mafia 3 Header

פשע של משחק – סיקור המשחק Mafia 3

ל-Mafia 3 יש הרבה מה להוכיח, קודמו בסדרה היה משחק משובח שהראה שאפשר לעשות משחק עולם פתוח עם אווירה יחודית, סיפור מעניין ודמויות מעניינות. כדי שמשחק עולם פתוח, כזה שהוא לא ליניארי ומרגיש חי ונושם יצליח, צריכים לקרות בו זמנית הרבה דברים: סיפור טוב עם דמויות עמוקות, גרפיקה משובחת, משחקיות נוחה וקלילה, פסקול שעוזר להעביר את האווירה של המקום ובעיקר עיר מעניינת ושוקקת חיים. רכבת ההייפ הייתה על הילוך גבוה כש-2K ו-Hanger 13 הכריזו על המשחק, ועכשיו היא הגיעה לתחנה הסופית שלה, New Bordeaux, והגיע הזמן לרדת מהרכבת ולהבין האם העיר שווה ביקור או שעדיף היה לעלות אולי על רכבת אחרת.

עיצוב ועלילה

לואיזיאנה של שנות ה-60 לא הייתה מקום קל לחיות בו, בטח אם אתה לא גבר לבן ועשיר. אמריקה הייתה במשבר, העם היה מפולג בעקבות תוצאות מלחמת ויטנאם, הגזענות חגגה והשחיתות שלטה בכל מקום.

בתוך כל הבלבול צץ לינקולן קליי, חייל שחור שחזר מהמלחמה בתור גיבור עם הרבה תקוות וחלומות. מהר מאוד הוא מבין שהמצב לא מזהיר פנים לכל מי שיורד על רגליו האחורות עבור ראש המאפיה האיטלקית בעיר, סאל מרקאנו. בשלב הזה מרקאנו עושה את הטעות הראשונה ואחרונה מבחינתו, הוא פוגע ב”משפחה” של לינקולן, אשר מחליט לצאת למסע נקמה חסר מעצורים נגד מרקאנו, כל מה שאיתו, וכל מי שיעמוד בדרכו שלו.

הסיפור הזה מיד יוצר הזדהות עם הגיבור והדמויות המשניות. New Bordeaux היא עיר מדהימה שמבוססת כמובן על ניו אורלינס של שנות ה-60 המאוחרות. העיר מכילה הכל- משכונות יוקרה ועד צריפים רעועים ועניים בביצות. רואים שהמפתחים השקיעו מחשבה בכל רחוב ובכל פינה, ולמרות שחלק לא קטן מהחנויות שאתם נכנסים אליהם כדי לחדש קצת את מלאי הבריאות שלכם (או הכסף) נראות ומרגישות אותו הדבר, זה לא גורע מהחוויה. תוכלו לחוות גזענות בכל מקום, חלק מהחנויות לא מרשות לשחורים להיכנס, אנשים בשכונות מסוימות לא ממש יתלהבו אם תעברו לידם, ותוכלו לראות מדי פעם גזענים מרביצים לאיזה בחור שחור בפינת הרחוב. אם תגנבו רכב באחת השכונות השחורות אתם יכולים להיות רגועים, המשטרה לא תעשה כלום אבל אם תנסו לעשות את זה באחת מהשכונות הלבנות, עדיף שתהיו מוכנים.

המשחק בנוי בצורת פירמידה- אתם צריכים לחסל את הקטנים בשביל להגיע לדגים הגדולים ובסוף לסאל מרקאנו. המשחק מציג פה נוסחה קבועה, תפגעו באנשי מפתח ועסקים של אנשים חשובים והם כבר יובילו אותכם לבוס של האזור שבתורו יפתח לכם אפשרות להתקדם למעלה בסולם הדרגות של הפושעים. לרשותכם יעמדו שלושה שותפים שתצטרכו לגייס אותם: קסנדרה הבחורה מההאיטי, ויטו (הגיבור של Mafia 2) האיטלקי ותומאס בורק, חמום המוח האירי שבנו היה חבר שלכם. שיתוף פעולה והקצאת איזורים לכל אחד מהם, תאפשר לכם יכולות מתקדמות כמו צוות גיבוי, הרחקת שוטרים, גישה לרכבים ומה לא, אבל אם תתנו יותר מידי דברים לאחד מהם, השני ממש לא יאהב את זה ותצטרכו להתכונן להתמודד עם זה. ההליך הזה די חוזר על עצמו וזה קצת חבל שהמפתחים לא גילו קצת תושיה בנושא, אבל לפחות בסוף כל משימה ראשית מוצלחת נפתח עוד חלק מהסיפור ואתם לומדים על הרקע של הדמויות השונות, מה שעושה את זה שווה.

מעבר לזה, שווה לציין שלא תמיד הרעים יחכו שאתם תעשו מהלך, הם יבואו לחפש אתכם אז רצוי שתמיד תהיו מוכנים עם תחמושת מלאה וזריקות אדרנלין ב-Stand by.

Mafia 3 Gameplay

משחקיות

כשמדברים על משחקיות, מדברים על נהיגה בעיקר ופה כל מכונית אכן מרגישה שונה ונוחה. הנהיגה קלה ופשוטה כמו שאתם מכירים ממשחקי עולם פתוח אחרים, תצטרכו לדעת להתמודד גם עם המכוניות של שנות ה-60 שלא היו בדיוק הכי מהירות בעולם אבל היו חזקות מאוד, אז אל תצפו לראות הרבה נזק אפילו מהתנגשויות רציניות. יש פה מגוון רחב של סירות, רכבים, משאיות ועוד. למרות זאת, מספר הנשקים שיעמדו לרשותכם יחסית מוגבל אבל בהחלט מייצג את מה שהיה זמין בתקופה ההיא, רוב הנשקים מרגישים טוב והתחושה שלהם יחודית. מצב ה-Cover מרגיש קל ונוח והוא כמובן חובה בהרבה מאוד מצבים למרות שאת רוב המשימות תוכלו לעשות גם בלי להתגנב יותר מידי. אך הבעיה מגיעה כאשר אנחנו מדברים על ה-AI (אינטליגנציה מלאכותית) של האויבים, שהיא ללא ספק אחת הגרועות שראינו בשנים האחרונות- אפילו אם עומדים שלושה אויבים ביחד ואתם תשרקו כדי למשוך תשומת לב, תמיד אחד מהם יגיע, תהרגו אותו בשקט, שריקה נוספת וחוזר חלילה. גם היכולת שלהם לירות בחזרה, להסתתר או לנסות לאגף אתכם לא ממש קיימת. השוטרים אולי יחסית קשים אבל זה רק בגלל שעבור הדבר הכי קטן הם יגיעו במספרים גדולים ואז לא ממש יהיה לכם סיכוי (גזענות כבר אמרנו?). מעבר לכל כל המנגנונים של משחקי עולם פתוח שאמורים לעבוד ביחד, כולם עובדים פה מעולה, לא נתקלתי בשום Glitch או באג כזה או אחר גם לאחר עשרות שעות.

Mafia 3 Gameplay

גרפיקה ופסקול

אז ממה אתם רוצים להתחיל? מהטוב או מהרע? פה יש לנו ניגודיות רצינית, לפחות במחשב. סאגת 30 ה-FPS שאיתה יצאה המשחק היא פשוט לא תתכן בשנת 2016. זה ביזיון מהמעלה הראשונה והעובדה שזה “תוקן” לאחר ימים ספורים רק מראה שהמשחק נדחף החוצה מהדלת ע”י 2K. עכשיו התיקון היה במרכאות כי אמנם עכשיו אין הגבלה לפריימים, אבל המשחק רץ בצורה נוראית. גם על מערכת שמריצה על הגדרות מלאות משחקים כבדים כמו The Witcher 3 או GTA V, הייתי צריך להוריד את רוב ההגדרות ל-Low רק כדי להגיע למצב סביר של 50+ FPS. בסוף זה די חבל כי העיר נראת מעולה גם ב- Low, ואני בטוח שבהגדרות גבוהות היא הייתה נראת פשוט מדהים. כמו שציינתי יש ירידה מעולה לפרטים, המודולים של הדמויות במשחק הן בין הטובות שתראו בשוק, הרכבים והנשקים נראים טוב ודברים כמו מכוניות ישנות וחלודות, לכלוך ברחובות, מנורות שרופות בבתים ועוד שלל פרטים קטנים היו יכולים להפוך את המשחק הזה לחוויה ויזואלית מדהימה. ב-Mafia 2 הפסקול שיחק תפקיד מאוד חשוב- בלדות הג’אז והבלוז, הקליטה הגרועה ברדיו- כל אלה הכניסו אתכם לאווירה של תחילת המאה וגם פה Hanger 13 (שלא פיתחו את את המשחק הקודם), עשו עבודה מעולה עם מגוון שירים בכל מיני ז’אנרים שממש ממחישים את התקופה. מרוק קלאסי ועד הג’אז של המועדונים של ניו אורלינס, תוכלו למצוא שם הכל. תשלבו את זה עם ידיעות חדשותיות אמיתיות מאותה תקופה ותקבלו פסקול שממש ממחיש את האווירה. ללא ספק, משהו ששווה להקשיב לו גם מחוץ למשחק.

Mafia 3 Gameplay

שורה תחתונה

אז אני בטוח ששמעתם ש-Mafia 3 הוא אכזבה אדירה. משחק שחוזר על עצמו, מלא באגים ובעיקר לא מספק את הסחורה. אני הולך להיות פה במיעוט ולהגיד שזה פשוט לא נכון. הסיפור הוא אחד המעניינים שנראה אי פעם בעולם פתוח, העיר מעניינת ושוקקת חיים ויש בה הרבה מה לעשות, האווירה היא אווירה קשה, המשחקיות נוחה והגרפיקה סבירה מינוס. אז אם מה שחשוב לכם זה הגרפיקה, כנראה שתצטרכו לחכות למבצע ועדכון מתאים שיסדר את זה, אבל אם אתם אוהבים משחק עולם פתוח, כזה שאפשר להנות בו רק מלנהוג וללכת ברחובות, זה בהחלט משחק ששווה את הכסף שלכם. אז נכון שחלק מהמשימות חוזרות על עצמם אבל התחושה של “לנקות” אזור ולהתקדם הלאה בדרגות כדי להגיע להראש הפירדמיה תוך כדי שאתם בונים אימפריה משלכם, זאת תחושת מאפיה אמיתית.

Mafia 3

עיצוב ועלילה - 9
משחקיות - 8
גרפיקה ופסקול - 7

8

טוב

אם אתם אוהבים עולם פתוח עם סיפור משובח ועיר מלאת חיים ומוכנים להתפשר על כמה הגדרות גרפיות, זה המשחק בשבליכם.

User Rating: 1.18 ( 2 votes)

אודות גדי ברקוביץ׳

30+ שנות גיימינג וזה רק נהיה יותר חמור... גיימר מושבע , ספורטאי מפוספס, מנהל בכיר בעולם הייטק ואפילו אבא לשלושה.

תגובה אחת

  1. משחק שלא מגיע לו 6.5-7..

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: