הגיימבוי של Nintendo חוגג 30 שנה

ב-1989 Nintendo השיקה לראשונה את הגיימבוי. אנחנו עוברים על ההיסטוריה של המכשיר המצליח ששינה את עולם המשחקים הניידים

היום לפני 30 שנה, הושק לראשונה מכשיר הגיימבוי המקורי של נינטנדו. כיום, בעולם שבו לכל אחד יש סמארטפון עוצמתי בכיס, אולי קשה להבין את החשיבות של הגיימבוי הקלאסי. אך הגיימבוי למעשה הביא למהפך בעולם המשחקים הניידים.

ההתחלה

תחילת הדרך של הגיימבוי הייתה למעשה בסדרת Game & Watch, סדרה של מכשירי משחק ניידים מבית נינטנדו. מכשירי ה-Game & Watch אמנם זכו להצלחה, אך כל מכשיר היה מוגבל למשחק אחד בלבד. לכן החליטה Nintendo לעצב מכשיר נייד חדש שיוכל להפעיל קלטות משחקים מתחלפות, בדומה ל-NES (הקונסולה הביתית של נינטנדו שזכתה להצלחה רבה באותן שנים). כך נולד הגיימבוי.

במונחים מודרניים מובן שהגיימבוי המקורי נראה מיושן למדי. מכשיר שמנמן עם מסך LCD מפוקסל שיכל להציג רק 4 גוונים של אפור. האמת היא שגם בתקופתו הגיימבוי לא היה שיא הטכנולוגיה. בעקבות הגיימבוי יצאו במהרה קונסולות ניידות מתחרות כמו Atari Lynx ו-Sega Game Gear. המכשירים של אטארי, סגה ואחרים אמנם היו עוצמתיים יותר מהגיימבוי ואף הציעו מסכים צבעוניים, אך מאידך הם היו יקרים משמעותית מהגיימבוי וזללו סוללות בקצב מהיר (בתקופה שבה סוללות נטענות עוד לא היו נפוצות). למעשה, אף קונסולה ניידת לא הצליחה להתקרב להצלחה של הגיימבוי.

אך מה שייחד את הגיימבוי יותר מכל היה ספריית המשחקים האיכותית שלו. זה התחיל עם משחק הטטריס הממכר, שהגיע בחנויות רבות בקופסה ביחד עם הגיימבוי. נינטנדו דאגה להמשיך להביא משחקים מושקעים לגיימבוי מהסדרות המוכרות שלה כמו מריו, זלדה וקירבי. אך המשחק שבאמת הצליח יותר מכל להפוך את הגיימבוי לתופעה הוא ללא ספק פוקימון. הדור הראשון של משחקי פוקימון (עם 151 הפוקימונים המקוריים), אפשר לראשונה לילדים ומבוגרים ברחבי העולם להפוך למאמני מפלצות ולשאוף לתפוס את כולם. משחקי פוקימון נהיו הצלחה מסחררת, וכיום יש המעריכים שפוקימון הוא מותג המדיה המצליח ביותר בעולם. בהמשך השנה אנחנו צפויים לקבל את הדור השמיני של משחק פוקימון.

המשך ההצלחה

בהמשך, יצאו דגמים שונים ומשופרים לגיימבוי. ב-1998 יצא ה-Game Boy Color שהציע חומרה משופרת ומסך צבעוני. ב-2001 יצא ה-Game Boy Advance שהיה עוצמתי עוד יותר ואפשר לשחק מגוון רחב של משחקים ניידים מתקדמים לזמנם. סדרת מכשירי הגיימבוי זכתה להצלחה אדירה ומכרה מעל ל-200 מיליון מכשירים בעולם.

דגמי הגיימבוי השונים לאורך השנים

ב-2004 יצא ה-Nintendo DS, מה שהחל לסמן את הסוף של סדרת הגיימבוי. אף שבהתחלה Nintendo טענה שה-DS אינו בא להחליף לגמרי את הגיימבוי, בפועל החומרה החדשה והעוצמתית והתאימות לאחור עם משחקי Game Boy Advance סימנו את ה-DS כממשיך הטבעי לגיימבוי. בהדרגה הפוקוס של נינטנדו עבר לסדרת מכשירי ה-DS, שאף הם הצליחו בגדול. ב-2011 יצא ה-Nintendo 3DS; אף שה-3DS כבר יצא לעולם בתקופת הסמארטפונים, גם הוא זכה להצלחה בזכות האיכות המוכחת של Nintendo ומשחקיה.

כיום חברת Nintendo מציעה את קונסולת ה-Nintendo Switch, שהיא למעשה שילוב של קונסולה ביתית וניידת. בכך קונסולת ה-Switch ממשיכה את המסורת של נינטנדו להציע חוויה של משחקים ניידים מהנים, מסורת שהחלה עם הגיימבוי לפני 30 שנה.

אודות רועי בנדל

ירושלמי ואוסטרלי. חיית לילה וחבר במשמר הלילה.

השאר\י תגובה