מתכון מנצח – ביקורת לסרט משפחה מנצחת

"משפחה מנצחת" מבוסס על סיפור ההצלחה מעורר ההשראה של האחיות סרינה וונוס וויליאמס, כוכבות הטניס הטובות בעולם. הסרט לוקח אותנו אל העיר קומפטון בקליפורניה שמדממת מפשע ואלימות בדגש על אנשים כהי עור. אביהן ריצ'רד וויליאמס שם לו למטרה לעצב לבנותיו קריירה משגשגת שתיזכר בדפי ההיסטוריה על מנת שלא יגררו לסמים ופשע בסביבה הקשה בה הן חיות. יש לו תכנית מוכנה מראש ושפע ערכים להקנות להן, אבל האם גם הסרט מנצח כמו התוכנית לחיים שלו? קראו את הביקורת שכתבתי וגלו את התשובה. לפניכם טריילר הסרט:

King Richard

אתחיל מכך שמאוד אהבתי את הדמות של ריצ'ארד בסרט וגם את משחקו של וויל סמית'. המשחק היה משכנע והדמות מפולפלת ומלאת חיים. אבא מדרבן, תומך, אך גם דעתן וקשוח לפעמים. הצבעים השונים באישיות שלו כבשו את הקהל ושדרגו את איכות הדיאלוגים בין הדמויות. הוא סיפק חלק מרכזי מההומור בסרט ולהפתעתי גם הסצינות הלא מצחיקות חיממו לי את הלב וזה הופך תסריט רגיל לתסריט טוב מאוד. למרות שהסרט היה מעט ארוך (שעתיים שלמות), לא הייתי מוותרת על שום שורה בו.

ריצ'ארד הוא בהחלט גולת הכותרת של הסרט וכמו כן הדיאלוגים עם אשתו (בכיכובה של אונג'אנו אליס) היו מורכבים, עם רצונות משותפים של כל אחד מההורים אך גם התנגשויות ואי הסכמות בדרך שבה מתנהלים הדברים ולכן היה מעניין לראות את זה על המסך. אונג'אנו אליס גם נתנה הופעה נהדרת על המסך, ריגשה והצליחה להעלות על פני השטח את המכשולים שהיו למשפחה בדרך לפסגה וגם את הבעיות הרגישות בתא המשפחתי עצמו.

בנוסף, זהו סרט שלא מנסה לייפות את המציאות הקשה בשכונת פשע ואת הקושי להצליח בענף הספורט והוא עושה זאת בחינניות רבה. הדינימיקה בין כל השחקנים נהדרת ,הדיאלוגים קולחים במיוחד וגם הסצינות הקשות מצולמות על גבול הטעם הטוב ובכך, גם כשם הסרט, זהו סרט לכל המשפחה ובמיוחד ל"משפחה מנצחת".

משפחה מנצחת

גם בגשם, גם בקור

כיאה לסרט ספורט, היו אפקטים מרשימים בעת המשחקים ופסקול כיפי ששיבחתי אותו לאורך כל הסרט. כברת הדרך של האחיות מרשימה וגם מערכת היחסים בין שתי האחיות מעניינת. אחיות שלכאורה הן גם משפחה וגם יריבות. בסרט משפחתן של האחיות עשתה כל שביכולתה לתרום להצלחת בנותיהן והסצינות הללו משעשעות במיוחד, אחת הדוגמאות היא הפעם בה אביהן הראה להן את "הנסיכה והצפרדע" על מנת שיפיקו ממנו מוסרי השכל.

יתר האחיות במשפחה גם לוקחות חלק ולו קטן בהצלחתן, גם אם הזרקור לא מכוון עליהן הן תורמות לגיבוש המשפחה ולאווירת הסרט. מעבר להתמדה בספורט, אביהן היה להן למודל לחיקוי: כיוון אותן למצוינות, לערכים ואמונה. מכאן אנחנו לומדים שיעורים בבית הספר של החיים: על כישלון, גזענות, מעמד כלכלי וכו'.

בסוף הסרט הראו גם קטעים ותמונות מהחיים האמיתיים של הספורטאיות, דבר שמאוד הרשים מבחינת הדיוק בבחירת השחקנים והדימיון  המפליא בין השחקנים לדמויות, לא רק במראה החיצוני אלא במימיקות של הפנים והתלבושות ובהחלט שאפו על כך. יש לציין שהסרט מתמקד בהצלחה המאוד מוקדמת של הבנות ולא מראה את ההצלחות הגדולות שלהן, יש להן עוד דרך ארוכה וגדולה מאוד לעבור. הפתעה נחמדה בסוף הסרט הוא גם שיר של ביונסה הגדולה שמפזרת תמיד העצמה לעולם.

משפחה מנצחת2

הכדור במגרש שלכם

העובדה שהסרט בחר להתמקד בהצלחה המוקדמת של האחיות בשנות ילדותיהן חכמה ונכונה מכמה סיבות. היא מעוררת סקרנות ורצון לחקור את המשך הקריירה המפוארת של השחקניות וגם מעבירה לנו אופטימיות, כי בסופו של דבר הגורם הבולט להצלחה בסרט הוא כוח ההתמדה והאמונה של המשפחה. בכך גם המסר של הסרט מועצם יותר והוא חשיבות ההצלחות הקטנות וההנאה מהדברים הקטנים והפשוטים, וקפיצת המדרגה של השחקניות הצעירות מפתיעה בהרבה יותר מאשר אם היינו מלווים את סרינה וונוס כל הדרך לפסגה.

לסיום, "משפחה מנצחת" הוא סרט מקסים, שופע אופטימיות שמיד ישפר לכם את מצב הרוח. הוא מצליח לרגש, לחדור ללב ולהגיש בצורה עדינה ונוגעת מגוון סוגיות הנוגעות לתקופה ולימינו. למרות מעט הקיטשיות שבאה לידי ביטוי בחלק מהדיאלוגים והשובבות, "משפחה מנצחת" מצליח לייצר לנו דיאלוגים כנים, אינטימיים, מצחיקים ועלילה קצבית ומרתקת. אנחנו גם רגילים לראות על המסך סיפורי הצלחה שכרוכים בהמון סבל, ייסורים ודריסות רגל ו"משפחה מנצחת" מספק לנו סיפור אומנם לא קל, אבל זורם וכיפי במיוחד.

משפחה מנצחת

ציון סופי - 9.5

9.5

מקסים

סרט אופטימי, מרגש ומנצח.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה