עודני ילד – ביקורת המשחק Dragon Ball Z Kakarot

הכותר האחרון של המותג המצליח Dragon Ball Z מביא איתו הרבה נוסטלגיה והתרגשות, ויחד עם זאת, סובל ממספר בעיות

הציפייה לקראת צאתו של Dragon Ball Z Kakarot נבנתה לאורך זמן. טריילר אחרי טריילר, עוד פרסום ועוד פרסום, והרבה מאוד הבטחות שאנו נקבל פה משחק Dragon Ball Z שסוף סוף יגרום לנו להרגיש חלק מהסדרה. Bandai Namco אשר פרסמה את המשחק לא פספסה שום הזדמנות לייצר רעש נוסף עבורו, וזה הצליח. המון אנשים ואני ביניהם, התרגשו מאוד ככל שההשקה שלו התקרבה. אני עדיין זוכר איך טריילר הלייב אקשן שלו, ששוחרר מספר שבועות לפני ההשקה, גרם לי לחזור לזיכרונות הילדות שלי עם חיוך ענק על הפנים. מיותר לציין שחיכיתי בקוצר רוח לשחק בו, ולחוות את פרץ הנוסטלגיה שהוא הבטיח, אך האם הוא ממלא את כל ההבטחות שלו? במידה מסוימת כן.

סיפור

אני לא באמת חושב שאני צריך להציג את הסיפור של Dragon Ball Z, אבל לטובת אנשים שלא מכירים אותו אספר לכם עליו בקצרה. בעולם ייחודי, אשר משלב טכנולוגיה מתקדמת עם יצורים פרה-היסטוריים, מספר לוחמים מגנים על כדור הארץ. גוקו, החזק מכולם, חייב יחד עם חבריו להתמודד עם איום אחר איום על חייו, על כוכב הלכת, ולבסוף על היקום כולו, מול יריבים חזקים יותר ויותר. בדרך הוא יגלה יותר על עברו ועל המורשת שלו, וילחם על מנת לתקן עוולות ישנות בנוסף לאיומים השונים. לאורך הסיפור, הוא צובר בעלי ברית חדשים, מגלה דרכים שונות וחדשות להתחזק, ונלחם בקרבות מרהיבים.

הסיפור המלא של Dragon Ball Z, שהתחיל את דרכו בתור מנגה ועובד לאחר מכן לאנימה שהגיעה גם לארץ, הוא אחד המוכרים והבולטים אי פעם בתחום יצירות האנימציה היפניות. יותר מדור אחד גדל עליו, והיום הוא מעביר את האהבה שלו הלאה לדור הצעיר יותר. עבורי הסדרה יוצאת דופן גם משום שהיא הכניסה אותי אל עולם האנימה באופן רציני, אז יש לי הרבה מאוד רגשות של כבוד, אהבה, ונוסטלגיה אליה.

סיפור הסדרה מועבר בצורה מופלאה במשחק, גם אם תמציתית. כל אחד מארבעת הסאגות המרכזיות – הסאיינים, פריזה, סל, ובו, מקבלת את הזמן שלה, יחד עם הרקע, אירועים מרכזיים שקרו בסדרה, וכל הקרבות המרכזיים במהלכה. לצערי יש מספר אירועים ששונו או קוצרו, ואני משער שזה נעשה במטרה להפוך את הקצב של המשחק לזורם יותר. יחד עם זאת, היו מספר אירועים מרכזיים שעברו מהר מידי לפי דעתי, ומספר אחרים שלא היו שם לצערי. למרות זאת, אם אתם רוצים לחשוף מישהו בפני הסדרה ומשום מה הוא מעדיף לא לצפות בה, המשחק הזה יעשה עבודה לא רעה.

גיבורי כדור הארץ, מוכנים לקרב

גרפיקה

גרפית Dragon Ball Z Kakarot נראה בדיוק כמו הסדרה, ואף טוב יותר. הגרפיקה המוצללת על אף העובדה שהיא בשימוש כבר שנים ארוכות למשחקי אנימה שונים היא אף פעם לא נראתה טוב כמו שהיא נראית פה. הדמויות ממש קופצות לחיים, האנימציות נראות טוב מאוד, והמשחק בכללי נראה חד וחלק.

לא נתקלתי בתנועות לא חלקות או תקיעות לאורך המשחק, יחד עם זאת יש מספר בעיות קטנות. הרקעים באופן כללי יכולים לקחת שנייה או שתיים להיטען במלואם. לא נתקלתי בזה מלא, אבל מספיק פעמים כדי לשים לב. בנוסף לכך תנועות השפתיים של הדמויות מעט נוקשה מידי. אפילו בהתחשב בעובדה שהן דוברות יפנית ואני שמתי את המשחק בדיבוב אנגלי (יש אפשרות לבחירה בין השתיים בתחילת המשחק, משהו שכן מאוד הערכתי), היא עדיין נראה מעט נוקשה ולא ממש טבעית. לבסוף, הצללים במשחק לא באיכות הכי גבוהה. צללים שנראים לא טבעי, גדולים או קטנים מידי לפעמים, או אפילו צללים שמתחילים באוויר מדמות אשר עומדת על הקרקע. לחברה אשר פיתחה את המשחק, CyberConnect2, יש היסטוריה ארוכה עם משחקים של אנימה, בהיותה החברה מאחורי סדרת Naruto Ninja Storm המצליחה, אז ציפיתי לשיוף מעט יותר איכותי. זה מרגיש כאילו המשחק היה יכול לעבור ליטוש נוסף לפני היציאה שלו, כיוון שרוב הבעיות בתחום הזה הן באמת בעיות קטנות.

סיפור המשחק מעולם לא נראה טוב יותר

משחקיות

הגענו לשאלה המרכזית שהרבה שאלו לפני שחרור המשחק. האם השחקן יוכל באמת להרגיש כמו הדמויות מהסדרה במהלך המשחק? ובכן, כן. בהחלט כן.

זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה של משחקי התלת-ממד בסדרה שעולם המשחק הוא באמת פתוח. תוכלו לעוף ברחבי העולם, להילחם בקרבות אקראיים, ולעבור את אירועי המשחק בקצב שלכם. פעילויות שונות יעזרו לכם להעביר את הזמן בין קטעי הסיפור, בין אם זה משימות צדדיות שונות, איסוף פירות, דייג, ועוד. תוכלו לבשל ארוחות שונות אשר ישפרו את המדדים שלכם לקראת קרבות, לקנות מצרכים מהשוק ולדבר עם אנשים שונים ברחבי העולם.

לאורך הדרך תשיגו גם "Soul Emblems", פרסים שניתנים לשחקן על השלמת משימות ראשיות וצדדיות. איתם תוכלו לפתוח בונוסים שונים כמו בונוס נקודות ניסיון מקרבות, חיזוקים שונים למתקפות הפיזיות והאנרגיה שלכם, השפעה מוגברת למדדים של מהבישולים, אימונים יותר יעילים, חיזוק של העזרה אשר אתם יכולים לזמן בקרב, ועוד המון. מערכת זאת הפתיעה אותי במיוחד, כי למרות שהיא נראית פשוטה על פני השטח, היא באמת יכולה לעזור לעשות הבדל בטווח הרחוק. בנוסף לכך, על מנת להשיג את כל ה-"Soul Emblems" יהיה עליכם לעזור לדמויות ברחבי העולם ולחשוב מעט מחוץ לקופסא.

רגע רגע רגע, אל תלכו! לא שכחתי מדוע אתם פה. אתם רוצים לדעת האם אתם יכולים לכסח את הצורה לכמויות של אויבים, לזרוק כדורי וקרני אנרגיה עוצמתיים ולהשתנות לצורות חזקות יותר. אתם יכולים לעשות את כל זה, ועוד הרבה יותר.

מערכת הקרב של Dragon Ball Z Kakarot נותנת לכם המון כלים, וייקח לכם קצת זמן להשתלט על כולם. הקרבות מתרחשים על שדה קרב תלת-ממדי ונותנים לכם מרווח מלא של תנועה. בין אם להתקרב או להתרחק מהיריב, לזוז הצידה במהירות, לעוף למעלה או למטה, ועוד. מספר כפתורי מפתח יאפשרו לכם גישה נוחה לכל היכולות שלכם. אתם יכולים להרביץ, לירות אנרגיה, לטעון אנרגיה, להגן, ולהשתמש בהתקפות המיוחדות. אלו הם המהלכים בהם תשתמשו הכי הרבה, אבל זה לא אומר שהן פשוטות.

המכות הרגילות מרגישות טוב ובשילוב מתקפות מלא, הדמות שלכם משתגרת סביב היריב ומכה בו ללא רחם עד לסיומו באופן מרהיב ביותר, ומספק מאוד. במהלך הגנה נגד מתקפות יריב, במידה ויש לכם מספיק אנרגיה, תוכלו לעצור את המתקפות שלו באחת משתי דרכים – ליצור פיצוץ אנרגיה קטן מקומי אשר יהדוף אותו אחורה, או להשתגר מאחוריו ולהנחית עליו מתקפת נגד עוצמתית.

המתקפות המיוחדות שברשותכן משתנות בהתאם לדמות ובהתאם להעדפות שלכם, כי ככל שהסיפור מתקדם יפתחו בפניכם יותר ויותר אפשרויות. בכל זמן נתון תוכלו לבחור רק ארבע כאלה. קרני הקאמאמה, דיסקים של אנרגיה, פיצוצים אדירים, הקרן המיוחדת של פיקולו ועוד רבים וטובים יהיו זמינים עבורכם. לא נתקלתי במקרה שאיזושהי מתקפה איקונית מהסדרה לא נוספה למאגר שלי עד סוף המשחק.

בנוסף יש לכם גם את אפשרות לשנות צורה לדרגות שונות בשלבים מסוימים. החל מהקאיוקן האגדי, ועד לסופר סאיאה שלוש, שינוי צורה אלו יחזקו אתכם משמעותית, אבל יעלו לכם בזליגת אנרגיה תמידית כל עוד אתם נשארים בהם. מה שאהבתי זה שההתחזקות מותנת בסיפור. יכולות אשר לא מופיעות לפני זמן מתאים בסיפור לא יהיו זמינות לפני הרגע הספציפי הזה, מה ששומר על ההתחזקות של הדמויות בהתאם ומונע מהם פשוט לאגור מתקפות עוצמתיות לפני הרגע המתאים בסיפור.

מכיוון שהמשחק הוא גם משחק תפקידים, האפשרות לפתוח מתקפות חדשות ולחזק קיימות עולה לכם בכדורים שונים אשר מפוזרים ברחבי העולם. כדורים אלו הם הדרך היחידה לחזק את המתקפות שלכם, ואתם יכולים או לאסוף אותם מהעולם או להרוויח אותם מקרבות.

למרות שהדמויות עולות רמות ומתחזקות לאורך הסיפור, אין לשחקן שום אפשרות לקבוע איך לחלק את העוצמה שלו. אין שום בחירה בנוגע למדדים שהשחקן רוצה לשפר, מה שהופך את ההתחזקות לקצת פחות מרגשת מכפי שהיא הייתה יכולה להיות. תהליך ההתחזקות, למרות שהוא מורגש, מרגיש לינארי לצערי, וחוץ מהיכולת לפתוח מתקפות מיוחדות חדשות, אשר כן מרגש עם עשרות אפשרויות לכל דמות, אין הרבה מוטיבציה לנסות לחזק את הדמויות בקרבות אקראיים מחוץ למשימות הראשיות.

הקרבות מהירים, בשטחים גדולים, ומאוד מהנים

מוזיקה

המשחק מלווה בלא מעט מנגינות מתוך האנימה עצמה, מה שעוזר להכניס את השחקן אל תוך העולם בקלות יתרה. המנגינות גם תורמות המון עבור הקטעים הקולנועיים, והופכות אותם למרגשים, עוצמתיים, מותחים, ומעניינים יותר.
לאורך כל המשחק, שמתי לב שהמפתחים השקיעו הרבה בסאונד, בין אם בדיבוב או בקולות של המתקפות המיוחדות.
הדיבוב האנגלי הוא איכותי מאוד, אלו שחוששים מכל דיבוב שהוא אינו יפני יכולים להירגע. החוויה אינה נפגעת במאומה מהדיבוב האנגלי ונותנת גוון חדש לקולות הוותיקים והמוכרים. הקריאות של המתקפות המיוחדות על ידי המדבבים מרגישה אותנטית ונאמנה לרוח הסדרה. לא משנה כמה פעמים הפעלתי את המתקפות האלו במהלך המשחק, זה תמיד הרגיש טוב לשמוע את הדמויות צורחות את השמות.

המנגינות השונות לא חוזרות על עצמן יותר מדי, והן נהגו להשתנות במהלך המעברים בין כוכבי הלכת והפרקים השונים.
בשורה התחתונה, אני מצדיע להם על עבודת קול מעולה, אשר עזרה לי רבות לחזור חזרה לילד שהייתי.

Dragon Ball Z Kakarot הוא משחק ה-Dragon Ball Z הטוב ביותר אשר יצא עד היום שאינו משחק מכות למהדרין.
הוא מעביר את הסיפור של האנימה בצורה הטובה ביותר עם הגרפיקה הטובה ביותר, משחקיות טובה, מהירה ומגניבה אשר מתפתחת עם הזמן ונותנת לשחקנים יותר אפשרויות, מוזיקה ישירות מהאנימה עם שני דיבובים איכותיים ביותר, וחווית משחק טובה מאוד בסך הכל.

יש לו מספר בעיות קטנות, ואני מאמין שאולי עוד זמן פיתוח קצר היה עוזר לו, יחד עם זאת, אני עדיין ממליץ עליו בחום לכל חובבי המותג, משחקי המכות ותפקידים או משחקי אנימה בכללי.

*עותק לביקורת סופק על ידי חברת עדלי יונייטד, יבואנית Bandai Namco בישראל. המשחק זמין לצרכן במחיר מומלץ של 279 ש"ח בחנויות המובחרות.

Dragon Ball Z Kakarot

סיפור - 9
גרפיקה - 8.5
משחקיות - 8
מוזיקה - 8

8.4

מעולה

Dragon Ball Z Kakarot הוא משחק מעולה, שרק כמה פגמים קטנים מונעים ממנו להיות מצוין. מעריצי Dragon Ball Z, קנו אותו עכשיו!

User Rating: Be the first one !

אודות אלעד שרז

אלעד שרז, בן 29 מגן יבנה. חובב משחקי ווידאו, אנימה, מנגה, ותרבות חנונית בכללותה. גיימר מאז גיל 10, וגאה להגיד שסיימתי את NFSU בגיל 14 חח

השאר\י תגובה