מההתחלה לסוף – אתגר סרטי Marvel

"היה היה רעיון, להביא יחדיו קבוצה של אנשים יוצאי דופן, כך שנצטרך אותם, הם יוכלו להילחם את המלחמות שאנחנו לעולם לא נוכל להילחם בהן…" אלו היו מילותיו של Nick Fury, זמן רב עוד שהיקום הקולנועי של Marvel היה צעיר. כולנו עברנו דרך ארוכה מההתחלה של אותו יקום קולנועי שאפתני, ובעוד רגע קט אנחנו מגיעים לרגע המכריע של כל המסע הארוך הזה. אבל לפני שהכל נגמר, לנו המעריצים חיכה אתגר Marvel.

החל מיום רביעי הקרוב, כולנו נתחיל לנהור אל בתי הקולנוע השונים ברחבי הארץ, על מנת לראות האם באמת Thanos הצליח להכניע את הגיבורים שלנו, או שמא הפעם ידם תצא על העליונה. אבל אני כמו כל מעריץ אחר של אותו יקום קולנועי מרהיב, החלטתי שזה הזמן הנכון לבצע את אתגר Marvel. מי מכם שלא יצא לו לשמוע את האתגר השאפתני, מדובר במרתון של 21 יום הכולל צפייה מחודשת בכל הסרטים של היקום הקולנועי של Marvel. נכון יש את אלה שצופים לפי סדר כרונולוגי, ויש את אלה שצופים לפי סדר יציאת הסרטים על פני השנים, אבל המטרה היא זהה. לצפות בכל מה שהוביל אותנו עד הלום, לסוף המשחק.

אבל אם כבר אני מבצעת את אתגר Marvel (שבו אני בהחלט עומדת בהצלחה עד כה), למה שלא נעשה סדר בדברים ונדרג את כל ה-21? מהגרוע מכל ועד לטוב ביותר? אני יודעת שהרבה עשו זאת כבר לפני, אבל אתגר שאפתני שכזה, אני לא יכולה פשוט לדלג על האופציה הזו. יהיה מדובר בביזבוז מוחלט של הדעות שלי.

אז אחרי שנכנס בנו האדרנלין עם הטריילר הגאוני הזה, הגיע הזמן להתחיל בדירוג!

21. Thor The Dark World – ת'ור העולם האפל

הסרט השני של אל הרעם, הלא הוא Thor, הוא סוג של כבשה שחורה במשפחה הגדולה הזו. נכון אנחנו זוכים לראות את מעלילו של אל הרעם הנורדי בעודו מתמודד כנגד מנהיג האלפים האפלים, Maliketh. שמסיבה לא ממש ברורה במיוחד פשוט רוצה לנצל את כוחו של ה-Eather (הידועה גם כאבן המציאות) ולהחשיך את כל 9 הממלכות לנצח נצחים. בין היתר אנחנו זוכים לראות שוב את Jane Foster וחבורתה העליזה רודפים אחרי תופעות הנוגדות את כל חוקי הפיזיקה, שכמובן קשורות ל-Thor ואל ההתכנסות של כל 9 הממלכות. מלבד כמה בדיחות משעשעות במהלך הסרט, מצידו של Loki, הדף הריק הנמצא לצידי בעל יותר עומק ותוכן. עלילה רדודה ונבל שיטחי במיוחד.

20. The Incredible Hulk – הענק הירוק

אומנם מדובר בסרט השני שהגיע אלינו לאחר יריית הפתיחה, אבל היו בו המון דברים שלי באופן אישי לא הסתדרו במיוחד. ייתכן וחלקכם לא מסכימים איתי, אבל Edward Norton בתור Bruce Banner לא ממש עבד לי. אבל זו לא הבעיה היחידה שלי עם הסרט. גם כאן הנבל והעלילה פשוט לא מתחברים כמו שצריך, מה שהורס לחלוטין את המהות והכוונה הטובה שבאה לכאן. גם מבחינת אפקטים, מבחן הזמן עושה את שלו על גבי הסרט הזה, והבובה שמוכרים בחנות צעצועים של אותו ענק משוגע נראית טוב יותר.

19. Iron Man 2 – איירון מן 2

טוב מגמת הנבלים השטוחים וחסרי עמוד השדרה בתחילת הדרך של היקום הקולנועי של Marvel הייתה מכה מאוד קשה. גם הסרט הזה סובל מתסמונת 2 דמויות עם כוונות זדוניות, שרק מחפשות איך להתנקם ב-Tony והיהירות שלו. הבעיה הגדולה היא שהביצוע של שניהם לא מזהיר במיוחד. כולנו כבר יודעים ש-Iron Man יצליח לצאת עם ידו על העליונה, כי אחרי הכל מדובר במוחו החריף של Tony Stark, שמצליח לפתור כל דבר. אז התוצאה כאן ידועה מראש. אה וכמובן שבאורך פלא הוא מצליח לגלות יסוד חדש, המצליח להציל אותו מפני מוות וודאי שעד לפני 2 דקות קודם לכן לא היה אפשרי. הדבר היחידי שטוב כאן הוא Don Cheadle, שמכאן ואילך מגלם את Rhodey.

18. Ant-Man and The Wasp – אנט-מן והצרעה

ממשיכים בסרטים עם נבלים שטוחים, והפעם Ghost. נכון, ניסו לתת לה רקע סימפתי וחשוב, שיצדיק את הניסיון שלה לרצוח את Janet והנקמה שלה כביכול ב-Hank. אבל גם כאן הייתה רשלנות מצד הכותבים. אני מתנצלת אבל בתור סרט שיוצא לאחר Infinity War, אני מצפה לקצת יותר השקעה. אינני בטוחה איזה ניסיון היה שם, אבל הסרט הראשון של Ant-Man לוקח אותו בלי למצמץ. נקווה לטוב בהמשך הדרך.

17. Captain America The First Avenger – קפטן אמריקה הנוקם הראשון

הסרט הראשון של שהקפטן מראה לנו את Steve בתחילת דרכו, עוד לפני שהפך להוא שצועק על Tony לשמור על השפה שלו. סיפור ההתחלה שלו מביא איתו את אבן הנצח הראשונה אל המסך, הטסרקט. אחריה רודף הגולגולת האדומה והארגון שבנה לעצמו, העונה לשם Hydra. המטיל טרור על גבי מלחמת העולם השניה. ילד צעיר מברוקלין רק רוצה לעשות את החלק שלו במלחמה הנוראית הזו. באמצעות נוסחא מיוחדת וקצת קרינה מסוכנת, אנחנו זוכים לקבל את קפטן אמריקה בכבודו ובעצמו. כשהוא נלחם ראש בראש נגד הגולגולת האדומה, ומצליח לעצור את התוכנית שלו להפציץ חצי מהעולם בפצצות גרעיניות. הדבר מאלץ את הקפטן לנטוש הכל מאחור, והוא מוצא את עצמו מתעורר בתקופה אחרת לחלוטין ממה שהכיר עד כה. הוא לא רע, אבל גם לא מדהים במיוחד ברמה שלו, לעומת הכותרים האחרים ביקום הקולנועי של Marvel.

16. Avengers Age of Ultron – הנוקמים עידן אולטרון

אחרי שראינו אותם מתגבשים כקבוצה חסרת מעצורים בסרט הראשון של The Avengers, אנחנו זוכים לראות אותם פועלים יחדיו פעם נוספת. כל אחד מהגיבורים הרבים שלנו כאן עבר הרבה מתחילת דרכו ועד לרגע זה. ויש מי שחושב שהוא כבר יודע הכל ומחליט לייצר את הפתרון המושלם, אולטרון. זה לא בדיוק הצורה המושלמת של הנוקמים להם ציפינו, אבל כן יש כאן מטרה, והיא לוודא שיש את כל חיילי השחמט הנכונים ל-Civil War. כאן הושרשו להם הניצנים שהובילו בסופו של דבר לפילוג הגדול בין קבוצת הגיבורים הלא קטנה שלנו.

15. Thor – ת'ור

זו למעשה הפעם הראשונה בה אל הרעם הנורדי זוכה להופיע על גבי המסך הגדול. בתחילת הדרך זכינו לראות את הילד המגודל שרק חיפש ריגושים ומלחמות נגד ענקי הכפור. אביו Odin מחליט שנמאס לו מההתנהגות חסרת האחריות של בנו, ומעניש אותו בדרך מאוד יצירתית. הוא משיל ממנו את כוחותיו ומגלה אותו לכדור הארץ. בזמן היעדרו אחיו Loki, רוקם מזימה לעלות על כס המלכות ולוודא ש-Thor לעולם לא ישוב הביתה. כל זה על מנת לזכות בהכרתו של אביו, שמסתבר כי הוא רק האבא המאמץ שלו. כאן אנחנו לומדים שמדובר באל חלקלק וחמקמק שלא מתכוון לעזוב את Thor או אותנו לזמן הקרוב.

זה אחד הדברים שמייחדים את הסרט הזה, משום שדמות מורכבת כל כך. שממשיכה להופיע בסרטים נוספים, והיא בהחלט אחת הדמויות הזכורות ביותר בסרטים של Marvel. פשוט קשה מאוד לוותר עליו.

14. Doctor Strange – דוקטור סטריינג'

מכשף העל שלנו גם מחליט לדפוק הופעה, עם סרט משלו. במהלכו אנחנו לומדים כיצד דוקטור Steven Strange הופך ממנתח מוצלח במיוחד, למכשף כל יכול. הדרך להיותו מכשף על לא הייתה פשוטה, וכללה בתוכה המון כאב, גילוי מחדש ומציאת משמעות חדשה עבור עצמו. כמובן שבדרך מעורב נבל חסר סיבה מוצדקת למעשיו. אבל באמת נדמה לנו שראינו את סיפור ההתחלה הזה כבר. אה כן, Iron Man. אומנם מדובר בדמויות שונות לחלוטין, אבל סיפורי התחלה די זהים ביקום הקולנועי הזה. הקסם האמיתי הוא היקומים והעולמות השונים הקמים לתחיה היישר מדפי הקומיקס של הדוקטור.

13. Ant-Man

האיש והנמלה מגיעים. אלא שמי שזוכה ללבוש את החליפה הוא Scott Lang, ולא Hank Pym המזוקן. מי היה מאמין שלכולנו יהיה אכפת מנמלה. זו באמת אחת ההצלחות היותר מפתיעות של Marvel Studios. מלבד העלילה שכתובה באופן טוב, גם הביצוע מפתיע וטוב. ייתכן וזה בגלל כל קאסט השחקנים, שמביא לנו ייצוג מעולה עבור כל אחת מהדמויות המופיעות כאן.

אחד הדברים היותר כיפיים בו זו הצורה בה Luis מספר לנו סיפורים. אנחנו היינו שמחים לשמוע עוד קרינויות שלו לדברים אחרים המתרחשים בעולם של Marvel.

12. Captain Marvel – קפטן מארוול

האישה הראשונה ביקום הקולנועי של Marvel שזוכה לסרט משלה, זוכה לקבל מקום מכובד ביותר בדירוג שלי. זה אומנם סרט שמבחינת הרבה מעריצים הוא שנוי במחלוקת, אבל בהתבוננות שלי עליו הוא לא רע בכלל. נכון ש-Carol Danvers היא טיפוס מאוד שונה בחוברות הקומיקס, אבל העוצמה שזכיתי לקבל ממנו בעודי צופה בו, מגמדת את הנושא הזה מבחינתי.

הוא בנוי בצורה טובה, עם המון רקע לדברים אחרים המתרחשים בכל היקום הרחב הזה. הכי חשוב זה, שהוא זורם וכיפי לצפייה.

11. Iron Man 3 – איירון מן 3

זו לא החליפה, זה מי שנמצא מתחתיה שעושה את כל ההבדל. זה מה שמלמד אותנו Tony Stark ב-Iron Man 3. הוא מביא לנו נימה שונה מהסרטים הקודמים של גיבור העל. הפעם הוא מנוסה יותר, ויש לו הרבה יותר מה להפסיד. אבל גם כשהכל נראה אבוד, הוא לא נרתע ומביס את ה-Mandarin. או לפחות הגרסה המוזרה שאותה בחרו להציג לנו על פני הסרט הזה.

מרוב שזה מופרך ולא הגיוני, אני מוצאת את הדבר כמאוד משעשע. גם עם הדמויות הרעות בעלילה כתובות בצורה לא ממש טובה, ופתרון הקסם שהוביל לשום דבר. בסופו של יום מדובר ב-Robert Downey Jr שפשוט הופך את כל הסרט למהנה במיוחד.

10. Guardians of The Galaxy 2 – שומרי הגלקסיה 2

סרט ההמשך לשומרי הגלקסיה הראשון. הוא מביא לנו את חבורת האנשים שהכי לא מסתדרים אחד עם השניה למסע הצלה נוסף של הגלקסיה. אחרי עשרות שנים של אי ידיעה, Peter לבסוף מגלה כי אביו הביולוגי הוא יישות שמימית, שרק רוצה להשמיד בשביל להרגיש טוב עם עצמה. החבורה העליזה צריכה לפעול כנגד כל הסיכויים בכדי למנוע את התוכנית לצאת לפעולה. על הדרך הם זוכים לקבל עזרה מכמה דמויות לא צפויות.

ההומור והאווירה של הדמויות נשמרת באופן מאוד הדוק ונאמן, בדומה לסרט הראשון של שומרי הגלקסיה. אבל Ronan מצליח להיות יותר הנבל המוצלח יותר במקרה של שומרי הגלקסיה.

9. Black Panther – הפנתר השחור

עוד אבן דרך ביקום הקולנועי של Marvel. הפנתר השחור מראה לנו כיצד T'Challa הופך למלכה האמיתי והראוי של מדינת Wakanda. זה יחד עם המנטליות והאחריות של להיות Black Panther. מי שקורא על T'Challa הצעיר תיגר וזכות לשבת על הכס, הוא לא אחר מאשר Killmonger. שרק מחפש איך להדיח את בן דודו מהכסא הנחשק. כגודל הנפילה, כך גם גודל ההצלחה של המלך הצעיר ושל Black Panther.

הסרט זכה לא רק בגיבור על עם המון על כתפיו, אלא גם בנבל מעולה שבהחלט ניתן להתחבר אליו. לא פלא שהסרט היה מועמד לאוסקר הסרט הטוב ביותר של 2018.

8. Spider-Man Homecoming – ספיידמן השיבה הביתה

כולנו התרגשנו כש-Sony חתמה על חוזה יחד עם Marvel, והביאה לנו את Spider-Man לו כולנו חיכינו לאורך כל השנים. הנער המתבגר Peter זוכה סוף סוף להיות גיבור על באותה שורה כמו שאר החברים שלו ביקום הקולנועי של Marvel. לפחות זה מה שהוא מנסה להוכיח לאורך כל הסרט, ואפילו זוכה להטפה מצד המנטור שלו, Tony Stark על כך. בסופו של יום Spider-Man הצעיר מצליח לעצור את Vulture, המגולם באופן מושלם על ידי Michael Keaton. שמראה לכולם איך הופכים מגיבור לנבל מוצלח עוד יותר.

7. Iron Man – איירון מן

הסרט שקבע את הטון ואת יריית הפתיחה לכל הפרוייקט הענקי והשאפתני הזה. Iron Man לא רק מסמל את ההתחלה של היקום הקולנועי של Marvel, גם את העלייה של סרטי גיבורי העל לרמה שלא הכרנו עד היום. מלבד העובדה שמדובר באחד העיבודים הכי טובים של חוברת קומיקס לסרט, הוא גם ההכרזה הגדולה למה שעתיד לבוא עלינו.

הראשון מיני רבים, כי אחרי הכל Tony הוא לא גיבור העל היחיד באיזור. קמע המזל שהתחיל את הכל לפני 11 שנה, זוכה לקבל את מספר המזל 7 בדירוג שלי.

6. Thor Ragnarok – ת'ור ראגנארוק

אחרית הימים הגיעה על פני Asgard. המלך Odin הלך לעולמו, וכעת הילדה הבכורה שלו Hela שבה מן הגהינום לדרוש את כס המלכות של Asgard. נדמה ש-Thor ו-Loki לא מתלהבים כל כך מהרעיון, אבל נדמה שכוחה של Hella עולה על שלהם, והם מוצאים את עצמם כלואים על פני Sakaar. שם הם מוצאים בעלי ברית לא צפויים, ויחד הם מצליחים לברוח ולשוב ל-Asgard. הפעם בכדי ליישב דברים עם Hela אחת ולתמיד.

לא רק שאנחנו זוכים לקבל את Thor השנון והמצחיק (בשונה מבדרך כלל), בעת ובעונה אחת אנחנו גם מקבלים את Planet Hulk.

5. Guardians of The Galaxy – שומרי הגלקסייה

במבט ראשון, אתם לא תבינו למה קוראים להם שומרי הגלקסיה, אבל מתחת לכל הריבים והאי הסכמות, מסתתרת לה קבוצה של יישויות שעושה את הדבר הנכון, לבסוף. נכון שבתחילת הדרך הקשר בינהם היה מקרי בהחלט, אבל כשמגיע מטורף שרוצה להשמיד את כל הגלקסיה, כנראה שאין ברירה אלא לעבוד יחדיו. זה הסיפור של Star-Lord, Gamora, Drax, Rocket ו-Groot. מחבורה של A-Holes הפכו החמישה לגיבורי על, וזאת על מנת להביס את Ronan מלהשמיד את כל פני הגלקסיה. אחת הפנינות של היקום הקולנועי של Marvel, ה-Star Wars של אותו יקום פרוע.

4. The Avengers – הנוקמים

כשאל נורדמי מהחלל החיצון מגיע עם צבא של חייזרים להשתלט על כדור הארץ, למי קוראים? לנוקמים. רק שהדבר הרבה יותר מסובך ממה שהוא נשמע. אחרי הכל הגיבורים שלנו עד היום עבדו לבד, וחלקם לא ממש יודעים לפעול בצוות של גיבורי על. מספיק מכנה משותף אחד לכולם על מנת לגרום להם להתחיל לעבוד כצוות אמיתי, שלו סיכוי ממשי לנצח את Loki וצבא החייזרים שלו.

הסרט שהביא לנו את ההתחלה של כל טרנד הקרוסאובר, שלא נח לרגע. הסרט עם הנבל שכולנו כל כך אוהבים לשנוא, אבל זה רק כי אף אחד לא מבין אותו. הוא פשוט כל כך טוב מהרבה מאוד בחינות, שלא לדבר על זה שהוא הסרט בו צפיתי הכי הרבה פעמים, ואני מסוגלת לדקלם לכם אותו בעל פה.

3. Captain America Civil War – קפטן אמריקה מלחמת האזרחים

ריבים זה לא כיף, במיוחד כשמדובר בכזה המערב בו כמה גיבורי על. הסרט השלישי בסדרת Captain America מביא לנו את הקונפליקט המפלג את הנוקמים לשניים. מחנה Iron Man שבעד הצבת גבולות והפיכת הקבוצה לגוף באחריות האו"ם, ומחנה Captain America המתנגד למהלך זה, מפני שזו פגיעה בחופש התנועה שלהם. העניינים רק הולכים ומסתבכים כאשר Tony מגלה כי Bucky הוא זה שרצח את ההורים שלו ב-1991. Steve נחלץ לעזרתו של חברו הותיק, וכתוצאה מכך הוא הולך מכות עם Iron Man. משם העניינים רק הולכים דרומה, כל אחד הולך לדרכו ומאז הם לא מדברים.

כותר שמביא איתו שאלות ורגשות קשים לגבי האירועים הרבים המתחוללים ביקום הקולנועי הגדול והמחושב ביותר של Marvel. סרט ששואב אלמנטים רבים מדפי הקומיקס ועדיין שונה ומרתק לא פחות. עם מחשבה רבה העומדת מאחורי כל פריים ושורה בסרט, מה הפלא שאנשים עוד מתווכחים מי צדק בסרט הזה.

2. Captain America The Winter Soldier – קפטן אמריקה חייל החורף

אחרי שבסרט הראשון ראינו את ההתחלה של הקפטן, בסרט הזה הוא מנסה להסתגל לעולם העכשווי בו הוא נמצא. אך איכשהו העבר ממשיך לרדוף אותו. אחרי ההתנקשות ב-Nick Fury, הקפטן מוצא את עצמו מוקף באויבים. אותם אויבים הם סוכני Hydra במסווה של סוכני S.H.I.E.L.D, שהתחפרו להם בתוך הארגון במשך שנים ארוכות. שריד נוסף מן העבר שלו הרודף אותו, הוא חברו הטוב Bucky, המוכר כרגע גם כחייל החורף, והמתנקש הראשי של Hydra. יחד עם קומץ חברים Steve פולש היישר אל שטח האויב, במטרה לעצור את תוכנית החיסול של הארגון המרושע.

חייל החורף עד היום מהווה מבחינתי כאחד הסרטים הטובים ביותר בכל היקום הזה, משום שהתפנית הלא צפויה בו פשוט גרמה לי לשבת בתדהמה בכיסא בבית קולנוע. אני חושבת שמאותו רגע הבנתי שלא משנה מה, אני אהיה מעריצה נצחית של Marvel לעולמי עד.

1. Avengers Infinity War –  הנוקמים מלחמת האינסוף

כעת הגיע תורו של Thanos להראות לכולם מי הוא. הטיטאן המשוגע שלא בוחל באמצעים העומדים לרשותו, ולא יעצור הפעם ולא לרגע אחד. כל זה בשביל שיוכל להגשים את החזון שלו, למחוק חצי מהיצורים החיים ביקום כולו, בשביל שיתקיים איזון מושלם. באמצעות העוזרים הנאמנים שלו, לאורך הסרט כולו הוא אוסף את כל 6 אבני האינסוף. אבל הדרך להשלמת החזון הזה אינה פשוטה, משום שכל גיבורי העל שראינו על גבי מסך הקולנוע במשך 10 השנים האחרונות, מגיעים אליו כדי לעצור אותו. בפעם הראשונה הגיבורים שלנו מפסידים ובגדול, אחרי ש-Thanos נוקש באצבעותיו. החזון שלו עבור היקום מומש, וכעת הוא יכול ללכת ולנוח. הגיבורים שלנו לעומת זאת, לא.

למרות שידעתי פחות או יותר מה צפוי בסרט הזה, ה-10 דקות האחרונות שלו היו ה-10 דקות הכי שקטות שחוויתי בקולנוע. המומה ישבתי ולא האמנתי למה שחזו עיני. Marvel זה עתה שיחררו סרט שבו הגיבור הראשי הוא הנבל, ואין יותר טוב מזה. גם בצפיות החוזרות שאני עושה לו עד היום, אני יושבת בשקט ונחרדת כל פעם מחדש, למרות שאני יודעת מה הולך לקרות. בעיני זה הסרט האולטימטיבי והמושלם של היקום הקולנועי של Marvel.

אז אחרי הסיום של אתגר Marvel, אני יכולה להגיד לכם שאני מוכנה ל-Endgame, אבל אני במערכת של יחסי אהבה שנאה כלפי הסרט הזה. כמובן שאני כולי נרגשת ועוד יום שעובר זה הולך ומגיע, אבל אחרי הסרט הזה באמת שום דבר לא יהיה אותו הדבר. זה יהיה סופה של תקופה. תקופה ארוכה של 11 שנה בה גדלתי להיות מעריצה של גיבורי על, שנתנו לי כל כך הרבה השראה. תקופה שבה למדתי להעריך את האנשים העומדים מאחורי אותם כותרי ענק, שמצליחים לשבור שיאים פעם אחר פעם. אני באמת לא יודעת מה הולך לצפון לנו העתיד של היקום הקולנועי של Marvel, אבל אין לי ספק שזה יהיה בעל מחשבה רבה, ואני אהיה שם לאורך כל הדרך גם הפעם. בשלב הזה אני חושבת שאם הם יחליטו לעשות סרט על חתיכת נייר, אני אלך לראות אותו…

אודות בר מקלר

בזמני הפנוי אני חננת על, מעריצה אדוקה של Marvel, Star Wars ו-Voltron Legendary Defender. בין היתר רואה סרטים, סדרות, קוראת קומיקסים ומצילה את העולם מספר פעמים בשבוע כי אני Defender Of The Universe. אה כן וכמובן משחקת בהמון משחקי וידאו, אל תתבאסו אם אקרע לכם את הצורה במשחק מכות.

תגובה אחת

  1. קראתי, נהנתי, לא מסכימה עם הסדר. הכתבה יצאה בעיתוי נכון ותזכרה מה קרה בסרטים הקודמים בדיוק מושלם שמעלה חיוך. תודה לבר!

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: