שובר קופות –  החשיבות של קפטן מארוול

הפעם בשובר קופות, אני מנסה להבין את מקומה של קפטן מארוול ביקום המסיבי של חברת Marvel, דמות צדדית או מה שמחזיק את הכל יחד?

בחודש הבא, תגיע אלינו אחת הגיבורות האהובות בקומיקס של Marvel – קפטן מארוול, אותה תגלם זוכת האוסקר ברי לארסון, שבעקבות הסצנה אחרי הכתוביות של "הנוקמים: מלחמת האינסוף" תהווה הגורם החשוב ביותר בסרט ההמשך המצופה "הנוקמים: סוף המשחק". אבל כבר מספר מעריצים ברשת חושבים שסרטה של גיבורת העל יהיה מתחת לאיכות שאר הסרטים של החברה ושתפקידה של הגיבורה החדשה הוא יותר צדדי ומהפכני עבור הסטודיו (כמו הפנתר השחור) מאשר כוכבת מרכזית חדשה בצוות הגיבורים האגדי.

לפני שנדבר על חשיבותה, בואו נבין מי זו קפטן מארוול. קרול דנברס (שום קירבה לקארה דנברס כמובן) התחילה את דרכה בדפי הקומיקס של Marvel בשנות השישים כקצינה בחיל האוויר, שם היא פוגשת את הגיבור החייזרי קפטן מארוול ואחרי פיצוץ של מכשיר של גזע הקרי ה-DNA שלה מתמזג עם ה-DNA של קפטן מארוול והיא נהפכת להיות קרי-אנושית ולהקרא מיס מארוול (Ms. Marvel). לאחר מכן היא כיכבה במספר חוברות קומיקס לצד הנוקמים, ספיידרמן ואיירון מן, והיא הייתה אחת הדמויות המשמעותיות בתנועת שוויון הזכויות לנשים בשנות השבעים.

בשנות התשעים היא קיבלה שם חדש Warbird והצטרפה לנוקמים עם סיפור מעניין בו סבלה מאלכוהוליזם ודכאון אחרי שאיבדה את כוחותיה הקוסמיים. לאחר מכן חזרה לתואר הקודם שלה של מיס מארוול וכיכבה בחלק מהארועים הגדולים של Marvel כמו Secret Invasion ו-Civil War, בנוסף ללהוות חברת צוות מרכזית ב-Mighty Avengers. רק ב-2012 קרול דנברס התחילה להקרא בשם קפטן מארוול והקומיקס יותר התרכז בהיסטוריית הטיסה של הגיבורה והמקור שלה נכתב מחדש בכך שנחשף שהיא במקור קרי והפיצוץ נתן לה את כוחותיה וגרם לה לאבד את הזכרון שלה. מאז היא כיכבה במספר סיפורים גדולים של Marvel ונהפכה להיות אחת הנשים האהובות בדפי הקומיקס של החברה לצד האלמנה השחורה, ג'ין גריי, סופה, הצרעה, She-Hulk והאישה הבלתי נראת.

לפי הפרטים שקיבלנו מאחורי הקלעים, נראה שהמקור של דנברס יהיה דומה לתחילת דרכה בשנות השישים והכתיבה מחדש של מקורה ב-2013- טייסת שמקבלת כוחות קרי יוצאי דופן ונהפכת להיות חלק מקבוצת לוחמים בין גלקטיים שנקראים ה-Star Force, משהו שכבר גרם למספר אנשים לפקפק בסרט ולהשוות אותו ל"גרין לנטרן" הכושל של DC אבל קחו בחשבון שמדובר בסטודיו Marvel עם אפקטים איכותיים ואקשן מצוין, הבעיה של "גרין לנטרן" (בעיניי רבים, אני דווקא נהנתי ממנו) זה ההומור שלו והאפקטים, אבל כשהסרט החליט להיות רציני הוא עשה זאת טוב ואין לי ספק שגם "קפטן מארוול" יהיה טוב ברצינות שלו, בעיקר עם כוכבת דרמה כמו ברי לארסון בפיקוד.

אבל מה זה אומר על החשיבות של הדמות ומיקומה בסיפור? הסרט מתרחש בשנות התשעים, לפני הנוקמים ואפילו איירון מן הראשון, כך שקפטן מארוול הולכת להוות חלק משמעותי בהתחלה של חלק מהדמויות המוכרות של הכותר, כמו ניק פיורי והסוכן קולסון, ולהיות הגיבורה המנוסה שמצטרפת לגיבורינו בקרב נגד ת'אנוס. זה לדעתי יהפוך אותה לכוכבת מרכזית ביקום של Marvel כמו ת'ור וקפטן אמריקה, מאשר לגיבורת משנה באירועי הסרטים והדוגמא של קפטן אמריקה היא הסיבה העיקרית לדעה שלי.

קפטן אמריקה היה הנוקם הראשון, איש צבא מומחה שהנהיג צוות לוחמים והיה גיבור העל הראשון של העולם, הוא מנהיג מנוסה ומאמין בטוב באדם ובחירות, אבל הוא גם לא נמצא בזמן שלו, בדומה לקרול בסרט הבא של הנוקמים שתגיע משנות התשעים. בנוסף, זה ידוע שכריס אוונס מתכנן לעזוב את היקום הסינמטי אחרי "סוף המשחק", מה שהוביל לא מעט מעריצים לשער שבאקי ייקח על עצמו את תפקידו של קפטן אמריקה, אבל אני מאמין שהמחליף שלו, הוא בעצם מחליפה, קפטנית אחרת, קפטן מארוול. מה שאומר שקרול תהיה דמות מרכזית חדשה ביקום של Marvel, כמו הגיבורה הנשית של DC שקיבלה סרט משלה, ואפילו אולי תהיה המנהיגה החדשה של הנוקמים. משהו שתומך בתאוריה שלי זה האופן שבו מקשרים את דנברס לעבר של היקום כמו שקישרו את קפטן אמריקה לאביו של טוני, עם הופעות של ניק פיורי ורונאן, דמויות חשובות מסרטי היקום.

האם זה אומר ש"קפטן מארוול" יהיה סרט טוב? אני לא יודע, אבל זה הופך את הסרט להרבה יותר חשוב לעומת מה שאנשים נותנים לו קרדיט. כמובן שזה יהיה חשוב לדעת מה קרה לה ואיפה היא הייתה בעשרים השנים האחרונות (הניחוש שלנו- מסע בזמן) ואיך תחזור ב"סוף המשחק", אבל זה בעיניי יהיה חשוב יותר להכיר את מי שככל הנראה תהיה המרכז של היקום הסינמטי בשלב הרביעי שלו והכוכבת המרכזית של כותר הענק של Disney.

מה אתם חושבים שיהיה מקומה של הגיבורה החדשה של Marvel? דמות משנית או הדבק החדש שמחזיק את כל היקום הקולנועי הזה ביחד? ספרו לנו בתגובות ונתראה ב-7 במרץ כשהקפטנית החדשה תנסוק אל השמיים.

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה