כל מה שאנחנו כרגע יודעים על ה-Nintendo NX

הקונסולה הבאה של Nintendo, שלה יש את שם הקוד "NX", היא אחת התעלומות הגדולות ביותר בתחום הגיימינג כרגע, מפני שאין עדיין הרבה מידע עליה, וכל מה שיש, נמצא בגדר שמועה בלבד.

במשך שנים רבות ואפילו עכשיו, Nintendo שולטת ביד רמה בתחום הקונסולות הניידות, כאשר קונסולת ה-Nintendo DS שלה היא הקונסולה הניידת הנמכרת ביותר, ולה נמכרו כ-154 מליון יחידות (נכון לחודש פברואר 2016), בזמן שלקונסולה הנמכרת ביותר של המתחרה הגדולה שלה, ה-PlayStation Portable, נמכרו כ-82 מליון יחידות, נכון לחודש נובמבר 2013).
גם עכשיו, Nintendo שולטת בתחום זה, כאשר הקונסולה שלה, ה-Nintendo 3DS, מונה כ-58 מליון יחידות שנמכרו (נכון לחודש פברואר 2016), לעומת קונסולת ה-PS Vita של חברת Sony המתחרה, שמונה כ-8 מליון יחידות שנמכרו, אך זהו רק שיעור של המספר, מאחר והמכירות של הקונסולה הזו דעכו עם השנים, ובשום מדינה לא הוצגו נתוני מחירות מרשימים במיוחד.

לעומת זאת, הקונסולה האחרונה שלה, ה-Wii U, נחשבת לכישלון מוחלט לעומת הקונסולה הקודמת שלה, ה-Wii, שהיא הקונסולה השלישית הכי נמכרת בהיסטוריה, והיא מונה כ-102 מליון יחידות שנמכרו (נכון לחודש פברואר 2016), ובין שתיהן יש הפרש עצום של כ-89 מליון יחידות! הסיבה לכישלון העגום של הקונסולה, היא התרשמות הצרכנים. קונסולת ה-Wii הביאה שלל חידושים לעולם הקונסולות, ביניהם שליטה במשחק על ידי תכונת ה-Gyro של בקר המשחק, ובנוסף לכך, הציעה הרבה יותר ממה שכל קונסולה ביתית שהייתה קיימת אז הציעה. לעומת זאת, קונסולת ה-Wii U כמעט ולא חידשה דברים. למעשה, בזמן שכל שאר הקונסולות התקדמו והציעו יותר דברים, ה-Wii U הייתה שדרוג חומרתי לקונסולת ה-Wii המצליחה, ולכן הצרכנים התרשמו יותר מהקונסולות של המתחרות, שהן ה-PS4 וה-Xbox One.

אך עלינו לזכור, שהצלחתה של Nintendo הייתה אך ורק בגלל סיכונים שלקחה. בכמעט כל קונסולה שהיא יצרה, היא לקחה סיכון עצום ביצירתה, וחלק מהקונסולות שלה נכשלו (כמו ה-Gamecube, ה-Wii U, וקונסולת המציאות המדומה שלה שנכשלה באופן מחריד, ה-Virtual Boy). אך חלק מהקונסולות שהיא כן יצרה, נחלו הצלחה גדולה, ויצרו מהפכה בתחום הגיימינג (כמו קונסולות ה-Wii, ה-DS וה-Game Boy וכמובן, קונסולת ה-NES הקלאסית).
עכשיו, כל העיניים של חובבי נינטנדו וחלק מאלה שלא, מרוכזות על הקונסולה הבאה שקיבלה את שם הקוד "NX", שלה רוב המידע מתבסס על השערות ושמועות בלבד.

אז בלי עוד עיכובים, בואו נגיע לבשר של הכתבה: הנה כל מה שאנחנו יודעים על קונסולת ה-NX!

 • Nintendo הבטיחה לדבר השנה בפירוט על קונסולת ה-NX שלה, אך עד עכשיו היא בקושי פירטה עליו, וכנראה היא תחכה בשביל זה ל-E3, איפה שהיא אוהבת להציג את המערכות החדשות שלה' אבל מערכת חדשה היא תמיד עניין גדול ו-Nintendo לא יכולה להרשות לעצמה לפוצץ את התצוגה שלה ב-E3 השנה אם היא אכן תציג את המערכת החדשה שלה, כפי שהיא עשתה בשנים האחרונות. מה שהיא כן צריכה לעשות, זה ללכת על כל ההתקפה ולנהל מיצג ממוקד כפי ש-Sony עשתה ב-2013 לפני ההשקה של ה-PS4. למעשה, זה אפשרי לגמרי שהפורמט Digital/Direct Event שלה לא יצליח, מן העובדה הפשוטה שמערכת חדשה דורשת תכנית חדשה. כדי להבין מה בדיוק המעריצים מצפים מ-Nintendo ב-E3 השנה, היא מנהלת סקר. חלק גדול מהסקר מתבסס על שיווקה בחברה, אך חלק ממנו מציג לנו שאלות דווקא על E3, ומה המעריצים מצפים ממנה בכנס זה.
 • בזמן האחרון התפרסמה "הדלפה" ל-Dual Pixels על ידי מקור שאמר שיש בידו את הבקר של הקונסולה המדוברת.
  אבל כמה ימים לאחר שהאינטרנט והאתרים הקשורים לחדשות על Nintendo געשו בכתבות על ההדלפה, התפרסם סרטון ב-YouTube, שמסביר איך הכינו את הבקר, וזה מראה לנו שאותה הדלפה הייתה בעצם הבלים שקריים שקשורים לסוג של מתיחה, ולא מידע אמיתי.
  NX_Fake_Controllerוהנה הסרטון המדובר, שמסביר איך הכינו את הבקר המזויף:
 • על פי פוסט שפורסם באתר NeoGAF על ידי המשתמש Trevelyan9999, קונסולת ה-NX עשויה לראות אור בתקופת החגים הבאה, כאשר היא תושק יחד עם הגרסה החדשה של The Legend of Zelda, המפותחת כרגע לקונסולת ה-Wii U. בדרך כלל, פרסומים הטוענים כי יש להם מקור אמין מתוך Nintendo נוטים להיות שגויים כפי שהם שכיחים, אך בניגוד לכך, Trevelyan כן חזה את החדשות על המשחקים החדשים בסדרת משחקי Pokémon, מה שנותן אמינות אפשרית לחדשות הללו. למרות כל זאת, יכול להיות שאותה התחזית ש-Trevelyan נתן הייתה נכונה רק בזכות מזל, וכל החדשות שהוא נתן עשויות להיות שקריות.
 • ד"ר סרקן טוטו, שותף שיווקי של נינטנדו, הכריז בחשבון ה-Tweeter שלו כי Bandai Namco מפתחת כמה משחקים לקונסולת ה-NX, מה שאומר שהחלו פיתוחי המשחקים לקונסולה על ידי חברות צד שלישי. בנוסף לכך, הוא ציין כי הכותר הבא בסדרת משחקי Super Smash Bros יהיה משחק שיושק בזמן שהקונסולה עצמה תושק, וכששאלו אותו לגבי המקור שלו, הוא טען כי הוא לא יכול לספר את המקור שלו, אבל המקור כן אמין, מכיוון שהוא לא היה מצייץ את זה אם זה לא היה אמין.

 • בסקר שליאם רוברטסון מצא באינטרנט, משחקיות ברזולוציה של 900P והיכולת לראות סרטונים באיכות 4K בצפייה ישירה כנראה יהיו 2 מתוך התכונות החדשות שאפשר לצפות מה-NX.
  רוברטסון פרסם את תצלום המסך מהסקר, וכנראה הסקר בא מקבוצת המחקר GFK, שבמקריות הקבוצה שותפה של ידידתנו הטובה, Nintendo, והמחקר שהקבוצה הזו מתבססת עליו היא דעת הציבור על משחקים וחומרה חדשה, וגם בודקת כמה מכשירים של החברה נמכרו בכל שנה. אם הסקר אכן לגיטימי, זוהי ההצצה הראשונה לקונסולה עצמה, כאשר הביצועים המוצגים הם האפשרות לשחק על 60 פריימים לשנייה ברזולוציית 900P, והיכולת לצפות בסרטוני 4K דרך צפייה ישירה, מה שהופך את ה-NX למערכת הראשונה שיכולה להזרים סרטונים באיכות Ultra HD.

 • בזמן האחרון, Nintendo רשמה כמה פטנטים עבור קונסולת ה-NX במשרד הפטנטים של ארצות הברית, שאלה חדשות נוספות למה שהנשיא החדש של Nintendo, טאטסומי קמישימה, אמר: "המערכת הבאה תהיה משהו ייחודי ושונה, והיא תהיה הראשונה מסוגה בשוק".
  שני הפטנטים, מציגים לנו שני סוגים שונים לגמרי של בקרי משחק:

  • הפטנט הראשון שרשמה נראה כמו בקר המשחק שמשומש ב-Wii U, אך ללא שני כפתורים, ובנוסף לכך הוא משתמש בשני גלגלים לחיצים בראש הבקר, בצד ימין ובצד שמאל.
  • הפטנט השני שרשמה נראה כמו הכלאה בין בקרי המשחק של ה-Gamecube ושל ה-Wii U, כאשר היא משתמשת בעיצוב של ה-Gamecube, ובמסך שנפרש על גבי רוב פני הבקר, כמו ב-Wii U.
 • קונסולת הדגל הבא של נינטנדו, ה-NX, כנראה תחליף גם את ה-3DS וגם את ה-WIi U. לפי The Wall Street Journal, ערכות פיתוח כבר יצאו למפתחים כדי לפתח משחקים למערכת החדשה, ולפי האתר The Verge, הקונסולה תהיה בעלת שני חלקים: חלק ביתי, וחלק נייד שניתן להשתמש בו גם עם החלק הביתי וגם בתור קונסולה נפרדת ועצמאית.
  הדיווח טוען גם שהקונסולה החדשה תכיל שבבים "שמובילים את התעשייה" כדי להתחרות באופן משמעותי מול הקונסולות האחרות, שהן ה-PS4 וה-Xbox One. בינתיים, Nintendo מחליטה שלא לדבר על כך לפחות עד E3, כך שבהחלט יש לנו הרבה דברים לצפות להם.
  אבל לפי מה שהנשיא הקודם של Nintendo, סאטורו איוואטה, אמר לפני כן, החברה תמשיך לייצר משחקים עבור הלקוחות שקנו את ה-Wii U ואת ה-3DS בזמן הציפייה ל-NX, ושעזיבה מיידית של הפיתוח לקונסולות האלה כשהקונסולה החדשה תחליף אותם, לא הכרחי, ולכן החברה תתמוך בקונסולות גם אחרי יציאת ה-NX.
 • Nintendo מכחישה את השמועות שאומרות שקונסולת ה-NX תריץ את מערכת ההפעלה Android מבית Google. "אין אמת בדיווח שאומר שאנחנו מתכננים לאמץ את מערכת ה-Android עבור ה-NX" כך אמרה. העיקרון של מערכת הפעלה מבוססת Android לא כל כך רחוק, כך שיכול להיות ש-Nintendo שיחקה עם הרעיון הזה אבל החליטה לפרוש באמצע.
 • לפני מעט יותר משנה, חנות משחקים באוסטרליה פתחה הזמנות מוקדמות עבור קונסולת ה-NX בדף ה-Facebook שלה, בדיוק מתי שההכרזה שלה נרמזה. כנראה שמצפים למשהו גדול? התשובה עדיין לא ידועה. יכול להיות, ש-EB Games התלהבו כל כך מהרעיון של הקונסולה החדשה שהם פתחו הזמנה מוקדמת, בלי לחשוב על המקרה הכי גרוע, שבו הקונסולה תבוטל, והם יצטרכו להחזיר את הכסף ששולם להם על ידי המעריצים. בכל מקרה, אם במקרה אתם חיים באוסטרליה, אני לא ממליץ לכם כל כך להזמין את זה.
 • ביולי של שנת 2015, המשחק הראשון לקונסולת ה-NX המדוברת הוכרז על ידי המפיצה היפנית, Square Enix, והוא לא אחר מאשר Dragon Quest XI ו-X. החברה הכריזה במהלך מסיבת עיתונאים בסוף חודש יולי שהיא שוקלת להביא את Dragon Quest X ו-XI לקונסולות ה-NX, ה-3DS וה-PS4 מתי שהוא במהלך 2016. הדבר הזה, כמו שאמרתי, הוא למעשה ההכרזה הראשונה שיש למשחק עבור ה-NX, ואין ספק שזה מעלה את רכבת ההתרגשות סביב המערכת, שהכרזתה נרמזה חצי שנה לפני כן. למרות שאנחנו עדיין לא בטוחים אם הקונסולה תצא או לא, כל פרט קטן שעולה לרשת מספק לנו עוד מידע שעוזר לנו לעבות את העניין המפוזר סביב הקונסולה.

אלה היו כל החדשות על הקונסולה!
אישית בתור חובב Nintendo, אני מצפה בכליון עיניים ליום שבו היא תכריז על ה-NX, ואז כולנו נוכל לראות אם השמועות וההשערות אמיתיות או לא, ולא רק זאת, נוכל לראות אם הקונסולה באמת תעמוד במבחן ותציב למתחרות קרב רציני, או שתיכשל כמו ה-Wii U שקדמה לה?

אודות רפאל יקותיאל

רפאל, בן 20 מחולון, משחק בעיקר במשחקי פלטפורמר אינדי ומכות, חלק מה-PCMR, מכור לטקן, ובעד מלחמת עולם בין Intel, AMD, ו-Nvidia.

השאר\י תגובה