Aviary Attorney- בז לחוק?

אי פעם תהיתם איך ציפורים פותרות את המשברים הקשים ביותר שלהם? מה היה קורה אם היה בית משפט לחיות? על השאלות הללו כנראה יענה לנו Aviary Attorney, המשחק המציג את עורך הדין הנוצתי הראשון בעולם!

נתחיל עם קצת רקע

Aviary Attorney הוא משחקם הראשון של הצוות Sketchy Logic, המכיל צוות של שני אנשים בלבד. הפקת המשחק התבצעה על ידי פרויקט מימון המוני באתר KickStarter, שגרף כמעט 19 אלף פאונד בריטי (כ-110 אלף ש"ח) על ידי 1,503 משתמשי האתר. לעומת העובדה שהמשחק הגיע אלינו רק בסוף חודש דצמבר של השנה שעברה, המימון ההמוני של המשחק החל בתחילת דצמבר של 2014, לאחר שציורי קונספט ומאפייני משחקיות מינימליים נוצרו לקידם המשחק.

Aviary Attorney למעשה פותח ועוצב על ידי אדם אחד בלבד, Jeremy Noghani, כאשר הוא וחברת הצוות Mandy Lennon כתבו ביחד את תסריט המשחק, כאשר Mandy גם ציירה והנפישה את הדמויות במשחק. הדמויות עצמן עוצבו בעצם על ידי J.J. Grandville, צייר וקריקטוריסט צרפתי שנפטר באמצע המאה ה-19, שנותן למשחק הרגשה אוטנטית של אמצע המאה.

היצירה של J.J Grandville שהחלה את הכל
היצירה של J.J Grandville שהחלה את הכל

זה ציפור? זה מטוס? לא! זה עורך דין!- המשחקיות

המשחקיות ב-Aviary Attorney מאוד מיוחדת למשחקים שהגיעו אלינו בתקופה האחרונה. כפי שציפתם על פי שם המשחק, אתם משחקים עורך דין מכונף בשם JayJay Falcon, שהוא, כפי ששמו מרמז (ועל כך ארחיב בהמשך), בז רודף צדק שיעשה הכל כדי להגן על לקחותיו, ולהגיע להחלטה הנכונה.

כגיבור המשחק Falcon תצטרכו לעבור בין מקום למקום, לחקור את החשודים, העדים, המשטרה ואפילו כל אדם בעיר כדי להשיג את כל הראיות הנחוצות לכם בשביל להגיע למסך המספק הקורא "זכאי". בשביל משימה זאת יש את מפת פריז הגדולה, שתיקח אותנו בין מקומות מפתח לחקירה של עורך הדין ועוזרו, Sparrowson, בעזרת מערכת חוליות מיוחדת ורשימה שתראה לנו האם נצטרך לבזבז את כל יום החקירה במיקום מסויים, או האם ניתן לבקר בו בחופשיות.

Aviary Attorney Map

לאחר שנחקור עד כמה שאפשר, או שכל הימים שנותרו עד ליום המשפט יעברו, נעבור לשלב המשפט, בו נצטרך לנסות ולהוכיח את זכאיותו של מרשנו בעזרת הראיות שאספנו. במהלך החקירה עלולים לצוץ עדים למעשה, שעלולים לשקר, להשמיט פרטים, או לא להסכים בכלל לדבר, ואת העדות שלהם נצטרך לחקור ולהוציא את כל המידע שאפשר. דבר זה אפשרי בעזרת מערכת ה-"Cross-Examination" של המשחק, בה נצטרך לבחור ביטוי או משפט שהופיע בעדות המדוברת ולנסות לתשאל את העד לגביו. בכך נצטרך לבחור את השאלות שנשאל טוב-טוב, כדי לא לבזבז את זמנם של חבר המושבעים, שעלולים לפסול את המשפט שלנו אם נשאל יותר מידי שאלות מטופשות.

אלו מכם ששיחקו במשחק ה-DS בשם Ace Attorney עם עלילה די דומה למשחק המסוקר כאן, בוודאי יכירו את המשחקיות המיוחדת הזאת כבר משם, אך Aviary Attorney קצת משנה את הנוסחה, אבל רק קצת. בגלל מערכת החוליות שהתווסף למכניקת המשחק, ובגלל שחלקים קטנים מהחקירה עלולים לקחת לנו יום שלם, יהיה קל מאוד לפספס פרטים עיקריים של החקירה, אם לא תבחרו טוב מספיק את המיקומים אליהם תלכו, דבר שמעט מעצבן כשמגיעים לשלב המשפט עם הבנה לא טובה מדי של מה אנו אמורים לעשות. למרות זאת, דבר זה יגרום לכם לחשוב בצורה מעט יותר אסטרטגית לגבי הבחירות שלכם, מה שמעלה את רמת החשיבה אותה תצטרכו להפעיל, וגם את רמת הקושי בהשגת הרמזים הרצויים.

aviary-attorney5

 

דבר נוסף שבו Aviary Attorney משנה מעט את הנוסחה, הוא בשלב המשפט. ב-Ace Attorney תקבלו מספר מסויים של פסילות בשלב המשפט, שאם תפשלו באמצע המשפט ותענו על שאלה בתשובה לא נכונה, או תציגו אדם או ראיה שלא קשורים לחקירה או לחלק זה של החקירה, תדעו כמה פסילות ישארו לכם לפני שתראו את המסך "אשם". במשחק הנוצתי עליו אנחנו מדברים, חבר המושבעים הוא זה שמחליט אם תפסידו או לא- אם תבזבזו את זמנם של יושבי החבר בשאלות שלא קשורות לחקירה המרכזית, חיבתם אל Flacon תפחת, ואם תוכלו לפתח את עניינם של חבר המושבעים הם יחבבו אתכם הרבה יותר, וירצו להמשיך בחקירה. למרות שמכניקה זו מעט משנה את המשחק, אני מצאתי אותה מעט מעצבנת, כי לא תוכלו לדעת כמה פעמים נשארו לכם להפסל עד שתכשלו בוודאות, או כמה פעמים כבר נפסלתם, אם לא תכתבו את הכל על דף לצדכם.

 

Aviary Attorney גם משנה במעט את מצב ה-"Cross-Examination" שהופיע במשחק הנייד- כפי שהזכרתי קודם לכן, כאן תוכלו לחקור רק חלקי משפטים שהוגדרו מראש, וכאשר תחקרו כל אחד מהם תוכלו לשאול את העד שאלה אחת או שתיים, ולהציג ראיות רק כאשר התבקשתם להציג אותן. אם בחרתם בטעות בשאלה סתמית שלא קשורה לחקירה, אתם עלולים להפסיד במשפט. Ace Attorney לעומת זאת, מציג מערכת הרבה יותר מפורטת של סיכויים, המגבירים את רמת הקושי, כאשר תוכלו לחקור כל חלק וחלק בעדות שהוצגה עבורכם, בעזרת כפתור ה-"Hold It!" שמאפשר לנו להשיג מידע נוסף על כל משפט בעדות, ולהציג חפץ שעלול לעזור לחקירה בכל חלק של העדות. למרות זאת, עבור משחק שמומן בעזרת KickStarter בעל תקציב פחות גבוה משל חברה גדולה כמו Capcom, המערכת הזאת מאוד מספקת ומעניינת.

קדימה Sparrowson, אנחנו מתקרבים לצדק!- העלילה

העלילה ב-Aviary Attorney די פשוטה- JayJay Falcon, עורך דין להגנת נאשמים לא גדול במיוחד, מחכה בין מכתב ומכתב לקליינט הבא שלו, כאשר הוא מחפש רק את הצדק. בעזרת Sparrowson, עוזרו המתמחה של Falcon (אשר רעב כמעט כל הזמן) השניים חוקרים כל מקום אפשרי בשביל להשיג כמה שיותר ראיות שיציגו לבסוף את מרשם כזכאי.

CMK0SZ5WEAAut4Z

 

בהמשך העלילה, נחשף לדמויות צבעוניות (בשחור ולבן כמובן) ושונות, כמו אויבו של Flacon, התרנגול Severin Cocorico שרק רוצה לנצח בחקירה ויעשה הכל לשם כך, Kwark, הסוהר העצבני המרגיש גועל כלפי כל הפושעים (והחיות), והשועל הערמומי Juan Querido, שיגרום לכם לפקפק במי אומר את האמת, באמת. העלילה מורכבת ממערכות, כאשר כל מערכה מציגה לנו לקוח חדש, ראיות חדשות, מיקומים חדשים, ודמויות צבעוניות אחרות.

תראה את הנוצה שלו! היא שחורה!- הגרפיקה ועיצוב הסאונד

כל הדמויות הן גרסות מונפשות של הקריקטורות הקלאסיות של J.J. Grandville, המציגות דמויות בעלות מאפייני אדם וראשי חיות, עם קווים מדויקים וציור מפורט ביותר. בעזרת ציוריו של Grandville וההנפשה המיוחדת ש-Mandy Lennon ביצעה על כל אחת ואחת מהדמויות, גורמים לכל דמות לקבל מאפיינים מיוחדים, שמושפעים לא רק מהפרסונה החיתית שלהם, אלא גם משמם. כל השמות של כל הדמויות במשחק מציגות סוג של "רמז" לשמה של החיה, כמו JayJay Falcon הבז (שכנראה נקרא על שמו של Grandville), התרנגול Severin Cocorico (ששם משפתחו הוא קוקוריקו) ועוד רבים אחרים. רמזים אלו יכולים להיות גם בדיחות בפני עצמם, וחלק מהבדיחות הללו גרמו לי לפרוץ בצחוק כשראיתי אותם לראשונה.

לא רק הדמויות מקנות לנו הרגשה של פריז של אמצע המאה ה-19, אלא גם המפות שנראה במשחק, המקומות בהם נבקר, החפצים, ובעצם כל דבר שלא עוצב ישירות על ידי האמן הצרפתי צוייר ועוצב במיוחד על ידי הצוות כדי שיראה כאילו Grandville צייר אותן בעצמו. הקווים המדויקים והמצלול המיוחד של הדמויות באמת נותן לנו להרגיש כאילו אנחנו משחקים בתוך יצירת אמנות של המאה ה-19. העיצוב שבו החליט ללכת צוות הפיתוח הוא באמת מיוחד, אך חסר צבע- כל המשחק מוצג לנו בצבעים של חום, שחור ולבן, ולמרות שעיצוב המשחק מפצה על חוסר הצבע, היה נחמד לראות סימון מיוחד על האפשרויות השונות או על הראיות בצבעים מסוימים.

B18Swl5CEAARPTZ

 

לא רק הגרפיקה מרמזת לנו על התקופה שרחוקה מאיתנו כבר כמעט שתי מאות, אלא גם המוזיקה ועיצוב הסאונד. המגינות שנשמע בין מערכה למערכה ובכל מיקום שאליו נלך, הולחנו על ידי המלחין הצרפתי Camille Saint-Saëns, שחי גם הוא במאה ה-18. רוב היצירות שנשמע נלקחו מתוך יצירות "קרנבל החיות" של המלחין המפורסם, או מיצירותיהן של אמנים אחרים מהתקופה שקשורים בחיות, כדי שתוכלו להרגיש כאילו אתם באמת בגן חיות משוגע (או בפריז החייתית).

לסיכום, Aviary Attorney הוא משחק מעניין מאוד, עם 'טוויסטים' בעלילה, בדיחות מצחיקות ושנונות, ובעל גרפיקה וסאונד מיוחדים שנלקחו הישר משנת 1840 בה עלילה המשחק מתרחשת. מכניקות המשחק בהחלט כיפיות, אך מחדשות די מעט לעומת משחקי Ace Attorney הצבעוניים על המערכת הניידת של Nintendo (שאני ממליץ מאוד לנסות אם אהבתם את המשחק).

 

Aviary Attorney

עלילה - 8
משחקיות - 7.5
גרפיקה - 8.5
סאונד - 10

8.5

מצויין

משחק שיהפוך אתכם לעורך דין עם נוצות בשנות המאה ה-19. מה כבר אפשר לבקש?

User Rating: 4.6 ( 1 votes)

אודות לידור כלפון

בן 20, עורך גיימינג ראשי באתר. משתדל לשחק בהכל מהכל ובעיקר בכל מה שקשור למחשב האישי ול-Nintendo. לא יכול בלי טיפת YouTube על הבוקר וחי בעולם הגיימינג והחומרה כמעט כל חיי.

השאר\י תגובה