מתים בתחתונים – ביקורת Ghosts 'n Goblins Resurrection

היישר מהעבר וללא רחמים, Ghosts 'n Goblins Resurrection חוזר לחיים בחידוש חגיגי שיסחט מכם את כל מיץ האתגר

השנה היא 1985, אולמות הארקייד מלאים בשחקנים בכל שעות היממה, שחקנים שרק מחפשים את המכונות הטובות ביותר להכניס אליהן את המטבעות שלהם. בחודש ספטמבר, מגיע אל אולמות הארקייד משחק חדש בשם Ghosts 'n Goblins מבית חברת Capcom, משחק שונה, מאתגר וחסר כל רחמים, שלימים ייחשב בעיניי שחקנים רבים כמשחק הקשה ביותר בכל הזמנים.
כשנה לאחר הצלחתו הגדולה באולמות הארקייד, המשחק שוחרר לקונסולה הביתית של נינטנדו, ה-NES, וגם שם קיבל שבחים רבים. לאחר מכן שוחרר המשחק גם למחשבי ה-Commodore 64, ל-Amiga ול-Atari ST, ובהמשך דרכו קיבלה הסדרה שלל משחקים נוספים שהגיעו לשלל פלטפורמות שונות לאורך השנים.
עכשיו, כ-36 שנים לאחר יציאת המשחק לראשונה, Ghosts n' Goblins חוזר לקדמת הבמה בפורט חדש ואקסלוסיבי לקונסולת ה-Nintendo Switch. האם Ghosts 'n Goblins Resurrection עדיין מאתגר ומהנה? האם שווה לכם לשים עליו את היד? בואו נגלה!

אתגרים זה תמיד טוב, בייחוד אתגרים שמציבים אתכם אל מול משימה שרק נראית בלתי אפשרית, אך בפועל מדובר במשימה אפשרית ואף קלה לביצוע, כל עוד אתם מרוכזים ובעלי מספיק כוח רצון. Ghosts 'n Goblins Resurrection הוא בדיוק זה, אתגר מזוקק ומחושב, שאלה שישלימו אותו ידעו עמוק בליבם שהאתגר אמנם נראה בלתי אפשרי, אך עם קצת יכולת, דיוק והרבה כוח רצון, הכל אפשרי.

לפני שאתחיל לדבר על הפורט החדש, חשוב לי לציין שלא שיחקתי במשחק המקורי מעולם (בעיקר כי המשחק המקורי מבוגר ממני ב-15 שנה), כך שלא תראו כאן יותר מידי השוואות למשחק המקורי.

כשפתחתי את המשחק לראשונה על גבי הסוויץ' שלי, אני מודה שלא היה לי שמץ של מושג על המשחק החדש או על המשחק המקורי, והסיבה שרציתי לסקר אותו בעיקר הייתה שעורך הקולנוע של האתר קובי (אדם חכם וחבר טוב שבמקרה קצת הרבה יותר מבוגר ממני), שטרם זכה לשים את ידיו על סוויץ' (זה כבר הספיק להשתנות לשמחתנו) אמר לי שמדובר במשחק כל כך קלאסי שפשוט חבל לפספס. מיד ניגשתי לקרוא כמה שיותר מידע על המשחק המקורי ועל המשחק המחודש, דבר שהעלה בי את הרצון לשחק בו עוד יותר.

הסיפור שעוטף את המשחקיות המאתגרת פשוט כל כך שהוא ככל הנראה שם רק כדי לתת למשחק סיבה מספיק מוצדקת למשחק לספק לנו משחקיות קשה ומאתגרת. אנחנו נכנסים לנעליו של סר ארתור, אביר אמיץ היוצא למסך להציל את הנסיכה האצילית פרין-פרין מפני שובה האכזרי, מלך השדים אזארות'. במהלך מסעו של ארתור נאלץ להתמודד מול שלל אויבים בדמותם של זומבים, אוגים אימתיים, מפלצות ושאר שדים וירקות, ואם נגיד זאת בעדינות, תתכוננו להיפסל, להתעצבן ולמרוט לעצמכם את השערות כי כמו שרבים חושבים, Ghosts 'n Goblins וגם גרסאתו המחודשת הוא ללא ספק המשחק הקשה ביותר ששיחקתי במהלך חיי, והוא עושה זאת בצורה כל כך פשוטה וחכמה עד לרמה שאפילו שאני מתעצבן מהמשחק כל כך, אני עדיין רוצה לשחק בו ללא הפסקה.

מבחינת המשחקיות עצמה לא נקבל משהו עמוק במיוחד, כאשר סר ארתור יכול לזוז אחורה וקדימה, לקפוץ, להתכופף ו..זהו. השליטה בו מאוד פשוטה, דבר שהופך את המשחק למאוד פשוט לתפעול. מעבר ליכולות התזוזה ארתור יכול כמובן לתקוף אויבים, כאשר ניתן לתקוף אויבים בכל כיוון, כולל כלפי מעלה ומטה, דבר שיבוא לעזרתכם באופן משמעותי בפעמים בהם יהיו גלים של אויבים שמקיפים אתכם (וזה קורה כמעט כל רגע נתון במשחק).

מעבר לכך, ארתור יכול לאסוף במהלך השלבים נשקים חדשים וחפצים שונים שיאפשרו לכם לפתוח יכולות חדשות לשימוש בהמשך המשחק. היכולות עצמן מגוונות מאוד ומאפשרות לכם להתאים את ארתור לסגנון המשחק המועדף עליכם, ואם נגיד זאת בעדינות, חלק מהיכולות יכולות להקל על חווית המשחק שלכם בצורה שבהחלט תרצו להשיג.

אחד הדברים שמיד תשימו לב אליהם הוא רמת הקושי שהמשחק מציע. במשחק המקורי לא הייתה אפשרות לבחור רמת קושי והשחקן שלכם היה נפסל לאחר שהיה נפגע שתי פעמים, כאשר בכל פעם שאתם נפגעים השריון שלכם נופל ואתם נשארים לכם עם הדבר היחידי שעוד יכול להגן עליכם, זוג תחתונים לבדים עם הדפסי לבבות. בחידוש ככל הנראה הובן ליוצרי המשחק שלא כל השחקנים ירצו לשחק ברמת הקושי הכי קשה, ולכן בניגוד למשחק המקורי יש לכם את האפשרות לבחור ברמות קושי קלות יותר, כאשר כל רמה מציעה הקלות מסוימות, כגון אפשרות לחזור לחיים כאשר תיפסלו לחלוטין ברמת הקושי הקלה ביותר או אופציה לספוג קצת יותר מכות לפני מוות. כמו כן אהבתי מאוד שאפילו שאין אפשרות להוריד את רמת המשחק של השמירה שלכם, כן נוספה האפשרות להוריד רמת קושי תוך כדי שלב שתישאר נמוכה יותר עד שתסיימו אותו במידה והמשחק מזהה שנפסלתם כמות מסוימת של פעמים, כך שגם אם אתם מנסים לאתגר את עצמכם ועדיין חווים קושי, המשחק מספק לכם הימלטות קלה מהאתגר במידה ותצרכו אותה.

אז אפילו שהשליטה בסר ארתור והמשחקיות עצמה מאוד פשוטה לכאורה, מבנה השלבים עצמם מאתגר מאוד, ואפילו ששיחקתי בתחילה במשחק ברמה הכי קשה רק לשם האתגר, בשלב מסוים ירדתי ברמת הקושי רק כדי שאוכל להתקדם במשחק לטובת הביקורת הזו. השלבים לא ירחמו עליכם אפילו לרגע, ואני לא אגזים בכלל אם אגיד שיידרש מכם כאן דיוק ברמת הפיקסל, היות וכל קפיצה, תזוזה וכיפוף לא נכון של הדמות שלכם יכול לגרום למוות שלכם בשבריר שנייה, בייחוד בפעמים שיש אינספור אויבים על המסך.

אציין לטובה את פסקול המשחק, הכולל לא מעט מנגניות מהנות במיוחד להאזנה בזמן המשחק הקשוח. אמליץ לכם בחום לחפש באינטרנט סרטוני השוואה בין פסקול המשחק המקורי לזה של החידוש, בעיקר כדי להעריך את יכולות המוזיקה שיש לנו במשחקי המחשב המודרניים. מעבר לפסקול, חשוב לי לציין לטובה את השינוי הגרפי העצום והבהחלט מתבקש שהמשחק עבר בחידוש הזה. זה מדהים לראות איך עולם משחקי המחשב מתפתח בתחום הגרפיקה, ואפילו שהמשחק המחודש לא כולל גרפיקות עמוסות ומפוצצות, מדובר בגרפיקה מדויקת ומרשימה, ואם תשאלו אותי זהו סגנון הגרפי המושלם למשחק כמו זה.

גרפיקת המשחק בגרסאתו למחשב ה-Amiga, שנת 1986

חשוב לי להדגיש שלא מדובר במשחק ארוך במיוחד, והוא כולל כשבעה שלבים בלבד. באופן אישי לקח לי בערך 7 שעות לסיים את המשחק על רמת הקושי השלישית מתוך 4 (4 הכי קשה), אך כמובן שזמן המשחק יכול לגדול בקלות בהתאם לרמת הקושי ולכמות הפעמים שתיפסלו לפני שתסיימו כל שלב. כמו כן לאחר שתסיימו את המשחק בפעם הראשונה תיפתח לכם האפשרות לשחק בכל אחד משלבי המשחק בגרסה "אפלה" שתציע לכם אתגר נוסף ועוד כמה שעות טובות של אתגר לשרוף, שזה תמיד נחמד.

לסיכום, המשחק מאתגר, אפילו מאוד, גם ברמות הקושי הקלות ביותר, ואני חייב לציין זאת פעם נוספת כי אני בטוח שיש אנשים שממש לא יתאים להם האתגר והסבל שהמשחק הזה יכול לגרום. אבל (וזה אבל די גדול), לשמחתי הרבה החידוש מביא איתו לא מעט שיפורים והקלות בקושי, מה שיכול להפוך את חווית המשחק למהנה מאוד לשחקנים מתחילים או לאנשים שאין לכם רצון להתמודד עם המשחק ברמת הקושי הקשוחה ביותר, כך שבין אם יש בכם טיפה של צמא לאתגר איכותי באמת ובין אם לא, אתם ללא ספק צריכים לשים עין על Ghosts 'n Goblins Resurrection.

*Ghosts n' Goblins Resurrection זמין כבר היום לרכישה באופן אקסלוסיבי לקונסולת ה-Nintendo Switch. 

Ghosts 'n Goblins Resurrection

ציון סופי - 8

8

מעולה

תיזהרו שלא להפסיד את התחתונים!

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה