Grand Theft Auto V- סיקור גרסת המחשב

לפוצץ, לצלם, לערוך- היחודיות שבגרסת המחשב של Grand Theft Auto V

חיכינו וחיכינו, ולבסוף הוא הגיע. לא זה לא אליהו הנביא, זוהי גרסת המחשב של Grand Theft Auto V, ואתם לא יודעים מה מצפה לכם בפנים.

נתחיל עם מעט רקע

Grand Theft Auto V הוא המשחק הגדול החמישי בסדרת Grand Theft Auto (או השנים עשר אם סופרים את כל המשחקים) המיתולגית שהחלה את דרכה ללב המעריצים ב-1997 עם Grand Theft Auto ל-Playstation, ל-Gameboy Color ולמחשב האישי, על ידי חבורת מפתחים בריטים שנקראו אז DMA Design, וכעת גדלו ל-Rockstar ונרכשו על ידי Take Two.

ההתחלה- Grand Theft Auto המקורי
ההתחלה- Grand Theft Auto המקורי

המשחק זכה לקהל מעריצים ענק מיד, ונראה שכל משחק חדש שיצא בסדרה שבר שיאים רבים, כמו Grand Theft Auto V ששבר שבעה שיאי גינס בלא פחות מכמה ימים לאחר יציאתו לאוויר העולם (כמו מוצר הבידור שהרוויח יותר ממיליארד דולר במהירות הכי גבוהה, משחק האקשן-הרפתקה שמכר הכי הרבה עותקים ב-24 שעות, והטריילר שנצפה הכי הרבה למשחק אקשן-הרפתקה). המשחק שוחרר לראשונה על ה-Playstation 3 וה-Xbox 360 ב-17 לחודש ספטמבר, 2013, שוחרר בפעם השניה אל ה-Playstation 4 וה-Xbox One ב-18 לנובמבר 2014, וב-14 לאפריל השנה שוחרר בשלישית למחשב האישי.

Grand Theft Auto V
Grand Theft Auto V

סיימנו עם הרקע, עכשיו לפיצוצים!- גרפיקה וסאונד

אז מה חדש בגרסת המחשב? נתחיל עם הגרפיקה- הגרפיקה במשחק השתפרה מאוד, לא רק שעכשיו תוכלו להריץ את המשחק בשישים פריימים לשניה, גם תוכלו להריץ אותו על כרטיסי המסך שלכם המחוברים ב-SLI על האיכות הגבוהה ביותר שתוכלו, עם טקסטורות ברזולוציית 4K, ובאיזו רזולוציית מסך שרק תרצו. בקיצור, תתפרעו עד כמה שאפשר

אישית, המחשב שלי לא חזק במיוחד, אז נאלצתי להשתמש בגרפיקה הדומה יותר לזאת שב-Playstation 4 אך עם מעט שיפורים, אבל המשחק עדיין נראה מדהים, ובמיוחד בשישים פריימים לשניה ואפילו יותר (אם המסך שלכם תומך בכך). לא חוויתי שום בעיות גרפיות במשחק, ולהפך, נהניתי מכל רגע שהסתכלתי על המסך, אפילו אם הדמות שלי רק עמדה במקום והסתכלה על דברים ברקע, אפשר להנות ממה שרואים.

אז גרסת המחשב תידחה שוב?

גם מהסאונד אפשר להנות בבטחה- קבצי הקול הלא מכווצים פשוט נשמעים מדהים, ואם יש לכם מערכת סטריאו מחוברת, עם רמקולים רבי עוצמה ואולי גם סאבוופר, אפשר לנסוע ברכב עם תחנת הרדיו האהובה עליכם. בנוסף, Rockstar הוסיפה שירים חדשים לתחנות הרדיו ב-Grand Theft Auto V, עם יותר מ162 שירים חדשים ומדהימים שתוכלו להנות מהם. וחוץ מזה, אם נמאס לכם מהשירים שבמשחק, תמיד תוכלו להוסיף כמה משלכם, עם תחנת הרדיו החדשה “Self Radio“. התחנה החדשה סורקת שירים שתוכלו להכניס בתיקיה מיוחדת שהמשחק יצר ב-Documents שלכם, ומשלבת אותם בתוך תחנת רדיו (כמעט) אמיתית, עם קריינים, פרסומות, וחדשות על מה שהשחקן שלכם הרס בשעה או שעתיים האחרונות.

