Metal Gear Survive – סיקור המשחק

Metal Gear Survive הוא משחק קצת שונה, כך שהסיקור שתקראו הפעם יהיה גם הוא קצת שונה (וקצת ארוך), אז תתפסו לכם כוס משקה קר/חם והיכונו לסיקור המלא:

Metal Gear Survive הוא ברובו משחק תפקידים-הישרדות-התגנבות, בו אתם מתחילים מאפס ומטפסים למעלה בסולם הרמות והציוד, כיאה למשחק תפקידים. המשחק משלב אלמנט של בניית מחנה, ניהול משאבים ומשאבי אנוש, התפתחות טכנולוגית ושדרוגים למיניהם. המשחק מציג לנו סיפור צד ל-Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, יחד עם משחקיות צדדית שפחות מתאימה למשחקי הסדרה. היוצרים של המשחק הם חברת Konami , חברה שידעה ידיה ביצירת משחקים, אז סביר להניח שיוציאו משחק שיכול לעמוד על שלו… בערך. אחד הדגשים הכי בולטים במשחק הוא האלמנט ההישרדותי של המשחק – משמע אוכל, שתייה, סיבולת, מצב בלאי של הציוד שלכם ועוד כל מיני דברים שגרתיים שרואים במשחקי הישרדות.

אספקט התפקידים במשחק מגיע בצורת רמות שאפשר לשדרג, דרך שימוש במשאב שנקרא Kuban Energy, המטבע של העולם. במהלך רוב המשחק תוכלו לפתח את עץ ה”הישרדות” שלכם, שהוא העץ הבסיסי מבחינת מה שתצטרכו במהלך המשחק עד הסוף שלו. שימו לב כי מדובר בעוד מאותם משחקי End Game שאתם צריכים לסיים את כל הסיפור בשביל לפתוח עוד אפשרויות.

פרטים טכניים

מבחינת הגרפיקה, המשחק נראה טוב וויזואלית ורמת הפרטים על הדמויות טובה, אבל גרפיקה טובה לא הופכת משחק שעובד רע לטוב. ישנם נופים שרואים למרחק אבל היות ורוב המשחק נמצא בתוך סוג של מדבר מאובק, טווח הראיה מאוד מוגבלת, דבר המאפשר לאויבים שלכם לעשות לכם הפתעה. על המחשב שלי המשחק רץ יפה וחלק, ואני אישית לא נתקלתי בהרבה בעיות טכניות, אולי ניתוק מהשרת שלהם פה ושם, אבל מעבר לזה לא היו בעיות. המשחק מאפשר שליטה גם עם מקלדת ועכבר וגם עם שלט של Xbox, אז למי שמעדיף לכאן או לכאן מתאפשר לו. הסאונד דינמי מאוד, רגע אחד אתם תשמעו מוזיקה רגועה, ואז ברגע שמגלים אתכם ושומעים את הרעש הקלאסי של “גילינו אותך!” שמלווה את Metal Gear לאורך השנים, המוזיקה תהפוך למוזיקת קרב קצבית, כשהשאלה היא האם אתם נלחמים, או עושים “נסיגה טקטית”. המשחק מאפשר משחק בשחקן יחיד של הסיפור או משחק מרובה משתתפים, כל ציוד או דבר שתאספו או תרוויחו במשחק מרובה המשתתפים, עובר אליכם לעולם של השחקן היחיד, כלומר, אם נתקעתם בשלב מסויים, תוכלו להכנס למצב מרובה המשתתפים יחד עם חבריכם שיעזרו לכם.

עלילה ותוכן

אחרי כל הפרטים היבשים והמעניינים למחצה, הגענו אל היעד! סתאאאאאאאאם, עכשיו מתחילים להבין מה קורה במשחק ומה בתכלס התפקיד שלכם בסיפור. Metal Gear Survive מביא אתכם לעולם חדש שקרוי Dite, עולם שמלא, פשוטו כמשמעו, ביצורים מוזרים עם חד קרן גבישי בצבע אדום שתקוע להם בראש. היצורים האלה מגיעים בשלל צורות ותפקידים, מהמשוטט (Wanderer) הפשוט ועד למרגמה (Mortar) שתעשה לכם כאב ראש רציני. משהבנו מול מה אנו עומדים, בתור מי אנחנו משחקים בעצם? אתם הקפטן (Captain) כפי שהמרכזייה הרובוטית שלכם Virgil AT-9 קוראת לכם, ומשימתכם היא לחזור לעולם שממנו נשאבתם דרך חור תולעת שתקע אתכם ב-Dite. המשחק מאוד חוזר על עצמו עם מצבור מכובד של משימות תאסוף את זה, תגן כאן ותחלץ פה, שבאים וחוזרים עוד פעם, ועוד פעם… ועוד פעם. ככל שתתקדמו עם הסיפור אתם תגלו כל מיני פרטים מעניינים לגבי העולם החדש שאתם תקועים עליו, ועם הזמן תצליחו גם להבין איך אתם מגיעים הביתה, ותיתקלו בדמויות שייקחו חלק פעיל בדיאלוגים לגבי המשימה ולפעמים אפילו ייתנו לכם איזה משימה אקראית כזו או אחרת. הסיפור מלא בעליות וירידות, אבל גם בהפתעות במהלך הדרך.

Metal Gear Survive

אחד האלמנטים המרכזיים של המשחק הוא הכניסה אל ה”אבק”, שעוטף בערך 95% מהמפה וקשה מאוד לראות דרכו, ואפילו יכול להרוג אתכם ללא הציוד המתאים. המשימות שלכם לוקחות אתכם לתוך האבק ואל הלא נודע שבו, כדי לחקור ולפתוח אזורים של המפה. אלמנט נוסף ומעניין של הוא האפשרות לנהל מחנה ולנצל את כוח העבודה ה”אנושי” שאתם מחלצים מהאבק. המחנה יכול לייצר משאבי בסיס ומשאבי שחקן, שלכל אחד יש את השימושים הנפרדים שלו. אני מוכרח לציין כי המחנה אכן מרים את המשחק ברמה או שתיים, אבל בסך הכל המשחק לא מצליח לשחות בבריכה של הגדולים. כאמור, אחד הדברים הנוספים שאתם תיתקלו בו זה ה-Kuban Energy, האנרגיה הזו משמשת כסוג של מטבע, איתו תוכלו לקנות שדרוגים, חפצים חדשים, ובקיצור, כל מה שהמשחק מציע.

המשחקיות

הישרדות

Metal Gear Survive שם דגש כבד על הפן ההישרדותי ולכן הוא תת הנושא הראשון שלנו. מהפן ההישרדותי שלכם ועד להישרדות המחנה שלכם והאנשים שלכם. נתמקד רגע בדמות שלכם, ישנם כמה דברים שחשוב לדעת -אוכל ושתייה הם דבר קריטי ברמה של חיים ומוות, האוכל פוקד על כמות נקודות החיים שיש לכם (די ברור מה זה אומר, יותר שבעים, יותר חיים) והשתייה על כמות נקודות הסיבולת שיש לכם (יותר סיבולת, יותר זמן לרוץ). אבל המשחק לא עוצר שם, עד שאתם מגיעים לאפשרות ליצור מים נקיים אתם שותים מים פחות סימפטיים, שיגרמו לדמות שלכם להיות חולה וזה יכול להפריע מאוד כשאתם בורחים מקבוצה של משוטטים ואז פתאום, אכלתם אותה, כי המשוטטים תפסו אתכם באמצע שהקאתם והפכתם לגופה. האוכל והשתייה קובעים את הרמה המקסימלית של נקודות חיים וסיבולת אז השאיפה היא להישאר ב 100% בשניהם כדי ליהנות מכל הנקודות שלכם. אוכל ניתן להשיג מצייד או מחוות שמקבלים בהמשך הדרך במחנה שלכם, כך גם מים נקיים או מלוכלכים. כל הציוד שלכם נתון להתבלות אחרי שימוש רב או נזק שנגרם לכם, אז שימו לב גם לדאוג שהציוד יישאר מתוקן כמה שיותר.

ההישרדות של המחנה שלכם הוא עניין רציני – הדמויות שידאגו למחנה, לגידולים, לבעלי החיים, להפעיל מערכות ייצור וכל מיני יהיו נתונים לרעב, צימאון, מחלות ותאונות. כשמדובר באוכל ושתייה יושבי המחנה שלכם יכולים לדאוג לעצמם כל עוד הם נמצאים באיזון מסוים, הם אוכלים המון אבל יכולים גם לייצר המון אם מתאימים את המשימות המחנה לדמויות הנכונות. אם וכאשר אחת הדמויות נפצעת/חולה/עייפה, אתם צריכים להשתמש בציוד הרפואי שלכם על מנת לסדר אותן, מה שמוסיף עוד רובד של קושי, כי זה אומר שלכם יהיו פחות אפשרויות בשביל עצמכם אחר כך. אין דבר כזה משחק הישרדות בלי החיפוש אחר משאבים, וגם כאן תצטרכו לצאת לעולם לחפש את המשאבים שתצטרכו בשביל ליצור כלי נשק וציוד, ובערך כל דבר שאתם צריכים, וזה כולל גם מבנים של המחנה. החיפוש יכול להיות קליל ויכול להיות סיוט, תלוי במצב שלכם, ומשאבים ניתן למצוא כמעט בכל דבר או מקום בין אם זה הריסות שתקועות באמצע האבק או בין נקודות המעבר שאתם פותחים לאורך המפה.

Metal Gear Survive

יש מגוון מכובד של כלי נשק – מהנבוט הכי פשוט ועד לרובה סער, ואם בא לכם לפוצץ דברים, גם כאלה יש! כלי הנשק ניתנים לשדרוג לשיפור יעילותם בעולם המשחק. בנוסף תוכלו למצוא סוגי כלי נשק שגורמים להשפעה מסוימת, כמו אש שגורמת לאויבים לבעור ולנזק ממושך (אישית גיליתי שזה יעיל מאוד נגד קבוצות אויבים, כי כמו בחיים האמיתיים, האש במשחק מתפשטת), חשמל יכול להמם לפעמים וקרח או קור מאטים. בנוסף לכלי נשק מגוונים, יש גם ציוד, מהראש ועד לרגליים, מטרתם להגן עליכם מפני כמות מסוימת של נזק שהמשוטטים יכולים לעשות (שזה די ברור). אחד הדברים היותר טובים בציוד הוא ציוד החזה המאפשר לפתוח אופציות לעוד מקום אחסון תחמושת (שימושי עד מאוד!).

תפקידים

Metal Gear Survive מאפשר לכם לשחק את רוב המשחק (שזה בערך כל הסיפור של השחקן יחיד) בתור תפקיד ההישרדות (Survival), תפקיד דיי תפל וכללי בלי שום יכולות מטורפות שיכולות לשנות סדרי עולם. אחרי שסיימתם את מצב השחקן היחיד, תינתן האופציה לפתוח עוד 4 תפקידים, שלכל אחד יש את ההתמחות שלו. תפקיד התוקף (Assault) כמו שמו, אחראי על תקיפה חזיתית בין עם מדובר בנשקים חמים או נשקים קרים. תפקיד החובש (Medic) עושה מה שחובשים עושים ודואג שלא תמותו. הסייר (Scout) הוא תערובת של יכולות לחימה מטווח רחוק עם יכולות התגנבות לפנים מול פנים. התפקיד האחרון הוא היערן (Jager), שמתמחה בלחימה מטווח רחוק עם רובי צלפים וקשתות. בשביל להבין יותר על הדמויות, מבלי להרוס לכם יותר מדי, תיאלצו לשחק במשחק.

לסיכום

אחרי שסיימתם את מצב השחקן היחיד, Metal Gear Survive לא ממש נגמר שם ואתם בעצם יכולים להמשיך לשחק מהנקודה של סיום המשחק ולהתחיל לשחק יותר בצורה של ארגז חול, כלומר למצוא דברים חדשים וציוד חדש שאפשר לייצר, להיכנס למצב מרובה משתתפים ולהשיג ציוד שרק שם משיגים. תוכלו לשחק מצב הגנה על המחנה שלכם ולהרוויח כל מיני דברים נחמדים שיעזרו לכם בפעמים הבאות.

בסופו של דבר, המשחק סביר, עם רגעים שכן יכולים למתוח אתכם ורגעים שיכולים למרוח אתכם. החזרה האינסופית על סגנון המשימות מאוד מאכזב בתור משחק מונע משימות, ולכן כאן המשחק נפל בצורה קשה. הפן ההישרדותי של המשחק הוא בסדר, אבל לפעמים חסר רחמים ברמה שאתם מרגישים את התסכול של חוסר מים או אוכל, כשהסיבולת שלכם נגמרת באמצע שאתם מנסים לברוח מכמה משוטטים שהצליחו להתגבר עליכם. האפשרות להציל אנשים ולמקם אותם בתפקידים של המחנה נותנים תחושה של ניהול שלפעמים מבלבלת מאוד מבחינת המיקום האפקטיבי ביותר, אבל כמו שאמרתי המחנה מהווה תוספת נחמדה לחלוטין. לדעתי זה מאוד פוגע במשחקיות שיש רק תפקיד אחד לאורך כל המשחק, דבר המונע ייחודיות של דמויות לאורך המשחק כולו. למרות זאת לא הכל רע, נהניתי מאוד ממגוון כלי הנשק הרחב שיש וכל סגנון לחימה ייחודי לו עם ההטבות והחסרונות שלהם, אפשרות הצייד של בעלי חיים היה נחמד למרות שגם כאן יש נפילה עם כמות הצייד שאפשר לעשות (עד שפותחים את הכלובים במחנה). אז מי שבאמת בעניין של Metal Gear Survive, צריך סבלנות, אהבה עמוקה לסגנון המשחק ואהבה למשחק שהוא בהמשכים.

Metal Gear Survive

עלילה - 5
משחקיות - 5.5
הישרדות - 5
תפקידים - 6

5.4

סביר

משחק תפקידים-הישרדות-התגנבות מבית Konami, משחק לא הכי מומלץ עקב היכולת שלו להתיש ולתסכל. רק למי שבאמת אוהב את Metal Gear ומוכן להיכנס לזירה של משחק הישרדות משימתי.

User Rating: Be the first one !

אודות גולדמן יונתן(ג'וני)

היי כולם אני ג'וני, בן 29, נשוי, גר בגליל המערבי ועובד בחקלאות ביום יום. אחרי העבודה במחשב, במיטה, בחוץ בהכל בערך. משחקים זה תשוקה ויש בינינו מערכת יחסים של הבנה הדדית. ז'אנרים אהובים: אסטרטגיה, יריות, תפקידים, ניהול ערים, משחקי לחימה וכנראה הכל חוץ מספורט(שזה כולל גם כלי רכב). השם משתמש שלי במשחקים הוא JohnyDAG, אם אתם נתקלים בי תגידו "היי" אני לא נושך...בערך.

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *