קומבו לפנים! – ביקורת למשחק Mortal Kombat X

אחרי המתנה ארוכה יוצא לדרך Mortal Kombat X, המשחק החדש בסדרת המשחקים הותיקה והאלימה שנולדה ב-1992 בשיקגו,  המובילה ביד חזקה ובזרוע שבורה את ז'אנר משחקי המכות.

mortal-kombat-x-listing-thumb-us-30may14

אז אחרי עליות ומורדות, משחקים טובים יותר וכאלה שעדיף לשכוח, חברת NetherRealm משיקה סוף סוף אל אוויר העולם הכולל את המחשב האישי, Xbox 360 ו-ONE, Playstation 3 ו-4 ואל הניידים  iOS ו-Android, או בקיצור לכל מקום מלבד  WII, משחק מכות מהיר, מושחז, עשוי טוב, עם כל הדברים הטובים מקודמיו ועם המון פוטנציאל. אז בלי הרבה מילים מיותרות (נכון, לא ממש אופייני לי) בוא נעשה למשחק הזה Brutality ונפרק אותו לחתיכות קטנות.

 

עד טיפת הדם האחרונה! – גרפיקה

הפעם בניגוד לסיקורים אחרים אני אתחיל מהגרפיקה, החלק שלדעת לא מעט אנשים, הוא הגדול והמכריע במשחק הזה בפרט ובז'אנר משחקי המכות בכלל.

סדרת Mortal Kombat ידעה עליות ומורדות מבחינה גרפית, מהמשחקים הראשונה ששם שולבו דמויות אמיתיות שהפתיעו והסעירו את עולם הגיימינג, דרך דמויות הפוליגון שנראו זוועה ועד התחייה המחודשת עם אנימציית תלת מימד מרשימה במיוחד. אם תרשו לי לדלג על ההיסטוריה ולקפוץ היישר אל תקופת הרנסנס (אולי קצת הגזמתי, אבל עדיין…) שהחלה במשחק שיצא ב-2008, Mortal Kombat VS DC Universe. שם פגשנו לראשונה במשחק עם רעיון טוב, מפגש בין הנינג'ות של Mortal Kombat לגיבורים מעולם הקומיקס של DC, אשר קיבלו מתיחת פנים מטורפת ועוצבו באופן מרהיב ויפה, אשר שהפתיע כמעט כמו בפעם הראשונה. רק חבל שהסיפור היה רע.

Mortal kombat v dc
Mortal Kombat Vs DC Universe

 

3 שנים אחר כך ב-2011 יצא המשחק ה-9 בסדרה ששינה את כל מה שהכרנו, "Mortal Kombat", בלי תוספת לשם, בלי מספר, בלי כלום, פשוט שם המותג שמבשר "עשינו RESET ואנחנו יוצאים לדרך", כמו עם Batman שעבד לא רע ו-Spiderman ש…קצת פחות. שם פגשנו לראשונה ב-X-ray, מכה סופר אלימה בה הכל עובר ל-Slow motion, מתמקדים באזור המכה ואשכרה רואים עצמות מתפצפצות. מדהים! זה היה משהו חדש שהפתיע, סחף אנשים כי באמת לא רואים דברים כאלה.

Mortal Kombat X RAY
Mortal Kombat 2011

 

נמשיך, שנתיים אח"כ יצא המשחק המדהים שקשור-לא קשור לסדרה Injustice: Gods Among Us (גם מבית NetherRealm) שהגיע עם גרפיקה מדהימה, סיפור מעולה, משחקיות נפלאה וכמובן המהירות והקומבואים שמאופיינים ל-Mortal Kombat.

מה שמביא אותנו להיום – השנה 2015 והכותר הבא יוצא לדרך ומתהדר באות הרומית X, משהו שיש לו המון משמעות. ממש כמו UBISOFT בימיה היותר טובים עם טרילוגיית אציו ב-Assassin's Creed, הם למדו מטעויות ולקחו רק את הדברים הטובים, בהם – הגרפיקה וה-X-ray.

וכעת – לניתוח. היכולות הויזואליות שמוצגות במשחק מרשימות במיוחד ומראות איך המעבר לדור החדש עושה למשחק הזה רק טוב, הדמויות נראות נפלא וההשקעה בפרטים מדהימה, בין אם זה מבנה הגוף, העצמות והשרירים שרואים (בין אם רגיל או ב-X-ray), מרקם הבד של המדים, הסביבה בה נלחמים שעמוסה בפרטים שלפעמים יכולים גם לעזור בקרב וגם להסיח את הדעת וקטעי האנימציה שגורמים לכל אחד שמשחק לומר לעצמו "איזה מטורף!"

Mortal Kombat X Gameplay1

אחד האלמנטים במשחק זה הסיפור והפינישים (נגיע אל זה בהמשך), ושם אנו מגלים עוד יותר עד כמה הכל נראה יפיפה, איך הסצנות עשויות היטב ואם הורדת את העיניים כי חיפשת משהו לשתות, עדיף שלא כי חבל לפספס.

שורה תחתונה – נראה מצוין, אם היינו מתבססים אך ורק על גרפיקה, המשחק היה מקבל 10 אז…

ציון סופי – 10

 

הצרחות שלך, מוזיקה לאוזניי – סאונד

אחד הדברים שהלהיב שחקנים במשחק הראשון היה סאונד הצרחות, העצמות הנשברות, השפריצים של הדם שניתז וכמובן המוזיקה שהייתה ברקע. מאז עברו גלונים של דם תחת גשר המוות והתקדמנו שנות אור, משחקי המחשב מקבלים ליווי של תזמורות מלאות, תמיכה בסראונד מלא ושחקנים מהשורה הראשונה מדובבים דמויות כדוגמת קיפר סאת'רלנד, ברוס וויליס, קווין ספייסי, גארי אולדמן, סטיבן טיילור מאירוסמית' ועוד ועוד ועוד עד עצם היום הבא. ב-Mortal Kombat X הסאונד בהחלט מרשים, בסרטים שהם חלק מהסיפור הדיבוב לא רע בכלל והאינטראקציה בין דמויות עובדת טוב, לא סתם משפטים רנדומלים אלא ממש שיחה קצרצרה שזה טוב, רק חבל שלפעמים זה נשמע מאולץ מעט וריידן נשמע קצת כמו קריין חדשות אמריקאי ולא אל רעם תוצרת יפן. לא נורא.

בכל מסך בו אנו קורעים לגזרים מתמודד חסר ישע יש המון התרחשות, לא משנה אם זה שוק, נקודת קליטה צבאית, נמל מלא בגופות או אזור מושלג – משהו תמיד קורה ברקע ומלבד קולות הגניחה שמגיעים אחרי אגרוף מדויק לסרעפת שומעם גם את כל ההתרחשויות עצמן שתכל'ס מוסיפות מאוד לכל מה שקורה. הבעיה שלי זה המוסיקה, אלמנט שבעיניי מאוד קריטי ופה הם נפלו, במקום להשתמש במוזיקות המקוריות, או משהו שיותר מכניס לתוך העניינים, יש כאן פס קול שמרגיש כאילו נבחר רנדומאלי וזה לא טוב. בסיפור המרכזי זה ההפך כי שם יש ליווי מוסיקלי שנתפר טוב ותומך בעלילה. כמובן עד שלב המכות.

דבר נוסף שדווקא כן השקיעו בו, ומזל שכך, זה הסאונדים שנשמעים במהלך הקרב, כמו שכבר ציינתי – המשחק הראשון הביא המון דברים חדשים ובהם גם השימוש בסאונד שכלל צרחות, צעקות, קולו המאיים של הקיסר כשהוא צועק "Finish him", העצמות הנתלשות ועוד מגוון סאונדים שמלווים אותנו מאז ימים ימימה. שורה תחתונה, הסאונד פה מעולה, רק חבל שיש לא מעט פספוסים שמציקים בקצה התנוך.

Round One, FIGHT!
Round One, FIGHT!

ציון סופי – 8

 

your soul is mine – משחקיות

אז מה מיוחד ב-Mortal Kombat בכלל וב- Mortal Kombat X בפרט? המהירות שאין במשחקים אחרים מהז'אנר? הקלות בשליטה? הקומבואים? או אולי בעצם הכל?

Mortal Kombat X מביא אלינו (בין אם כשחקנים ותיקים או כשחקנים ותיקים) משחקיות מהנה, זורמת ומפתיעה. המשחק מכיל אין ספור דברים לעשות גם לשחקן יחיד וגם לשניים שרוצים להוכיח מי הבוס.

השליטה במשחק קלה עד מאוד, כך שכבר מהרגע הראשון אפשר ליהנות מבלי להתחיל "ללמוד", "להכיר" ו-"להבין", ולמי שיצא אי פעם לשחק בכל אחד מהמשחקים האחרים בטוח זוכר איזה רצף מכות מיוחד שעובד לרוב גם אצל דמויות אחרות.

 

Faction – לפני שהמשחק מתחיל אתם בוחרים באיזה זרם אתם רוצים להיות, מי הקבוצה שלכם:

Special Forces – החיילים, מזוהים עם סוניה וג'קס

Lin Kuei – הנינג'ות של סאב זירו (שם אני נמצא)

White Lotus – לא העוגיות הטעימות אלא הלוחמים של ריידן

Black Dragon – רוצחים ואנשי צללים שמזוהים עם קיינו

The Brotherhood of Shadow – אנשי קסם אפלים שרוצים רק להזיק והם מזוהים עם קוואן צ'י.

לכל אחת מהקבוצות יש את הסיפור שלה, את הבונוסים שלה ובמהלך המשחק מבלי שתשימו לב אתם תעשו דברים שיתרמו לקבוצה שלכם וייזכו אתכם בבונוסים.

Faction-Wars-Vid-MKX

 

הסיפור – כמו בכל משחק שאנו מכירים כיום יש איזה סיפור שדרכו אנו לומדים להכיר את הדמויות, איך לשחק בהן ועוד שאר תבלינים שמיועדים להוסיף טעם ולשאוב אותנו פנימה. אם נתמצת את הסיפור לשורה, הקיסר הקודם מת, הקיסר החדש Kotal Kahn שנראה כאילו נשלף מתרבות האצטקים מתמודד עם מרד שאותו מובילה Milrrna, הבת הלא ממש רשמית של Shao Khan עם החיוך הכובש, שרוצה את כס המלכות כי מגיע לה ובנוסף המכשף Shinnok רוצה להשתלט על הכל. כמובן שגם Earth Realm – הבית שלנו נשאב לברדק ובמהלך כל הקמפיין אנו מגלים על ההיסטוריה של כל הדמויות, מה המקור של כל אחת ולמה לעזאזל כולם עצבניים. הקמפיין לא ארוך במיוחד אבל גם לא קצר, הוא מהנה עם עלילה טובה, גרפיקה יפה ואפשר לחזור עליו כמה פעמים בשביל הכיף.

 

X-ray – הנה משהו שעבד טוב במשחק הקודם שממשיך הלאה, המכות הסופר הרסניות (או כמו שאני וחבריי קוראים לזה – המגה פאנץ') שבמהלכן אנו נחשפים לעצמות מתרסקות, לסתות נשברות, עמודי שדרה מפוצפצים ואיברים פנימיים נמעכים, כל מה שצריך במשחק מכות מושלם.

 

קומבואים – מה שהתחיל כטעות במשחק הראשון (היוצרים גילו שאם לוחצים על רצף כפתורים במהירות אז יש רצף מכות שהמתחרה השני לא יכול לעצור בעדן) ממשיך בצורה נפלאה גם ב-mortal kombat x, עם עוד שילובים חדשים ומעניינים, דרכים מיוחדות לשבור עצמות ועוד מגוון אפשרויות שיכולות לעשות נזק. כשתעצרו את המשחק ותכנסו לתפריט תגלו המוווון דרכים שאתם תרצו לנסות את כולן.

 

אפשרויות משחק – נמאס לכם מהסיפור? יש עוד המון דרכים לפרוק עצבים:

ארקייד – אחד על אחד כנגד כמה מתמודדים כשבסוף הבוס הגדול ורק הטוב ביותר ישרוד.

VERSUS – אחד נגד אחד לקרב אחד.

אימון – תלמדו איך לשלוט על דמות מרמת הבסיס ועד הפיניש.

Living Towers – כאן יש משהו מגניב, יש 3 מגדלים שהם אינם קבועים ומשתנים כל הזמן, אחד שמשתנה פעם בשעה, אחד שמשתנה פעם ביום ואחד שפעם בשבוע (בערך) ויש לו נושא. בכל פעם שמשלימים מגדל מקבלים פרסים, בונוסים ולפעמים גם התמוטטות עצבים. בשביל ליהנות מהפיצ'ר הזה צריך להיות מחוברים און ליין. למה? ככה.

mortal-kombat-x-living-towers-screenshot

Test Your Might – לא קרבות אלא לבדוק עד כמה אתם באמת בעלי אצבעות מהירות. בכל פעם מקבלים משהו אחר שצריך לשבור וככל שעולים ומתקדמים ככה זה קשה יותר.

Test Your Luck – פה נכנסים לקרב אחד נגד אחד עם תוספת, כל מיני מצבים שמשפיעים על הקרב שיכולים לעבוד לטובתכם או לרעתכם, בין אם זה פינישים מהירים, פורטלים שנפתחים, ברקים שמכים רנדומלית ועוד. פה באמת בודקים את המהירות שלכם ואת העצבים שלכם.

mortal kombat x luck

אינסוף – תלחמו ותילחמו ותילחמו עד שתפסידו או תתעייפו, כמה רחוק אתם יכולים להגיע?

Survival – גלים של אויבים שקופצים עליכם ואתם צריכים להפגין כישורי לחימה ולעצור אותם. כשצפיתם בסרטי קונג פו חשבת שאתם מסוגלים לנצח אלף אויבים כי אתם כאלה תותחים? הנה ההזדמנות להוכיח.

כמובן שיש גם את הדברים לאחד נגד אחד, או ה-Multiplayer

 

אחד נגד אחד – אתם נגד חבר שלכם ושהטוב ביותר ינצח  (או כמו שכולם מכירים את זה "בוא אני אקרע אותך)

King of the Hill – פה צריך חיבור אונליין כי משחקים נגד אחרים ברחבי הרשת. מכירים את זה שאתם משחקים נגד מישהו והוא חוזר על אותה מכה עד שבא לכם לעקור לו משהו פנימי וחיוני? אז כאן יש לכם (סוג של) הזדמנות להראות לו כמה הוא מעפן, איך? בתום הקרב מחלקים ציונים למתמודד שנגדכם והקרב עצמו מוצג סטייל תיאטרון לשחקנים אחרים שיכולים לעודד או לעשות בוז ואף לזרוק עגבניות. בגדול, דרך טוב להעלאת האגו או למעוך אותו לחלוטין.

Team Battle – גם פה צריך חיבור אונליין כי משחקים נגד אחרים ברחבי הרשת. יחד עם חברים לקבוצה שלכם הקימו קבוצה ולכו מכות נגד קבוצה אחרת, המנצחים תורמים לקבוצה שלהן וככה אתם יכולים להראות לכולם מי הטובים ביותר ומי סתם עלובים ו-noobs.

 

והגענו למה שמייחד את המשחק הזה:

Krypt – במהלך המשחק אתם תצברו מטבעות שבקריפט תוכלו לנצל אותן ולמצוא קומבואים ופינישים חדשים, ארט של המשחק, מוזיקות, תלבושות ועוד מלא שטויות.

 

פינישים – הדרך המושלמת לסיים קרב, אלימות יתרה שלא משאירה שום סיכוי, בצעו שילוב מקשים ייחודי שיוביל למוות אלים ונוראי, גם כאן הוסיפו עוד ועוד להנאתכם החולנית.

 

המשחק מציע המון דברים בשביל לדחוף אתכם קדימה, ושתחזרו אל המשחק פעם אחר פעם רק כי אתם רוצים להוכיח לכל העולם ולעצמכם שאתם הטובים ביותר. או עד שמגיע ילד בן 8 מיפן שעושה מכם עיסה דביקה של דם ועצמות.

 

ציון סופי – 9

 

אני מכיר אותך – דמויות

לצד הדמויות הקבועות והפעילות בהן אנו נשחק ושאי אפשר בלעדיהן כמו סקורפיון, סאב זירו, לו קנג ושאר הותיקים, מצטרפות לא מעט דמויות חדשות וכאלה שהכרנו במהלך השנים, המגיעות על חשבון דמויות ותיקות אחרות ואהובות שאולי רק נראה מהן הופעת אורח בסיפור.

כאן יש לי משהו שקצת מציק לי, הדמויות החדשות שהגיעו הן רובן ילדים של, ואולי בגלל שהרוב כאלה אז זה גורם לטיפה אובדן של עניין וכתוצאה מכך קשה להכיר אותן עוד יותר ולהבין את הפוטנציאל שלהן. לדוגמה – קאסי קייג', הבת של ג'וני קייג' וסוניה בלייד (כן, היה שם משהו. מפתיע? המממ…) שהיא אחת הדמויות המפתיעות ומהירות עם מהלכים יפים, X-ray מגניב, מכות מהירות שמשלבות את הטוב ביותר במכות של "ההורים" שלה ופינישים אלימים במיוחד. המלצה ממנו, תעשו הכרה לעומק איתן כי זה יפתיע אתכם. בנוסף יש את הדמויות בונוס שמגיעות בתוספת תשלום שזה די מבאס.

ועכשיו קבלו את הרשימה של הדמויות.

MKX Charecters

שימו לב! חלק מהדמויות הן רק ברכישה של חבילות הרחבה – DLC

 • Cassie Cage
 • D'Vorah
 • Ermac
 • Erron Black
 • Ferra/Torr
 • Goro –  DLC
 • Jacqui Briggs
 • Jason Voorhees – DLC
 • Jax
 • Johnny Cage
 • Kano
 • Kenshi
 • Kitana
 • Kotal Kahn
 • Kung Jin
 • Kung Lao
 • Liu Kang
 • Mileena
 • Predator  – DLC
 • Quan Chi
 • Raiden
 • Reptile
 • Scorpion
 • Shinnok
 • Sonya Blade
 • Sub-Zero
 • Takeda
 • Tanya – DLC
 • Tremor – DLC

 

ציון סופי – 8

בואו נסכם את כל מה שלמדנו.

Mortal Kombat X הוא משחק מכות שמציע לשחקנים המון מבלי לדרוש יותר מדי, פשוט כנסו, תבינו איך הכפתורים עובדים וצאו לדרך. המשחק מספק כמות אדירה של דברים לעשות בין אם זה דרך סיפור או קרבות רנדומליים. יש המון דברים חדשים ויפים והמון מה לעשות, קצת מבאס הקטע של הדמויות המיוחדות שצריך לשלם עליהן ושלפעמים הדיבוב קצת מתפספס.

בשורה אחת – כיף, אלים, ממכר, תענוג של משחק!

ציון סוף סופי סופני – 9

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 20 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected] http://aviram.2ya.com/

השאר\י תגובה