למה כדאי לכולנו ללמוד לתכנת?
למה כדאי לכולנו ללמוד לתכנת?

למה כדאי לנו ללמוד איך לתכנת?

העולם שמסביבנו הוא דינאמי, הוא משתנה, הוא לא נשאר במקום, והוא לעולם לא יגיע למצב שהוא ישאר במקום. למעשה הנה נתון מעניין: הטכנולוגיה שלנו מכפילה את עצמה בכל שנה, יכולת המחשוב הקיימת במחשבים מוכפלת בכל שנה. שם נמצא הכח האמיתי, בקופסת החוטים המוזרים שנמצאת אצל כל אחד מאתנו בבית שלו.

נשמע לכם מוזר? בואו ניתן מבט נרחב על העולם שמסביבנו, שימו לב שבכל תחום שמסתכלים עליו מעורבת רמה כזאת או אחרת של כח מחשוב. זה מתחיל בדברים שיותר נראים לעין כמו אבטחה וכלה בדברים שלא יכולנו לדמיין בעבר כגון חקלאות. כל יום דברים חדשים מגיעים ורעיונות חדשים מתפתחים. אפילו בתחום הספורט עומד לצאת שק אגרוף "חכם" שיחשב את שריפת הקלוריות שלכם לפי חוזק המכות ואת המכות הכי חזקות שנתתם.

בעולם של היום, שנדיר לראות מישהו בלי סמארטפון מאשר מישהו עם סמארטפון, וכשמחשב הוא מוצר צריכה בסיסי (בדיחה פרטית על אופטיקה הלפרין), חייבת להישאל השאלה: איך זה שרובנו לא יודעים לדבר איתו?

הגיע הזמן לדעת לתקשר עם הטכנולוגיה היומיומית שלנו
הגיע הזמן לדעת לתקשר עם הטכנולוגיה היומיומית שלנו

המון אנשים ישאלו מה הכוונה בכלל בלדבר איתו? הרי אי אפשר לדבר עם המחשב שלכם. אז זהו, שאפשר. יש שפה שכל המחשבים והסמארטפונים מדברים. שפה שיש לה המון ניבים שונים. והיא נקראת תכנות.

כשאני חושב עכשיו על איך אני מגדיר את החוויה של לימוד תכנות ההגדרה הטובה ביותר שלי היא שללמוד תכנות זה כמו ללמד תינוק איך לדבר. כשתינוק רוצה משהו והוא לא יודע איך לדבר וזה ממש מתסכל כי ממש רוצה את המוצץ שנפל לו אבל איזה קטע הוא לא מגיע אליו כי הוא נעול בכלוב שלו וההורים ישנים והוא צורח והם קמים והם לא מבינים מה לעזאזל הוא רוצה כי המוצץ נפל מתחת למיטה והכל של השכן התעורר בדיוק ו… טוב הבנתם את הכיוון. את כל זה אפשר לדמות לרגע שהמחשב נתקע ומקיימים את הפולחן השוטף של קונטרול אלט דליט ולהקריב עכבר (תרתי משמע).

אבל תחשבו על זה לרגע, מה היה קורה אילו באמת הייתם יודעים להגיד למחשב שלכם מה לעשות? אם באמת הייתם מבינים איך הוא פועל? אם ברגע שהייתם צריכים משהו והייתם אומרים "וואי הלוואי והיה לי תוכנה שעושה ככה וככה" במקום לבכות הייתם יכולים אשכרה לשבת ולכתוב אותה (הייתי אומר לקום ולעשות מעשה אבל מתכנתים הם עצלנים, יש לנו תוכנה שקמה בשבילנו), כל העולם הזה של האפשרויות פתוח בפני כל אחד ואחת מאיתנו, וכל מה שאנחנו צריכים לעשות זה להסכים להיכנס אליו וללמוד אותו. ולאחר שנלמד אותו באמת נוכל להבין יותר גם על איך המחשב שלנו, ידיד נפשנו באמת עובד.

כמובן שישנה עוד סיבה אחת שגם היא חשובה מאוד: תכנות עושה אותנו חכמים יותר, אין שום מחלוקת לגבי זה. הלמידה של פירוק בעיות לגורמים והתמודדות איתן מקנה לנו צורת חשיבה מפותחת מאוד.

אם מסתכלים על מדינתנו היפיפיה והמדהימה רובנו בעיניים עצומות נוכל לקרוא לה מעצמת הייטק, כי זה באמת נכון. מדינת ישראל היא מעצמת הייטק אדירה. כל כמה זמן חברה ישראלית אחרת הקשורה בהייטק עושה אקזיט (כמו חברת אדלום הישראלית שנמכרה לאחרונה למיקרוסופט ב 320 מיליון דולר), אך עם זאת שאנחנו מעצמת הייטק במוסדות הלימוד התיכוניים לא מלמדים אותנו לחשוב בצורה כזאת, בצורה יצירתית. הבי בי סי החליט לתת לכל תלמיד בבריטניה המגיע לחטיבת ביניים מחשב single board בתור הקדמה למדעי המחשב. דברים כאלה שמושרשים במערכת החינוך עצמה יוכלו לקדם את המדינה שלנו פלאים מבחינה טכנולוגית וחשיבה יצירתית. לבינתיים יש בארצנו מחנות בקיץ המשלבים טכנולוגיה ומחשבים וחלקם גם סייבר ברמה זו או אחרת שלדעתי זה מעולה. ועכשיו מגיעה השאלה מהי הנקודה שלי בכל זה, ולהיכן אני חותר. אז הנקודה שלי היא שלכל אחד מאיתנו כדאי שיהיה ידע, ברמה כזו או אחרת, בתכנות. שכל אחד מאיתנו ידע לחשוב יצירתי, לפתור בעיות, ובאמת למנף את החברה הישראלית והעולמית בכללה קדימה על ידי פיתוח דברים שיעזרו לכולנו לחיות חיים טובים יותר.

אדלום נמכרת למיקרוסופט ב 320 מליון דולר. ישראל היא מעצמת הייטק
אדלום נמכרת למיקרוסופט ב 320 מליון דולר. ישראל היא מעצמת הייטק

לפני שאני מסיים את דברי להיום אני רוצה לשתף אתכם בסרטון שלדעתי הוא חובה לכל אחד מאיתנו. הרצאה בטד של כריסטיאן ג'נקו על כך שכדאי לכולנו ללמוד לתכנת:

אבל אל תחשבו שאני משאיר אתכם ככה לבד עם המחשבות, בשבוע הבא אני אחזור לפה, ואנסה להאיר את עינכם לגבי השפות השונות והנחשקות של עולם התכנות, ומאיפה הכי כדאי ללמוד אותן, עד אז אני אחכה לכם כאן (לא ממש כאן, יש לי חיים) בפינה החדשה לנושאים הקשורים לעולם התכנות והתוכנה וגם סתם דברים שכנראה אפרוק מליבי, ואתם תצטרכו לקרוא, שאני קורא לה: יומנו של מתכנת.

אודות יאיר משניות

קוראים לי יאיר, גיימר לשעבר, כיום עוסק בפיתוח ווב. עולם המחשבים תמיד היה חלק גדול מהחיים שלי ותמיד ימשיך להיות. אשמח לענות על כל שאלה ולעזור, כי אחרי הכל, בשביל זה אנחנו כאן :)

3 תגובות

  1. avremie bialistotzki

    שלום יאיר. אני רוצה ללמוד תכנות שאהיה מסוגל לתכנת רובוט מסחר, מה אתה יכול להוסיף לי בעניין. תודה על הכל…

  2. כל החיים הייתי מאד רחוק מהעולם הזה של התכנות, ואז בגיל 30 החלטתי לעזוב את העבודה שלי וללכת ללמוד לתכנת, כי אני מאמין שזה העתיד, ושבמקצועות אחרים, גם אם יש לך תואר ראשון יש תקרה שקשה לעבור אותה. ההבנה בקוד יכולה לתרום המון וחשוב מאד להתחיל בגיל מוקדם. למרות שאף פעם לא מאוחר מדי
    אני עשיתי הסבה של שלושה חודשים ב coding academy והיום עובד כמתכנת,
    http://www.coding-academy.org

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: