לא לשכוח לכוון צמצם – ביקורת המשחק New Pokemon Snap

להיט צילום הפוקימונים של שנות התשעים חוזר בענק עם New Pokemon Snap, בואו נצלם את כולם!

אמנם אני לא יליד של שנות התשעים, אבל אם יש מותג אחד שאני באמת אוהב משחר הילדות שלי ועד היום זה פוקימון. מהרגע שהחזקתי את קונסולת ה-Nintendo DS הראשונה שלי ועד היום, תמיד אהבתי לשחק, לתפוס ולעקוב אחרי פוקימונים. בעוד ובשנים האחרונות התרחקתי מהמותג (בין אם מדובר על משחקים ראשיים בסדרה כמו Pokemon Sword שסיקרתי כאן או משחקי ספין אוף למניהם כמו Pokemon Mystery Dungeon Rescue Team DX שסיקרתי כאן והיו די פושרים בעיניי), תמיד ידעתי שיום אחד יהיה משחק שיחזיר לי את האהבה שלי למותג בכל העוצמה. אמנם הוא החזיר לי רק ניצוץ קטן של אהבה, אבל New Pokemon Snap הוא ללא ספק משחק מהנה במיוחד ומרגיע במיוחד, שיאפשר לכם לחוות את עולם הפוקימונים בצורה קצת אחרת. הנה מה שחשבתי עליו!

אז שוב, מעולם לא שיחקתי ב-Pokemon Snap המקורי שיצא אי שם בשנת 1999 לקונסולת ה-Nintendo 64, אבל תמיד ידעתי שהרבה מהמעריצים הכי גדולים של פוקימון מאוד מעריכים את המשחק הזה. באותה התקופה פוקימון היה הדבר הכי חם שמעריצי נינטנדו יכלו לקבל, מה שגרם לכל משחק הכי קטן ונישתי שקשור בצורה כזו או אחרת בסדרה להיות למאוד פופולארי בקרב המעריצים. מעבר לכך, זו הייתה אחת הפעמים הראשונות בהם קיבלו נוסחת משחק שונה מהנוסחה המוכרת של משחקי פוקימון, וזה לבדו גרר לא מעט אנשים להתעניין במשחק הזה. New Pokemon Snap משמר ומעדכן את מכניקות המשחק המקורי לדור המודרני, ולמעשה נחשב כהמשך ישיר למשחק המקורי, ומאפשר לדור חדש של מעריצים לחוות את טרנד צילום הפוקימונים בגרפיקה מחודשת וצבעונית.

בעוד וברוב המשחק נעשה את אותה הפעולה שוב ושוב, אני חייב לציין כבר עכשיו שהממשק של המשחק והדרך שמסבירים לנו איך הכל עובד נראים ומרגישים נהדר. בתחילת המשחק נבחר את הדמות שלנו למסע הצילום ונגיע היישר את מחנה החוקרים של מחוז Lental. כשנגיע לשם נמצא את Professor Mirror ואת Rita, שמיד יקבלו אותנו בחיוך ויסבירו לנו מה עלינו לעשות.

המשחקיות של New Pokemon Snap פשוטה מאי פעם. בתחילת המסע שלנו נבחר איזה אזור נחקור (המשחק מחולק ל-12 אזורי מחקר שונים, כאשר ניתן לחקור כל אזור גם ביום ובגם בלילה ובכך לשנות את התנהגותם ואת הופעתם של פוקימונים שונים), ומיד אחר כך ניגש למלאכת הצילום. כמו במשחק המקורי, מדובר במשחק שעושה שימוש במכניקת מסילה על מנת להזיז את השחקן, כאשר רכב המחקר שלנו יזוז באופן אוטונומי לחלוטין וללא התערבות השחקן על גבי מסלול קבוע, וכל שאנחנו צריכים לעשות הוא לצלם כמה שיותר פוקימונים בכמה שיותר צורות.
כמו כן ככל שתתקדמו במשחק כמובן שיהיו לכם יותר אזורים לחקור, יותר פוקימונים למצוא, יותר דברים לסרוק ויותר אפשרויות כדי לגרות את הפוקימונים לעשות "פוזות" למצלמה, בין אם זה אומר לעשות סאונד שיגרום להם להסתכל עליכם, לזרוק להם אוכל וכו'.

בסופו של דבר, המשחקיות כאן היא מאוד פשוטה ומהנה, אבל היא לא תהיה מסוגלת להשאיר אתכם מרותקים למסך ליותר מכמה שעות בודדות, והייתי אומר שזהו המשחק המושלם לסשנים קצרים ומהירים של הנאה, היות והוא לא מחזיק מעצמו לאורך זמן והוא ירגיש מאוד ממוצע אם תשחקו בו הרבה זמן רצוף.

התפעול של המשחק מאוד קל, וכל שחקן שהוא יוכל להתרגל לשליטה במשחק. כמו כן ישנן אפשרויות שונות לשינוי הכפתורים, תמיכה ב-Motion Control ועוד, כך שלא סביר שלא תמצאו את סגנון השליטה המועדף עליכם.
מעבר לכך חשוב לי להדגיש כמה שורות טובות לכל הקשור לנראות ולגרפיקה של המשחק. זהו ללא ספק משחק הפוקימון היפה ביותר שיצא לי אי פעם לשחק, והוא שם את המשחקים הראשיים בסדרה בכיס הקטן (אפילו שברובם הדגש המרכזי הוא ממש לא הגרפיקה אז אין כאן יותר מידי מקום להשוואה). כל האנימציות במשחק הזה פשוט יפייפיות, הצבעוניות של כל הסביבות ושל כל הפוקימונים מרשימות גם כן, ובאופן כללי התחושה שתקבלו במשחק היא שאתם נמצאים בגן עדן גרפי בעולם של פוקימון. מעבר לכך הפס-קול של המשחק מעולה גם כן וגם עיצוב הסאונד עצמו, אם כי לדעתי מדובר בבזבוז של ממש שלא הטמיעו כאן מערך סראונד שהייתה מאפשרת לנו לשמוע את הכיוון שממנו פוקימון עושה קול, דבר שבהחלט היה מסייע בצילום תמונות טובות יותר ובאופן ככלי מכניס אותנו יותר לחווית המשחק.
כמו כן מאוד חשוב לי לציין לטובה את העובדה שהמשחק רץ באופן חלק של 60FPS הן במצב נייח והן במצב נייד, כך שחווית הצילום חלקה מתמיד ולא יקרה שהמשחק ייתקע לכם בדיוק לפני שתרצו לצלם תמונה כלשהי.

אחרי שחקרנו אזור מסוים נחזור בחזרה למחנה שלנו ונפגוש שוב את פניו המחויכות של הפרופסור שיבקש מאיתנו להראות לו את התמונות שצילמנו.
אחרי שנבחר איזה תמונות נרצה להראות לפרופסור, הוא יסתכל על התמונות (שוב, בחיוך רחב מאוזן לאוזן) וייתן להן ציון. מערכת הציונים של המשחק ללא ספק מתגמלת את השחקן, אבל יש לה כמה בעיות אם תשאלו אותי.
המערכת עובדת ככה שניתן לצלם פוקימון כלשהו כמה שרוצים, אבל בסופו של דבר נעלה לאלבום ול-Pokedex רק ארבע תמונות שמתחלקות לארבע דרגות ציון שונות. המשחק מחלק את התמונות שלנו לקטגוריות איכות בצורת כוכבים, כאשר ניתן להשיג על תמונה בין כוכב אחד לארבעה כוכבים בהתאם לאיכות התמונה עצמה ולכמה פרמטרים נוספים כגון התנוחה שהפוקימון היה בה בזמן הצילום, הזווית והמיקום של הפוקימון בהתאם למרכז התמונה, האם היו איתו עוד פוקימונים בתמונה ועוד. מעבר לכמות הכוכבים עצמה על כל תמונה מקבלים ציון מספרי שמשפר את איכות הכוכבים, כאשר ניתן לקבל כוכבי ארד, כסף, זהב ויהלום.

על פניו נראה שמדובר במערכת די פשוטה, ובכנות אני אוהב אותה מאוד בעיקר כי אם תקבלו כוכב אחד מיד תרצו לנסות לצלם את אותו הפוקימון שוב על מנת לקבל על תמונה שלו יותר כוכבים בציון הגבוה ביותר, אבל הבעיה שיש לי כאן היא שהמשחק פשוט לא מסביר כמו שצריך מה צריך לעשות על מנת לקבל כמה שיותר כוכבים, והיו המון מקרים שתמונה שצילמתי שהייתה נראית לי יותר טוב מתמונה קודמת של פוקימון מסוים קיבלה ציון נמוך יותר, אפילו שהעין שלי אהבה אותה מאוד, המשחק משום מה חשב אחרת. זה קצת מעיק אם תשאלו אותי, בייחוד אם אתם שחקנים פרפקטציוניסטים כמוני שישאפו לקבל את הציון הטוב ביותר בכל תמונה.

לאחר שתבחרו בתמונות שתראו לפרופסור ושיעלו לפוקידקס, תוכלו גם לשמור תמונות שאהבתם באלבום האישי שלכם במשחק.
דבר נוסף שמאוד אהבתי זה שישנה אפשרות לערוך תמונות שכבר צילמתם בעבר. הופתעתי בצורה מטורפת מהאיכות ומהעומק שיש למצב העריכה של המשחק, וזה היה מאוד מגניב לראות שיש לי אפשרות להזיז את השוט עצמו, לשלוט ברמת הזום שלו ובזווית, לשנות פוקוס ועוד. זה כמובן לא נגמר שם היות וישנה אפשרות להוסיף פילטרים שונים לתמונה לצד שלל מדבקות ודברים נוספים, כך שתמונה הכי פשוטה שצילמתם תוכל להפוך ליצירת אומנות של ממש במידה ותרצו בכך.

מעבר לכך ישנה אופציה להתחבר לאינטרנט עם המשחק (בהנחה ויש לכם מנוי אונליין כמובן) על מנת להעלות תמונות שלכם לרשת וכן לצפות בתמונות של שחקנים אחרים. תוכלו לתת חוות דעת לתמונות של שחקנים אחרים ולקבל פידבק על תמונות שלכם, כך שאם אתם מאלה שאוהבים להשוויץ ביכולות הצילום שלהם, זה בדיוק המקום בשבילכם.

בסופו של דבר, גם אם אתם לא מאלה שאוהבים לצלם דברים, אני בטוח ש-New Pokemon Snap יוכל לספק אתכם בצורה מאוד טובה. מדובר במשחק פשוט מדהים ביופיו, והפשטות שהוא מספק מבחינת המשחקיות ללא ספק תגרור הרבה אנשים אליו. אם אתם מחפשים משחק פוקימון (או כל משחק אחר באופן כללי) שירגיע אתכם ויכניס אתכם לאווירה נינוחה ומהנה, מדובר במשחק נהדר בדיוק לזה, ואני יכול להמליץ עליו בחום!

*New Pokemon Snap זמין כבר היום לרכישה באופן אקסלוסיבי לקונסולת ה-Nintendo Switch.

*עותק לביקורת הובא על ידי נינטנדו ישראל, תודה רבה!

New Pokemon Snap

ציון סופי - 8

8

מעולה

נקו את העדשה טוב טוב וצאו לצלם את כולם!

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה