECHOS שלכם, בתחילת המשחק תבורכו על ידי AI רובוטית, מעין גרסה גברית של Glados מסדרת המשחקים המפורסמת Portal, המציגה את אותה אדישות וציניות קרירה שגורמים לנו לחבב אותם. בתחילת כל שלב תבורכו על ידי ה-AI עם (כמעט) כל הסכנות הטמונות בשלב, ובסופה של האזהרה הודעת Good Luck קריפית תישמע ומשם תוזנקו לפאזל. לאחר שתצאו אל הפאזל מעין טיימר מוזר יופיע לכם בצידו הימני של המסך המסמן את זמן ההגעה של ה-ECHO, מהו אותו ECHO אתם שואלים? זה אתם, או ליתר דיוק גרסה מאוחרת בזמן שלכם. בכל פעם במשחק שתיפגשו עם ה-ECHO שלכם השלב ייתאפס ולמעשה אתם צריכים לעשות 2 דברים בתוך השלב, הראשון הוא באמת לפתור את הפאזל והשני הוא לתכנן את הפיתרון כך שלא תיפגשו עם ה-ECHO שלכם בגלל שכל צעד שאתם עושים, הוא יעשה במאוחר או מוקדם יותר. אומנם המכניקה הזאת מוסיפה המון חן וייחוד למשחק אבל גם מקשה עליו מאוד לנצל את מלא הפוטנציאל שלו בעקבות כך שהמשתמש עסוק בלברוח מה-ECHO שלהם ולאו דווקא להתעסק במשמעות של הפאזל בשלב הספציפי.

סיכום אישי:
ECHOPLEX הינו משחק פאזל ייחודי, הוא מציג מכניקה ייחודית שעוד לא נראתה בפאזלים אחרים ומהווה דוגמא מצויינת עבור משחקי Indie. כשנשאלת השאלה האם הוא שווה כ-10$ הייתי אומר שלדעתי לא, וכדאי לקנות אותו בהנחות או אולי ב-Steam Summer Sale המתקרבת בצעדי ענק.

 

ECHOPLEX

עלילה - 6.5
גרפיקה - 7
משחקיות - 8

7.2

טוב

ECHOPLEX מציג משחקיות שונה ממשחקי הפאזלים הרגילים בז'אנרה הגורמת לו להתבלט מעט אבל לצערי זה הדבר היחיד המיוחד במשחק. אם המשחק בהנחה כדאי לתת מבט.

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות אור כהן

משנה לעורך הראשי בקטגוריית חומרה מנתניה אם אני לא כותב אני כנראה רואה סרט מדע בדיוני או משחק במשהו שקיבל ביקורות שליליות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *