הכר את התוכנה: SpeedFan

כל משתמש רוצה לדעת מה הטמפרטורה במחשב שלו, מה החום של הכרטיס מסך או אפילו לדעת האם המחשב נכבה בגלל טמפרטורה גבוהה. שליטה במאווררים זה אחד הפיצרים של התוכנה SpeedFan אותה נכיר לעומק.

לאחר שהכרנו לכם תוכנות שימושיות כדוגמאת CPU-Z שגם היא תוכנה קטנה שיודעת לתת את המפרט המלא של המחשב אנחנו מביאים לכם הסבר על תוכנה דומה אשר מסקרת את עולם המאוורים במחשב, טמפרטורות וכו'.

התוכנה SpeedFan יצאה לשוק בתחילת שנות ה-2000, על מנת לתת מענה לניטור טמפרטורות במחשב.
התוכנה שיודעת להציג פרטים אודות רכיבי החומרה שנמצאים על הלוח. הפריטים שהתוכנה יודעת להציג פרטים עליהם הם הדיסק הקשיח, כרטיס המסך, המעבד ועוד מידע על מקומות בהם ישנם מדי טמפרטורה.
בעזרת התוכנה נוכל לשלוט על מהירות המאווררים וכמובן להשתיק אותה במידת הצורך ולהפך, בכל גרסא חברת התוכנה ידעה לשפר את הדיוק של הצגת המהירות, המעלות וכו'.

בגלל המהרה שבוצעה אצלי במחשב, ה-AUX השתבש, אלו הנתונים כפי שנראים אצלי.
בגלל המהרה שבוצעה אצלי במחשב, ה-AUX השתבש, אלו הנתונים כפי שנראים אצלי.

יש לציין כי רק מאווררים אשר מחוברים דרך חיבורי ה-3 וה-4 פינים ללוח עצמו, ידעו לתת מענה לשליטה באמצעות התוכנה, מאוורר המחובר באופן ישיר לספק לא ידע לבצע פעולות אלו שהריי הוא לא עובר דרך תוכנה.
חשוב לדעת שברגע שיצאתם מהתוכנה כל הנתונים שהזנתם מתבטלים, המהירויות חוזרות לבסיס וכו'. כמו כן כל לוח אם יגיב וידע לעבוד שונה עם התוכנה שכן גם יש תלות בסוג הציפסטים.

אופן התקנת התוכנה הוא קל ביותר, התוכנה שוקלת בסה"כ 2MB והיא חינמית לחלוטין.

טווחי טמפרטורה מומלצים
* [HDD]טווח המעלות הסביר עבור דיסק קשיח  35-50 מעלות, ברגע שהדיסק קשיח יעבור את תחום ה-55 תבדקו את זה ועדיף בהקדם האפשרי.
* [CPU]טווח המעלות הסביר עבור לוח האם ולמארז עצמו משתנה בין סביבת המחשב, הדיסקים הקיימים והכמות וכמובן, המעבד. בקיץ הישראלי טמפרטורה של מעל 45 צריכה להדליק נורה אדומה אבל לא לכבות את המחשב בפחד.
* [GPU]טווח המעלות המומלץ לכרטיסי מסך הוא בסביבות 45-80, יש אומרים שחברת Nvidia ידועה בתחומים קצת גבוהים יותר. באופן עקרוני ברגע שעובר את אזור ה-90, מומלץ לבדוק את זה.

הבדיקות המומלצות הם ניקוי אבק, הוספת מאוורים, חיווט החוטים באופן תקין וראוי יכול לעזור.

https://pcgalaxy.co.il/horadot/?did=77

סרטון הממחיש את מהות המאוורר ואיך נראה מחשב בלעדיו

אודות טל סלע

נשוי +2 שהוא גיימר, פתחתי את האתר בשנת 2011 כדי לתת מענה בעברית לתכנים שאני אוהב. משחק על קונסולת הסוני 4, אוהב משחקי ספורט, FPS ומירוצים. אישתי אומרת שאני מכור - מחמאה מבחינתי