זוז כבר! – סיקור על Move or Die

חלק מהמשחקים הטובים ביותר מהשנים האחרונות ניתנים לסיכום על ידי 3 מילים פשוטות: "פשוט, אך גאוני", ועם משחקים כמו "Rocket League" ו-"Runbow", זירת האינדי הוכיחה את הנקודה הזו די טוב.

20 שניות, מכניקות שתמיד משתנות, והרבה עצבים. אלה המילים שמתארות את המשחק Move or Die, משחק המיועד עד לארבעה שחקנים שונים (כולל בוטים), המתיימר להיות "המשחק שהורס לכם את החברויות", בו תשחקו בהרבה סוגי משחק המתחלפים כל כמה שניות (20 שניות בממוצע).
במשחק, אתם יכולים לשחק עם החברים שלכם ב-Local Co-Op ולהעיף להם את השלט מהידיים, לשחק ברשת מול שחקנים אחרים מכל רחבי העולם (כולל החברים שלכם), או להתאמן לבד מול בוטים עם בינה מלאכותית.

עצור שנייה רפי. מה לעזאזל אני עושה במשחק הזה? מה הפואנטה שלו?

מטרת המשחק היא השם שלו: אתם זזים…. או שאתם מאבדים נקודות חיים ומתפוצצים. די ישיר לא? Move or Die מורכב מסדרת משחקים קצרים, מהירים ומהנים במיוחד (כמו Speed Run, שם אתם צריכים להגיע לנקודת הסיום ראשונים או להגיע הכי רחוק עד שהזמן נגמר, או Chainsaw Back ששם אתם צריכים להרוג את כל השאר על ידי דקירה בגב עם מסור חשמלי), המתחלפים כל פעם שכל שאר השחקנים מתו או שנגמר לכם הזמן. המשחק מתחיל כאשר אתם ועוד אחד עד שלושה אנשים אחרים בוחרים את הדמויות שלכם, לאחר מכן אתם בוחרים את המשחקונים האהובים עליכם, שנבחרים באופן אקראי כל סיבוב, ומתחילים לשחק! במהלך המשחק, אתם צוברים נקודות על פי המיקום שלכם בסיבוב הנוכחי (כמה שהוא יותר גבוה ככה תקבלו יותר נקודות), ובסיום המשחק, הנקודות משוקללות ומנצח המשחק מוכרז!
במשחק, יש כמה אפשרויות למשחק:

 • Play Locally – באפשרות זו אתם יכולים לשחק מול בוטים בעלי בינה מלאכותית או מול חברים שלכם על אותו המחשב.
 • Play Online – באפשרות זו אתם יכולים לשחק ברשת מול אנשים שונים ברחבי העולם.
 • Daily Challenge – האפשרות שאישית ממש אהבתי במשחק, שבה יש לכם אתגר שונה שתצטרכו לנצח בכל יום.

וכמובן, במשחק יש לכם *כרגע*, את סוגי המשחק הבאים (לפחות ברמה 2 כי זו הרמה שהגעתי אליה עד כה >< ):

 • Falling Blocks – בסוג המשחק הזה, עליכם להתחמק מהלבנים שנופלות מהשמיים, אחרת, אתם תמותו.
 • Fizzle Floor – בסוג המשחק הזה, הרצפה נעלמת באופן הדרגתי, ועליכם להיזהר שלא ליפול אל הלבנים האדומות כדי שלא תמותו.
 • Bomb Tag – סוג המשחק הזה, מדמה את המשחק "תופסת", רק שזו באמת תופסת. בהתחלה, פצצה תיצמד אל אחד השחקנים, והשחקן עליו מוצמדת הפצצה צריך להעביר את הפצצה אל שחקן אחר, אחרת, היא תתפוצץ ותהרוג אותו.
 • Vertigo – בסוג המשחק הזה, אתם צריכים לקפוץ על המשטחים הנופלים אל הגובה הגבוה ביותר שרק אפשר. אם אתם נוגעים בגבולות המשחק, אתם מתים.
 • Speed Run – סוג המשחק התחרותי ביותר לדעתי, ובו אתם מתחרים מול חבריכם, ועליכם להגיע אל נקודת הסיום בלי שתמותו. השחקן שסיים את המרוץ ראשון / שהגיע הכי רחוק שרק אפשר במשך הזמן הנתון, מנצח.
 • Color Craze – בסוג המשחק הזה, עליכם לעבור על כמה שיותר לבנים, ובכך תצבעו אותן בצבע שלכם. אם שחקן אחר עובר על הלבנים הללו, הן יצבעו בצבע שלו. השחקן עם הכי הרבה לבנים בצבע שלו בסיום הסיבוב, מנצח.
 • Blow Back – בסוג המשחק הזה, עליכם להתנפח כמה שיותר, ולהעיף את שאר השחקנים למותם בלבנים האדומות.
 • Jump Shot – בסוג המשחק הזה, עליכם לירות בזמן שאתם קופצים, על מנת להרוג את כל השאר. האחרון שנשאר בחיים מנצח.
 • Sugar Rush – בסוג המשחק הזה, תיפתח קפסולה בכל כמה שניות, והיא תוציא ממתק. עליכם לאסוף כמה שיותר ממתקים, ומי שיש לו הכי הרבה ממתקים בסיום הסיבוב ינצח!
 • Hat Chase – בסוג המשחק הזה יש כובע אלוהי, עליו אתם צריכים לשמור על גופכם. בדומה למשחק התופסת, עליכם להחזיק בכובע כמה שיותר זמן, ומי שמחזיק בסיום הסיבוב כמה שיותר זמן בכובע מנצח!
 • Rocket Run – בסוג המשחק הזה יש טיל המבוית אל אחד השחקנים. עליכם לברוח מהטיל הזה, כי הוא יתפוצץ ויהרוג את מי שקרוב אליו. האחרון שנשאר חי בסוף הסיבוב מנצח.
 • Ghost Scare – בסוג המשחק הזה אתם נעלמים, ואתם צריכים להפחיד את השחקנים האחרים למותם! אם אתם מפספסים את ההפחדה, אתם תקבלו הימום למשך כמה שניות.
 • Chainsaw Backstab – אחד הסוגים האהובים עליי. בסוג המשחק הזה, עליכם לחתוך את שאר השחקנים מאחורה עם מסור. אם אתם מתנגשים במסור אחר, אתם עפים אחורה. אם אתם מתנגשים במסור אחר פעמיים, הוא יעוף מידיכם, ותצטרכו לאסוף אותו כדי להשתמש בו שוב.
 • Cleanup Crew – בסוג המשחק הזה, עליכם לנקות כמה שיותר שטח מהמסך, ומי שינקה הכי הרבה שטח ינצח!
 • Stomp – המכניקה הכי בסיסית נגד אויבים במריו. עליכם לקפוץ על ראשם של כל שאר השחקנים ובכך להביס אותם. השחקן שנשאר חי בסוף הסיבוב מנצח.

אבל רגע, יש עוד!

אתם לא יכולים לשחק בכל המשחקונים היישר מההתחלה. במשחק הזה יש רמות, וככל שאתם משחקים יותר ומנצחים יותר, אתם מקבלים נקודות התנסות (Experience Points), ויחד עם אלו אתם עולים רמות. ככל שתעלו יותר רמות, ככה תשיגו משחקונים חדשים ודמויות חדשות.
לא רק זאת, אתם גם יכולים להוריד מה-Workshop עוד דמויות ומשחקונים, שאותם תוכלו לשחק לבד מול בוטים, או עם חברים על אותו המחשב.
בנוסף לכך, יש במשחק עורך שלבים, שבעזרתו תוכלו ליצור שלבים ומפות חדשות, וגם דמויות חדשות! משמע, המשחק הזה ידידותי ליוצרים חיצוניים!
מפתחי המשחק מבטיחים לכם גם משחק נטול הרחבות, ושהדמויות והמשחקונים החדשים יצאו בעדכונים למשחק.

אבל מה שווה הסיקור הזה אם אתה לא אומר לנו מה אתה חושב על זה?

משחקיות

המשחקיות של Move or Die היא אחד הדברים היותר כפיים שיצא לי להיתקל בהם. אתם משחקים במשחק שמשתנה כל כמה שניות, מתחרפנים ומאבדים את השפיות שלכם באינספור סוגי משחק שונים תוך כדי שאתם שומעים את הצחוק של החברים שלכם ברקע. מה יכול להיות יותר טוב מזה? המשחק הזה בנוי לכיף בלבד, והוא מצליח להוציא אתכם מהכלים ולאבד חברויות שהיו כל כך חשובות עד שהמשחק הזה הגיע (אבל למי כבר אכפת מחיי חברה?!?!). לפי איך שאני רואה את זה, המשחק הזה יספק לכם שעות על גבי שעות של הנאה במגוון דרכים (למרות שבדרך להשגת מודים חדשים הוא חוזר על עצמו יותר מדי אבל אפשר לסבול את זה), ועדיף שתשחקו את זה עם לפחות חבר או שניים שתוכלו לצרוח עליהם.

גרפיקה

עבור משחק אינדי אני חייב להודות שהוא נראה די מצוחצח ונקי. הוא צבעוני, מצויר באופן מאוד מקצועי וחמוד, האנימציות משעשעות במיוחד, ויחד עם העובדה שיש מספר דמויות שאתם יכולים להשיג תוך כדי משחק (ועוד דמויות שאתם יכולים להשיג מה-Workshop. אתם יכולים לשחק עם דדפול ולהיכנס באנשים מאחורה עם מסור חשמלי! איזה עוד משחק אינדי ייתן לכם את זה!?!??!), אני חושב שיש למשחק תצוגה גרפית שעשויה די טוב, נקייה, ומהנה לצפייה ומשחק.

שליטה במשחק

אפשר לראות בקלות שהמשחק הזה מתוכנת די טוב. השליטה נחמדה, טובה וחלקה יותר מהרבה משחקי אינדי ששיחקתי בהם ולא הגיבו כמו שצריך, והכפתורים מגיבים במהירות טובה וברמת עשייה של משחק AAA. לא רק זאת, המשחק בנוי בצורה מאוד יציבה, ולא יצא לי להיתקל עד כה אפילו במקרה אחד של כפתור שלא הגיב לי כמו שצריך, או בבאג שטמטם לגמרי את המשחק והפך אותו לפחות סביל.

צלילי המשחק

בצלילים של המשחק אין משהו מיוחד, חוץ מזה שפס הקול שלו מאוד זורם, הוא מכניס אתכם לעניין של המשחק וזה מה שהופך אותו לפסקול נחמד פלוס. אישית, אני לא כל כך התחברתי לפס הקול של המשחק לעומת משחקים אחרים ששיחקתי בהם.

יתרונות:

 1.  כיף בלתי פוסק.
 2. המשחק נראה נקי למדי.
 3. הוא טוב יותר עם חברים, במיוחד כשמשחקים על אותו המחשב ואז אפשר לשחק במודים ושחקנים שהורדו מן ה-Workshop.
 4. כנראה אחד מהמשחקים הקבוצתיים הטובים ביותר שתמצאו בסטים.
 5. הרבה סוגי משחק לבחור מהם, והם הולכים כנראה להתרחב בעתיד.
 6. קל ללמוד את עקרונות המשחק, והוא בקצב מהיר כך שתספיקו לשחק הרבה מודים בזמן קצר מאוד של אפילו 5 דקות.
 7. ידידותי למפתחים.
 8. חסר הגנה על זכויות דיגיטליות.
 9. אין הרחבות בתשלום!

חסרונות:

 1. שיטת הרמות מעצבנת, ובזמן שאתם עולים רמות ומשיגים מפות ודמויות חדשות, יכול להיות שחלק מהמודים ימאסו עליכם כי זה לוקח הרבה משחקים לעלות רמות.
 2. פחות כיף אם אתם לא לפחות 3 שחקנים, שזו מהות המשחק.
 3. לעתים קרובות (בלשון המעטה) המשחק יכול ממש לעצבן אתכם.
 תודה ענקית למפתחי המשחק, Those Awesome Dudes, שנתנו לנו את המשחק בשביל הסיקור הזה.

Move or Die

משחקיות - 8
צלילי המשחק - 8
גרפיקה - 10
שליטה - 10

9

אני חושב שהמשחק הזה הוא משחק די טוב. אם אתם מחפשים משחק שהוא כיף, משחק שטוב לשחק בו עם חברים ואפילו לערוך LAN Party בו (המשחק נותן לכם הישג על זה אפילו ואני לא צוחק!), אז המשחק הזה במיוחד בשבילכם. Move or Die הוא משחק אדיר וכנראה שהוא אחד מהמשחקים הקבוצתיים הכי טובים שתמצאו בסטים, ועם הבטחות מהמפתחים שהם ימשיכו לתמוך במשחק ולהוציא עוד סוגי משחק ודמויות חדשות, למשחק הזה יש פוטנציאל גדול מאוד, במיוחד כשאתם משחקים יחד עם החברים שלכם.

User Rating: 2.98 ( 4 votes)

אודות רפאל יקותיאל

רפאל, בן 20 מחולון, משחק בעיקר במשחקי פלטפורמר אינדי ומכות, חלק מה-PCMR, מכור לטקן, ובעד מלחמת עולם בין Intel, AMD, ו-Nvidia.

השאר\י תגובה