Kingdoms of Amalur

גורל ישן – ביקורת המשחק Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning

משחק הפנטזיה הלא מוערך של הדור הקודם זוכה להזדמנות שנייה בדור הנוכחי, האם Kingdoms of Amalur: Re-reckoning מצליח הפעם? המשיכו לקרוא וגלו

יש לי וידוי קטן. בדור הקודם של הקונסולות לא ממש יצא לי לשחק בין אם זה ב-PlayStation 3, ב-Xbox 360 או המחשב האישי, למעט מספר משחקים מרובי משתתפים אצל חברים, אז יצא שפספסתי לא מעט משחקים, ביניהם משחק התפקידים שכעת קיבל חידוש בשם Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning. אבל אחרי ששמעתי שיחודש לדור הנוכחי, ללא ספק הסתקרנתי לראות אם באמת מדובר באחד ממשחקי התפקידים הטובים של השנים האחרונות, אז שמתי שריון, הטלתי כישוף לניגוד אכזבה (רק ליתר ביטחון) ויצאתי להרפתקה שלי.

המשחק מתחיל עם הסבר על העולם. שבעולם זה יש לנו בני אדם ואלמותים אלפים, אלמותים לא הכוונה שאינם יכולים למות, אלא שהם כל הזמן נולדים מחדש אחרי מותם בגוף מחודש עם כל הידע שלהם מהעבר. 

האלמותים מתחלקים לשתי ממלכות, ממלכת הקיץ שרוצה שלום ושיתוף פעולה עם בני האדם, וממלכת החורף, שרואה את האדם בן התמותה לא ראוי ועל כן יש להשמידו. כדי להביא קץ למלחמה זו, גמד מדען בונה את באר הנשמות בתקווה לאפשר לבני התמותה גם לחיות מחדש. אחרי מספר ניסיונות כושלים, הגופה שלכם (כן, אתם מתים בתחילת המשחק) נזרקת אל תוך הבאר ואתם מתעוררים לתחייה. האם זה הבאר או יד הגורל? 

אתo יוצרים כעת את הדמות שלכם עם מאפיינים די בסיסיים ובוחרים אחד מ-4 גזעים, כל גזע עם מומחיות בנושא אחר כמו משא ומתן, אלכימאות, נפחות וערמומיות, אבל אתם יכולים לחזק את תכונות אלו בעצמכם במהלך המשחק. 

ובכן, אחרי שהאלמותים תוקפים ואתם נמלטים, אתם מגלים שבשונה מכולם, לכם אין קו גורל, העתיד שלכם לא צפוי ורואי הגורל (סוג של מגלי עתידות) לא מסוגלים לראות את גורלכם וכיצד תמותו וזה פוגע להם ביכולת לראות את העתיד, וזאת בגלל שיש לכם את היכולת לשנות גורלות של אנשים ולשים להם קץ. למה כל זה מוביל? תצטרכו לשחק בעצמכם בשביל לדעת.

אבל הסיפור ללא ספק מורכב, יצירתי ומעניין, עם עמים שונים, למשל ענקי אבן שחיים בשמיים שמרחיבים את הקשר של הסיפור שלכם לאלים, וזה פשוט סיפור פנטזיה מצוין ומורכב בו הדמות שלכם הוא הנבחר, בדומה לכל ספרי ומשחקי הפנטזיה הטובים, והדרך שתבחרו משפיעה על הסיפור והאופי של הדמות שלכם. 

גם העולם של המשחק מאוד מעניין ומגוון עם מערות בכל פינה, יערות יפיפיים שקרני השמש חודרים דרך העצים, ערים מוזהבות והריסות עתיקות. העולם של המשחק מסיבי, בעיקר בהתחשב שיצא בדור הקודם. כמו כן, המשחק נותן לכם לחקור אותו דרך מאות משימות צד מעניינות ומבדרות כמו אדם שעזב את חוותו בשביל הרפתקה ומרומה על ידי זוג אלפים, זאב ששונה לאדם וזקוק לעזרתכם, דייג שמחפש אחר אהובתו שהיא בעצם מפלצת ואלפית שרוצה לעשות ריקוד עם ראשים של גדיים איתכם כדי לזמן טבעת (אל תשאלו). כל משימת צד מרוויחה לכם ציוד, מעניינת ועם דמויות מרתקות שמדובבות נהדר עם המון סגנון ואישיות. 

Kingdoms of Amalur: Reckoning נקרא על ידי השחקנים שחוו אותו בדור הקודם בין משחקי התפקידים הטובים בכל הזמנים ובצדק. מדובר במשחק אקשן תפקידים בגוף שלישי שבו הדמות שלכם מאובזרת בשיריון, 2 נשקים, שיקויים וכישופים ממגוון ענק של ציוד כשכל פריט בו עם שם פנטסטי מגניב. כל נשק מעודד סגנון לחימה אחר, אתם יכולים לבחור להתגנב ולחסל את האויבים שלכם מאחור עם סכינים, או לתקוף אותם מרחוק עם קסמים וחץ וקשת, או להפגיז אותם בממטר של התקפות ברוטליות באמצעות חרב הענק שלכם או צמד הצ’אקרם האדיר (כמו של זינה הנסיכה הלוחמת) שמאובזר לכם, וכל פעם שתעלו רמה המשחק נותן לכם אפשרות לבחור גורל שונה שמחזק אתכם בצורה אחרת ומתאים לסוג הקרב שלכם.

אלמנת הגורל בא לידי ביטוי גם בקרב כמהלך- אחרי שחיסלתם מספיק אויבים, צברתם מספיק ממד הגורל שלכם, מה שמאפשר לכם להכנס למצב מיוחד שנותן לכם לחסל אויבים במהירות ולבצע חיסול סופי שמאפשר לכם להרוג את כל הסובבים אתכם ולצבור תוספת ניסיון משמעותית, זו אנימציה ברוטלית שמזכירה את God of War אבל שמאוד ראויה למעשה שהגיבור/ה שלכם עושים, לסיים את קו הגורל של מישהו.

המשחק כולל 9 סוגים של כלי נשק ולאורך המשחק תמצאו נשקים עם אפקטים שונים בקרב וככל שתעלו רמות תוכלו לשפר את היכולות שלכם וללמוד תרגילים מיוחדים נוספים לבצע איתם. גם השריון שלכם כולל תכונות מחזקות, אותו תוכלו להרכיב מאביזרים שונים או מסט שייתן לכם שיפור יכולות נוסף. כמו כן, כדי לחזק יתרה את הציוד שלכם, אתם יכולים לשבץ בו אבני קסם, אותם תרכיבו עם יכולת ה-Sage Craft. 

אז בואו נדבר רגע על היכולות שלכם, כי יש למשחק הרבה. עם כל רמה שבה תעלו, תוכלו לשפר יכולת אחרת שתעזור לכם בעולם המשחק, וזה יכולה להיות נפחות שמאפשרת בנייה של נשקים חדשים, שכנוע שמאפשר לכם להרוויח פריטים ותמיכה בדיבור עם דמויות המשחק, זיהוי מלכודות ואוצרות, מסחר בשביל דילים טובים יותר בחנויות, ביטול כשפים שמאפשר לכם לבטל קללות על תיבות אוצר או פסלים קסומים שנותנים לכם קסם הגנתי, פריצת מנעולים בשביל עוד אוצר, התגנבות כדי לשדוד אנשים ולחסל אויבים טוב יותר, ורוקחות ליצירת שיקויים מחזקים. המשחקיות נותנת כל כך הרבה עומק גם לקרב וגם לחקר העולם שאין ספק שתרצו לסיים את Kingdom of Amalur שוב רק בשביל לנסות Build אחר, בדיוק כמו ב-Skyrim, רק עם קרב יותר טוב (כן אמרתי את זה). 

אבל מה עם המאפיינים שאמורים להיות שונים משחרורו של המשחק ב-2012? ובכן, כמו שהמפתחים לא התאמצו לשנות את שם המשחק לחידוש בתוך המשחק עצמו ויצרו רק תפריט בסיסי לחידוש בשביל להתחיל את המשחק, אפשר להבין שמדובר בפורט של המשחק מאשר איזשהו שיפור גרפי או ביצועי משמעותי.

אלמנטים מסוימים כמו התאורה, הרקע והמודלים נראים יותר טובים וחלקים יותר אבל שאר האלמנטים הגרפים כמו טקסטורות הסביבה ואנימציות נראים לא נגועים כלל, מה שגורם למשחק להרגיש מאוד ישן. כמו כן, המשחק סובל מביצועים לא מרהיבים, ספציפית זמני טעינה ארוכים יותר מדי- כמעט דקה שלמה בשביל מעבר מהאכסנייה לעיירה שבחוץ. כשאני שומע רימאסטר על קונסולות מודרניות, אני מצפה לביצועים מהירים יותר וזמני טעינה מינימלים, וזה לא מה שמקבלים פה. 

לא מפתיע בהתחשב שמדובר ב-THQ Nordic, שמשחקי עבר שלה, כמו Elex, כללו את אותן הבעיות. 

האם זה אומר שיש להתעלם מהחידוש? כלל לא. עדיין זו הזדמנות לשחק במשחק תפקידים מדהים עם סיפור ועולם נהדרים, היחידים שאין להם מה לחפש במשחק זה אלו שכבר חוו את המשחק בדור הקודם, כי אין פה כלום חדש. 

Kingdom of Amalur: Re-Reckoning מראה גם היום שהוא בין משחקי התפקידים הטובים בכל הזמנים תודות למכניקות כייפיות, מסע מעניין ועולם קסום אותו שווה לחקור. רק חבל שאת כל המרכיבים הטובים האלו מציגים בחבילה עם גרפיקה ישנה וביצועים מאכזבים ממה שהובטח. 

Kingom of Amalur: Re-Reckoning

ציון סופי - 7.5

7.5

טוב

אם המשחק באמת היה מחודש גרפית וביצועית יכל להרוויח ציון של תשע אבל כיוון שלא כלל שום דבר חדש, הוא קיבל את ציונו. 

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה