חיסול, ועוד אחד, ועוד אחד – ביקורת המשחק Hitman III

Hitman III מחזיר את סוכן 47 לקדמת הבמה במשימות חיסול חדשות, מאתגרות ויצירתיות במיוחד

בין האהבה שלי למשחקי RPG, משחקי Roguelike ומשחקי אקשן והרפתקאות, ישנו ז'אנר משחקים נוסף ולא פחות אהוב עליי והוא ז'אנר משחקי ההתגנבות. אמנם Hitman לא נמצא בראש הרשימה שלי (הכבוד הזה יהיה שמור לעולם ועד לסדרת Metal Gear Solid האהובה), אבל אין ספק שסדרת משחקי Hitman המחודשת שצצה לה בשנת 2016 מבית היוצר של IO Interactive התברגה היישר למקומות הראשונים הודות לסדרת משחקים מוצלחת וממכרת בכל היבט. לאחר שני משחקים מעולים, הגיע הזמן של Hitman III לסגור את הטרילוגיה ולספק לנו את התשובות לשאלות ששאלנו לאורך כל הדרך. האם המשחק בפרט והסדרה בכלל שווה את הזמן שלכם? בואו נגלה!

אתחיל בלתת קצת רקע לסדרת משחקי Hitman.
היטמן הופיע לראשונה בחיינו בשנת 2000 והציג לנו את סוכן 47, מתנקש קר רוח מאומן במיוחד העובד כמתנקש שכיר תחת ארגון בשם ICA המספקים לו חוזי התנקשות מסביב לכדור הארץ.

עד היום, ישנן שתי סדרות מרכזיות למשחקי היטמן והן הסדרה המקורית המונה חמישה משחקים שהאחרון בהם הוא Hitman: Absolution שיצא בשנת 2012. לאחר 4 שנים של הפסקה מסוכן 47, חזר אלינו המתנקש המוצלח בסדרה חדשה העונה לשם Hitman: World of Assassination Trilogy. סדרה זו כמובן מונה 3 משחקים כשהאחרון בהם הוא Hitman III שיצא ממש בשבוע שעבר.

היות ו-Hitman III הוא המשחק האחרון בסדרה המחודשת המספק לנו את סיום העלילה המקושרת לכל שלושת המשחקים, אדבר בנוסף למשחק עצמו גם על שאר משחקי הסדרה על מנת לספק לכם זווית כמה שיותר רחבה ומפורטת (ויש לציין, נטולת ספוילרים) על המשחק, הסיפור והאווירה שתחוו עם הסדרה הזו.

אתחיל עם הסיפור הכללי של הסדרה שכמובן עוקב אחרי סוכן 47 במסעות החיסול שלו בכל רחבי הגלובוס. לאחר שמבצע משימת חיסול פשוטה ושגרתית, עלילת המשחק הופכת במהרה לתעלומה סובבת עולם הכוללת לא מעט טוויסטים בעלילה המתפרשים על גבי כל שלושת משחקי הסדרה.

בעוד ולא הייתי מגדיר את הסיפור כמאסטרפיס של ממש, כן אציין לטובה את העובדה שהוא נמצא שם אבל ממש לא מכריח אותנו להיות קשובים לו. ניתן לשחק בכל משחקי הסדרה בקלות ללא צורך בהקשבה לשום פרט סיפורי במידה ואתם לא מעוניינים בו וכל מה שאתם כן רוצים זה פשוט לחסל אנשים במשימות ענפות ומלאות בדברים לעשות. כך או כך, מדובר בסיפור חביב בהחלט שללא ספק נותן תשובות טובות בסופו ולא עושה יותר מידי סיבובים ומריחות בדרך.

זה מעביר אותנו כמובן למשחקיות של הסדרה הכוללת לרוב מטרה עיקרית סטייל "חסל את א'" ולעיתים מקבלת תפניות ומטרות נוספות כגון "חסל את א' ועל הדרך תמנע מב' לעשות את ג'".

אבל המשחק ממש לא מתחיל ומסתיים במטרות הסופיות של כל משימה היות והדרכים לביצוע המשימות של סוכן 47 עשויות להיגמר בשימוש פשוט באקדח, אך בין רגע נגלה שיש לנו שלל פתרונות יצירתיים אחרים ושונים לחלוטין זה מזה לטובת ביצוע המשימה. דוגמה לכך היא אחת ממשימות המשחק בה נצטרך לחסל מטרה כלשהי בתוך האחוזה בה היא מתגוררת. בפעם הראשונה בה שיחקתי במשימה זו התחפשתי לחוקר פרטי במטרה לפתור פרשת מוות לא ברורה של אחד מיושבי האחוזה על מנת להגיע כמה שיותר קרוב למטרה שלי ולחסל אותה בקלות ובפעם נוספת התחפשתי לגנן ולעובד האחוזה תוך הסתננות ושימוש בנשקים מאוד לא קונבנציונאליים לביצוע המשימה שלי. כמו כן השלבים כוללים אתגרים נוספים כגון ביצוע חיסול ללא החלפת בגדים, ביצוע חיסול בדרכים ספציפיות ומסובכות להפליא ועוד ועוד ו…עוד! (וזה כמובן לא כולל את העובדה שישנם לא מעט אנשים ברחבי האינטרנט שממצאים לעצמם אתגרים הזויים לחלוטין לביצוע המשימות השונות).

מעבר למטרות החיסול המרכזיות שלנו חשוב לזכור שיש מולנו שלב שלם, מלא בדמויות נוספות ובאירועים שונים. כל דקה במשחק חשובה היות ואם נתעכב אפילו רגע אחד קטן חלון הזדמנויות כלשהו עשוי להיסגר, דמות כלשהי עשויה להיעלם ומטרה כלשהי עשויה להיות קשה הרבה יותר לחיסול. פעמים רבות תמצאו את עצמכם מתכננים תכנית פעולה שלמה רק כדי לגלות שהשומר שניסתם לקחת לו את הבגדים יצא להפסקת צהריים ועכשיו עליכם לחשוב על דרך פעולה שונה וחדשה לחלוטין.

כמו כן האינטליגנציה המלאכותית של המשחק אמנם לא החכמה ביותר אך היא ממש לא טיפשה, בייחוד ברמות הקושי הגבוהות. אנשים ישימו לב אליכם, בין אם תנסו להסתתר מפני מישהו ואדם יעבור לידכם ולפתע יגיד "אממ, מה בדיוק אתה עושה?" ובין אם תהרגו מישהו והגופה שלו לא תוחבא כמו שצריך ואזרח תמים ישים אליה לב. ישנם שלבים הכוללים מערכות אבטחה הכוללות מצלמות וגלאים מהם תצטרכו להתחמק או לנטרל לצד אנשים מסוימים שיזהו אתכם גם אם תחליפו בגדים, וזהו רק קצה המזלג.

התוצאה היא שמדובר ללא ספק באחד מהמשחקים האיכותיים ביותר בכל הקשור ל-"Replay Value" היות והמשחק מעודד אתכם לחזור פעם אחר פעם לאותן המשימות במטרה להשלים אותן ואת האתגרים שלהן בשלל דרכים נוספות (ויש הרבה מאוד מאותן דרכים נוספות). תוסיפו לכך את העובדה שכל אחד משלבי המשחק גדול ומרשים יותר מקודמו (בייחוד אם תשוו שלב במשחק הראשון לשלב במשחק השלישי) וקיבלתם את הפלטפורמה האידיאלית ביותר לביצוע מלאכת החיסול החביבה עליכם.

השתמשתי במילה "פלטפורמה" בכוונה ואתן כאן את מלוא הקרדיט ל-IO Interactive על הדרך בה היא מנגישה את הסדרה לשחקנים חדשים וותיקים כאחד. Hitman III הוא למעשה פלטפורמה שלמה למשחקי Hitman של הסדרה החדשה בה נוכל (במידה ויש לנו את המשחקים הקודמים בסדרה או שנרכוש אותם ביחד עם המשחק השלישי) לגשת לכל אחד משלבי המשחקים כולל ההרחבות, להשוות את הניקוד שלנו בכל משימה אל שחקנים אחרים בעולם, להשלים אתגרים מיוחדים ולעקוב אחרי כל אלמנטי המשחק שלנו במקום אחד נגיש ונוח לשימוש.
במידה ושיחקתם בעבר במשחקי הסדרה ניתנת לכם האפשרות לקשר את המשחק החדש למשחקים הקודמים דבר שיעביר את כל ההתקדמות שלכם בכל שלבי המשחק אל מקום אחד מאורגן וללא שום תוספת תשלום. כמו כן המשחקים הישנים יקבלו את עיצוב התפריטים וממשק המשתמש החדש והעדכני יותר של המשחק השלישי לצד שדרוג גרפי קל. כבר ציינתי שזה בחינם?

אם כבר הזכרתי גרפיקה, מדובר ללא ספק באחד ממשחקי המחשב היפים שיצא לי לחוות באחרונה. כל האזורים עשירים בצבעים, הגיוון בין אזור לאזור מרשים והגרפיקה עצמה כוללת רזולוציות גבוהות, משחקי אור וצל משכנעים במיוחד ותמיכה רחבה במגוון אפשרויות כך שהמשחק יתאים למשחק על גבי כל מערכת מחשב שהיא.

ואם כל זה לא הספיק לכם, ניתן לשחק בכל שלבי הטרילוגיה (!) במצב מציאות מדומה מלאה על גבי ה-PS4. אמנם שיחקתי על גבי המחשב כך שלא יצא לי לנסות את זה בפועל, אבל ממה שראיתי, זו ללא ספק דרך מאוד מעניינת לחוות את המשחק. כולי תקווה שאופציה זו תגיע גם למחשב כדי שאוכל לבדוק אותה לעומק הודות ל-Oculus Quest 2 שרכשתי לא מזמן (סיקור בקרוב!), ולפי האינטרנט שחשף מספר לא קטן בכלל של קבצי VR בגרסת המחשב של המשחק, אני מניח שזה רק עניין של זמן.

כן אציין שיצא לי לקרוא מעט ונראה כי הרבה אנשים מתלוננים על קשיים בקישור המשחק החדש למשחקים הקודמים אבל באופן אישי לא נתקלתי בבעיה כזו עד כה והעברת הנתונים הייתה חלקה וללא תקלות.

על פניו נראה שטרילוגיית משחקי Hitman לא אמורה לסבול מבעיות כלשהן אבל כן אציין שמדובר במשחקים שעשויים להקשות קצת על שחקנים חדשים בסדרה או על שחקנים ותיקים שרגילים למשחקיות הלינארית של המשחקים בסדרה המקורית. שלבי המשחק מאוד פתוחים ורחבים כך שאם אתם שחקנים שפחות אוהבים לאמץ את המוח שלכם או שאתם מתחברים יותר למשימות סגורות בלי יותר מידי מערכות מסועפות, יכול להיות שפחות תמצאו את מקומכם עם משחקי הסדרה. כן אציין שישנן אפשרויות להשלמת המשימות בליווי של המשחק המדריך אתכם מה כדאי לכם לעשות אבל גם אז, אם אתם באמת רוצים להיות טובים ומדויקים במשחק הזה, תזדקקו ללא מעט שעות של התמדה ואימון היכולות שלכם על מנת להיות המתנקשים הטובים ביותר גם לצד הסיוע המודרך.

כמו כן המשחק כולל נקודות שמירה אוטומטית מעטות מאוד ולעיתים רבות טעות אחת קטנה אילצה אותי לחזור לא מעט אחורנית היות והשמירה האחרונה שלי נרשמה כחצי שעה לפני אותה הטעות הקטנה, מה שגרם לי לשמור את המשחק באופן ידני ואובססיבי גם לפני המשימות הפשוטות ביותר. מעבר לכך ומסיבה שעדיין לא ממש ברורה לי, המשחק עדיין מצריך אתכם לשחק לצד חיבור אינטרנט פעיל (דבר שעצבן לא מעט אנשים במשחקים הקודמים), ואם אין לכם את החיבור הזה המשחק ייעצר ללא התראה מראש ויבקש מכם לנסות ולהתחבר חזרה. בנוסף לכך משום מה אפילו ששיחקתי עם חיבור ישיר ויציב לרשת, מידי כמה זמן המשחק התנתק לכמה רגעים וחזר תוך כמה שניות לפעול בטענה שזוהה ניתוק ברשת, דבר שללא ספק קוטע את חוט המחשבה ואת הזרימה של המשחק לאורך השלבים, בייחוד אם זה קורה ברגע האמת שנייה לפני סחיטת ההדק.

לסיכום, Hitman III הוא ללא ספק סגירת מעגל יפה לטרילוגיית World of Assassination ההופך את הסדרה ואת הטרילוגיה לאחת מאופציות משחקי ההתגנבות וההתנקשות הטובות ביותר שניתן לשחק היום הודות לשלבים ענקיים ומלאי תוכן, גרפיקה מרשימה ומשחקיות ממכרת ומלאת אפשרויות. 

*Hitman III זמין כבר היום לרכישה למחשב האישי, ל-PlayStation 4 ו-5, ל-Xbox Series S/X ול-Nintendo Switch בחיבור לענן.

*שוחק על גבי המחשב האישי.

Hitman III

ציון סופי - 9

9

מצוין

ריכוז, דיוק ויצירתיות הן ללא ספק שם המשחק.

User Rating: 4.46 ( 1 votes)

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה