קדימה – ביקורת סרט – האם נשאר בכם עוד קסם?

לאחר זמן רב יחסית ש-Disney ו-Pixar הוציעה סרטים שנשענים על סדרות קודמות שלה, כמו "צעצוע של סיפור 4", הן מגישות לנו את "קדימה", שהוא סרט שעומד בפני עצמו.

אין ספק ש-Disney ו-Pixar הביאו לנו מגוון סרטים אהובים ומקוריים כמו "הקול בראש", שלא חלק מסדרת סרטים ועד כה הוכתר כסרט האהוב עליי ביותר של Pixar. האם "קדימה" יצליח לעמוד ברף של הסרטים הגדולים של Pixar ולהביא לנו סיפור מרענן וייחודי? המשיכו לקרוא וגלו.

הסרט מתרחש בעולם דמיוני בו מתגוררים יצורים קסומים כמו אלפים, שדונים, דרקונים, חדי קרן ועוד אחרים, ומתרכז בשני אחים שיתומים מאב. כשהם מגיעים לגיל 16 הם מקבלים מאימא שלהם מתנה שאביהם המנוח השאיר להם- שרביט קסמים והוראות כיצד לבצע כישוף שיאפשר להם לפגוש את אביהם ליום אחד, מאחר והוא נפטר כשהם היו מאוד קטנים ואין להם כמעט זכרונות ממנו או שביב מידע עליו. לצפייה בטריילר הסרט:

פנטזיה אנושית

בתחילת הסרט אנחנו נחשפים לרעיון מעניין ומשעשע. היצורים הקסומים חיים בעולם נסתר מבני האדם, אך משתמשים בטכנולוגיות של בני האדם ומזניחים את הקסם. רעיון חכם ולא צפוי, שכן לרוב מראים בסרטים שבני אדם לא מאמינים בקסם ומפקפקים בו. אנו רואים חדי קרן שמחטטים בפחים כמו חתולי רחוב ושלל סיטואציות מצחיקות. יש לנו את האמא שחביבה ודאגנית יתר על המידה ושני אחים שמשתוקקים להכיר יותר את אביהם שנפטר בעקבות מחלה קשה. בנוסף, חיית המחמד שלהם היא דרקון, שכן היא מקבילה לכלב מחמד.

שני האחים שונים מאוד אחד מהשני: ברלי-מגודל, מגושם ופזיז ואיאן-מופנם, הססן ושקול. שתי הדמויות משלימות אחת את השניה בסופו של דבר ומעוצבות בצורה מאוד אנושית. ברלי הוא הרפתקן שמזכיר ילדים רבים שבילדותם היה להם דמיון מפותח ואהבו להילחם בחרבות והאמינו בקסמים- רק שבמקרה של הסרט זאת היסטוריה של העם ולא קסם.

כל הדמויות מופיעות בהתאמה מושלמת בסרט והן מצחיקות מאוד מכיוון שהן מתאימות כמו כפפה ליד לאופי של הדמויות. לדוגמא שוטר שהוא קנטאור מכיוון שהוא תמיד בתזוזה ופיות שהן מעין כנופיה. המצבים שקורים בסרט מפתיעים מאוד וכל הדמויות הרבות והצבעוניות שזורות בעלילה בצורה שוטפת וגאונית, שלא ארצה לספיילר לכם את השתלשלות האירועים שכן לא תצחקו מהתזמון הקולע. אין דמות שלא חביבה ולא קשורה ולו בקצת לדמויות מהמציאות שלנו.

סיפור הרפתקה

העלילה מרתקת והסיפור מועבר בצורה מאוד מקורית- האחים מוצאים רמזים להשגת הכישוף שדרכו הם יוכלו לפגוש את אביהם ליום אחד דרך משחק הקלפים של ברלי. הם עוברים אתגרים ומכשולים שונים בדרך, מגלים דברים חדשים על עצמם וסל תובנות לחיים. מפגש בין עוד דמויות מוביל להסתבכות העניינים וגם העובדה שהם לא מצליחים להחזיר את החלק העליון של גופו של אביהם גם לא מקלה על העניינים. הסרט לא מתאמץ להצחיק ובכולו אני צוחקת, נשארת במתח ומתרגשת. אציין שבמאי ותסריטאי הסרט דן סקאנלון ביסס את הסרט על סיפור חייו האישי: אביו שלו ושל אחיו נפטר גם כן כשהם היו צעירים מאוד והם לא זכו להכיר אותו לעומק. בגלל עובדה זו הסרט מרגש מאוד וגם אם לא הייתי יודעת את עובדה זו אני חושבת שהסרט התמסר מאוד לרעיון שלו ומצליח לגעת בלב שלנו.

אז האם קיים קסם בעולם?

הסרט בהחלט נותן לנו את התשובה שכן. הוא מעביר סיפור יוצא דופן שקל להישאב לתוכו ולהזדהות איתו. בשונה מסרטי דיסני אחרים שמעבירים מסרים רגילים של אמונה עצמית, גילוי עצמי ונחישות, "קדימה" בנוסף לערכי יסוד אלו מתמקד בקסם שכבר קיים בעולמנו וגורם לנו להאמין שהוא קיים בתוכנו. בנוסף, הוא כביכול בוגר יותר מכיוון שהוא מציג בפנינו התמודדות עם מוות, נושא טעון ורציני שהסרט מציג לנו את הפנים האופטימיות שלו בצורה מבריקה וכיפית מאוד שמנגישה את הנושא הרציני הזה לכל הגילאים.

לסיום, נהנתי מאוד מהסרט. כולו גאוני, משעשע ושופע קסם, גם ברגעים הלא פנטסטיים. זאת הודות לסיפור מיוחד, יצירתיות, גרפיקה, דמויות ומדובבים נהדרים. אין דבר אחד שלא אהבתי בסרט והוא עכשיו מוכרז כסרט האהוב עליי של Pixar ואני בטוחה שכולם יהנו ממנו.

קדימה

ציון סופי - 10

10

מושלם

סרט כיפי, נפלא ומחמם את הלב שכולם יהנו ממנו. יצירת מופת של פיקסאר.

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה