Heroes of Might&Magic 3 :Hd Edition-סיקור המשחק

אני מאוד אוהב את סדרת המשחקים Heroes of Might&Magic, המשחק הרביעי בסדרה הוא המשחק שהכניס אותי לגיימינג ולכן סדרה זו מאוד קרובה לליבי.

החברה המקורית אשר פרסמה משחקים אלו 3DO, פשטו את הרגל והמשחק עבר לחברה שכולנו מכירים ואוהבים-Ubisoft.

לפי דעת רבים(ואני כלול בתוכם), Ubisoft עשו עבודה גרועה מאוד עם סדרה זו, ועם שני משחקים (ועוד אחד בדרך) והמון סדרות בת ממכרות אך לא באמת קשורות לסדרה הראשית(Heroes) הם כמעט והרסו את הסדרה שהרבה גיימרים, ואני בתוכם, מחזיקים קרוב לליבם.

Heroes 3 היה לפי דעת רבים הכי טוב בסדרה(אני אישית מעדיף את Heroes 4) ולכן כששמעתי שמוציאים גרסת HD למשחק ישר רציתי לסקר אותו בשביל הנוסטלגיה ובשביל לחוות עוד פעם את אחד המשחקים הטובים ביותר ששיחקתי עד היום.

המשחק Heroes of Might&Magic 3 (או Heroes 3 כפי שנקרא לו מעכשיו) הוא משחק אסטרטגיה מבוסס תורות (turn based) שיצא בשנת 1999 ע"י 3DO studios למערכת ההפעלה Windows. במשחק אתה בוחר בצבא מסוים (בני אדם, אלפים, מכשפים ועוד…), בוחר גיבור (לכל גיבור יש משהו שהוא מביא בתחילת המשחק כמו יחידות צבאיות, משאבים, כישורים או לחשי קסם) ומפה בה תשחק את המשחק. בתחילת המשחק אתה מקבל טירה ובה אתה יכול לאמן יחידות צבאיות של הצבא שבחרת (לכל צבא יש יחידות שונות) ולבנות מבנים שונים אשר יתנו לך לגייס יחידות חזקות יותר, לשפר את היחידות הקיימות, להביא לך משאבים ולעזור לך בדרכים אחרות. מטרתך שונה בכל מפה שתבחר תהיה מטרה אחרת בין אם המטרה היא כיבוש כל הערים או מציאת אוצר.

אחרי הקדמה זו אגש לדבר על השינויים למשחק, כוונתי היא השינויים הגרפיים כי אין הרבה שינויים במשחק עצמו:

הקרבות:

הקרבות יכולים להיות בין הגיבור שלכם לבין מפלצות שנמצאות על המפה או בין גיבורך לגיבורים יריבים.
הקרבות הם מבוססי תורות ככה שלכל יצור יש את התור בו הוא פועל.
חשוב לציין שככל שהכמות של יצור גדולה (נראה במלבן סגול בשעת קרב ובמספר לא בשעת קרב) כך גם הוא יעשה יותר נזק כאשר הוא תוקף.
בנוסף, שדה הקרב מחולק למשושים, אפשר לראות זאת אם תבחרו אופציה זו בהגדרות (אני אישית מעדיף שלא לראות זאת כי זה מכער את שדה הקרב).

ברגע שכמות היצורים מגיעה לאפס היצור מת ונעלם מהצבא שלכם אחרי הקרב. ברגע שכל היצורים שלכם מתו הפסדתם  בקרב.

לכל צבא יש חיילים מיוחדים שאין לצבא אחר

היחידות הצבאיות של צבא ה-inferno
היחידות הצבאיות של צבא ה-inferno

ישנם כמה סוגי יצורים:
short range (טווח קרוב): יצורים אשר תוקפים מטווח קרוב, יש להם הגנה יותר טובה מיצורים אשר תוקפים מטווח רחוק. כמו כן חלק מיחידות אלה הן יחידות מעופפות, מה שאומר שהן יכולות לעבור מעל מכשולים מסוימים בשדה הקרב (גבעות, חומות וכדומה).

long range (טווח רחוק): יחידות אלה תוקפות מרחוק, ליחידות אלה יש הגנה נמוכה ולכן רצוי להגן עליהן, כמות הנזק שיחידות אלה עושות תלויה בהאם יש מכשולים (גבעות, חומות וכדומה) או יחידות אויב על קו האש, יחידות אלה לא יכולות לירות כאשר יש יחידת אויב משושה לידן.

הגיבור: הגיבור עצמו לא יכול לתקוף או לאבד חיים אך הוא יכול להטיל לחשים, במידה ולימדתם אותו כך, לגיבור שלכם יש מאנה-אנרגיה שהוא משתמש בה כדי להטיל לחשים, כל לחש עולה כמות מאנה מסוימת (ככל שהלחש חזק יותר כמות המאנה שבה אתם משתמשים גדולה יותר), כמות המאנה הכוללת שלכם תגדל כשהגיבור שלכם יקבל כישורים חדשים הקשורים לכישוף.
אם הפסדתם בקרב הגיבור יימצא בפונדק בטירה- מקום בו אתם יכולים לגייס גיבורים חדשים, ותצטרכו לקנות אותו מחדש, אך אל דאגה, הוא שומר את כל מה שהוא למד וכל הדברים שהיו לו (אלא אם כן הוא הפסיד בקרב מול גיבור אחר, אז כל הפריטים שלו ייעלמו). הפונדק בא באופן אוטומטי כך שלא תצטרכו גם לשלם על בניית המבנה הזה.

השוואה בין איך שהקרב נראה במשחק המקורי לבין ה-HD Edition:

במשחק המקורי:

53008

החידוש:

heroesM&Mhdcombat

הטירה:

הטירה היא בעצם המרכז של המשחק שלכם, לכל צבא יש את הטירה שלו עם דברים שמיוחדים רק לו. בטירה אתה יכול לגייס חיילים חדשים, לשדרג את הקיימים, לבנות מבנים ולקבל משאבים כמו זהב,יהלומים וכדומה.

שחקן מתחיל משחק עם טירה אחת הספציפית לצבא שלו, בהמשך המשחק השחקן יכול לכבוש עוד טירות של שחקנים שונים מצבאות שונים ולקבל את הדברים המיוחדים שיש בטירה הכבושה.

שחקן חייב שתהיה ברשותו כל הזמן לפחות טירה אחת. ברגע שכל טירותיך נכבשו, יש לך שבוע לכבוש טירה חדשה או לכבוש את הטירה הכבושה שלך. אם לא הצלחת, המשחק נגמר ואתה מפסיד.

הנה השוואה בין המראה של הטירה ב-Heroes Of Might&Magic 3 לבין הרימייק (הטירה היא של צבא האל-מתים):

המשחק המקורי:

 החידוש:

heroesM&Mhdcastelinside

העולם:

במשחק Heroes Of Might&Magic 3 אתה יכול לחקור את המפה שעליה אתה משחק, אתה יכול למצוא מכרות שיביאו לך משאבים בכל תור, מקומות שבהם אתה יכול לגייס יחידות (במחיר), אפילו לא מהצבא שלך, למצוא פריטים קסומים שיתנו לגיבור שלך כל מיני יתרונות בקרב וכל מיני מבנים שישפרו את מאפייני הגיבור שלך (התקפה, הגנה וכולי…).

גם תוכלו לפגוש מפלצות שתצטרכו להילחם בהן, ישנו סיכוי שהמפלצות ירצו להצטרף אליך, בחינם או במחיר, או שירצו לברוח ממך.
אחרי כל קרב תקבלו נקודות ניסיון (XP), ברגע שיהיו לכם מספיק נקודות ניסיון הגיבור שלכם יעלה רמה, כשהוא עולה רמה הוא מקבל כישור (Skill) לבחירתכם (מתוך שני כישורים).
כישור לדוגמא הוא Tactics- כישור שלפי דעתי הוא אחד הכישורים הטובים ביותר במשחק והוא נותן לך לסדר את היחידות שלך על שטח משושים מסוים לפני הקרב, שטח המשולשים גדל ככל שמשפרים את הכישור הזה.
תוכלו גם לקבל נקודות ניסיון מאובליסקים שנמצאים במפה, אובליסק פועל על גיבור רק פעם אחת (אבל גיבורים שונים יכולים להשתמש בו).

העולם
העולם

 סאונד וגרפיקה

לא ארחיב עוד על משחקיות כי לפי דעתי הרחבתי כבר מספיק על כך למעלה.

סאונד: אין לי מילה אחרת חוץ מ-"מדהימה" כדי לתאר את המוזיקה במשחק זה, אומנם זו לא האופרה הדרמתית שהייתה ב-Heroes 4 אבל יחסית למשחק שיצא בשנת 1999 המוזיקה  פשוט שואבת אותך לתוך המשחק והופכת אותו להרבה יותר מרגש.

גרפיקה: כמו שאמרתי, המשחק יצא בשנת 1999 ולכן הגרפיקה היא לא בסטנדרט של היום אך יחסית לשנת היציאה של המשחק הגרפיקה מעולה.


לסיכום

המשחק מעולה אך לפי דעתי הוא לא החזיק מעמד טוב במשך השנים. אני ממליץ אותו לאנשים שאוהבים נוסטלגיה ומשחקי אסטרטגיה אבל אני לא ממליץ אותו לאנשים שכל מה שחשוב להם הוא גרפיקה.
היה כיף לשחק עוד פעם במשחק שהשפיע עליי בהמשך להפוך לגיימר לראות אם הפרספקטיבה שלי עליו דומה למה שחשבתי עליו כשהייתי ילד.

בתור מישהו שאוהב משחקי אסטרטגיה, Heroes of Might&Magic היא אחת הסדרות הטובות ביותר בז'אנר זה, המשחק Heroes 3 הוא בין המשחקים הטובים בסדרה זו (ולדעת רבים הכי טוב). אך הסדרה כבר לא מחזיקה היום בעיקר משום סדרות הבת ש-Ubisoft מפרסמים והמשחקים Heroes 5 ו-Heroes 6 ש-Ubioft הוציאה והם נחשבים כמשחקים הגרועים בסדרה.

לפי דעתי כדאי להישאר עם Heroes 3 ו-Heroes 4 ולקוות שיוביסופט לא תהרוס את הסדרה לגמרי עם Heroes 7 שייצא השנה.

תודה רבה להד ארצי על כך שסיפקו לנו את העותק למשחק לסיקור זה.

אודות אסף הדר

השאר\י תגובה