Marvel logo

מאיירון מן עד מלחמת האזרחים – מסכמים עונה

לפני שאתם מתחילים לקרוא, ההתייחסות למארוול היא ההתייחסות לסרטים מבית מארוול. לא נדבר כאן על סדרות מבית נטפליקס, על סרטי האקס מן של פוקס או ספיידרמן של סוני).

מי ידע שאחרי איירון מן הראשון, הסרט הראשון בעל פס יצור גלובלי מבית מארוול, נגיע עד הלום – למלחמה בין חברות קומיקס גדולות עד לגיבורי על בין יקומים?

אם אתם כאן הרבה זמן, אם כנראה זוכרים את האלק בקולנוע. אדוארד נורטון, הכחוש הקטנטן, מקבל תפקיד של מדען שהופך לשרק. הקופות אכזבו כמובן, רק מעריצים נאמנים הלכו לראות את הסרט והביקורות קטלו את היוצרים על שניסו בכלל. "תמשיכו למכור זכויות לפוקס וסוני, לא יצא מכם כלום" הייתה ביקורת לגיטימית, אז.

אז מה השתנה מהתקופה ההיא, שלאחר מכן ב-10 השנים האחרות, מארוול הפכה לחברה המפורסמת ביותר של קומיקסים ומוצריהם, וגרמה לשיגעון עולמי אחרי כמה גיבורים בטייץ וגלימה?

איירון מן הראשון. זה מה שקרה. למרות שאיירון מן הראשון יצא חודשיים לפני האלק, כמות המכירות שלו עלתה כל כך אחרי שההמשך לו הוכרז באופן רשמי. אחרי מגוון סרטים כושלים בקופות, מארוול, לבדם, הצליחו ליצור סרט חזק וטוב, בעל צוות שחקנים אדיר. באותה תקופה רוברט דואני ג'וניור היה רק שחקן בעל שם נרקומני, וטארנס הווארד היה חזק בכותרות, אבל לא מספיק בשביל למשוך קהל. אבל מסיבה כלשהי, הסרט עדיין גרם ללסתות ליפול, וליצור כנראה את המהפכה הקולנועית הגדולה ביותר בהיסטוריה של קולנוע.

מה גרם לזה אז? נוסחה פשוטה. מארוול הבינו שלמרות שהסרטים שדי סי הפיקו הצליחו למרות שלא עקבו אחרי הקומיקס, בצד שלהם זה פשוט לא יעבוד. אז הם החליטו לקחת קומיקס, ולשחזר אותו על המסך. בצורה כיפית ומצחיקה. עם המון הומור והצבעוניות המוכרת. האלק כבר לא בצבע חרדל – ירוק כהה, הוא בצבעים ירוקים וזוהרים כמו בקומיקס. איירון מן לא זהב חלודה כמו שיכל להיות על פי הנוסחה של די סי, הוא צבעוני, מצחיק, ופלפלי לגמרי. זה מה שגרם למארוול להפוך לאימפריה קולנועית. רק כי הם הקשיבו לקומיקס.

משם עברנו לאיירון מן 2, שלמרות שלדור שלנו יש את הביצים להכריז שהוא פשלה, הדור הקודם בהחלט זוכר את הרעש סביבו. ואז קפטן אמריקה התחיל. וגם הוא היה להיט.

לגל הזה, אנחנו קוראים הגל הראשון.

הגל הראשון הוא סיכום כלל הסרטים שיצאו מהאלק של אדוארד נורטון, עד לנוקמים הראשון, כולל. כשהסיום הגדול (הנוקמים) הוא הטוב שבין כולם.

הגל הראשון פתח אותנו לדמויות הכי פופולריות מבית מארוול. כולנו מכירים את קפטן אמריקה, איירון מן, האלמנה השחורה, האלק ות'ור. הנוקמים המקוריים.

ב-2012, התקופה שהנוקמים יצא, מארוול קיבלה גל עצום של מעריצים חדשים. אנחנו מדברים על עלייה של מיליונים במכירות קומיקסים, ודרישה בלתי נגמרת לפרנצ'ייס של הסרט. מארוול הפכו לשם עולמי והביקורות לא יכלו לקטול את הסרט, שהפך לקאלט בן רגע.

משם הסרטים הבאים המשיכו. חייל החורף, שהכיר לנו את, כמובן, חייל החורף, ת'ור השני, שהכיר לנו עוד קצת מהעולם של אבני האינסוף, וגם איירון מן 3, שאומנם לפעמים מקשרים אותנו לגל הראשון, אך הוא נכלל בגל השני – "גל השיקום".

גל השיקום הוא כינוי פופולרי ברשת לגל השני. ההסבר לכינוי הזה נובע מכך שניו יורק חווה את הקשה ביותר אחרי הקרב הגדול שהתרחש בה ב"נוקמים" כאשר אותם יצורים עוקבים אחרי ת'ור לכדור הארץ. והעולם עדיין מנסה להסתגל לרעיון של גיבורי על, בקושי.

הסיכום שלו, אם ניחשתם כבר, הוא עידן האולטרון (הנוקמים 2). שם, הנוקמים כבר נלחמים בזירה אחרת, סוקוביה. הפעם, היצורים אשר נלחמים בהם הם פרי מוחו של איירון מן עצמו, דמות המפתח של מארוול (לא קפטן אמריקה, למרות שכך נהוג לחשוב).

אותם רובוטים מכנים, הם ישות מכנית בעלי היכולות לחשוב, להרגיש ואפילו לבחור צד, והם בורים להתקומם כנגד הנוקמים. אפוקליפסת רובוטים מה שנקרא.

כשהעולם מגלה שסוקוביה נחרבה עד אפר, והנספים הם מספר בלתי יאומן, הנוקמים הופכים למטרה של ביקורות. אך במקביל ישנם גם מספר גיבורים נוספים שאינם נכללים בסיכום הגל אך מראים לנו צד אחר לגמרי.

מצד אחד יש לנו את אנט מן, שהוא הגיבור הכי לא לגיטימי שתחשבו עליו. הוא קטן ומיותר וכולם בטוחים שהוא פשוט נעקץ על ידי נמלה ופתאום הוא גיבור על. אבל מי שחשב מעבר וכן ראה, חיכתה הפתעה מדהימה. אנט מן הוא בין הסרטים המצחיקים ביותר של מארוול, שגם בנוסף טעונים ברגש.

הכרנו שם 3 גיבורי על חדשים, שלמרות שאחד מהם הפך לנבל מהר מאוד, הוא כן לוקח חלק גדול מעולם מארוול של הקומיקסים. ישנם את הצרעה, הז'קט הצהוב וכמובן אנט מן.

מנגד יש את שומרי הגלקסיה, גם הוא סרט נהדר מלא בקומדיה ורגש. אחת מהפנינים של מארוול. שומרי הגלקסיה אומנם לא מתקשרים למה שכרגע מתחולל הכדור הארץ, ולכן אדבר עליהם רק בגל הבא, אך הם או שיפתחו, ויסגרו את הגל השלישי של מארוול, וכנראה גם יגרמו לפתיחת עידן חדש של גיבורי על.

עד כה, זוהי רשימת הגיבורים שאנחנו מכירים (ושרדו!) –

איירון מן, איירון פטריוט, האלק, האלמנה השחורה, ת'ור, קפטן אמריקה, חייל החורף – באקי בארנס, הוקאיי, פאלקון, שומריי הגלקסיה, מכשפת השוני, וויז'ן, אנט מן, הצרעה וסטן לי.

וזוהי רשימת הנבלים (גם, ששרדו) –

לוקי, ת'אנוס, המנדרין, ברון זימו וחייל החורף (כן הוא גם כאן).

אל רשימת הנבלים אני מוסיפה גם את הידרה. הידרה היא המתחרה של מגן (ש.י.ל.ד). שניהן הן סוכנויות מנוגדות, כשהידרה היא הספקית של רוב הנבלים של מארוול.

עד כה הזכרתי את היכולות של מארוול בעשיית סרטים שוברי קופות. התסריטים כתובים נפלא ויש הקפדה להצמדות לקומיקסים (למרות, שלפעמים קשה להכיל 50 דמויות בסרט). כמובן שגם המוזיקה החיה שמולחנת במיוחד לכל סרט, וצילומי האקשן הנהדרים, שמשלבים הילוך איטי להבנה של סוג הלחימה וגם הבזקים כדי להכניס את הקהל למתח מסוים.

עכשיו הגיע הזמן לדבר על הדמויות, וכיצד מארוול מכניסה שנים של כתיבת דמות ויצירת רקע היסטורי לכל אחת מהן לשעתיים של סרט.

רוב הדמויות אכן נהדרות. ישנה חשיבות להומור של מארוול בכל אחת מהן, ואין ספק שגם רגש ועומק שכן לכל אחד מאיתנו היה רגע בו הזלנו דמעה, בסרט כלשהו שלהם. פאלקון הוא באד אס גמור וגם מלך הסרקזם. הוא פיקנטי וחשוב לעלילה. יש את וויז'ן שהוא האבא הבוגר של כולם, ואין ספק שבתור תוכנה הוא משחק אותה כבן אנוש.

אך, יש גם בעיות.

האלמנה השחורה היא נקודה חלשה למארוול. בכלל, דמויות נשיות הן פשלה של מארוול. למרות שמספר הנשים שווה למספר הגברים בקומיקסים, אין ספק שאפשר לספור בין 4 ל-5 ביקום הקולנועי, וזה מאכזב.

