רגשות מקופלים – ביקורת המשחק A Fold Apart

משחק החידות הזה משחק עם רגשות של אהבה, מרחק, קשיים, רצונות מנוגדים והתגברות על קשיים יחד עם מנגנון משחקיות חדש ומעניין. יחד עם זאת בעיה גדולה אחת מטילה צל כבד על החוויה כולה

A Fold Apart הוא חוויה המתמקדת במערכות יחסים לפני הכל. הוא הגיע אלינו מאולפן Lightning Rod Games, והוא עושה הרבה דברים מעניינים עבור משחק קטן. לולא בעיה אחת גדולה שנתקלתי בה, הייתי יכול בקלות להמליץ עליו עבור כל מי שמחפש משחק עם סיפור מחמם לב, דמויות שמרגישות אמיתיות, ומשחקיות שמאתגרת היטב את המוח. אבל אני קצת קופץ קדימה, על מה המשחק בעצם?

A Fold Apart מספר את סיפורו של זוג. איזה סוג של זוג? אתם תבחרו. בצורה יוצאת דופן למה שחוויתי בעבר, בתחילת המשחק תהיה לכם האפשרות לבחור איזה זוג המשחק יעקוב אחריו: מהנדס ומורה נקבה, מהנדס ומורה זכר, מהנדסת ומורה נקבה, או מהנדסת ומורה זכר. אני לא זוכר מתי אי פעם ראיתי משחק שנפתח עם אפשרות כזאת על מנת להתאים את עצמו יותר למגוון סוגי הקשרים שיש בעולם, מה שגרם לי לתת לו נקודה לזכותו עוד לפני ששיחקתי בו דקה. המשחק לא עוקב אחר כל מערכת היחסים בין הזוג, ומתמקד יותר בנקודה שלא מעט זוגות מכירים: מרחק, גם במישור הפיזי וגם במישור הנפשי. בתחילת המשחק המהנדס/ת עוזבים על מנת לעזור בפרויקט בנייה בקצה השני של העולם, כאשר המורה נשאר/ת מאחור. משם המשחק נוגע ברגשות מעורבים, תחושות געגוע, בעיות תקשורת ועוד, ועושה זאת בצורה מאוד אמיתית. התקשורת בין בני הזוג מתבצעת דרך הטלפונים הניידים שלהם, השיחות מרגישות מאוד אמיתיות וחיות, ועוזר מאוד שבמקומות מסוימים אנו יכולים להחליט איזו הודעה תישלח. הדבר הקטן הזה עזר לי להכניס קצת מהאישיות שלי ומהדרך בה אני מתקשר אל תוך המשחק. מערכת היחסים עוברת לא מעט טלטלות עד סיום המשחק ומצאתי את עצמי די מרותק לאיך זה ימשיך ואיך (אם בכלל) הם יצליחו למצוא פתרון. עבור אלו שעוקבים מעט אחר הביקורות שלי, אתם יודעים שאני תמיד נמשך ומעריך סיפורים טובים ומוצלחים במשחקים שאני מבקר, ויש לנו פה דוגמא לאחד נוסף.

בחירה אחת אשר מסמלת המון

כאשר ראיתי טריילרים למשחק, לא הסיפור הוא זה שמשך אותי מיידית אלא המשחקיות. היא יוצאת דופן ומתבססת על רעיון אחד בלבד, אבל הרעיון הזה נלקח מאוד רחוק, לטוב ולרע. עולם המשחק הוא גמיש וניתן לקיפול, כאשר ניתן לקפל תמיד או בין קצה אחד של המסך ועד כל ארבעת הקצוות, ולהפוך את המסך לצד השני כמו שהופכים דף. המערכת הזאת משמשת לפתרון כל החידות במשחק, ולמרות שהיא מתחילה פשוטה למדי היא מהר מאוד הופכת למסובכת, כך שנאלצתי להשתמש בניסוי וטעייה על מנת להבין חלק מהפתרונות. הסיבה העיקרית לכך היא הגמישות, ניתן לקפל את הדף מתי שרוצים כל עוד הוא לא מתקפל על הדמות בה שולטים, וניתן לקפל יותר מפעם אחת, כולל היכולת לקפל על קפל קיים כבר. הגמישות הזאת מאפשרת הרבה מחשבה לגבי דרכי פתרון אפשריים, יחד עם זאת היא יכולה להיות מעט מסובכת מידי עבור שחקנים אשר פחות מנוסים במשחקי חידות או פחות בעלי חשיבה תלת-ממדית. פה גם מופיעה הבעיה הגדולה אשר הזכרתי בתחילת הביקורת. אינני יודע אם זה באג במשחק או בעיה בגרסה שלי, אבל הרבה פעמים אם הייתי מנסה לקפל את הדף קרוב מידי לדמות שלי, הייתי מאבד שליטה עליה. לאחר הקיפול לא יכולתי להזיז אותה לא ימינה ולא שמאלה, גם אם הייתי משחרר את כל הקיפולים שעשיתי. רק על ידי התחלה מחדש של החידה הבעיה הזאת נפתרה. היא איננה בעיה רצינית במיוחד ושחקן זהיר או מנוסה מאוד עלול בהחלט לא להיתקל בה כלל, אבל היא כן השפיעה על ההנאה הכללית שלי מהמשחק וכן תסכלה אותי מעט בשלב מסוים. אחד הדברים שעזרו לי היה הקצב שלו, שאינו מהיר אבל שומר על עניין. הדמויות מספרות לנו על הרגשות שלהן, ובכל שלב קל להבין את המצב הנפשי של כל אחד מבני הזוג. יש להם אישיות מוגדרת והאהבה ביניהם ברורה, כמו גם השינויים בצורות המחשבה שלהם והקונפליקטים שנובעים מזה. כל מי שחווה אי פעם מערכת יחסים ימצא איזושהי נקודה שהוא יתחבר אליה, מי יותר מי פחות, אבל כל אחד ימצא פה משהו.

למדו לשלוט בעולם על ידי קיפולים

חזותית המשחק נראה טוב, וברור לעין על איזה סגנון אמנותי הם התקבעו. כיאה לכל הנושא של המשחק, הרבה מהרקעים שלו הם דפים אשר נמצאים קרוב יותר או ברקע, מונחים אחד על השני, ועפים וחוזרים תוך כדי התנועה בעולם. הסגנון מתאים ביותר למסר ולמשחקיות שהמשחק פועל לכיוונם, ואף משתנה ישירות עם שינויים בתחושות של הזוג שלנו. האנימציה היא לא דו-ממדית ולא תלת-ממדית, ומרגישה יותר כמו סגנון של שניים וחצי ממדים, כאשר הדמויות נעות על ציר שמאלה או ימינה אבל העולם עצמו הוא חי והעצמים הם תלת-ממדיים. נהנתי מאוד לצפות במשחק, והוא הרגיש לעיתים כמו עיסוי לעיניים עם היופי שהוא משדר והדרך הרגועה בה הוא משדר אותו. למי שזוכר את הביקורת שלי על Arise: a Simple Story, ההרגשה ש-A Fold Apart העביר אצלי הייתה דומה. מה שכן, הרוגע הזה מגיע גם לאנימציות של הדמויות, אשר אני מרגיש שהיו יכולות להיות יותר מוצלחות. הבעות הפנים בעיקר הרגישו לי פשוטות מידי עבור משחק שמנסה להעביר קשת שלמה של רגשות במסגרת מערכת יחסים, והייתי שמח לראות יותר תנועה בעיקר בעיניים ובפה. זה עוד פעם, לא רציני, אבל כן משהו ששמתי לב אליו.

הדיאלוגים אותנטיים ופוגעים במדויק

אני ממליץ בחום על A Fold Apart לכל אלו שמחפשים משחק חידות על מערכת ייחודית אשר תבחן את הראש שלהם, לכל אלו אשר נהנים מסיפור ודמויות טובות, ולמי שמחפש ללמוד יותר על האתגרים של מערכת יחסים מורכבת ומה היא דורשת מבני הזוג. המשחק הוא יפיפה, המשחקיות מהנה, והסיפור מרתק וקל לעקוב אחריו, מה עוד אוכל להגיד?

*עותק ביקורת סופק על ידי Lightning Rod Games.

A Fold Apart

ציון סופי - 8.5

8.5

מעולה

A Fold Apart הוא משחק ייחודי שמעניק חוויה יוצאת דופן וסיפור שלא הרבה משחקים נוגעים בו, אשר נופל רק בכמה מקומות קטנים.

User Rating: 4.25 ( 1 votes)

אודות אלעד שרז

אלעד שרז, בן 29 מגן יבנה. חובב משחקי ווידאו, אנימה, מנגה, ותרבות חנונית בכללותה. גיימר מאז גיל 10, וגאה להגיד שסיימתי את NFSU בגיל 14 חח

השאר\י תגובה