תעזבו אותי, אני רק רוצה לדוג! – סיקור המשחק Far Cry 5

ממשחק חדש לגמרי מסטודיו לא מוכר בשם Crytek (שפיתחו לבסוף את המשחק שעדיין לא כולנו יכולים להריץ על המחשב שלנו, Crysis) ועד לסדרת משחקים שמגלגלת מיליונים תחת כנפיה של Ubisoft, סדרת משחקי Far Cry הפכה לאחת הסדרות הכי מעניינות ומוצלחות שראינו בשני העשורים האחרונים בתעשיית הגיימינג. אחרי כמעט 15 שנה שמשחקי הסדרה זורקים אותנו למקומות נידחים ברחבי העולם ודורשים מאיתנו לשרוד אל מול רשע נוראי ששולט עליהם ביד רמה, נראה שכבר אין שום דרך לחדש את הנוסחה המוכרת. אחרי Far Cry 4, היה נראה שניסיון כזה תמיד יכשל, אולי כי לשחקנים כבר נמאס לשחק את אותו בחור מסכן שנקלע בטעות לסיטואציה איומה אבל במקרה יודע איך להשתמש ביותר מחמישים סוגים של רובים, ובדיוק מצויין, ואולי כי נגמרה החדשנות במשחקיות, ולשחקנים באמת נמאס לירות באלפי ועשרות אלפי אויבים ללא מטרה אמיתית, חוץ מלכבוש מבצרים ולטפס על מגדלים. למרות הכל, Ubisoft לא מוותרת על אחת מהסדרות הכי פופולאריות שלה, ומביאה לנו את Far Cry 5, שבמקום לזרוק אותנו למקום נידח באיים הקאריביים או בהרי ההימלאיה, זורק אותנו למרכז ארה”ב, למדינת מונטנה ליתר דיוק, כדי לטפל בכת שהצליחה להשתלט ביד רמה על כל האזור. כן, נראה שיש חידוש ענקי עם המשחק החדש, אבל האם הוא באמת הופך את הסדרה על ראשה, או שהוא רק נותן לנו שוב את אותו הדבר? המשיכו לקרוא ותגלו.

דתיים ומסוממים – העלילה (ספויילרים קטנים)

המשחק נפתח עם התמונה הבאה: אתם אחד מהסגנים הטירונים של המשטרה המקומית במדינת מונטנה, ארה”ב, שיחד עם השריף של המשטרה המקומית ומרשל שנשלח מהמדינה, מגיעים לעצור את Joseph Seed (הידוע בכינויו “The Father”), המקים של הכת Eden’s Gate, שהפך למנהיג צבאי לכל דבר, עם אלפי מאמינים שמוכנים להקריב את חייהם בשבילו בעבור מטרה אחת – להראות לכולם שאלוהים איתם. כמובן שהמעצר הזה לא מצליח, ואתם נתקעים לבדכם באמצע המדינה בתוך מסוק שהתרסק, כש-Joseph יושב באי המבוצר שלו. לאחר שאתם מתעוררים מהגורל הנורא שלכם, אתם פוגשים את המרשל שאיבדתם במהלך ההתרסקות, ומתרסקים בשנית אל תוך הים. למרות זאת, המזל עדיין לא עוזב אתכם, ואתם פוגשים ב-Dutch, אמריקאי רד-נק אמיתי שרק רוצה להחזיר את המדינה שלו למה שהיא הייתה, ופה אתם נכנסים לתמונה – Dutch שולח אתכם למשימה הקשה ביותר שתצטרכו לעמוד בה, להרוג את John, Jacob ו-Faith, שני אחיו ואחותו של Joseph, כדי להעלות לו את העצבים ולהוציא אותו מהאי שהוא מסתתר בו, ובסופו של דבר, להרוג אותו ולהשמיד את הכת המסוכנת.

Far Cry 5 Gameplay

למרות ההתחלה המאוד חזקה של המשחק, נראה של-Far Cry 5 יש בעיה קלה לשמור על טון אחיד. למה הכוונה? במהלך המשימות של המשחק תצטרכו לשחרר אנשים, להציל מתנגדים למשטר הנורא של הכת, ולהיפגש עם חברי משפחת Seed המאמינים כל כך חזק באחיהם הגדול, עד כדי כך שהם לא יגידו עליו מילה אחת רעה, וישמרו עליו עם חייהם, אך במהלך המשחקיות הרגילה תגלו שלל בדיחות מגוונות, אזכורים למשחקים אחרים של החברה, תגובות מעניינות מחברי הצוות שלכם, והנאה לא נורמלית מלדרוס את חבריכם פעם אחר פעם מבלי שזה באמת ישפיע עליהם. כלומר, המשחק לא יכול להחליט אם הוא רוצה להראות לנו אך ורק את הצד הרציני של המאבק, או את הצד המצחיק של טיפשותם של המאמינים בה. כמובן שהטענה הרווחת היא ששינוי הזרימה הזה הורס במעט את החוויה של המשחק, אבל לדעתי, זה לאו דווקא נכון.

המשחק כן יעצבן אתכם קצת כשלאחר שהתרסקתם עם מטוס אל תוך Outpost של היריב כשהחבר שלכם צועק עליכם לקפוץ, תוך כדי ש-Nick Rye צועק “יייייהההיייי-האאאא” כשהוא מפיל פצצה על משאית של האויב, תצטרכו לשבת ולשמוע את Faith מדברת על חייה הקשים והתמכרותה לסמים בתור ילדה, וכיצד Joseph היה זה שמשך אותה החוצה מתוך האסון של חייה ונתן לה מקום אוהב. אך פה כל היופי של המשחק – בני משפחת Seed לוקחים את עצמם ברצינות מלאה עם מטרה גדולה, אחת ויחידה, ואתם, בתור שחקנים, רק רוצים לכייף ולהרוג כמה מאמינים משוגעים. כל ההרגשה הזאת מתווספת לעובדה שהפעם הדמות שאנחנו משחקים אילמת לחלוטין, ומעוצבת לפי איך שאנחנו רוצים דרך אפשרות יצירת דמות בתחילת המשחק, כך שתוכלו להרגיש שאתם אלו שנמצאים עכשיו באמצע היערות הסבוכים של מונטנה, יורים בדובים שהושפעו על ידי הסמים שמאמיני הכת שחררו לעולם.

Far Cry 5 Gameplay

אם כבר בבני משפחת Seed עסקינן, נחזור לדבר על איך עלילת המשימות של המשחק ממשיכה (אך רק עם ספויילרים קטנטנים): לאחר שתצליחו לצאת מהאי בו Dutch מתגורר, תצטרכו לבחור להגיע לאחת משלושת ה”ממלכות” של האחים – ה-Whitetale Mountains שנמצאת בשליטתו של Jacob בצפון, ה-Holland Valley בשליטתו של John בדרום המערב, וה-Henbane River בשליטתה של Faith בצפון המזרח. בכל אחד מהאזורים הללו תצטרכו להרוויח כמות מסויימת של Resistence Points (או RP) כדי למלא את מד ההתנגדות, ששווה ערך למד העצבים של האח בו בחרתם להתעלל. את הנקודות הללו תרוויחו בשלל דרכים (עליהם אסביר בהרחבה בקרוב), ולאחר שתרוויחו מספר מסויים של נקודות תצטרכו להתעמת עם השליט של אותו אזור בסצנה או משימה כלשהי. למרות הדרך האלגנטית שלא חודרת לזרימת המשחקיות שלכם שבה המד עובד, כל סצנה או משימה בה תצטרכו להתעמת עם אחד מהאחים עוצרת לגמרי את המשחקיות ולוקחת אתכם הישר אל הסצנה או המשימה המדוברת. כלומר, אין לכם בחירה אם להמשיך לשחק או לשמוע את John מפטפט על חשיבות המילה YES, אתם חייבים לשמוע את מה שיש לו להגיד עד שתוכלו לשחק שוב, או שתצטרכו לדלג על הסצנה ולא לשמוע אותה שנית. קצת מעצבן, אבל לא הורס לגמרי את החוויה.

בום לשם ובאנג לפה – המשחקיות

פטפטנו קצת על העלילה, אבל הגיע הזמן לדבר על הבשר ודם של המשחק שלנו – המשחקיות. Far Cry 5 נראה כמו ה-First Person Shooter הטיפוסי שלכם ממבט ראשון, אבל במבט מעמיק יותר אפשר לראות את כל הדברים השונים שמרכיבים את העולם הפתוח הרחב של המשחק. קודם כל, המשימות – במהלך המשחק, כפי שכבר הוזכר לעיל, תצטרכו לעבור מספר משימות שונות כדי להתקדם בסיפור, או להשתתף במספר משימות צדיות כדי להרוויח עוד קצת RP. המשימות הללו אף פעם לא חוזרות על עצמן ותמיד מציגות משהו חדש לעשות, בין אם זה לכבוש בסיס בדרך מסוימת או לאסוף אשכי פרים למסיבת ברבקיו גדולה, תוכלו להיות בטוחים שאף אחת מהמשימות לא תציג לכם את אותו הדבר פעמיים, דבר שהמון משחקים בזמן האחרון, אפילו מאת Ubisoft עצמה, נכשלים לעשות.

את המשימות הללו תקבלו ממספר דמויות מפתח בעלילת המשחק, אפילו מאנשים שתמצאו במהלך הנסיעה היומית שלכם ברחבי האזור, ואפילו מהפתקים המפוזרים ברחבי המפה. מהאנשים ומהפתקים תוכלו לקבל כמה סוגי משימות – למצוא אוצר נסתר שאיזה סבא של מישהו החביא, להפציץ מבנה מסויים של Eden’s Gate, לכבוש Outpost, או לקבל משימה צדדית שונה לחלוטין. חוץ מלהפציץ מבנה או לכבוש Outpost, גם משימות הצד ומציאת אוצרות חבויים מציגות לנו תמיד משימה קצת שונה מקודמתה. לדוגמה, תוכלו לקבל משימה שתבקש מכם להסתובב ברחבי מוסך מבולגן כדי למצוא את המפתח לשער, שיוציא מכונית יוקרתית שתתווסף ל-Hanger שלכם, או למצוא דרך יצירתית להכנס לבונקר תת קרקעי נסתר שלא נפתח על ידי מאמיני Eden’s Gate לאחר שהרגו את יושבי הבית. שוב, אני חייב לתת את ברכותיי לחבר’ה ב-Ubisoft Montreal וב-Ubisoft Toronto על פלפול העניינים עם המשימות השונות, שגרמו לי לעצור לשעה שלמה באמצע כתיבת הכתבה, אופס.

ה-Outposts שתצטרכו לכבוש לא השתנו מהמשחקים השונים שבסדרה: תצטרכו להרוג את כל האויבים בהתגנבות בשקט או בעזרת ה-LMG שהחבאתם מתחת לחגורה ברעש מטורף. אם תלכו על הדרך השקטה תצטרכו לנטרל את כל האויבים ואת האזעקות שלהם מבלי להתגלות, אך אם תלכו על הדרך הרועשת יותר תצטרכו כנראה להתמודד עם גלים של אויבים שיבואו לעצור בעדכם, כמו שאנחנו אוהבים. הדבר היחיד שהשתנה במעט הוא רמת הקושי של הדרך השקטה יותר, שגרמה לי להעדיף להפציץ את כולם תוך כמה דקות על פני להסתתר מבחור שיכול לראות אותי זז מילימטר ממרחק של עשרה מטרים.

Far Cry 5

הקרבות בין האויבים גם השתנו במעט – יותר לא תוכלו להוציא כדור מהיד שלכם למרות שנפלתם מעשרים קילומטר לאדמה, או לחבוש את היד שלכם למרות שחטפתם כדור לראש, אלא תצטרכו להשתמש אך ורק ב-Medkits המסתובבים ברחבי עולם המשחק כדי לרפא את מד החיים שלכם, שמופיע בצידו הימני התחתון של המסך. מד החיים שלכם כן עולה חזרה אל המקסימום אם תנוחו מבלי לזוז במשך כמה שניות, אבל זהו מהלך מסוכן, מכיוון שאם האויבים שלכם יודעים איפה אתם מסתתרים, תצטרכו לברוח מרימון שנזרק לעברכם. מערכת הריפוי החדשה גם מקבלת תמיכה ממכניקת ה-Roster החדשה – במהלך המסע שלכם ברחבי מונטנה תוכלו להציל תשעה אנשים וחיות שונים, שנקלעו למצבים לא נעימים וצריכים את עזרתכם. לאחר שתצילו אותם ותעשו את המשימות שלהם, תוכלו להשתמש בהם כחברי הקרב שלכם, והם יעקבו אחריכם לכל מקום, יצייתו לפקודות שלכם בלחיצת כפתור ויחיו אתכם כשיגמר לכם מד החיים (או לפחות ינסו). לכל אחד מהעוזרים החדשים יש יכולות שונות, לדוגמה: Boomer הכלב יכול לזהות אויבים ברדיוס גדול יחסית עם האף העוצמתי שלו מבלי שתצטרכו לסמן אותם, Peaches הקוגרית תוכל להרוג את כל מי שתרצו בשקט ובמהירות שמתאימים לאחת הטורפות המהירות בטבע, Nick Rye שהוזכר קודם יכול לתמוך בכם מהשמיים עם המטוס שלו Carmine, ועוד רבים אחרים. בנוסף, תוכלו לגייס שלושה חברי צוות מההתנגדות ל-Eden’s Gate, שיפתחו כישורים מיוחדים לאחר שתגרמו להם להרוג מספר מסויים של אויבים. בתחילת המשחק תוכלו להשתמש אך ורק בעוזר אחד מתוך ה-Roster שלכם, אך בעזרת שדרוג בחלון ה-Perks תוכלו להשתמש בשניים בו זמנית.

חלון ה-Perks הוא אחד מהתוספות שממשיכות אלינו עוד מימי Far Cry 3, ומציע לנו דרך לשדרג את אורך החיים שלנו בעזרת נקודות שתוכלו לקבל על ידי השלמת משימות, אתגרים מיוחדים, או בעזרת מגזינים המפוזרים ברחבי המפה. כל Perk מציע לכם שדרוג שונה לדמות שלכם, מלהחזיק את הנשימה מתחת למים לזמן ארוך יותר, אל החזקת יותר נשקים או אפשרות להשתמש ב-Wingsuit, שהפעם לא נעול תחת משימות מסוימות. למרות הכיף שבפתיחת יכולות חדשות, נדמה שמספר יכולות בסיסיות מאוד נעולות תחתן, כמו פריצת מנעולים (שמתבצעת על ידי החזקת כפתור הפעולה לכמה שניות), או האפשרות לחכות זמן מועט יותר עד שהעוזרים שלכם יחזרו מהמתים. נקודות השדרוג לא קשות להשגה, ובמקום עץ מסובך שמלא בשדרוגים שדורשים מכם לפתוח עוד שלושה שדרוגים אחרים לפני כן, יש לנו חמש קטגוריות שונות, עם עשרה שדרוגים שונים בכל אחת מהן, כך שהחוויה נשארת פשוטה, וגורמת לכל שדרוג שנפתח לתת לכם עוד קצת אפשרויות לשיפור החוויה, במקום להפוך למטלה שנועלת את כל האפשרויות הבסיסיות ביותר תחת שדרוגים.

Far Cry 5 Gameplay

אחד מהשינויים שאולי יפתיעו רבים מכם במשחקיות, הוא ש-Ubisoft החליטה לוותר לגמרי על ה-Ubi-Towers הידועים לשמצה שלה. קראתם נכון, לא עוד טיפוס על מגדל רדיו/בניין גבוה/הר כדי לפתוח חלק חדש של המפה ואת כל הדברים שתצטרכו לאסוף בו – כל המפה פתוחה מהרגע שיצאתם מהאי של Dutch, שאפילו מתבדח על כך במהלך המשימה הראשונה שלכם על האי. לדעתי, מדובר בדרך נהדרת לגלות את העולם של Far Cry 5 מבלי להתעסק יותר מדי בטיפוסים משעממים, אך כדי לגלות את כל המפה במלואה, עם כל מיקומי הציד, דיג, והמשימות המיוחדות שבה, תצטרכו לטייל ולראות את כולה בעיניים שלכם. מפת המשחק גם מפורטת להפליא ומוצגת בצורה תלת מימדית יפיפיה, שמראה לכם בדיוק את הגובה ואת הסביבה המיוערת של מונטנה.

Far Cry 5 Gameplay

 

כאמור, במהלך הדרך שלכם תוכלו לגלות מיקומי ציד ודיג, בהם תוכלו לצוד או לדוג חיות מסוימות לצורך משימות או סתם כדי למכור בחנות הקרובה, את הצייד תוכלו לעשות עם כל נשק שיש בארסנל שלכם, למרות שאם תירו יותר מדי כדורי מתכת בחיה שאתם צדים, יכול להיות שתקבלו בשר הרוס שלא שווה הרבה, במקום עור מלא של חיה. את הדיג לעומת זאת, תצטרכו לעשות אך ורק עם חכה ובמיקומי דיג מסומנים, כאשר לכל אחד מהם יש רמת קושי שונה. משחקון הדיג מהנה ופשוט להפליא, וגרם לי לבזבז כמה שעות קלות לפני שנזכרתי במשימה שיצאתי לעשות, אז אם אתם נהנים מדיג וירטואלי, תוכלו להנות ממנו גם ב-Far Cry 5.

במהלך משימות המשחק תוכלו לקבל כל מיני פרסים שונים, כאשר העיקרי שבהם שמופיע כמעט בכל משימה הוא כסף מזומן, בו תוכלו להשתמש בחנויות השונות, אך מדי פעם בפעם תוכלו לקבל גם בגדים חדשים לדמות שלכם, גישה למכוניות, מטוסים, הליקופטרים או סירות חדשים או שיפור אחר לדמות שלכם, כמו מתכון קליל יותר להכנת בקבוקי Molotov או Perk חדש שהיה נעול בעבר. בבגדים תוכלו להשתמש במצב ה-Co-Op החדש של המשחק, שמציג משחק שיתופי של עד שישה שחקנים במהלך הקמפיין הראשי, בו תוכלו להכנס או להכניס את חבריכם בכל עת כדי להשלים משימות שונות או סתם לכייף, ובמצב ה-Far Cry Arcade החדש. אם נמאס לכם מהקמפיין הראשי ואתם רוצים לשחק במשימה שעדיין לא ראיתם בעבר, תוכלו כמובן להכנס למצב החדש, שיאפשר לכם לשחק במשימות ובמפות שונות שיצרו שחקנים אחרים במשחק. במצב זה תוכלו לשחק במפות אלו לבד, יחד עם חבר או אפילו נגד כמה חברים, במצב Multiplayer תחרותי שמגיע בפעם הראשונה לסדרת המשחקים. מצב ה-Multiplayer החדש מאפשר משחק של עד לשישה שחקנים בשתי קבוצות שונות, המתחרות ביניהן לניקוד הגבוה ביותר. במצב זה גם נעשה שימוש במפות שיצרו משתמשים אחרים במשחק, או במפות שיוצרו על ידי Ubisoft בעצמם בעזרת יוצר המפות החדש. אז אם רציתם משהו בסגנון ה-Snapmaps של DOOM ב-Far Cry, תוכלו למצוא שעות נוספות של הנאה ב-Far Cry Arcade.

Far Cry 5 Gameplay

תראו זה צבי!!! אוי לא יורים עלינו מאחורה!!! – הגרפיקה והפסקול

כמו שהזכרתי קודם לכן, אין מונטנה בלי יערות אינסופיים, והפעם Ubisoft הביאו לנו יערות והרים שלא מאכזבים, למרות הגרפיקה הלא מדהימה וחדשנית במיוחד של המשחק, מפתחות המשחק הצליחו להביא לנו חוויה עוצרת נשימה גם מהבחינה הגרפית, צפו בתמונות כדי להבין באמת על מה מדובר:

המודלים של המשחק, אם מדובר בחיות המסתובבות ברחבי המפה או באנשים המנסים לברוח מאלו שמנסים להרוג אתכם, נראים גם הם חיים להפליא ומעוצבים בצורה נהדרת, גם בסצנות הסיפור וגם מחוצה להן, ובמקום להכביר במילים אשמח להראות לכם שוב תמונות שיראו לכם על מה אני מדבר:

מבחינת הפסקול של המשחק, מדובר בפסקול די ממוצע שעושה את העבודה, אבל באמת נותן לכם את ההרגשה שאתם במקום כפרי וקטן עם נעימות גיטרה קלאסיות, או את ההרגשה שאתם נמצאים תחת השתלטות של כת עם נעימות דתיות ברדיו, או סתם את הרגשת האקשן שמשחקי ה-FPS אוהבים לתת לנו עם מוזיקת רוק בערוץ הרדיו השני של המשחק או במהלך קרבות יריות בין מאמיני Eden’s Gate. לא מדובר בפסקול שובר קופות, אבל כן בפסקול שהותאם במיוחד לחוויה שהמשחק מנסה לתת לנו.

בשורה התחתונה מדובר במשחק יריות כיפי, שלוקח את עצמו קצת יותר מידי ברצינות, עם המון משימות, אתגרים, דברים למצוא וקמפיין גדול במיוחד עם Co-Op, בלי המון שטויות, עם מצב Multiplayer ראשון לסדרת המשחקים שדווקא די מהנה, ודרך להמשיך ולהנות גם אחרי שסיימתם עם הקמפיין יחד עם Far Cry Arcade. עכשיו תסלחו לי, אני חזרתי לדוג.

Far Cry 5

עלילה - 8.5
משחקיות - 9.5
גרפיקה - 9
פסקול - 8

8.8

מעולה

משחק יריות כיפי, שלוקח את עצמו קצת יותר מידי ברצינות, עם המון אפשרויות וכמה בעיות קטנות.

User Rating: 4.35 ( 1 votes)

אודות לידור כלפון

בן 20, עורך גיימינג ראשי באתר. משתדל לשחק בהכל מהכל ובעיקר בכל מה שקשור למחשב האישי ול-Nintendo. לא יכול בלי טיפת YouTube על הבוקר וחי בעולם הגיימינג והחומרה כמעט כל חיי.

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *