האגדה היפנית סוף סוף הגיעה – סיקור המשחק Nioh

Nioh הוא משחק האקשן-תפקידים המצופה של Team Ninja, שיצא אקסקלוסיבית ל-PlayStation 4, ונראה כי הסטודיו ממשיך את הקושי והאיכות של סדרת המשחקים Ninja Gaiden אותה החברה יצרה.

Nioh הוא משחק מסוג אקשן-תפקידים מרגש וקשה. כבר מאז הכרזתו לפני יותר משנה התרגשנו לראות מה הכותר הגדול מבית חברת המפתחים Team Ninja, שהביאה לנו סדרות כמו Dead or Alive ו-Ninja Gaiden, חובה בתוכו. בכל פעם נחשפנו לעוד ועוד והמשחק המשיך ליצור התרגשות מטורפת סביבו ועבר אינסוף השוואות ל-Onimusha, Ninja Gaiden, וכמובן Dark Souls.

אם יש משחק ש-Nioh דומה לו יותר מהכל זה Dark Souls, רק שבמקום ימי הביניים, המשחק מתרחש ביפן העתיקה. אבל האם המשחק מספיק ייחודי ומוצלח כדי שלא ירגיש כמו חיקוי נוסף של סדרת המשחקים האהובה מבית From Software? המשיכו לקרוא…

עלילה

אתם משחקים את ויליאם, אדם מיסתורי מבריטניה של המאה ה-17, שנראה כמו גרסת ג'ון סינה של ג'רלד מסדרת המשחקים The Witcher, כשהוא מובל מתוך תא הכלא שלו במגדל לונדון על ידי רוח יפנית. אתם מנסים להמלט ומטפסים למעלה במגדל הראשי, בזמן שהוא שומע דו-שיח בין אדם מסתורי וסוכן של המלכה. האדם המסתורי הזה הוא אדוורד קלי, הרשע של הסיפור שגונב את הרוח היפנית שעזרה לכם, ואתם מנסים להחזיר אותה בתור השומר של עולם הרוחות וסודותיו. משם אתם נאלצים להמשיך בספינה ליפן בעקבות אדוורד, ועל הדרך מטהרים את הארץ משדים שמטילים עליה טרור ופחד, ועוזרים להביא מלחמה, ששטפה את כל יפן. בו בזמן תפגשו בתור ויליאם אין ספור דמויות מעניינות, תלחמו באיזורים גיאוגרפים שונים ותהפכו לאט למאסטר של אומניות הלחימה של יפן.

העלילה מאוד בסיסית אבל גם מאוד סוחפת, הסביבה של יפן והדמויות המעניינות מאוד תורמות לעניין שלכם במה שקורה. ויליאם הוא מין Badass שפשוט בא לכם להיות כמוהו ואפשר להרגיש שלדמות שלו (בשונה מהאנטגוניסט, אדוורד) יש המון כבוד, וזה משהו שמשחקים יפנים תמיד יודעים להעביר – דמויות מכובדות -מה שמאוד תורם לאווירה של המשחק. בנוסף, ראינו את העוצמה של הרוח שאתם מנסים להציל בקרב די מגניב על ראש המגדל, והידיעה שזה הפרס שלכם בסוף המשחק, מדרבנת אתכם.

גרפיקה

המשחק נראה נהדר – מנהרות זורמים ועד ניצוצות שעפים בקרב חרבות, המשחק מרגיש ונראה כי בכל פרט ופרט הושקע כמות עצומה של עבודה, על מנת לתת סביבה קסומה ואגדית. פרטים אהובים עלי במיוחד היו הלהבות מבתי הכפר השרופים, והברק של השתקפות הירח על השריון שלכם, למרות שחלק מהטקסטורה של הסביבה נראתה באיכות נמוכה לעיתים וניתן למצוא פה ושם גליצ'ים.

Nioh מאוד מהפכני על הקונסולה, וידידותי לאלו מאיתנו שעוד לא הספיקו לקנות PlayStation 4 Pro בכך שהוא מאפשר שלוש אפשרויות גרפיקה: 1. מצב סרט, מצב שבו הגרפיקה במיטבה על ה-PlayStation 4, אבל המשחק רץ בקצב ש 30 פריימים לשניה. 2. מצב אקשן, בו אתם יכולים לשחק בקצב של 60 פריימים לשניה, אבל הגרפיקה נראת פחות טובה (אך לדעתי היא עדיין נראת מדהים). 3. מצב משולב, זה מצב שיגרום לכם לרצות לקנות את ה-PlayStation 4 Pro. מצב זה יאפשר לכם לשחק בקצב של 60 פריימים לשניה עם הגרפיקה הכי חדה ומרשימה שהמשחק יכול להציע.

מוזיקה וסאונד

המוזיקה במשחק נהדרת, ומכניסה אתכם לתוך האווירה של המשחק. אתם מקבלים מוזיקה מאוד רגועה במקדש אחרי שבדיוק חיסלתם את כל השדים באיזור, ומוזיקה אפית ואינטנסיבית בקרבות מול הבוסים הענקיים. המלחינים היפניים מפורסמים במנגינות המשחקים המצויינות שלהם (Final Fantasy, Secret of Mana), והמשחק הזה לא יוצא דופן.

כאמור, אתם משחקים את וויליאם, בריטי המסתובב ביפן של המאה ה-17, והמשחק מתנהג אליכם בהתאם. כל דמות מדברת אליכם כזר, ואתם מדברים אנגלית בזמן שכולם מדברים יפנית. דבר זה מבליט את הייחודיות של הדמות שלכם, ואת עצם העובדה שכעת אתם במדינה שזרה לכם. כל השחקנים עושים עבודה מצוינת, וישנה אוטנטיות מאחורי כל טקסט מדובר. למרות שיש את הדיבור המוגזם שאי אפשר שלא לצפות מנבלים במדיה יפנית, זה רק הופך את אדוורד לאדם עוד יותר בלתי נסבל שאנחנו מתים להרוג.

משחקיות

החלק הכי משמעותי וחזק ב-Nioh, שמבדיל אותו מכל משחקי ה-Dark Souls האחרים, הוא המשחקיות. השליטה בויליאם כל כך חלקה, יש לו שילובי קרב שונים, שלושה מצבי התקפה (גבוה, בינוני ונמוך), ומגוון רחב של נשקים (חרב, גרזן, חנית, קוסאריגאמה, פטיש וצמד חרבות), בנוסף לשריונות. להיות סמוראי בחיים לא הרגיש כל כך טוב.

המשחק משלב בצורה מלאה ומושלמת את אומנות הלחימה היפנית, בין אם זה סמוראים או נינג'ות. ויליאם יכול ללמוד טכניקות קרב וקומבואים מסוימים, ליצור כלי נשק של נינג'ות ולהשתמש בחפצים מגוונים, שכל אחד מהם מתאים לאגדות והסיפורים של יפן העתיקה.

במשחק יש שיטת Loot שבהתחלה מאוד הרתיעה אותי, מבחינת ניהול הנשקים והשריון שאני מחזיק. ציפיתי יותר מהסגנון היפני שייתן לנו לבנות ולשפר חרב משלנו, כמו כל האגדות מהמיתולוגיה היפנית, אבל Team Ninja סיפקו לנו את הטוב משני העולמות. אלו מכם שאוהבים את סגנון המשחק, בו אתם כל הזמן מוצאים חפצים חדשים ונדירים, יקבלו פה מגוון רחב של נשקים מגניבים, כשכל אחד מהם עם יכולות ייחודיות עבורו, ואלו מכם שרוצים לחזק ולשמור על נשק ספציפי שאהבתם, יישמחו לדעת שאצל הנפחית (החמודה בטירוף) אפשר לבנות, לחזק ולשנות כלי נשק באמצעות כסף וחומרים שמצאתם במסעותיכם.

כסמוראי בעל קשר חזק לרוחות יפניות, אתם מסוגלים לבחור להצמיד במהלך קרבותיכם רוח קסומה, אותה תוכלו לזמן בצורה ויזואלית מדהימה לאחר שתהרגו מספר מסויים של אויבים, על מנת לגרום נזק משמעותי בזמן הקרב. כל רוח היא ייחודית עם יסוד טבע מחובר אליה, שגם מקנה לה יכולת מסוימת. לדוגמה, רוח הכריש עושה התקפת מים, שמאטה את האויב, משפר את היכולת שלכם לחוש אויבים ומעלה את כמות החיים שלכם, השור עושה התקפת אדמה שמשתקת את האויב, משפר את ההתאוששות של הסטמינה שלכם ומעלה את ההתנגדות לרעל. עצם העובדה שישנן 22 רוחות שונות אותן תמצאו במסעותיכם, וכל אחת ייחודית ושימושית נגד בוס מסוים, לא גורם למשחק לחזור על עצמו, ומעודד אתכם להשתמש בקצת יותר גיוון במתקפות שלכם.

במשחק בכלל לא מורגשת חזרתיות, בעיקר במשימות שעומדות בפניכם והאויבים בדרכיכם (אליהם אגיע עוד מעט). המשחק מאסיבי – יש עשרות משימות בכל חלק של יפן, וכל משימה כל כך ייחודית באויבים שלה ובסביבה שלה שפשוט תרצו לעשות את הכל, וגם תזכו לאחלה פרסים כמו רוחות נוספות ונשקים נדירים כשתעשו זאת. אם אתם מחפשים משחק שיימשך לכם הרבה זמן, Nioh יעמוד במשימה, מצב המשחק הראשי ייקח לכם בסביבות ה-30 שעות, וכל משימות הצד ייקחו לכם 30 שעות נוספות. כל זה כמובן תלוי בכמה קשה לכם המשחק – אם שיחקתם בבטא הראשון ובאלפא ונהנתם מכמות הפעמים שהשדים של יפן הרגו אתכם, תתאכזבו לדעת שישנה הקלה ברמת הקושי. הקלה זו פחות מורגשת בקרבות מול השדים בכל שלב ויותר בקרבות הבוסים והלוחמים האנושיים, אבל הבוסים עדיין מאוד מיוחדים וקשים להריגה, כך שתדרשו להעזר בסבלנות רבה וללמוד את אופן תנועתם על מנת לנצח אותם, כי הם עדיין מסוגלים לשלוח אתכם לעזאזל אם לא תזהרו. בנוסף, אלו מכם שאוהבים את הקרבות שלהם קשים במיוחד, יוכלו לעשות את משימות הדימדומים. אלו משימות עם פילטר אדום של דם ובצדק – כל האויבים קשים יותר ובעלי דפוס התקפה שונה, כך שתמצאו את עצמכם מנסים לסיים רק אחת ממשימות אלו בלא הצלחה פעם אחר פעם, אבל אם תצליחו, תצברו כמות אדירה של נקודות ניסיון וחפצים נדירים.

אויבים ושדים

העיצוב הייחודי של השדים מולם תלחמו הוא אחד הדברים הכי מושכים במשחק. כל שד נראה שונה אבל מאוד מתאים למיתולוגיה היפנית, וכמובן שתתקלו במספר שדים ולוחמים שנראים מאוד דומים, אבל בדיוק כשחשבתם שראיתם הכל, תוקף אתכם שד בדמות של נזיר שיכול לזמן ראשים בוערים מרחפים, או שד מים שיכול לבלוע אתכם לתוכו. כל שד הוא מסוכן בדרך שלו, ו-Team Ninja עשו עבודה מצוינת בליישם את כל האגדות וסיפורי העמים על שדים לתוך המשחק שלהם. אם אי פעם ראיתם מסכת אוני (שד ביפנית) בסרט או במוזיאון, הפנים של חלק מהשדים במשחק זהים לפנים שניתן לראות על מסכות אלו.

הבוסים במשחק מרהיבים, כל אחד מהם מאוד מסוכן ואתם בהחלט תרגישו את הלחץ לאורך כל הקרב. אבל בסופו של דבר תצליחו לחסל אותם באמצעות קליטה של דפוס התנועה שלהם, ושילוב נכון של נשק, שריון ורוח, ובדיוק כמו משחקי ה-Dark Souls ו-Bloodborne, אין דבר מספק יותר מאשר לחסל את הבוס של סוף השלב.

סיכום

Nioh הוא משחק מדהים מכל אופן. אף משחק עד כה ואף משחק אחר, אי פעם יגרום לכם להרגיש כמו סמוראי קסום כמו ש-Nioh מצליח. המשחק מספק שעות על גבי שעות של הנאה ולאורך כל הדרך אתם תמצאו את עצמכם משנים את הדרך שבה אתם נלחמים.

למרות שעבר אינסוף השוואות למשחקים שיצאו מבית From Software, המשחק בעל מספיק אישיות, עלילה יצירתית ומשחקיות ייחודית על מנת להתבלט משאר המשחקים, ולעמוד בפני עצמו כמשחק מאתגר וכיפי. המשחק משלב בצורה מושלמת עלילה, משחקיות ואווירה, כך גם אם והשדים יחסלו אתכם שוב ושוב, אתם תמצאו את עצמכם נמשכים לחזור למשחק במטרה לנסות לסיים את הסיפור, או להחזיר לשדים על הסבל שהם גרמו לכם. מדובר באחד המשחקים הכי טובים שאי פעם ראיתי שיוצאים מארץ השמש העולה, ו-Nioh הוא בהחלט משחק אגדי שלעולם לא ישכח, לפחות מלבי.

Nioh

עלילה - 9
מוזיקה וסאונד - 10
גרפיקה - 8.5
משחקיות - 10
אויבים ושדים - 9.5

9.4

מעולה

Nioh הוא משחק מדהים מכל הבחינות. המשחק משלב את כל האלמנטים שאפשר לצפות ממשחק בסגנון Dark Souls ומוסיף לו קסם ייחודי משלו שהופך אותו באמת למשחק מצוין ויוצא דופן.

User Rating: 2.75 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה