עושים סדר – מסיימים עונה למשחקי הכס

לסיום העונה הזאת חיכו קהל מעריצים מטורף, שכן את העונה הנהדרת שחוותה הסדרה "משחקי הכס" אי אפשר לשכוח. אחרי אינטנסיביות אכזרית, אשר שולבה בקפידה עם רגעי שוק מזעזעים, חוסר המילים ניכר בקהילה של צופים, ולמזלכם – אני כאן כדי לסדר לעשות סדר.

התפקיד שפרקי סיום העונות לקחו על עצמם, הוא לעשות סדר באירועי העונה לפניהם. משחקי הכס, כסדרה פוליטית, יכולה לפעמים להתפזר ולהשאיר את הצופים מנותקים מקווי עלילה משניים, ולבסוף ההפתעה מגיעה כפליים.

אין ספק, שהפרק הזה הוא המסכם הגדול ביותר, שכן כל קוו עלילה שאי פעם נראה בסדרה כפי שאנחנו מכירים אותה, השתזר לצמה אחת גדולה, הקשורה אחד בשני.

אז כדי לסכם פרק עוצמתי כל כך, כיצד מתחילים?

(ספוילרים בהמשך)

נתחיל בסרסיי.

סרסיי הייתה דמות דומיננטית ביותר בעונות הקודמות. הבלונדינית חסרת התקנה שתעשה הכל כדי להגן על משפחתה, עד שסופה המר זכור לכולנו כצעדת הבושה. אין ספק שהעונה הזאת נתנה לנו תחושה שסרסיי איבדה הכל, כולל אור הזרקורים שלה, אך הפתיחה שהשתרעה על 15 דקות שלמות הזכירה לנו מדוע דווקא סרסיי, הצליחה לשרוד על הלום.

השימוש באש הדרקונים, כחלק בלתי נפרד כסממן בית טארגריין, משקיף רעיון חדש באופק. האם תואר המלך המשוגע האגדי, אשר היה שייך לאביה של מלכת הדרקונים, דאיניריז, יגיע לזרועות סרסיי?

ההכתרה של סרסיי למלכת ווסטרוז בסוף הפרק יכול לבסס את הרעיון, ואף מוסיף עוצמה מאחורי הבחירה באש דרקונים.

השוק הנוראי שפקד את הפרק נגמר גם בהתאבדות נהדרת של היורש הלאניסטרי, טומן. הנער התמים קטף את חייו שלו בקפיצה נהדרת מהחלון, ובכך כמעט חתם את הנבואה שעל סרסיי (זוכרים?) אשר דקלמה את מות ילדיה של סרסיי, ואת אשר תפקידה, שיילקח על ידי צעירה בהרבה יותר.

ומי היא הצעירה?

החששות הצביעו על בת טיירל, אך היא נספתה באש הדרקונים הירוקה. לפי כך המשבצת נשארה ריקה. אך בקפיצה לאחור, ניתן לזהות מוטיב נבלי חדש בדמות אחרת ושונה, סנסה.

בפרק 9, אחרי רצח רמזי על ידי כלביו, ניתן לזהות למשך שניה חיוך חתום בפניה של סנסה. מעריצים אשר חקרו את הרעיון, נטו להאמין שהחיוך מסמל דמות אחרת בסנסה, דמות נבל חדשה.

עד כה ידוע כי הנבל הבולט ביותר היא סרסיי (ניתן לומר שהנקמה אכלה את חוש ההיגיון שבה. ראו ספטה אוניל), אך האם התפקיד אשר יילקח ממנה על ידי נערה צעירה, הוא תפקיד הנבל, והצעירה היא לא אחרת מאשר סנסה?

אך מדוע דווקא היא? ואיך הפרק תורם לרעיון?

הובחן, ישנה דמות אחרת שתורמת לצל של סנסה, הלא הוא פיטר ביילש.

פיטר ביילש הוא הדמות המיותרת ביותר כיום בעולם של משחקי הכס. תוכלו לומר שהוא הוביל את אבירי הגבעה והציל את ג'ון, אך כפי שאנו כבר יודעים, ישנם עשרות דמויות אחרות שיכלו לקבל את ההחלטה במקומו. אז מדוע הסדרה מתעקשת להשאיר את פרצופו על המסך?

עד כה למדנו שלכל דמות יש קוו עלילה חשוב, גם אם קו העלילה יוביל אותה לנקות את השירותים בהם נרצח טיווין לאניסטר בעונה הרביעית.

ישנם סיכויים גדולים, שמי שידחוף את סנסה לקצה היכולת שלה הוא ביילש, ולכן הוא מרכיב חשוב במתכון לאסון הזה.

ואפרופו מתכון לאסון, כיצד אפשר שלא לדבר על דורן? אשר לקחה חלק קטן העונה (חלק קטן ומיותר אם יש לציין), אך במשפט או שנים הצליחה לסכם את הרעיון עליו ניסתה להישען בכל הזמן הזה – הקיום של דורן בווסטרוז של הסדרה, מגיע בכדי להציג את התמיכה הרחבה של הבתים הגדולים בטוענת לכתר, דאיניריז.

מלכת הדרקונים הבלתי נשרפת ידועה כשוברת לבבות, ועד כה כבר 4 בתים בעלי קווי עלילה שונים כבר הצטרפו לצי הספינות שלה. גרייגו'י שריחפו בין קיום ללא קיום הופיעו לפתע לצידה, וכך גם דורן שמשכה איתה את בית טיירל (או לפחות את ה-10% ממנו שנשאר חי).

התמיכה הרחבה היא גם הנועלת העיקרית של מה שניתן לקורא לו "החורף", זאת אומרת, המלחמה.

המלחמה יצאה לדרך, סוף סוף, ובסיום העונה הזאת אנו יכולים להבין מי נלחם במי שני הזירות הרחוקות.

הצפון נלחם כנגד המהלכים הלבנים (וכנגד עצמו, כמו תמיד), ובית טארגריין ותומכיו כנגד השליטה החדשה סרסיי.

שני הזירות כנראה יפגשו בהמשך, שכן ישנו החשש החדש שעמד על הפרק, האח האבוד של דאנייריז נמצא, והוא כנראה ראוי לכתר בדיוק כמוה.

לקראת סוף הפרק, היה זה בראן שסיים את החיזיון המפורסם, בו נד עולה לטירה ושומע את אחותו, ליאה, אשתו של המלך המשוגע, אביה של דאיניריז טארגריין, זועקת.

בהגעתו לשם, הדם לא נוזל לשני כיוונים, וכך גם התינוק שהגיע לידיו.

ובקלוז אפ קולנועי, עיניו של התינוק נפתחו, ובכך גילינו את עברו האמיתי של ג'ון סנואו.

סליחה! ג'ון טארגריין.

maxresdefault[1]
הם ראו ימים טובים יותר.
למרות שעד כה היה זה רק מידע שנוסף לנו, מידע שהצליח למלא חורי מידע גדולים שנזקקנו להם. ישנם מספר בתים ודמויות שלפי הפרק, כנראה נצטרך להיפרד מהם –

הבא נפרד מפייסל המטיף הפדופילי, הבא נפרד גם מבית טיירל, שליווה אותנו עונות שלמות, והסיכוי שיחזור שואף ל-0 מוחלט. הבא נפרד גם מבית באראתיון, כי למרות שעדיין ישנם ניצות חיים (כגון גנדרי), עדיין אפשר להבין כי מליסנדרה אר עזבה, לקחה עמה כל צל של זיכרון מהבית הישן. הבא נפרד מבית לאניסטר, שמחזיק כעת בשלישית אחים תאומים, אשר אחד מהם כבר מזמן שכח את שורשיו. הבא נפרד גם מג'ון סנואו, אשר כעת יקרא ג'ון טארגריין לשמו. בין כולם נזכור להיפרד מהכת דת שמילאה את העלילה של העונה, וגם מבנג'ן, שכנראה ולא יחזור, שוב.

בקיצור, כל מה שיכל לקרות אי פעם במשחקי הכס, קרה בפרק הזה. וגם המוזיקה הוסיפה.

לצערי, אין ספק שלכולנו ייקח זמן להתנתק לעוד שנה ארוכה. עד כה אין תאריך לעונה הבאה, ואין ספק שידרשו כוחות הגמלות חזקים מעלינו, כדי שנוכל לחזור לשגרה.

אך עד העונה הבאה, זכרו – "הצפון זוכר (כלום) והחורף הגיע (אחרי 6 עונות, ירחם עלינו)."

אודות Michal Levin

מיכל לוין, 17. גיימרית, גיקית ואספנית. מתמחה בצפיית בינג' לכל סדרה אפשרית ובזמני הנותר עוסקת בקולנוע.

השאר\י תגובה