Empyrion - Galactic Survival

Empyrion – Galactic Survival – סיקור משחק החלל של הקיץ

אתם בודאי תמצאו אותו דומה ל- Space Engineers שסוקר כאן לאחרונה, אבל הוא שם את הדגש הרבה פחות על הבנייה והרבה יותר על ההישרדות, בגדול אתם יותר אסטרונאוטים מאשר מהנדסים. המשחק עצמו מקוטלג כמשחק הרפתקאות והישרדות בחלל בעולם פתוח.

קיים מולטיפלייר במשחק אך הוא לא כל כך נוח לשימוש נכון לעכשיו ולמרות זאת אני חושב שלמשחק הזה יש פוטנציאל גדול, בעיקר משום שהוא כבר נמצא ברמת גימור לא רעה בכלל, יש בו כמובן חלליות מסוגים שונים, תחנות חלל, אסטרואידים שונים, אבל בניגוד מוחלט ל- Space Engineers – הוא כבר מכיל כוכבים, חלקם אפילו מיושבים, אבל הכי חשוב – כבר כעת הם פרוצדוראליים לפחות באופן חלקי(כלומר אינסופיים באופן חלקי). כרגע היקום איננו פרוצדוראלי אך על פי מידע רשמי ממפתחי המשחק הוא צפוי להכיל יקום פרוצדוראלי מלא וכמובן כוכבי לכת פרוצדוראליים ככה שהוא בהחלט צפוי להיות מצוין. אבל בכל זאת, לא באנו לסקר רק את מה שיהיה, אלא בעיקר את מה שכבר יש בגרסת ה- Early Access של המשחק שנמצאת ב- Steam.

Empyrion - Galactic Survival

על פיתוח Empyrion – Galactic Survival שנפתח גם לקהל בקיץ האחרון בלבד ונמשך כיום:

Empyrion – Galactic Survival הגיע ל- Steam לראשונה, במסגרת של Early Access כמובן, ב-5 באוגוסט 2015, ממש בקיץ האחרון, ופותח עוד לפני כן. הפיתוח וגם תהליך הפצת המשחק נמצאים בידיים של אותה חברה ושמה הוא Eleon Game Studios. עד לכתיבת שורות אלו נכתבו 1399 ביקורות על המשחק בתוך Steam על ידי שחקנים שונים ולא פחות מ-87% מהן מגדירות את המשחק כמשחק טוב ושווה קנייה, דבר מסקרן בפני עצמו.
כרגע למשחק מעין ויקיפדיה חיצונית אשר מכילה את המידע המלא שדרוש לכל שחקן על מנת להבין כיצד לשחק במשחק בשלמותו. המדריכים חשובים מאוד מכיוון שלמשחק, בדומה למשחקי חלל אחרים ובמיוחד ל- Space Engineer, כמה אספקטים – המשחק על הקרקע והמשחק באוויר שגם הוא נחלק לשתיים וכולל את התעופה בעזרת החללית והתעופה בעזרת הג'ט פק.
למרות שהמשחק נמצא בשלבי פיתוח כל כך מוקדמים, כבר בנקודה הזו יש בו כמות מכובדת של כלים וחלקים לבנייה שיעזרו לכם לשפר את החלליות ותחנת החלל שלכם מכל הבחינות.
אגב במשחק הזה גם קיים מזון שמן הסתם לא קיים סתם ועליכם לצרוך ממנו על מנת להתקיים ולשמור על כמות חיים נורמלית.

אז לאחר שסיימנו לדבר על הפיתוח ועל תכולת המשחק בנקודת הזמן הזו, נתחיל להרחיב את הדיבור על המאפיינים המרכזיים של המשחק, נתחיל כמו תמיד מן המשחקיות שלו.

Empyrion - Galactic Survival

זהו החלק עליו מבוסס המשחק, הרבה יותר מאשר על הגרפיקה, בעיקר משום שהגרפיקה לא מספיק טובה, לפחות לפי דעתי, אבל על כך נדבר אחר כך. מכיוון שהמשחקיות רחבה מאוד ומורכבת מהמון דברים אני אדבר על כל חלק בנפרד על מנת לעשות סדר.
החלוקה הראשונה שיש לעשות היא החלוקה בין ניתוח התנועה במשחק וניתוח הבנייה והקרבות במשחק.
נתחיל מן התנועה – התנועה בנוייה טוב מאוד ואין לי תלונות בנושא. בסך הכל יש את ההליכה הרגילה והיא בנוייה גם כן טוב, אין יותר מידי על מה להרחיב בעניינה. הג'ט פק במשחק הזה הוא מעט שונה ויותר משמש לקפיצות לגובה רב ולכן גם משתמשים בו לאורך פרקי זמן קצרים משמעותית מאלו שבהם תשתמשו בג'ט פק ב- Space Engineers.
זזתם? קפצתם? מעולה, נעבור לחלקים היותר מעניינים במשחק – החללית ותחנת החלל. זה אולי ישמע מצחיק, אבל כאשר תשחקו במשחק אתם תגלו שהג'ט פק משמש כלא יותר מכלי עזר קטן. התנועה בחללית היא כבר הרבה יותר יעילה ומהירה. על מנת לנחות על כוכבים אתם תצטרכו לצלוח מרחקים ארוכים ואתם לא תמיד תבקרו בכוכבים שכנים. כמובן שאתם יוכלים להאיץ את החללית(המהירות המקסימלית תלוייה בסגנון הבנייה שלכם), להאט את החללית וגם לפנות איתה ימינה ושמאלה.
כאן מגיע השיא – תחנת החלל שלכם. היא הרבה יותר מתחנת החלל שתראו ב- Space Engineer אשר כוללת עמדות למילוי חיים, עמדות איכסון לחפצים וחומרים ועוד מכשירים קטנים. תחנת החלל שלכם היא עולם ומלואו. יש לכם בה ממלא החמצן, מכשיר לבנייה, מיכלי דלק לתחזוקת תחנת החלל, גנרטורים מסוגים שונים לייצור אנרגיה, מעבדים, מקרר ואפילו גנרטור של כוח כבידה. לא חסר כלום ואתם תרגישו יותר מבבית אם תדעו לבנות לעצמכם תחנת חלל גדולה אך גם יעילה. יהיה לכם הכל וזה החלק שעשוי להיות נחמד לאנשים יותר מאשר לטוב לכוכבים ולחקור אותם.

אבל אם כבר יש למשחק הזה יתרון הוא בנושא הכוכבים. גם אם הם לא פרוצדוראליים באופן מלא הם קיימים, חלקם אפילו מאוכלסים ואתם תמצאו בהם חומרים שונים לבנייה ואף תוכלו לחקור אותם לאורכם ולרוחבם. היזהרו כמובן מחייזרים משונים ומאוייבים שינסו למנוע ממכם לחקור את הכוכב ולבדוק מה מתרחש על פניו. אז אולי No Man's Sky מתעתד להביא לכם את זה עם פרוצדוראליות מלאה וגרפיקה טובה יותר, אבל עדיין, הדבר הזה כבר פותח ואני רואה את המשחק הזה כמוביל בתחום כיום, אף על פי שהוא בסך הכל משחק אינדי.

Empyrion - Galactic Survival

לגבי הלחימה במשחק, זה חלק שהוא גם כן מעניין ובניגוד ל- Space Engineers שבו לוחמת הקרקע מול אסטרונאוטים אחרים היא משעממת וכבדה, פה לא מדובר על זה. לא עוד בני אדם מול בני אדם, אלא דווקא בני אדם נגד חייזרים. אתם ודאי תמצאו שחלק מהחייזרים הם תוקפניים והקרבות מולם הם די כיפיים עם שימוש בכלי נשק שונים והם בעיקר מספקים עם סיומם והמשך חקר הכוכב. מיותר לציין שגם את החללית ניתן לצייד בשלל נשקים שישמשו אתכם בהתקפת תחנות חלל אחרות או אפילו לשימוש על פני כוכבים שונים במשחק.

עד כאן לגבי המשחקיות שמעבר לשיעמום בלחימה הרגלית היא פשוט נהדרת. כעת נעבור לדבר על הגרפיקה.

Empyrion - Galactic Survival

החלק החלש של המשחק, אני סבור כי ניתן היה לפתח את המשחק בגרפיקה קצת יותר טובה שהייתה מחברת את השחקן טוב יותר למתרחש במקום להשאיר מקום לתסכול מגרפיקה אשר לוקה בחסר ורחוקה שנות אור מלהיות שלמה. בסך הכל הדברים כן בנויים טוב, לא אגיד שלא, אבל הטקסטורות לא מרגישות איכותיות מידי – בין אם מדובר בכלי נשק, בין אם מדובר באסטרונאוטים וחייזרים ובין אם מדובר בתחנות חלל גדולות. היופי פשוט פוחת בגלל העניין הזה. היתרון שאני כן רואה בגרפיקה שהיא קצת פחות טובה, כמו תמיד, הוא דרישות מערכת נמוכות יותר ממשחקים אחרים או במילים אחרות – הנגשת המשחק גם למחשבים פחות חזקים כך שקהל היעד עשוי להיות גדול יותר משום שעדיין לא מדובר במשחק שמתיימר להיות יפייפה מבחינה גרפית אלא יותר מהנה ומתוחכם מבחינת המשחקיות שלו.

הסאונד אגב, מצויין ומוזיקת הרקע שמתנגנת בתפריטי המשחק לוקחת אותך שנות אור אל תוך העולם של Empyrion בו אתה פשוט מרגיש הרפתקן והדבר הזה מעלה את רמת ההנאה שאתם תקבלו מהמשחק הזה בעת שתשחקו בו.
מעבר לכך גם האפקטים המוזיקליים במשחק מצויינים והדבר הזה הוא עוד יותר ראוי לציון משום שגם כאן קיימות הפעולות רבות שזמינות במשחק ובכל זאת לכל פעולה הותאם צליל משלה – קידוח, בנייה, הריסה, ירי, התנגשות אווירית כלשהי וכו', כל פעולה זוכה לצליל איכותי וייחודי משלה.

Empyrion - Galactic Survival

הדבר האחרון שאסביר לגבי המשחק אלו שני מצבי המשחק שבו:
Survival Mode – מצב המשחק ההישרדותי שלשמו נבנה המשחק – עלייך להשיג את החומרים שלך בעצמך ולשרוד בכוחותייתך בלבד, אף אחד לא יעזור לך כל עוד אתה לא תעזור לעצמך קודם כל. התמודד עם האתגרים השונים של המשחק, פגוש חייזרים, בין היתר גם בסיטואציות פחות נעימות אבל בעיקר תהנה.

Creative Mode – מצב המשחק היצירתי יותר מבין השניים שמיועד בעיקר לבעלי הראש האומנותי או אלו שסתם רוצים להקים תחנות חלל וחלליות מפוארות כבר בתחילת דרכם והם פחות בעניין של להילחם בשביל להשיג חומרים, כי הישרדות זה לחלשים.

לסיכום – Empyrion – Galactic Survival הפך אותי לרעב לעדכונים על מנת לראות לאן המשחק הזה מתפתח. פוטנציאל יש, אבל אני רוצה לראות את התוצאות בפועל ולא רק בדיבורים.

ברצוני להודות לחברה המפתחת ומפיצת המשחק, Eleon Game Studios, על כך שסיפקה את העותק לסיקור המשחק.

לרכישת המשחק היישר מ- Steam, לחצו כאן.

Empyrion - Galactic Survival

משחקיות - 8.5
גרפיקה - 7
סאונד - 8

7.8

טוב מאוד

User Rating: Be the first one !

אודות Lidor

השאר\י תגובה