Grand theft v self radio

לפני שאתחיל למלמל לכם על העלילה, החלטתי לפרט קצת על הדברים החדשים שהתווספו לגרסת המחשב. כן, יש עוד.

צילמת את זה? לא?!? מזל שהפעלתי Action Replay- מאפייני צילום חדשים

גרסת המחשב של Grand Theft Auto V מציגה אפשרות חדשה שלא נראתה במשחק: לצלם ולערוך סרטונים דרך המשחק עצמו. שתי האפשרויות הללו ניתנות על ידי ה-Action Replay וה-Rockstar Editor.

את ה-Action Replay ניתן להפעיל תוך כדי שאתם משחקים, ומה שהוא בעצם עושה דומה לפקודה שניתן לתת ל-Xbox One בכמה משחקים, ה-Action Replay יקליט את השניות האחרונות, או אפילו הדקות האחרונות שעברתם במשחק, תלוי במה שעשיתם. המערכת יודעת לזהות אם קרה משהו מלהיב, או מרגש בזמן האחרון תוך כדי הפעלתה, כמו פליק פלאק באוויר עם אופנוע שנוהג בו ארנב, או קרב מרגש עם כל כנופיות Los Santos, ולהקליט את הזמן בו הדבר הזה קרה, ואפילו קצת לפני שהוא קורה. כמו-כן, ניתן לתת פקודה למשחק להתחיל להקליט בלחיצת כפתור, ולסיים את ההקלטה לאחר שעשיתם התרגיל המטורף עם מטוס הריסוס, מבלי להפעיל את ה-Action Replay בכלל.

לאחר שצילמתם את הקטעים המטורפים שביצעתם, ושמרתם את הסרטון, תוכלו לגשת אל ה-Rockstar Editor, עורך וידיאו מיוחד, בו תוכלו לשנות את זווית הצילום, להוסיף אפקטים, מעברים, קאטים, להגדיר את הסאונד שברקע, ועוד, כדי להפוך את הסרטון שלכם לסרט קולנועי אדיר מלא באקשן. ב-Rockstar Editor תוכלו גם לחבר כמה קטעי וידיאו שצילמתם כדי ליצור סרט קצר, כמו הסרט הבא המציג המראת מטוס שעשה משתמש ה-Youtube הנקרא Nerd³ (או NerdCubed):

ארגנו את התנאים שלכם כדי ליצור את הסרט המושלם, או סתם להשתעשע- ה-Director Mode

בנוסף לכל מה שהוזכר כבר, ל-Grand Theft Auto V התווסף ה-Director Mode, המאפשר לכם לקבוע את התנאים המושלמים לכל מה שתרצו לעשות. ב-Director Mode תוכלו לבחור מבין מאות ואפילו אלפי דמויות המשתתפות במשחק בתפקידים שונים, ואפילו חייזר ואסטרונאוט, איתם תוכלו להגדיר את המשחק כמו שתרצו שהוא יהיה עם הפעלה של כמה מהצ’יטים שניתן להפעיל במשחק, כמו גרביטציה נמוכה ואגרופים מתפוצצים, וללכת איתם לכל מקום במפת המשחק כדי להשתשע או אפילו לצלם סרט עם הדמויות שתבחרו כשחקנים.

director_mode

ב-Director Mode תוכלו אפילו לסדר את מזג האוויר כפי שתרצו, ולתת לדמות שבחרתם תנועה מסוימת ואפילו שורת דיאלוג הקיימת בקבצי הקול של המשחק (לחלק מהדמויות אין דיאלוג בכלל, מפני שאין להן ממש מה לומר במצב המשחק הרגיל), ובשילוב עם ה-Rockstar Editor, והאפשרות לצלם את המשחק, ניתן ליצור את הקטע המושלם שלכם בדיוק איך שתרצו שהוא יהיה, ומאיזה זווית ניתן יהיה לראות אותו.

אוקיי חבר’ה, אנחנו הולכים לשדוד בנק- האונליין

מרכיב מרכזי, המושך רבים מהקונים החדשים (וגם הישנים) של Grand Theft Auto V, הוא הGTA Online– מצב המשחק המקוון של Grand Theft Auto V, המאפשר לכם ולעוד רבים מהשחקנים במשחק לפשוע יחדיו בכל רחבי לו סאנטוס. אז אולי האונליין כבר היה קיים מההתחלה, עם השקה מאוד מוצלחת, אבל גם הוא קיבל כמה שיפורים קטנים שלא הוזכרו בסיקור המקורי שלנו למשחק, ובנוסף לכמה מאפיינים מיוחדים לגרסת המחשב:

GTA-Online_02

יותר משתמשים- השרתים בגרסת המחשב של GTA Online יכולים להחזיק יותר אנשים מאי פעם, אפילו “בעבודות” השונות במשחק, עם יותר משלושים שחקנים במפה אחת או ב”עבודה” אחת. למרות שהמאפיין הזה של המשחק הוצג ב-PS4 וב-Xbox One, הוא עדיין חדש יחסית, ופועל בצורה הטובה ביותר.

דברו עם חבריכם– הטלפון של הדמות שלכם קיבל עכשיו איש קשר חדש, או אפילו אנשי קשר חדשים. כעת תוכלו להתקשר לחבריכם במשחק, בין אם הם במצב האונליין או במצב לשחקן יחיד, ולדבר איתם בצ’אט קולי בתוך המשחק.

*פיו פיו פיו* תביאו לי את הכסף!- ה-Heistes אליהם חיכו מעריצי המשחק סוף סוף כאן, גם על שאר גרסות המשחק, ואם תגיעו לרמה 12 בתוך האונליין, ותצליחו להשיג לכם בית גדול ויקר במיוחד, תוכלו לצאת עם חבריכם ולשדוד חפצים, תכשיטים, רכבים, ועוד המון דברים יקרי ערך, שיניבו לכם ולחבריכם לא מעט כסף וניסיון במשחק.

gtaheistsbank

סיפור היישר מסרט קולנוע, רק יותר ארוך- הסיפור ומאפייניו

הגענו לקטע עם העלילה. אמנם רובכם מכירים אותה מהגרסות הקודמות, אך מי שאינו מכיר אותה ורוצה לדעת פרטים קטנים (ללא ספויילרים!) על המשחק והסיפור הכללי שלו מוזמן להישאר, ומי שלא מוזמן לדלג היישר לציון הסופי.

 בא היישר מהשכונה הבעייתית- פרנקלין קלינטון

Franklin Gtav

פרנקלין קלינטון בא מהחלקים בלוס סאנטוס בהם הפשע שופע, והסמים משגשגים, עם חבורות כנופיות רבות המסתובבות באזור ועושות רק ובעיקר צרות, גם אחת לשניה. חברו של פרנקלין, לאמאר, והוא הם חלק מכנופיית ה-“The Families” (הכנראה כנופיית האב של ה-“Grove Street Families”‘, כנופייתו המרכזית של CJ מהמשחק Grand Theft Auto: San Andreas) בזמנם החופשי, ועובדים אצל מוכר רכב ארמני ונוכל בשם סימיאון. במהלך הסיפור, פרנקלין מחליט שנמאס לו מהכנופיות הקטנות ומחיי הכנופיות, ורוצה לעבור לחיים שקטים יותר, גם אם יצטרך לפשוע כדי להגיע לשם. בזמן הזה, הוא פוגש את מייקל דה סנטה.

עשיר, אך לא באושר- מייקל דה סנטה

Michael_Art-GTAV

מייקל דה סנטה הוא אדם עשיר בשם בדוי, ולו שני ילדים (ג’ימי וטרייסי) ואישה (אמנדה) אשר לא רק שלא מכבדים אותו, אלא גורמים לו לאבד את שפיותו בחלקים מסוימים לאורך הסיפור. מייקל הוא פושע גדול לשעבר, שלאחר שזייף את מותו בשוד כספת לא מוצלח במיוחד, מקבל את הונו, מחליף את שמו ומשתקע בלוס סאנטוס, אך כשהוא מגיע לגיל המעבר, הוא מתחיל להתגעגע לימים בו פשע ובגדול, ושם הסיפור שלנו מתחיל. מייקל מחליט לחזור לפשע, בעזרתו של פרנקלין, אך לאחר שהפשע הגדול מצליח, הוא פוגש בחבר ישן, שהוא ממש לא רצה לראות.

מהטוב והרע, אל המכוער- טרבור פיליפס

v_trevor_cutthroat_2880x1800

טרבור פיליפס הוא אזרח קנדה לשעבר וחברו הוותיק של מייקל, שלאחר מותו (לכאורה) של חברו מחליט להגיע לאזור המדברי של לוס סאנטוס, רחוק מהעיר, ולפתוח עסק משגשג. אך העסק המשגשג של טרבור לא כל כך משגשג או מצליח לגמרי, והוא גם לא ממש עסק- טרבור פיליפס, בעזרת שני מקומיים ועובד מבשל את הסם המוכר לכולנו מ”שובר שורות”, מת’, ומוכר אותו לבאים והשבים, בעזרת פשע, נקמה, וזעם. לאחר הפשע המוצלח של מייקל, עליו טרבור שומע בחדשות, הוא מחליט לחפש את מייקל בעזרת המקומיים שברשותו, כשהוא בטוח שמייקל קרוב אליו.

בשתי מילים: הנאה צרופה- סיכום וציון סופי

כפי שכנראה הבנתם מהכתיבה שלי, אני מעריץ את המשחק הזה: הסיפור מעולה וסוחף למרות אורכו המדהים (44 שעות אם עושים את כל המשימות אחת אחרי השניה, כשביליתי יותר מ-500 במצב לשחקן יחיד בלי להתקרב כמעט לסוף), המשחקיות, למרות שהיא לא השתנתה, עדיין נשארה מדהימה וחלקה, בייחוד עם התוספת המדהימה של מצב מגוף ראשון, שמשנה את כל המבט שלכם על המשחק. הגרפיקה, שרק השתפרה מהגרסות הקודמות של המשחק, נראית מציאותית כל כך עד שחשבתי שאני במחוץ לבית בשלב מסויים, עד שנזכרתי שאין לנו בארץ חנויות אקדחים גדולות כל-כך. הקול של השחקנים ושל המוזיקה נשמע כמו הצגה חיה במחשב הפרטי שלכם, והמאפיינים היחודיים לגרסת המחשב רק גורמות לי להרגיש שאילו יכולתי, הייתי מבזבז את כל חיי על המשחק הזה. בקיצור, המשחק הזה פשוט מדהים, ולגבי הציון הסופי, אעשה אותו בעזרת ציונים מ1 עד 10, ובעזרת שתי מילים:

גרפיקה- 10- מציאותית להחריד

סאונד- 10- הופעה חיה

סיפור- 10- סרט קולנוע

משחקיות- 10- מדהים ומעולה

GTA V Wallpaper

ובכן, 10 מלא למשחק השנה לשנת 2015, ו-2014, ו-2013, או לפחות רק שלי. אך גם אם המשחק קיבל 10 מלא, באגים הם דבר בלתי נמנע, באגים גרפיים קטנים וקריסות מועטות אכן קרו לי במשחק, אך נחרדתי לגלות שיום לאחר מכן עדכון מיוחד לכרטיס הגרפי שלי ואפילו למשחק הגיעו ותיקנו הכל, אז גם התמיכה מסודרת.

**אנחנו מודים מקרב לב להד-ארצי על סיפוק העותק הסיקורי של המשחק**

ומה אתם חושבים על המשחק? מה חוויתם באונליין? הספקתם כבר ליצור סרט במשחק? ספרו לנו בתגובות!

אודות לידור כלפון

בן 20, עורך גיימינג ראשי באתר. משתדל לשחק בהכל מהכל ובעיקר בכל מה שקשור למחשב האישי ול-Nintendo. לא יכול בלי טיפת YouTube על הבוקר וחי בעולם הגיימינג והחומרה כמעט כל חיי.

5 תגובות

 1. אחלה סיקור
  לא מגיע לו מאה… האונליין על הפנים לדעתי…

 2. סיקור מצויין!
  רואים שהכותב השקיע בסיקור.
  לדעתי האונליין סבבה מישה, נותן עוד הרבה שעות משחק
  אבל יש לו חיסרון של בעיות בהתחברות לשרתים ומסכי טעינה באורך הגולה

 3. באמת כתבה טובה!

 4. אני לא חושב שהעלילה כזאת טובה במשחק, והם פספסו הזדמנות לעשות עלילה פחות לינארית מאחר ויש להם 3 דמויות הפעם, אבל סה”כ סיקור פצצה!

 5. תודה לכם ! אתם צודקים, בהחלט המשחק עולם-פתוח כי טוב ששיחקתי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *