שוחררה הפריצה ל-IOS 8

היום, בשעות הצהריים, שחררה קבוצת Pangu כלי פריצה למערכת ההפעלה IOS 8.

כידוע לכולנו, מאז ומתמיד, משתמשי מוצרי Apple רצו לשנות את מערכת ההפעלה לצרכיהם האישיים. הפריצה (Jailbreak) מאפשרת זאת, לשנות את המערכת אותה המכשיר מריץ ולהוריד תוספים (Tweaks) למערכת ההפעלה לפי רצון המשתמש.
לאט לאט עוד אנשים הצטרפו למאמץ לפריצת מערכת ההפעלה והתקנת חנות התוספים Cydia, כך נוצרו להם קבוצות האקרים עם מטרה אחת, להביא את המכשיר למצב בוא הוא מסוגל להתקין תוספים מ-Cydia בצורה פשוטה וקלה.

פריצה, חוק, ומה שביניהם.

נשאלת השאלה, האם חוקי לשנות את מערכת ההפעלה ולאפשר להתקין תוספים בצורה חופשית? התשובה הראשונה היא כמובן, כן, למה לא? הרי זה לא פוגע באף אחד. מצד שני בכיוון שאפל משתדלת לחסום את הגישה לשינוי מערכת ההפעלה, ברגע שיש גישה, אפשר לעשות מגווון דברים לא חוקיים בעליל בגלל ש-Apple כלל אינה מנסה לחסום את הדברים בגלל שהם בלתי אפשריים ללא פריצה. לכן, ב-2010 קבוצה של משתמשי מכשירי Apple שתמכו בפריצה, תבעו את אפל על כך שהיא לא אחראית למה שקורה לכל אחד והמכשיר שלו וכך פריצה צריכה להיות דבר חוקי לגמרי. אפל בתגובה, טענה שפריצה היא דבר מסוכן ושהאופציות שהוא פותח יכולות לשמש לגנבה ופגיעה באזרחים. לאחר משפט ארוך, בית המשפט האמריקני הכריז כי החוק החדש לפריצה של מערכות הפעלה בכל מכשיר הקיים היא דבר חוקי ואסור לחברות לשלול את האחריות על המכשיר אלה בתנאי שהחברה מוכיחה כי הפגיעה היא תוצאה ישירה של שינוי מערכת ההפעלה.

שימו לב: החוק המוזכר למעלה תקף אך ורק בארצות הברית ולכן אין ליחס לו משמעות בישראל

בישראל אין חוק מסודר לפריצה ושינוי מערכות הפעלה.

למה לפרוץ?

פריצה מאפשרת מגוון דברים שכולנו רוצים ולא יכולים בגלל מגבלות מערכת ההפעלה שהמכשיר שלנו מריץ, קחו לדוגמה: פעם חשבתם על הורדת שירים ישירות לאפליקצית המוסיקה ללא Itunes ובחינם? כן, כן, כולנו רוצים את זה אבל כאשר אפל מפתחת את מערכות ההפעלה שלה, היא חוסמת את האופציית הזו על מנת להעלות את מספר ההורדות של Itunes והלרוויח כסף מרכישות של שירים. ברגע שנפרוץ, נוכל להוריד אין ספור תוספים שמאפשרים לעשות זאת בצורה פשוטה ומהירה ללא תשלום. וזאת רק דוגמה אחת לאין ספור האופציות שהמכשיר שלכם מסוגל לעשות אך נחסם על ידי אפל.

סיכונים בפריצה

בעת הפריצה, תוכנה שהוכנו על ידי האקרים מיומנים משנה את קבצי מערכת ההפעלה, אומנם זה נשמע מסובך ומסוכן, אך תופתעו לדעת כי פריצה היא דבר פשוט, מהיר ובטוח לגמרי (בתנאי שעוקבים אחרי מדריך או מתיעצים עם מומחה) והדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות הוא שהמכשיר ישוב למצבו הקודם לפני הניסיון לפרוץ וידלק ללא פגע.

בניגוד לדעה הנפוצה, פריצה כלל לא מאטה את המכשיר, להיפך, בשילוב כמה תוספים, המכשיר יכול לרוץ הרבה יותר מהר (למשל, כאשר המכשיר פרוץ, אפשר למחוק את כל האפליקציות שבאות עם המכשיר וכלל אין בהן שימוש). בנוסף, ישנם תוספים המאריכים את חיי הבטריה כך שיש לנו יותר זמן להשתעשע עם המכשיר.

אני רוצה לפרוץ! איך אני עושה את זה?

כמו שכתבנו למעלה, Pangu, קבוצת האקרים סינים, בנתה תוכנת מחשב למערכת ההפעלה Windows שמאפשרת לפרוץ את האייפון בצורה פשוטה מאוד, נכון לעכשיו, Pangu מצאה כמה באגים בתוכנה היכולים לסכן את המשתמש ולכן הם הורידו את התוכנה כך שלא ניתן להוריד אותה. ברגע שהתוכנה תהיה מוכנה שוב, צוות PCGalaxy יכין מדריך לכולם כך שתוכלו לפרוץ את המכשיר שלכם ללא חשש.

 

יש לכם שאלות? כתבו לנו בתגובות! מדריך יעלה ברגע שהפריצה תהיה זמינה.

אודות Gilad Aridor

גיק, אוהב גאדג'טים ומחשבים. לפניות Email: [email protected]

2 תגובות

  1. יצא לה עדכון וניתן להוריד אותה אבל עדיין ללא סידיה

    • אתה צודק, יצאה גרסא 1.0.1 שתיקנה את הבאגים, אבל סידיה עדיין לא רצה על הIOS 8 ולכן Pangu לא משחררים גרסא חדשה שמתקינה גם סידיה. כרגע מחכים לSaurik שהוא המפתח של סידיה שיעדכן את סידיה לIOS 8 ולאחר מכן יהיה אפשר לפרוץ והלתקין סידיה. אם דחוף לך לקבל את הפריצה מהר מאוד, תוכל לפרוץ עכשיו וכאשר סידיה תתעדכן תתקין אותה על המכשיר. אם אתה לא מומחה בזה, עדיף לא להסתכן, הגרסא הזו מיועדת למפתחים על מנת שיתחילו לעדכן את התוספים למערכת החדשה.

השאר\י תגובה