Alder Lake – הפיתוח הכי גדול של Intel בעשור האחרון

3 שנים, 1,000 מהנדסות ומהנדסים, ובסוף מעבד אחד שישנה את התעשייה.

Alder Lake הוא הדור החדש ביותר של המעבדים מבית Intel. הדור המתקדם הזה פותח בעבודה מאומצת של 3 שנים, בעזרת צוות של כ-1,000 מהנדסות ומהנדסים בישראל ששיתפו פעולה עם עוד צוותי פיתוח של החברה ברחבי העולם. התוצאה מוגדרת כמוצר "כחול-לבן" שמיועד לשנות את עתיד התעשייה, והביא יחד עם הגעתו את מעבד הגיימינג החזק ביותר בעולם.

Intel ידועה כחברת טכנולוגיה מתקדמת שאר שואפת ופועלת להביא אלינו את מיטב הפיתוחים הטכנולוגיים תמיד. הם מעסיקים צוותים בינלאומיים ברחבי העולם ומוכרת כבר כחברה אמינה שניתן לסמוך על המוצרים שלה. עכשיו, יש לנו את התוצאה של הפיתוח הכי גדול של החברה בעשור האחרון. סדרת מעבדי Intel Core 12 הידועה בשם אלדר לייק (Alder Lake) הגיעה, והיא מהווה קפיצת דרך גדולה אפילו יחסית למעבדי הדגל של Intel מהשנה שעברה. במבחנים פנימיים של החברה אל מול מעבד הדגל של שנה שעברה (ה"רוקט לייק") נמצא שהמעבד החדש מריץ משחקים כ-20% מהר יותר. קפיצה דו ספרתית במהירות בהפרש של שנה אחת היא משהו מיוחד אכן, אבל זה לא הכל.

כחלק מתהליך הפיתוח קיבלנו גם מ-Intel את מעבד המשחקים החזק ביותר בעולם: Core i9 12900K. מעבד חדש זה מספק לנו חווית גיימינג ברמה הגבוה ביותר. יש לו מהירות של עד 5.2 גיגה הרץ, הוא מגיע עם עד 16 ליבות ועד 24 נימי עבודה, ומכיל Intel Killer Wi-Fi 6E. מעבד זה מגדיל את כמות הפריימים לשנייה, ישפר הרצה רבה של יישומים בו זמנית, ויצליח להריץ משחקים ותוכנות במהירות גבוה. עריכת וידיאו ועריכת תמונות גם נבחנו, כאשר עריכת תמונה הייתה מהירה יותר ב-36% ועריכת וידיאו ב-81%. הסדרת מעבדים החדשה תכיל כ-60 מעבדים שישולבו ביותר מ-500 דגמי מחשבים שונים, מניידים קלים ועד שולחניים כבדים.

Intel חשפה גם מעט מתהליך השינוי שהוביל למעבדים כאלו יעילים ועוצמתיים. מבנה המעבד עצמו שונה ופוצל ל-2 ליבות שונות: ליבה יעילה (Efficient Core) וליבת ביצועים (Performance Core).
הליבה היעילה תופסת שליטה במחשב על ביצוע כל מטלות הרקע בזמן השימוש, כמו סריקות אנטי ווירוס שונות או הפעלה של תוכנות כתיבה שונות. היא עוזרת להוריד עומס מליבת הביצועים על ידי טיפול בכל הדברים הקטנים שליבת הביצועים הייתה אחראית עליהם עד היום. הליבה היעילה החדשה מספקת לנו כ-40% יותר ביצועים מהדור הקודם של המעבדים עם אותה צריכת חשמל.
ליבת הביצועים היא הלב המרכזי של המעבד החדש, והיא אחראית על ביצוע כל המשימות הכבדות אשר דורשות כוח תפעול וגרפיקה כבדים, כמו הרצת משחקים. שיתוף הפעולה היעיל בין שני הליבות הוא המפתח לשימוש אופטימלי במחשב, כך טוען עדי יועז, הארכיטקט הראשי של Intel עבור ה-Core וחלק מצוות הפיתוח הישראלי. "הליבות הקטנות מסייעות למשתמש לצלוח מספר משימות במקביל, ולייתר את הצורך בהפעלת הליבות החזקות עבור כל יישום במחשב".

אריק גיחון, ארכיטקט SoC של אנדר לייק באינטל ישראל עזר לפתח טכנולוגיה חדשה שמיועדת למעבדים מהדור החדש. Intel Thread Director עוזרת להנחות את מערכת ההפעלה להפעיל את הליבה הנכונה במעבד ברגע הנכון. "מערכת ההפעלה מתקשרת ישירות עם המעבד, ויודעת להריץ את האפליקציות על הליבות הנכונות על פי המלצות המעבד בזמן ריצה".

עם סדרת מעבדי אלדר לייק יגיעו ערכת שבבים חדשה ועוד עשרות פיתוחים חדשים. בראשם תמיכה בזיכרון DDR5 (עד 4,800 מגה-הרץ),  תמיכה ב-DDR4 (עד 3,200 מגה-הרץ), חיבור USB 3.2 Gen 2×2 provides משולב מספק רוחב פס שגדול עד פי שתיים ועד 16 ערוצי PCIe 5.0 מהמעבד. לצידם ערוצי Intel Thunderbolt 4 (תואמי USB4) ואקסלרטור להבנת שפה מדור חדש.

צוות המפתח של המהנדסים בארץ
צוות המפתח של המהנדסים בארץ

אם זה לא הספיק, Intel גם הודיעה על שיתוף פעולה ראשון מסוגו יחד עם חברת הענק Google. כתוצאה משיתוף הפעולה הזה, Google תשתמש ברכיב IPU של Intel עבור מרכזי המידע שלה, ובכך תוכל להוריד עומס מהמעבדים שלה שיוכלו להתפנות למשימות עיבוד ייעדויות בלבד.  רכיב ה-IPU (Infrastructure Processing Unit) הוא רכיב תקשורת המאפשר להוריד עומסי עבודה מהמעבד המרכזי (CPU), ולנהל באופן חכם יותר את התקשורת בין השרתים בענן. הוא פותח על ידי קבוצת התקשורת של אינטל למרכזי מידע, המונה כ-450 מהנדסים ומהנדסות בארץ יחד עם עוד כמה מאות בעולם.

מחקרים שערכו גוגל ופייסבוק על חוות השרתים שלהן הראו כי 22% עד 80% ממחזורי העיבוד של מעבד CPU עוסקים בטיפול בניהול המערכת והמשאבים במקום להתמקד בעיבוד נתונים וביצוע משימות עבור הצרכן הסופי, וכעת, בעזרת ה-IPU, ספקיות הענן הגדולות יוכלו לשלוט ולנהל באופן מלא, יעיל ומאובטח את מערך מרכזי המידע שלהם.

לבסוף, מעבדי הבאנה לאבס של Intel זמינים עכשיו רשמית לרכישה, כאשר לפני כשנה AWS הודיעה שהיא תשלב את מעבדי גאודי ועכשיו זה קרה. Intel טוענים כי המעבדים שלה מציעים שיפור של עד 40% ביחס ביצועים מול עלות לעומת השבבים של Nvidia עבור יישומי AI כגון עיבוד שפה טבעית, ניתוח ראייה על ידי מחשוב ועוד. איתן מדינה, מנהל העסקים הראשי של הבאנה לאבס, מוסיף כי שבבי גאודי תוכננו במיוחד עבור השגת יעילות בביצועי יישומי AI, והם מצליחים לנצל בצורה משמעותית משאבי מחשוב ומניבים עלות ביצועים תועלת טובה יותר מאשר מעבדי GPU. "התוצאה היא חסכון גדול שמאפשר הוזלת מחיר של אימון מחשב לפי שעה בטיפול במודלים עבור יישומי EC2 DL1 instances".

אודות אלעד שרז

אלעד שרז, בן 29 מגן יבנה. חובב משחקי ווידאו, אנימה, מנגה, ותרבות חנונית בכללותה. גיימר מאז גיל 10, וגאה להגיד שסיימתי את NFSU בגיל 14 חח

השאר\י תגובה