מראה שחורה בנדרסנאץ': הסוף הוא אף פעם לא הסוף

הספיישל החדש של סדרת המד"ב האפלה המצליחה" מראה שחורה" "בנדרסנאץ'", יוצא מההגדרה המסורתית של עוד פרק בסדרה, ומאפשר לצופה לבחור בנקודות מפתח במהלך הפרק ואף לכוון את הסוף של הפרק בעצמו. כך מתקבל לכל צופה סוף אחר וחוויה אחרת.

כולנו היינו רוצים מידי פעם לשלוט על השחקן או הדמות הראשית בסרט או סדרה אהובים ובכך לשנות את העלילה כפי שאנו רוצים. Netflix החליטה לקחת את היוזמה ולראשונה לשחרר פרק אינטראקטיבי בסדרה "מראה שחורה". פרק אינטראקטיבי הוא פרק בו לצופה מוצגות אפשרויות בחירה מרובות, כאשר הדמות בסדרה מגיעה לצומת דרכים וצריכה לקבל החלטה. כתוצאה מכך Netflix יצרה מספר רב של סופים ועבור פרק המוגדר כ-90 דקות סך התוכן המצולם עולה על 4 שעות. הפרק מציג לצופה חוויה ייחודית על פי בחירותיו והינה ייחודית אליו. כך שכל אדם צופה בפרק אחר ובסוף אחר הנקבעים על פי בחירותיו שלו בלבד.

מערכת הבחירה בפרק עובדת בנקודות מפתח אליה מגיעה הדמות הראשית. כאשר בחירה עומדת להגיע ממשק המשתמש נעלם ולא ניתן לעצור או להעביר קדימה/אחורה את הפרק. לצופה ישנן 10 שניות בלבד לבחור בין 2 האפשרויות המוצגות על המסך ולא, הפרק יבחר שרירותית בשבילו.

Image result for netflix bandersnatch interactive tutorial
נקודת בחירה עבור הדמות

העלילה הכללית

"בנדרסנאץ'" מתרחש בשנת 1984 וסובב סביב מפתח משחקי מחשב בשם סטפן, אשר מנסה ליצור משחק בשם, ניחשתם נכון, "בנדרסנאץ'" או “Bandersnatch”. את המשחק הוא מבסס על ספר מד"ב בסגנון דומה אשר מאפשר לקורא לקפוץ בין עמודים ולבחור את ההרפתקה שלו בעת קריאת הספר ולהשפיע על הסוף שלו. הסופר שכתב את הספר מאבד את דעתו וכורת את ראשה של אשתו לאחר שהתחיל להאמין כי אין בחירה חופשית כלל וקיימות מספר רב של קונספירציות שליטה סביבנו. כך גם הדמות הראשית בפרק, סטפן מתחיל להטיל ספק במציאות שסביבו. כאשר אנו הצופים שולטים בפועל במעשיו.

אף אחד לא אוהב ספוילרים ולכן על מנת לקבל תמונה כללית של דוגמה לבחירה וההשלכות שלה בהמשך הפרק, אציג את בחירת דגני הבוקר. אחת הבחירות הראשונות המוצגות לצופה הינה בחירה בין שני סוגים של דגני בוקר לאכול. לאחר שהצופה בחר, אם ישים לב טוב יראה שישנה פרסומת בהמשך הפרק של דגני הבוקר הספציפיים שהוא בחר בתחילת הפרק.

כאשר לצופה אין ידע לגבי הסופים האפשריים המצפים לו, אין לו את היכולת לחזות מראש האם לבחירה שלו כעת ישנה השפעה גדולה או קטנה בחייה של הדמות. לכן, Netflix אפשרה לצופה בעת הגעה לסוף מסוים את האפשרות לחזור אחורה בזמן לצומת דרכים מסוים ולנסות להגיע לסוף אחר ובכך לחוות דרך אחרת ממה שבחר עד כה.

בפרק עצמו יש הרבה יותר מהנראה לעין, Netflix הכניסה לפרק חידות וסופים סודיים המתגלים רק לאחר פענוח של רמזים דקים במהלך הפרק.

לאחר כמעט 5 שעות צפייה והתעסקות עם הבחירות והסופים האפשריים, אני התרשמתי עמוקות מאיכות הביצוע והרמה הגבוהה של הפרק. לרגע לא יכולתי לעזוב את המסך וללכת לעשות משהו אחר. אין ספק שזה הישג מרשים ומוצלח של Netflix שכנראה יביא אחריו פרקים אינטראקטיביים נוספים בסדרות נוספות.

רוצו לראות ואל תעשו ספוילרים.

 

מראה שחורה בנדרסנאץ'

ציון סופי - 9.2

9.2

מצוין

מראה שחורה בנדרסנאץ' הוא חוויה מרגשת ומטריפה שמלאה באינספור אפשרויות.

User Rating: Be the first one !

אודות גיא גורדון ביברשטיין

בקיצור, במקום מוצץ לעסתי מעבד פנטיום 2. לא בקצרה, סטארטאפיסט בתחום חומרה, עתודאי לאווירונאוטיקה וחלל בטכניון, גיק מטורף, מעצב UX וכותב עלילה למשחקי מחשב בזמן הפנוי.

השאר\י תגובה