משפטו של טד בנדי – הפעם רואים את הרוצח מעדות קרובה

איך ניתן לזהות רוצח? איך אמור להיראות רוצח? מתי אפשר להאמין ולסמוך על בן אדם? מה דפוסי ההתנהגות הנורמטיביים לרוצח? האם אפשר לשים לב לתמרורי אזהרה כשמבלים עם רוצח באותה הסביבה? מה ההשלכות לשקרים עצמיים ורגשות אשם? הסרט החדש שמבוסס על הסיפור האמיתי “משפטו של טד בנדי” מציג את סיפורו של הרוצח האמריקאי הידוע לשמצה- טד בנדי, אך במקביל מותיר חורים רבים ושאלות טורדות מנוחה.

הסרט מסופר מנקודת המבט של אשתו שהייתה האדם הקרוב ביותר אליו בשנים שביצע את סדרת הרציחות שהובילו אותו למאסר של 15 שנים בכלא-ליז קנדל וניתן לראות בסרט שהיא סבלה מההשלכות ותוצאות מערכת היחסים איתו, גם כשגרמה לסיומה. בביקורת זו אדון בדרך ההצגה של טד בנדי כרוצח ובהתייחסותו בהשוואה לסיפור חייו האמיתי. שימו לב-הביקורת מכילה ספוילרים!

שני צדדים בסיפור

מצפייתי בסרט הייתי מחלקת אותו לשני חלקים- החלק הראשון מנקודת המבט של ליז קנדל והחלק השני של המציאות המפלחת. בחלק הראשון מספרים לנו את סיפור ההיכרות בין טד לבין ליז. הם הכירו בבר: היא הייתה מזכירה ואם רווקה והוא סטודנט למשפטים והם היו בני זוג מספר שנים, טד אף תכנן להציע לה נישואים. ליז הייתה בהלם כששמעה על הרציחות בהם הואשם ותמכה לצידו. הוא שלח לה מתנה לחג המולד כשנפגשו את הספר “הפרפר”, על איש שהצליח לברוח מהכלא המסוכן בעולם שאין ממנו דרך בריחה וביקש ממנה שתבטיח לו שלעולם לא תאבד תקווה.

ליז מגדלת את בתה היחידה ונוהגת לשתות הרבה כדרך התמודדות. אמה וחברתה הטובה טוענות שהיא חיה בהכחשה, אך היא מסרבת להאמין. מאוחר יותר, היא מאבדת את האמון בו ומרגישה שמשהו אינו כשורה ומפתחת קשר עם בעלה לעתיד, שמסייע לה להשתקם ממצבה העגום ולהשתחרר מכבלי העבר ונולדה להם ילדה. בסופו של הסרט, שהוא פלשבק קל שמופיע בהתחלה, רואים את טד וליז נפגשים יום לפני הוצאתו להורג והוא לאחר עשור של הכחשות מודה באשמה וליז מודה שהיא זו שדיווחה עליו לראשונה ב1974 ובגלל זה היא נשאה על עצמה את כובד האשמה כל השנים הללו וכעת היא מבינה סוף סוף שאין לכך קשר אליה. במהלך המשפט טד מתחתן עם קארול אן בון, עמיתה מהעבר שמאוהבת בו ורוצה לעזור לו להזדכות מהאשמה.

אדם או חיה?

 

אני חושבת שמטרת הסרט הייתה לקנן בנו את שאלות רבות כי בסרט לא מספיק הראו את הזעזוע הגלום בטד בנדי עד לסופו, אבל מצד שני אני בטוחה שאף אחד בקהל לא היה רוצה לראות את המעשים המגונים שעשה וכולם זעו באי נוחות כשרק הקריאו במהלך המשפט כמה מהמקרים שלא ניתנים לתפיסה שביצע והראו מספר מועט של תמונות מחרידות. הסרט בגדול הציג את טד כאדם “רגיל”- נאה, מוכשר, כריזמטי, כזה שניהל את המשפט בכוחות עצמו לבסוף ופיטר את כל עורכי הדין שלו לבסוף כי לא היו בעדו. השופט העליון שם לב לכישרונו ואמר שהיה יכול לעבוד אצלו לולא היה בוחר בדרך החיים הזאת. זאק אפרון עומד בקריטריונים הנדרשים לדמות שמוצגת כנורמטיבית בסך הכל ואנו הצופים חושבים כל הסרט שיש סיכוי שנפלה טעות והוא לא רוצח סדרתי. העדויות כמובן מראות אחרת.

יש לדעתי כמובן לברור את הנתונים האלו, כי אין ספק שבסרט לא מציגים בפנינו את התמונה המלאה. כעת יצאה סדרה חדשה מרשת נטפליקס “שיחות עם רוצח: הקלטות של טד בנדי”, שמספקת עדויות, סרטונים ותמונות של הרוצח טד בנדי ולדעתי יראו תמונה אחרת. זה ברור למדי שבסרט ישנו או יחסירו פרטים ושקורות חייו של רוצח הן מין הסתם לא קורות של אדם רגיל. כבר מקריאה מרפרפת בויקיפדיה קראתי שאבחונו לא היה חד משמעי. אומנם נקבע בוודאות שמדובר בסוג של פיצול אישיות. המעשים שלו היו נתעבים ואף יגרמו לסיוטים, לכן אני חושבת שמי שמעוניין לקרוא על כך לעומק יצפה בסדרה החדשה או בכל מקור מידע אחר באינטרנט. להלן הקישור לסדרה בנטפליקס:

https://www.netflix.com/title/80226612

לסיכום, זהו סרט טוב מאוד בסך הכל. המתח נשאר והסרט מתאפיין במסתוריות שגורמת לקהל עניין. המשחק מצוין. המוזיקה והצילום היו מקושרת בצורה מוצלחת להרבה רגעים. על הרוצח מספרים את העובדות הידועות לכל והאנשים המתעניינים לחקור את חייו לעומק מוזמנים לצפות בסדרת הנטפליקס החדשה שיצאה “שיחות עם רוצח: הקלטות של טד בנדי” ולהיחשף לפרטים שלוקים בחסר.

משפטו של טד בנטי

ציון סופי - 8.5

8.5

יפה מאוד

הסרט מעניין ומשדר לנו את האכזריות הרבה של הרוצח טד בנדי, אם כי יש פרטים חסרים שמי שמתעניין מוזמן לחפש עליהם באינטרנט.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 17, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה