Steven-Universe

Steven Universe והשירים שתורגמו בצורה נוראית לעברית

כשהחברה שלי אמרה שהסדרה האהובה עליה היא היקום של סטיבן התקשתי להבין מה כבר אפשר למצוא בסדרה ילדותית המשלבת שירים בכל פרק אך גיליתי שיש בה קצת יותר מזה

אני לא יודע האם אני פילוסופי מדיי בביקורת הזו או מנתח סדרת ילדים לעומק במקומות שלא צריך, אבל לפני שאתחיל הנה לקח לכל הזוגות באשר הם, אם בן או בת הזוג שלכם אומרים לכם שהם אוהבים סדרה כלשהי אל תצפו בכל הפרקים שלה רק בשביל לדבר איתם על זה, במיוחד אם יש בה יותר מ-5 עונות!
הדרך הקלה לרצות אותם היא לראות את הסיכום של כל מה שקרה בה, כמו בדוגמא הבאה שתסכם לכם את כל הסדרה ממש כאן (מה שהופך את הביקורת הזו לקצת מיותרת אבל לא נורא).

עכשיו אפשר להתחיל בסיקור שיכלול ספוילרים בעיקר לעונה הראשונה של Steven Universe.

המצב צבירה שלי ברוב השבוע נראה בערך ככה
מצב צבירה שלי ברוב השבוע נראה בערך ככה אז אני מזדהה בתור אמתיסט

הסדרה מתחילה על מקום קטן בשם ביץ’ סיטי (שמסתבר שממוקם במציאות איפשהו בארצות הברית) ומציג לנו את הדמויות הראשיות: סטיבן יוניברס, גארנט, אמתיסט ופרל כאשר שלושת האחרונות מתפקדות גם כמגינות או דמויות אם עבור סטיבן.

כבר כאן ניתן לשים לב לשני דברים, הראשון הוא שכל השמות חוץ מסטיבן הם שמות של אבני חן (זהו רמז להמשך) והשני הוא שיוניברס זה אכן שם המשפחה שלו וגם הסדרה היא היקום שלו (Universe) כלומר ממוקדת סביבו. אבל אתם בטח שואלים את עצמכם, למה שסדרה שלמה תהיה מבוססת על ילד קטן שכפי שנלמד בפרקים הראשונים מביא את עצמו למצבים מסוכנים, טיפשיים וילדותיים? כנראה כי זה מצחיק, אבל אם היינו רוצים לראות סדרה ילדותית שכזו היינו רואים בובספוג או חברים בחווה, כאן לעומת זאת, יש עלילה (שמתפתחת בקצב מייגע) ובה אנחנו מגלים שאירועים שנראו רגילים בהתחלה כמו לחימה בתולעת ענקית בפרק הראשון הם חלק מתופעה גדולה יותר ושסטיבן הוא תוצר של אהבת אמת (אני לא באמת מאמין שיש דבר כזה אבל זו סדרת ילדים אז ניתן להם לאמין בזה עד שיגדלו קצת) בין מישהי מגזע החייזרים, עליו אפרט בהמשך לבין בן אנוש בשם גרג יוניברס, שלפי דעתי ממש לא ברמה שלה אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת.

אותם חייזרים שהזכרתי הם גם אבני-החן ובעלי שתי צורות: אבן-חן דוממת (כמו אלו שבכדור הארץ), וצורה דמוית אדם שמאפשרת לה לפעול בעולם ולהראות ייחודית ושונה כמו שכל אבן חן במציאות שונה מהשנייה. כל אבני החן בחרו צורות של נשים (מעניין האם זה קשור לכך שיוצרת הסדרה היא אישה) ובדרך כלל שככל שהאבן יותר יקרה במציאות כך בסדרה יש לה כוחות יותר חזקים והיא בעלת מעמד גבוה יותר.
בנוסף, הדמות של גרנט היא שילוב של שתי אבני חן, רובי וספיר (בכך הסדרה שיצאה ב-2013  מקדימה את זמנה בכל הקשור לקהילה הגאה) שמתמזגות על ידי ריקוד נחמד לדמות אחת.

Steven Universe

עלילת הסדרה מתמקדת בקורות אבני הקריסטל במאה ה-21, אלפי שנים לאחר תום המלחמה שאותה הנהיגו היהלומים שכמובן נחשבים כאבני החן ברמה הכי גבוה. העלילה מלווה את התבגרותו של סטיבן, שלומד לאיטו על המלחמה שבה היו מעורבות אימו וחברותיה, במקביל למאמצים הולכים וגוברים מצד עולם אבני החן שנקרא גם Homeworld לפגוע בפעילותן של אבני הקריסטל, וניסיון ולכבוש את כדור הארץ שוב. זו העלילה הכללית ולמרות שבסדרת ההמשך יש עוד כמה הרפתקאות שונות שעוברים סטיבן וחבורתו אני מאמין שהחוזקה של הסדרה היא לא בסצנות קרב מרשימות או בעלילה הכללית (למרות שהיא מכילה כמה קרבות מרהיבים), אלא בקשרים בין הדמויות, קצת כמו בסדרות כמו Red versus Blue או Peacemaker. גם פה בדיחות שטותיות ומעשי קונדס הם הדבק בין הדמויות ומה שמחבר ביניהם בסדרה ממש כמו חברים במציאות.

בנוסף, אפשר לראות שקיימת שכבה נוספת מתחת לכל הבדיחות. הסדרה כמעט מהפרק הראשון רומזת לנו דרך אירועים טראומיים שהדמויות יעדיפו לא לדבר עליהם על העומק שהן מכילות או שההתנהגות שלהם מתעצבת במהלך הסדרה. ניתן לראות את ההשפעה הזו בעיקר על סטיבן ועל תהליך ההתבגרות שלו מהפרק הראשון עד לפרק האחרון. בהתחלה הוא ילדותי ופגיע ובסוף הוא מה שמאחד ומוביל את החבורה לניצחון. בניגוד לדמויות אחרות שמתקשות להשתנות כמו אמתיסט שנשארת ילדותית ופרועה או פרל שנשארת סמכותית והורית.

לסיכום, אפשר בהחלט להבין מדוע Steven Universe לא הצליחה בארץ כאשר ההפקה שלה הפסיקה כבר בעונות הראשונות בשל הצורך לדובב את כל השירים לעברית, כנראה ששירים בשפת המקור פשוט לא נשמעים אותו הדבר ולא נותנים את אותה החוויה. לצורך המחשה אני אשים כאן את שיר הפתיחה בעברית וכאן את שיר הפתיחה באנגלית ואשאיר לכם את ההשוואה. למרות זאת, אם מתמקדים בחוויה המוזיקלית השירים דיי טובים ומתארים את הרגשות והמצב של הדמויות בדיוק מתי שצריך כמו במחזמר, כך שלמרות האווירה הילדותית של הסדרה אפשר למצוא בה גם נחמה, שירים טובים וכמה טיפים לחיים, לכן תמיד אוכל להבין את מי שגדל עליה.

Steven Universe

ציון סופי - 8

8

נחמד

הסדרה לימדה אותי כמה מושגים מעניינים על אבני חן, החיים, אהבה ומחזות זמר, מהסוג שתמיד כיף לראות אחרי יום מעייף בלימודים או בעבודה.

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות סולומון איתי

איתי סולומון, גיימר, אוהב מחשבים סרטי קולנוע וסדרות. מעריץ של mortal kombat ותמיד שמח לדון בכל נושא מעניין!