אז למה נשים הם בעצם פשלה של מארוול? אחד מהבעיות היא העמדה שלהן כמפתח רומנטי לכל סצנה.

לא מזמן, בדיון שלי עם מעריצה נוספת, שמעתי את העמדה שגם בקומיקסים האלמנה השחורה שוכבת עם מספר גבוה של גברים. הסכמתי איתה שכן יש לה חיי מין תוססים, אך באותה מידה גם לחייל החורף. חייל החורף, שהיה בקשר גם עם האלמנה השחורה מוזכר הרבה פעמים כמלך נשים. לעומת זאת בסרט, הוא יצא לדייט אחד בקרקס אי שם ב1945 ומאז הוא פשוט גיבור על, כמו שהוא צריך להיות.

האלמנה השחורה כשמשווים אותה אליו, התנשקה עם חצי מהקאסט בשלב מסוים ונלחמה רק חצי (!!!) מהזמן בו השקיעה על קשרים רומנטיים.

למה מארוול ממשיכים להציב את הדמות הנפלאה שלה במצבים מביכים בהם היא באופן בלתי פוסק צריכה לשמש זווית סקסית בלבד, שכן היא אחת מהדמויות הכי חזקות ביקום הקולנועי? למה זה לגיטימי?

עוד דמות שמארוול פסחו עליה היא ברון זימו. אם השם לא מצלצל לכם זה כי כנראה, לא קראתם קומיקסים בהם הוא מופיע. אך אגלה לכם סוד, הוא כן הופיע באחד הסרטים.

ברון זימו הוא נצר לשושלת של מוציאים להורג ואבירים. הוא ה-2 לשמו בעולם הקומיקסים אך נהוג לספור אותו כמספר 14. הוא מספר 40 ברשימת הנבלים הכי אכזריים של מארוול, והוא דמות נפלאה, אילו משתמשים בה נכון.

איפה הוא הופיע? במלחמת האזרחים. ללא חליפה. רק מבטא גרמני ופנים חשופות, שכן הסיפור שלו היה כי הוא ניצול סוקוביה ותו לא.

מדוע מארוול ממשיכים לבנות דמויות נבלים חלשות מאוד? מדוע המנדרין, או לפניו, הגולגולת האדומה, ממשיכים להיות מושא בדיחה של מעריצים, כי מארוול פשוט לא מסוגלים ליצור נבלים טובים מספיק?

 

הגלים של מארוול
הגלים בסדרי הסרטים, שימו לב שהאלק מגיע לפני איירון מן 1, למרות התמונה.

 

בעודנו מדברים על מלחמת האזרחים, בואו נפתח באופן רשמי את הגל השלישי –

הגל השלישי אלו הסרטים שמשלבים את הסיום של הגלים הראשונים והגיבורים בהם הופיעו, ותחילתם של שלל גיבורים חדשים שימשיכו מעכשיו. מה זה אומר? זה אומר שכנראה, בגל השלישי, נאבד דמויות רבות שהיו איתנו מההתחלה. דמויות כמו קפטן אמריקה או איירון מן, אולי גם האלמנה השחורה.

אולי נאבד אותם מבחינת מוות שלהם, או שאולי ייעלמו מהאופק כמו ניק פיורי. בכל מקרה, עידן הגיבורים החדש הולך להיות נהדר, ועל כן אין סיבה להרגיש עצב.

הסרט הראשון של הגל השלישי הוא קפטן אמריקה 3 – מלחמת האזרחים שמו השני. הרעיון מאחוריו הוא בעצם לתת פתיחה חזקה למעריצים הפחות הדוקים של מארוול. הוא מסביר בדיוק מה יקרה בגל השלישי ומה הסיבות.

האזרחים פוחדים, זה לא סוד. הנוקמים גרמו להמון רעש, הרס ומוות. הלחץ מהאו"ם ומהמוסדות הגדולים לוחץ על הנוקמים לחתום על הסכם בו הם ישמשו כנשק של האו"ם ולא יוכלו עוד להילחם על דעת עצמם בנבלים למיניהם. הנוקמים מתחלקים לשתי קבוצות, כפי שכבר הבנתם, קבוצה התומכת בחתימה על ההסכם והשנייה שתומכת בחופש שלהם להילחם מתי שירצו.

הקבוצות מנוהלות על ידי הדמויות המרכזיות של הגל הראשון והשני, קפטן אמריקה כנגד איירון מן, ואליהם מתווספים שלל דמויות מוכרות וחדשות, ביניהם גם ספיידרמן.

אני יכולה לכתוב פסקה שלמה על ספיידרמן, אך העדיף לסכם אותו בספיידרמן המושלם. עד כה קיימות עשרות גרסאות לספיידרמן, מסרטים עד סדרות. ספיידרמן החדש הוא הוכחה שמארוול מסוגלת לבחור את הליהוק המושלם יחד עם הכתיבה המושלמת של דמות.

מלחמת האזרחים כסרט, הוא מצוין, אך כסרט המבוסס על הקומיקס, הוא מעט בעייתי, שכן הוא כלל לא דומה לקומיקס, ולוקה בחסר.

עד כה ציינתי לטובה את היכולת של מארוול להישמע לקומיקסים, ובעזרת הנוסחה שלהם הם מצליחים להחזיק בתואר בלתי נתפס כמעצמת קומיקס. אך כאן הם הרשו לעצמם להחליק החוצה, ולכתוב גרסה משלהם לקומיקס טוב מאוד, וזאת בעיה.

מלחמת האזרחים יכל ללכת לכל דרך טובה יותר.

יכולנו לחזות במותו של קפטן אמריקה ולראות את חייל החורף לוקח את המגן לעצמו והופך לקפטן אמריקה החדש, כפי שקרה באחד הקומיקסים של קפטן אמריקה. יכולנו לצפות במלחמה בין כולם, אך לסיים את סרט מבלי למצוא פיתרון, וכך, בסרטים הבאים לחזות בקרע גדל וגדל עד לסרט הבא של כולם, מלחמת האינסוף, וכך בעצם לצפות בכולם מתאחדים כנגד ת'אנוס.

ישנם מיליון אפשרויות סיום שיכלו היוצרים לצלם, אך הסוף הזה שנבחר כנראה יצביע על משהו בהמשך.

מלחמת האזרחים הוא הסרט הראשון בגל, כשהסרט האחרון יהיה חלק ב' של מלחמת האינסוף, בה, שומרי הגלקסיה יצטרפו במלחמה כנגד ת'אנוס על שמירת כדור הארץ.

זוכרים את שומרי הגלקסיה? 5 הפושעים שנלחמו ברונאן בסרט הראשון? שם קיבלנו טעימה קטנה מת'אנוס וכפפת הזהב שלו. על כפפה זו יש מספר אבנים שנקראים אבני האינסוף וכבר נתקלנו בשתיים מהם. הגל הראשון הציג את קוביית התסרקט הכחולה של לוקי, והגל השני את האבן הסגולה אותה השומרים ניסו למכור לאספן, אבן אינסוף (עריכה: השתיים הנוספות מלבד השתיים אללו: האבן שהייתה במטה של לוקי ששימשה את איירון-מן ליצירת אולטרון ובסוף ליצירת וויז'ן, וה-Aether בת'ור 2: העולם האפל. תודה לתמיר!).

(האספן הוא דמות שולית במארוול, יחד עם סטן לי, שניהם מופיעים בחלק מהסרטים למספר דקות בודדות אך אם אתם מעריצים של מארוול, חובתכם להכיר אותם)

השמועות אומרות שכלל הדמויות שהכרנו ושרדו יצטרפו למחלמה הגדולה ביותר שנראתה ביקום הקולנועי, ויכול להיות שהמלחמה, כנראה תביא גם לסופו של היקום בצורה שבה אנו מכירים אותו.

אין קול בלעדיי שיקבע, ולכן נשאר רק לחכות, ולצפות בסרטים הבאים של מארוול שישפכו אור על העומד לבוא.

עד כאן לסיכום בייתי שלנו. עדכונים יזרמו כרגיל, ובמהרה גם נגיע לסרט הבא בסדרה, דוקטור סטריינג'!

אודות Michal Levin

מיכל לוין, 17. גיימרית, גיקית ואספנית. מתמחה בצפיית בינג' לכל סדרה אפשרית ובזמני הנותר עוסקת בקולנוע.

2 תגובות

  1. למעשה נתקלנו בארבע אבנים – השתיים הנוספות מלבד השתיים שציינת: האבן שהייתה במטה של לוקי (ששימשה את איירון-מן ליצירת אולטרון ובסוף ליצירת וויז'ן, וה-Aether בת'ור 2: העולם האפל. השלב השלישי לא יסתיים במלחמת האינסוף, אלא ב-Inhumans (ועוד כמה סרטים שאני לא זוכר).

    • צודק לגמרי לגבי האבנים, הייתי אחרי מרתון שלם של כל הסרטים והרבה פרטים התערבבו לי, אני אעדכן ואוסיף קרדיט. לגבי איניומנס, אני מעדיפה לקשר אותו לגל הרביעי שיבוא יותר מאוחר, כיוון שהוא הולך לקחת אותנו לכיוון אחר לגמרי לפי מספר שמועות + קריאת קומיקסים שלהם. אני חושבת שהם יביאו תחליף לאוונג'רס בעתיד כי אינפיניטי וורס הולך להרוס את אמון הציבור באופן מוחלט… 🙂

השאר\י תגובה