סיילו – הדיסטופית המסתורית שעברה מתחת לרדאר 

במאי 2023 AppleTV הוציאה סדרת מדע בדיוני דיסטופית- "סיילו", הנה מה שאני חושבת עליה.

לא יודעת אם שמעתם עלייה כשהיא יצאה, אני לא. גיליתי אותה לפני כשבועיים ולא הבנתי איך היא לא קיבלה יותר הכרה בבכורה שלה. הזכויות לסדרה "סיילו", שמבוססת על הספר Wool Omnibus ("144 קומות"), עברו בין מספר ידיים במהלך השנים. תחילה הן נמכרו כסרט ל-20th Century Fox ב-2012 ואז ב-2018 לרשת AMC עד שהגיעו ל-AppleTV ב-2021 וטוב שכך כי הם עשו עבודה נהדרת.  

הסדרה מתרחשת בסיילו, בניין תת קרקעי בן מאות קומות המתפקד כעיר דיסטופית. בהתחלה אנחנו עוקבים אחר הולסטון, השריף האהוד של הסיילו, ואשתו אליסון שמגלה שהבכירים שמנהלים את העיר מסתירים מהתושבים את האמת על העבר ועל העולם שבחוץ. לאורך הפרק הראשון אנחנו מתוודעים לאחד החוקים החשובים בסיילו וכתוצאה מכך גם לסיבה שהסיילו קיים- כל מי שאומר שהוא רוצה לצאת מולבש בחליפת אסטרונאוט אטומה ונשלח החוצה, אל השממה הרעילה בה יש לו כמה דקות לנקות את עדשת המצלמה, שנותנת לתושבי הסיילו הצצה לעולם שבחוץ, לפני שהוא נחנק ומת. אבל האם זה באמת מה שקורה או שעדשת המצלמה, עלייה אחראים הבכירים שמנהלים את הסיילו, מראה לנו הצופים ולתושבי העיר הדיסטופית מצגות שווא? 

אז נכון, זו לא הפעם הראשונה, וגם לא תהיה האחרונה, שאנחנו רואים פרמיס כזה בסיפורי מדע בדיוני. הדמויות חיות תחת ממשל דיסטופי שמסתיר מהן את הסיבה שהוא עלה כדי לשמור על כוחו, ובכל זאת הסדרה בהחלט לא משאירה את הצופה בסטטוס קוו ומצליחה להשאיר אותנו במתח לכל אורכה. קחו למשל את הדמות הראשית.

אליסון?

בהתחלה כשאנחנו עוקבים אחר המסע של אליסון לגילוי האמת נראה שהיא תהיה גיבורת הסדרה, אך לאחר שהיא מבקשת לצאת ומגיעה לשממה שבחוץ המיקוד עובר להולסטון בעלה, ובסופו של דבר מתברר שגם הוא לא הדמות הראשית של העונה אלה ג'ולייט, מכונאית שעובדת בחדר המנוע שיוצר את החשמל לסיילו.  

לא זו בלבד אלה שגם זהותו של האנטגוניסט משתנה לאורך העונה. בלי להיכנס ליותר מידי ספויילרים האנטגוניסט המסתורי מתגלה במהלך העלילה אבל אז מסתבר שהוא כפוף למישהו אחר שאותו אדם גם הוא כפוף לעוד משהו והמניעים האמיתיים של כל אחד מהם מתגלים לאורך העונה. 

השינויים הרבים האלה יוצרים לעיתים חוסר עקביות באופי הדמויות. המעבר בחלק מהדמויות נעשה בצורה טובה, עם רמיזות מקדימות והתפתחות עלילתית שמובילה אל השינויים למשל כשהתגלו מניעיו האמיתיים של ג'ורג' במערכת היחסים עם ג'ולייט, אבל במקרים אחרים כמו סימס, ראש ההבטחה של מערכת המשפט, האיום של הדמות והסיבה שאנחנו רואים אותו כ"רע" הסתמכו על הכוח הבלתי מוגבל שיש לו ועל העובדה שהוא יכול לעשות את כל העולה על רוחו מטעם הסמכות שלו. כשהתגלה שהוא כפוף לדמות האנטגוניסטית ה"אמיתית" וכשדינמיקת הרשע והעוזר שלו בניהם הוצגה, האפיל המאיים של סימס נעלם לטעמי. 

דבר נוסף שמבחינתי לא זרם חלק בעלילה היה הרומן בין ראש העיר לבין סגן השריף סם. הרומן הגיע במפתיע והתקדם יותר מידי מהר כדי לספק לסם סיבה לתמוך בג'ולייט ובחקירתה.  

האם זה הרס את הסדרה?

בהחלט לא, לדעתי החסרונות האלה מינוריים וזו אחת סדרות המדע הבדיוני הטובות שראיתי לאחרונה. כמו הרבה סדרות המבוססות על ספרים, גם "סיילו" כוללת קאסט של הרבה דמויות ראשיות ומשניות. למרות שלא כולן זוכות להרבה זמן מסך, אף דמות לא הרגישה שטחית והשחקנים עשו עבודה נפלאה, כל אחד בתפקידו.  בניית העולם שכללה את מערכת המעמדות, התרבות והאתגרי החיים בסיילו גם הייתה מעולה.  

בתור סדרת מסתורין "סיילו" מצוינת, היא הציגה במערכה הראשונה הרבה שאלות שרובן נענו לאורך העונה באופן מורכב ומעניין. התגלות אחת הובילה לאחרת בטבעיות ובאופן הגיוני, ובכל זאת הן הצליחו להפתיע ופתחו דלת לסדרת שאלות חדשות שנוצרו בעקבות הגילויים. וכמובן שחלק מהשאלות נשארו פתוחות לעונה הבאה. 

סיילו

ציון סופי - 8.8

8.8

מותחת ומלאה טוויסטים

סדרת מדע בדיוני מעולה. השתמשה בפרמיס הסטנדרטי של הז'אנר והצליחה לחדש ולרתק את הצופה למסך

User Rating: Be the first one !

אודות ליאת פליישמן

ליאת פליישמן, בת 17, כתבת קולנוע. חובבת סרטים (מין הסתם), סדרות, ספרים וציור.

השאר\י תגובה