מבוכים ופרצופים – ביקורת המשחק Miitopia

Miitopia הוא דוגמה נהדרת לכך שמשחקי תפקידים לאו דווקא חייבים להיות עמוסים בתוכן ובתפריטים מסועפים, או שאולי כן?

נינטנדו ללא ספק עלתה על הטרנד של חידוש משחקים, ונראה שהשנה כמה מהמשחקים הגדולים ביותר של החברה הולכים להיות רימייק למשחק קיים, החל מהרימייק המצופה של Skyward Sword שצפוי להגיע אלינו בחודש הבא (ותהיו בטוחים שאסקר) או הרימייקים העוד יותר מצופים (לפחות מבחינתי) של Pokemon Diamond ו-Pearl. ועד שאלה יגיעו, קבלו עוד רימייק שעושה את דרכו ל-Nintendo Switch, הפעם למשחק הרבה פחות מוכר אבל לא פחות מהנה, Miitopia! האם אחרי החידוש הקטן אך משמעותי שווה לכם לשים עליו את היד גם במחיר של כ-60 דולר? בואו נגלה!

אז למי מכם שלא מכיר, המשחק Miitopia יצא לראשונה בשנת 2016 לקונסולת ה-Nintendo 3DS. מדובר למעשה במשחק RPG קלאסי בו נשחק יחד עם אחד הפיצ'רים היותר אהובים של נינטנדו מהשנים האחרונות הלוא הם דמויות ה-Mii האהובות.
למקרה ולא ידעתם את זה ואפילו שמדובר באחד הפיצ'רים היותר של הסוויץ', הקונסולה עדיין מאפשרת לכם ליצור דמויות Mii, ואפילו שאין לזה הרבה שימוש היום מעבר לתמונת המשתמש שלכם בחנות ובמשחקים מאוד מסוימים כגון Mario Kart 8 Deluxe או Super Smash Bros, יש עדיין הרבה אנשים שיוצרים Mii, בעיקר לכיף האישי שלהם.

ובכן הנה הגיע הזמן לעשות שימוש ראוי עם דמויות המי שלכם הודות ל-Miitopia שחוזר לסיבוב נוסף במטרה לצבור קהל חדש ועל הדרך לתקן כמה דברים שהתקבלו פחות טוב עם הגרסה המקורית של המשחק.

אז כפי שציינתי קודם, מיטופיה מאפשר לנו לקחת את המי שלנו (יחד עם כמה מיז אחרים) למסע הרפתקאות פנטסטי של ממש, בעולם בו לורד האופל גנב את הפרצופים של תושבי היבשת המסכנים והדביק אותם למפלצות ושאר יצורים ברחבי כל הממלכה!
הסיפור של המשחק סופר פשוט, והאמת שזה מסוג הסיפורים האלה שפשוט זורמים בצורה טובה גם אם אין בהם יותר מידי תוכן או עומק. המשחק מלא בדיאלוגים משעשעים, והדמויות עצמן מקבלות רובד חדש של חיבור אישי היות וכמעט כל דמות במשחק נבחרה על ידינו. זה ממש לא The Witcher III, אבל זה בהחלט מספיק כדי לספק משפחות, ילדים ואנשים כמוני שרוצים קצת פאן בלי להתרכז בעלילה מסובכת ומבלבלת.

אחד הקטעים הכי מדליקים שיש למשחק הזה להציע וזה כמובן השימוש במייז עצמם. אחרי שנבחר את המיי האישי שלנו (ונשייך לו מקצוע כגון לוחם, קוסם, כומר מרפא, שף ואפילו כוכב פופ) נוכל לבחור לנו מייז שישמשו לנו כחברי צוות או דמויות אחרות לאורך המשחק איתן תהיה לנו אינטראקציה. במקרה שלי היה לי מאוד ברור שאין שום סיבה לעשות שימוש במיז בדמויות של אנשים אמיתיים כגון משפחה או חברים, וישר הלכתי לעשות שימוש בפיצ'ר ה-"Access Code" שיש במשחק שמאפשר לנו לקבל בנק עצום של דמויות מי לשימוש חופשי, מה שהביא לי את התוצאה הזו לחברי העיירה שלי:

לאחר שבחרתי לי את חברי העיירה הנאמנים (אתם חייבים להודות שמומין אמא ובנה מיילס מוראלס זו הברקה של ממש) בחרתי גם את פרצופו של לורד האופל, והפעם הבחירה שהמשחק נתנה לי פשוט קרעה אותי מצחוק, אז זרמתי איתה וכך הגעתי לזה שלורד האופל שלי הוא לא אחר מאשר.. סטאן!

אחרי שסיימתי לצחוק על כל הסיפור הזה, הנה מה שבאמת הולך במהלך המשחק.
אתם מסתובבים במפה של המשחק באופן אוטומטי (משמע השחקן זז מעצמו עד שקורה משהו מעניין), כאשר ברגע שיקרה אירוע מסוים שדורש את ההתייחסות שלכם (קרב, תיבת אוצר או דיאלוג לדוגמה), הכיף יתחיל.
בזמן קרב, מדובר באחת ממערכות הקרב היותר פשוטות שיש למשחק להציע היום. מדובר במערכת מבוססת תורות, כאשר בכל תור אתם או חברי הקבוצה שלכם יבצעו מתקפה כלשהי בהתבסס על יכולות המקצוע של כל דמות. הקרבות עצמם לא ממש מאתגרים, וגם ילדים יכולים להנות מהם בקלות כל עוד הם יודעים מתי יהיה נכון לרפא ומתי לתקוף. המשחק מספק לכם המון כלים נוחים לעשות בהם שימוש, ולא קרה לי שהפסדתי בקרב כי היה קשה מידי או שלא היו לי את האמצעים המתאימים לביצוע המשימה.

מעבר לזה גרסת הסוויץ' קיבלה גם תוספת נחמדה בדמות סוס, כאשר הסוס יכול לחבור אליכם במהלך המשחק ולסייע לכם במהלך קרב עם כל מיני יכולות כגון היכולת לתקוף כמה מטרות במקביל באמצעות הסוס וכאלה. שוב.. זה נחמד, אבל לא משהו מפוצץ שמבדל את מיטופיה ממשחקי תפקידים אחרים.

בין שלבים חברי הקבוצה שלנו יבקרו ב-Inn. המבנה הזה ישמש למעשה כהאב לדמויות שלכם, שם תוכלו לפתח קשרים שונים בין דמויות שונות בחבורה, לקנות להם חפצים חדשים, להאכיל אותם כדי לשפר להם את הנתונים ועוד.
אחד השינויים המרכזיים בין המשחק המקורי למשחק המחודש הוא שהפעם ניתן לשלוח שני חברי צוות לפעילות משותפת מחוץ להאב כגון בית קפה או אגם דייג. זה לא מוסיף משהו מיוחד מעבר לדיאלוג משעשע בין שתי הדמויות, אבל זו אופציה חביבה כך או כך. בסך הכל חווית השימוש ב-Inn מאוד בסיסית אבל גם מאוד זורמת, וזה משהו שמאוד קסם לי כאן.

אז המשחק עצמו מהנה באופן יחסי, אבל הבעיה הגדולה שלו היא ההישענות המאוד מרכזית שלו על מזל. בתור התחלה, אין לכם שליטה במה תפגשו במהלך ההליכה שלהם בשלבי המשחק (יכול לקרות מצב שתעברו שלב שלם בלי להיתקל בכלום) כמו גם שאין לכם יכולת לשלוט במה שחברי הקבוצה שלכם יעשו, מה שאומר שהמקרים בהם קורה משהו מעניין או משהו שיתאים לתכנון המקורי שלכם לא כזה סביר, וזה קצת חבל ואפילו מעצבן, בעיקר במקרים בהם רציתם לתקוף חבורת אויבים בצורה מסוימת וה-AI של המשחק חשב אחרת מכם לחלוטין.
בעוד וחשבתי שזה לא ישפיע עליי בצורה משמעותית, אני חייב לציין שכאן דווקא הרגשתי שזה יותר מעיק ממש שזה היה אמור להיות, אבל חשוב לזכור שלא מדובר במשחק שנועד לשחקנים רציניים שמחפשים עומק, מדובר יותר במשחק לכל המשפחה שמספק לא מעט חיוכים יותר מהכל (קחו את גאנון שוב, אתם לא יכולים להגיד שזה לא מצחיק ומקסים בו זמנית).

מבחינה גרפית כמובן שיש הבדל גרפי בין גרסת ה-3DS לגרסת הסוויץ', אבל בלי להשוות יותר מידי קל להגיד שמיטופיה נראה נהדר, האנימציות בו פשוטות אך צבעוניות והכל משדר תחושת חמימות מהנה כזו שלא חוויתי הרבה זמן ממשחק מחשב.

לסיכום, Miitopia הוא ממש לא משחק תפקידים עמוק או עמוס בתוכן אבל זה לא אומר שהוא לא שווה את הזמן שלכם או את הפרצופים שלכם או של החברים שלכם. מדובר במשחק כל כך חמוד שכדאי לשחק בו כל עוד הוא בהנחה (כן אם זה לא היה ברור, זה ממש לא משחק ששווה 60 דולר, ואפילו לא 40), אפילו שמדובר במשחק שעשוי להיות חזרתי מאוד לעיתים קרובות ולאו דווקא מלא תוכן או חופש פעולה.

*Miitopia זמין כבר היום לרכישה על ה-Nintendo Switch

*עותק לביקורת הובא על ידי נינטנדו ישראל, תודה רבה!

Miitopia

ציון סופי - 7

7

חמוד

מצחיק, חמוד ומלא קסם, רק לחכות להנחה!

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. טכנאי מחשבים, גיימר וגיק משכמו ומעלה, כיום כתב הטכנולוגיה של Ynet.

השאר\י תגובה