ARK: Survival Evolved – רשמים מגרסת ה-PS4

חיכינו וחיכינו… ו-ARK: Survival Evolved הגיע ל-PlayStation 4

אחרי אינסוף מכירות ב-Steam, אחרי אינסוף סרטוני משחקיות ביוטיוב, ואחרי סרטון הכרזה שיצא לפני יותר משנה – ARK: Survival Evolved הגיע לקונסולת ה-PlayStation 4 לפני כשבוע. המשחק היה זמין כבר על המחשב האישי ועל קונסולת ה-Xbox One מאז יציאתו הראשונה, אז למה הוא הגיע רק עכשיו לקונסלה של Sony? משום שהוא עדיין לא מוכן, ובגלל (או בזכות) התקנון הנוקשה של Sony, שלא מתיר מכירה של משחקים שלא סיימו את פיתוחם. ובכל זאת, בזכות החבילה שהציעה המפתחת Wildcard, שכוללת את המשחק ביחד עם ההרחבה הראשונה שלו – Sony התגמשו, והחליטו לאשר את מכירת המשחק בחנות הדיגיטלית.

ARK: Survival Evolved הוא משחק עולם-פתוח מרובה-משתתפים מסוג הישרדות-פעולה-הרפתקאות שהוא גם עתידני-פרהיסטורי (כן כן), אשר פותח על ידי חברת Studio Wildcard ו-Instinct Games ושוחרר לראשונה למחשב האישי בחודש יוני של השנה שעברה במסגרת גישה מוקדמת, בה הוא נמצא עד היום. במשחק אנחנו משחקים דמות שמתעוררת עירומה על חוף באי בודד, עם סמל מסתורי על היד השמאלית. אנחנו מתעוררים מקוררים, רעבים, בלי כלום ובלי שום ידיעה על מה שעלינו לעשות. וזה היופי האמיתי של עולם ה-ARK.

למרות המראה המאוד שונה, המשחקיות כולה מזכירה משחקים כמו Minecraft או Terraria. משחקים עם עלילה מסתורית שבהם אנחנו צריכים להשיג משאבים, לבנות וליצור דברים, ובראש ובראשונה – לשרוד. ב-ARK: Survival Evolved אנחנו עושים בדיוק את זה. מיד כשאנחנו מתעוררים על האי, אנחנו הולכים לכרות לעצים בשביל לבנות את המקוש הראשון שלנו. אחר כך אנחנו אוספים אבנים (טיפ: חלק מהאבנים הן תפאורה, וחלק אמיתיות), אוספים פירות משיחים, ואז רוצחים איזה תרנגול פרהיסטורי בשביל בשר, בונים מדורה, בונים בית – ועד כאן הכל נראה דומה.

לאחר מכן מתחילה ההרפתקה האמיתית; אנחנו מתחילים לאלף דינוזארים שיעזרו לנו להילחם או לאסוף משאבים, אנחנו מתחילים לחקור מערות מסתוריות, אנחנו מייסדים שבט ומצרפים אליו אנשים – ואז מרחיבים את הבית ומשפרים את הדמות באופן בלתי פוסק. אם בהתחלה אנחנו חושבים שכל המשחק הוא פרהיסטורי בגלל הדינוזארים ושאר היצורים, אנחנו מגלים בהמשך שהאי הבודד שופע בטכנולוגיה עתידנית ובכוחות מסתוריים. בהתחלה אנחנו יכולים להרוג דינוזאור עם חנית – ובהמשך להרוג אחד אחר עם מכונת ירייה מודרנית. המשחק מגוון מאוד ותמיד תמצאו עוד דברים שתוכלו ליצור ולשפר.

ark-survival-evolved-3

כל ההרפתקה הזאת מתרחשת תחת הנושא שמלווה את המשחק – הישרדות. במשחק אנחנו צריכים לדאוג לא להיות רעבים או צמאים, לדאוג שלא יהיה לנו קר או חם, שלא תישבר לנו עצם או שלא נאכל משהו מקולקל או רעיל. כל אלה הופכים את המשחק למאוד מאוד מסובך וקשה, ובפעמים הראשונות ששיחקתי הרגשתי פשוט מיואש. המשחק זורק אותך למים, בלי שום הסבר או הדרכה, ובלי עזרה מהאינטרנט – פשוט לא הייתי יודע איך להתקדם.

אחת הבעיות של המשחק היא השרתים במצב מרובה-משתתפים. במשחק אנחנו יכולים לבחור באיזה שרת לשחק, ואם נחליט לשחק בשרת מסוים, ונבנה את הבית שלנו שם, הבית יהיה קיים אך ורק באותו השרת. אני מבין את ההיגיון, אבל בהתחשב בעובדה שרוב השרתים מלאים עד תום ושקיים קושי למצוא שרת פנוי למשחק באופן קבוע (במיוחד כשאתה משחק עם קבוצת חברים) – זאת בעיה רצינית. אני מקווה שמערכת השרתים תשתנה עד היציאה המלאה של המשחק.

ark-survival-evolved-2

לסיכום, המשחקיות במשחק מאוד מגוונת, וכוללת יסודות מאינספור ז’אנרים שונים. היא מתאימה לחובבי משחקי הישרדות, מכות, פעולה והרפתקאות, ותמיד תרגישו שהמשחקיות משתנה ומתחדשת כל הזמן. המשחק לפעמים מסובך ולא ברור, אבל ככל שמתקדמים ועוברים את השעה הראשונה והמייגעת – מבינים את היופי האמיתי של המשחק – ההרפתקה המסתורית והבלתי נגמרת של ה-ARK.

ARK: Survival Evolved מתרחש כולו על אי בודד שמכיל ג’ונגלים פראיים, הרים מושלגים, חופים זהובים, ומערות חשוכות. העיצוב של כל אלה – פשוט יפהפה. הסביבה מרגישה אמיתית, וכל דבר בה מונח במקומו המדויק. אנחנו יכולים ללכת על החוף ולראות דודו משמאלנו, להסתכל ימינה ולראות דינוזאור ענקי מכוסה שריון, ובאמצע להסתכל לכיוון ההרים ולראות ציפור ענקית באוויר. התחושה נפלאה ומיוחדת, ורק לחקור את העולם ולהסתובב בו זו חוויה בפני עצמה.

המשחק נראה מצוין ומציאותי בעיקר בזכות הדינוזאורים השונים שקיימים בו. קיימים יותר מ-60 דינוזאורים ברחבי האי, וכולם שונים וייחודים. הם שונים בגודלם ובמיקומם, נמצאים באוויר ביבשה ובים, וכולם נראים פשוט נהדר. היו רגעים במשחק שפשוט נעצרתי ליד דינוזאור ענקי (זאורופוסידון לדוגמה) ובהיתי בגודל המרשים ובמראה הכל כך מציאותי שלו.

ark-survival-evolved-1

אבל זוכרים למה ARK הגיע באיחור ל-PlayStation 4? בגלל שהוא עדיין לא מוכן לחלוטין? אז כאן מתחילה הבעיה… המשחק אמנם נראה מצוין, אבל הוא מלא בבעיות גרפיות שמשפיעות על חווית המשחק. לפעמים חפצים נעלמים ומופיעים, לפעמים הרקע נעלם והופך לשחור, וכל פעם שנכנסים למשחק הוא מקרטע לכמה שניות. הבעיות האלו לא מאוד מהותיות, ומאז יציאת המשחק כבר שוחררו שני עדכונים שאמורים לפתור בעיות כאלו, אבל המשחק עדיין לא מוכן לחלוטין – וזה ללא ספק מורגש.

ARK: Survival Evolved הוא משחק מצוין. נכון שיש לו כמה בעיות עם השרתים, ונכון שיש לו בעיות גרפיות רבות – אבל צריך לזכור שהוא עדיין לא בגרסתו הסופית, ושיש לנו עוד הרבה למה לצפות בעתיד. אני לא הייתי ממליץ לרכוש אותו כרגע, פשוט בגלל שלעניות דעתי משחק שנמצא בגישה מוקדמת לא צריך להימכר במחיר זהה למשחק חדש ומוכן לחלוטין, אבל אני מאמין שכדאי לעקוב ולראות כיצד הוא ישתנה ויתחדש בעתיד.

אודות שחר פנקס

בן 16, תלמיד לביולוגיה ומדעי המחשב, מתגורר בתל מונד, חובב מושבע של משחקים, קולנוע וכל שטות קטנה שקשורה אליהם.

השאר\י תגובה