לא לנשום- סיקור סרט האימה

“לא לנשום” היה אמור להיות סרט אימה מבטיח, אשר מלווה בליהוק שחקנים טוב וזכה לביקורות טובות בעולם. אך לדעתי, נכשל בלספק את הסחורה לה ציפינו.

הילד המתבגר בי כל כך ציפה לסרט עוצר נשימה באמת, “לא לנשום” היה אמור להיות סרט אימה מרשים שסוף סוף יתקן את האבל שנעשה לסרטי האימה בשנים האחרונות.

בתכל’ס, למה ציפינו מ-Fede Alvarez, לאחר הרימייק שלו ל-Evil Dead? אבל בכל זאת, “לא לנשום” נראה מבטיח יותר, אם זה הטריילר (אם עוד לא ראיתם את הטריילר, תחסכו את זמנכם ולכו לסרט) המלחיץ ובין אם זה הליהוק שחקנים המוצלח דווקא, ציפינו אולי לתוצאות טובות יותר, בפועל קיבלנו לא יותר ממותחן בינוני.

הסרט מתמקד בחבורה של צעירים- רוקי (Rocky) “גיבורת” הסרט, מאני (Money) החבר העבריין של רוקי, ו-“הלוואי והייתי מאני ויוצא מה-Friend Zone”, אלכס. הדמויות בסרט לא מפותחות בשום צורה שנותנת לנו לדאוג להם באמת לאורך הסרט, רוקי, אמנם חיה עם אמה האלכוהוליסטית ועם אחותה הקטנה שתעשה בשבילה הכל וזה החלון שלה לחיבה שלנו. אלכס שם כי אביו של אלכס, בצורה מאוד נוחה לסרט, עובד בחברת אבטחה שאחראית על המון בתים באיזור המגורים שלהם בדטרויט, מה שנותן להם גישה למפתחות לבתים ומקל על הפריצות עצמן, על הדרך, בהיותו הילד הטוב, משמש כמצפון וההיגיון של החבורה. ומאני, הוא שם, כי צריך מישהו שיהיה ה-BAD ASS שיקדם את החבורה לבצע החלטה רעה, הוא הפזיז בחבורה, ה”ייצר הרע” You might say. ואכן, מאני, לאחר שמאס מלבצע עבודות קטנות שבקושי מביאות הכנסות כלשהן, מגלה מאני על הכנסה מובטחת, עבודה אחרונה, שיכולה לשנות מבחינתם את כל התמונה. Stephen Lang (כן, אותו אחד שרוצה לשחק את קייבל בסרט הבא של דדפול) משחק זקן עיוור, יוצא צבא, אשר איבד את הבת שלו בתאונת דרכים וקיבל פיצוי כספי גבוה. נשמע פשוט, לא?!

dont-breathe-3

מכאן מתחילה כל העלילה, החבורה מחליטה לבצע את השוד, לא מסיבות חמדניות, אלא על מנת להציל את חייה של רוקי ואחותה הקטנה ממשפחתה הבעייתית וזאת אחת הדילמות המוסריות הטובות ב”לא לנשום”, כי בתאוריה, למה שאנחנו נעודד פורצת צעירה ששודדת יוצא צבא עיוור?

הסרט מקבל תפנית פתאומית ובלי לספיילר יותר מאשר הטריילר, החבורה פשוט לא העריכה מספיק את המקום אליו הם פורצים ואת בעל הבית ונאלצת “לא לנשום” כשהכל משתבש. בשונה מסרטי האימה העדכניים שמשתמשים באורות מהבהבים, קאטים זריזים וזוויות מצלמה מוזרות. “לא לנשום” מציג את זה מזווית שונה, משימתית יותר, כמו משחק אימה. בזמן שהאיש העיוור משחק בחתול ועכבר עם החבורה בביתו.

“לא לנשום”, מקבל עוד ועוד תפניות עם התקדמות הסרט, מה שאמור כנראה היה לגרום לנו “לא לנשום” ולפתח את הסרט, אבל התפניות בסרט נהיות מגוחכות מתפנית לתפנית. כל תפנית סוגרת יותר את הדמות של לאנג כ”נבל”, מה שהפך את “לא לנשום” ממלחמת אינטרסים, כבר קשה להחליט מי באמת צודק בסיטואיציה לסרט של חבורת צעירים שפשוט ביצעו טעות נוראית ועכשיו נלחמים על חייהם.

ובתור חובב סרטי אימה, ישנים, חדשים, מגעילים או סתם נוראיים, “לא לנשום” לא סיפק מבחינתי את הסחורה. הסרט הוא עוד סרט של כמה צעירים שנקלעים לסיטואציה נוראית אחרי שעשו עוד טעות טיפשית בחייהם ועכשיו הם צריכים לשרוד מול ה”מפלצת” הנוראי. הסרט אומנם נותן זווית טובה על הדמויות המרכזיות שעד שלב מסוים בסרט, אתה באמת לא יודע את מי לעודד, או מי צודק.

אבל זה בהחלט אינו סרט האימה של השנה, הסרט קיבל ביקורות טובות מדיי ואולי לא בגלל הדברים שאני מחפש לראות בסרט אימה, אבל אני לא רואה אף סיבה (קלטתם? “לא רואה”, מצחיק) להתלהב יתר על מידה מהסרט- העלילה לא מקורית, השחקנים בינוניים והאימה חסרה. עם כל זאת, “לא לנשום” הוא כן סרט שכדאי לראות, גם אם זה רק למען הקטעים הקומיים של הסרט וגם אם זה כדי אולי כן להבהל פעם או פעמיים מהסרט, אבל זה בהחלט לא ישאיר אתכם מרותקים לכסא וחסרי נשימה.

ציון?! רגע…”לא לנשום”..עכשיו!

לא לנשום

ציון סופי - 6

6

ממוצע

עדיף לראות בבית, באווירה מתאימה יותר מאשר בקולנוע, אם באמת רוצים קצת אימה.

User Rating: Be the first one !

אודות דניאל שטיינמן

שטיינמן, בן 25. הנדסאי אלקטרוניקה, מומחה IT, חננה מילדות ולא מתכוון להתבגר, מומחה בכל הקשור למחשבים, חובב קומיקסים, מכור לכמעט כל סדרה שקיימת ובפגרות משלים סרטים :)

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *