סיקור המשחק Planet Coaster – עולם חדש לגמרי?

RollerCoaster Tycoon היה אחת מההצלחות המפתיעות והענקיות של סוף שנות התשעים ותחילת שנות האלפיים. מיד לאחר יציאת המשחק כמעט ולא היה אחד שלא שמע או ניסה בעצמו לבנות את פארק השעשועים מהחלומות שלו, או לנהל פארק שעשועים מתפקד. למרות זאת, לאחר יציאת המשחק השלישי בסדרה ויציאת ההמשך הרוחני Thrillville, נראה כאילו השוק למשחקים הללו נעלם, והפך למוצר שנמצא במדפי ה"קנו אחד קבלו אחד" בחנויות משחקי המחשב. לקראת אמצע העשור הנוכחי, הגעגועים לז'אנר החלו לעלות בקרב השחקנים הקצת יותר ותיקים, וחברות המשחקים הבינו שיש הזדמנות פז לעבוד על רעיונות חדשים. אחת מחברות המשחקים הללו היא Frontier Developments, שכמעט ונטשה את הז'אנר עם יציאת Thrillville Off the Rails. לאחר הצלחה מטורפת ב-2014 עם Elite: Dangerous, החברה החליטה שהגיע הזמן להחיות את הז'אנר, והחלה לפתח את Planet Coaster.

ברמת העיקרון, Planet Coaster הוא גרסה משודרגת ומחודשת של RollerCoaster Tycoon, שכרגע נמצאת באחריותה של Atari, ונותן לכם לבנות פארק שעשועים באיזה סגנון שתבחרו וכיצד שתבחרו, וכל זה באווירה כיפית וצבעונית.

בפעם הראשונה שתפתחו את המשחק תוכלו ליצור את הדמות שתייצג אתכם במשחק, עם יוצר דמויות מצומצם דמוי Sims, וזאת גם תהיה הפעם האחרונה שתתעסקו בדמות שלכם.. הדמות תופיע על מפת העולם בה ימוקמו גם דמויות יוצרי ה-Workshop הפופולאריים ודמויות החברים שלכם, והיא גם עלולה להופיע בפארקים של חבריכם אם אתם משחקים ברשת. חוץ מזה, נאדה. הדמות שלכם קבועה ולא באמת תוכלו לשנות אותה, אבל זה עדיין נחמד להסתכל מידי פעם במסך הראשי על הדמויות של החברים שלכם, ולראות עד כמה דומה כל דמות לאדם שעומד מאחוריה, למרות האמצעים המוגבלים.

לאחר מכן, עולם המשחק הוא כולו שלכם, ותוכלו לעשות (כמעט) כל מה שתרצו. רוצים ללמוד איך לשחק ולהבין קצת איך המשחק עובד? רוצו למצב ה-Career, שיתן לכם סוג של מצב סיפור בו תוכלו לקחת פארק מתפקד ולהפוך אותו ליותר מתפקד. רוצים לפתוח פארק שכולו עשוי מממתקים וג'אנק פוד? קחו את מצב ה-Sandbox לסיבוב, בחרו אחת מששת המפות הקיימות ותתפרעו. רוצים משהו מאתגר? לחצו על Challenge והתחילו להלחץ, מפני שתצטרכו לבנות פארק מתפקד ומתוחזק שלא רק יהיה יפה, אלא גם יכניס קצת כסף, וכל זה עם תקציב מאוד מוגבל. נראה כמו הרבה מה לעשות נכון? אז פה נכנס הקאטץ', כי תמיד יש איזה משהו קטן שיפריע לנו בדרך להנאה, והפעם הוא רמת היצירתיות שלכם.

Planet Coaster בנוי ונבנה כולו על הכוח היצירתי שלכם, ועל כמה תרצו להשקיע בפארק שלכם. כל רכבת הרים, חנות או אטרקציה אחרת בפארק שלכם מגיעה רק עם הדברים הבסיסיים ביותר כדי לגרום להם לעבוד, ואתם תצטרכו לבנות עליהם את הסגנון של הפארק שלכם ואת כל מה שמסביב, כדי שתוכלו להציג את מה שבאמת תרצו להציג. המשחק עושה עבודה מאוד טובה כדי לגרום לכם לעשות את זה עם המון חפצים שונים מסגנונות שונים, אפשרויות הארה שונות שתוכלו לשים כמעט בכל זווית, ואפילו את האפשרות לשנות את הקרקע לבקשתכם כדי ליצור סלעים, בורות, הרים ושלל משטחים שונים שתוכלו לשלב בין מסילות רכבות ההרים לדוגמה, ובכך עוקפת כמעט כל דבר דומה במשחקי סימולצייה אחרים. יחד עם זאת גם תוכלו להשתמש במנהל אנימציות לכל אטרקציה, שיעזור לכם להפעיל צלילים שונים או קטע מוזיקה שונה כשרכבת הרים עוברת מקטע מסויים או להפעיל להבות וזיקוקים כשהבלאק ממבה המקורית משהו שלכם יוצאת לפעולה, וכן, זה כולל גם קטעי קול שיצרתם בעצמכם או הורדתם מהאינטרנט. בקיצור, לא חסר לכם עם מה לבנות את האטרקציה המנצחת שלכם, ואם כן חסר לכם משהו להכניס לפארק, כבר תוכלו למצוא את זה ב-Workshop, או ליצור אותו בעצמכם ולהעלות אותו כדי שאנשים אחרים יוכלו להשתמש בו. ה-Workshop כבר ביציאת המשחק הפך למרכז ענקי של רכבות הרים, אטרקציות שונות, בניינים מיוחדים, בו תוכלו למצוא סתם סלע שחיפשת לשים בפארק, או פארקים שלמים שכוללים את הטירה של דיסני, פארק בסגנון גיבורי העל של DC, או שחזור של בניין השעון מטרילוגיית Back to the Future (האהובה עליי אישית) המוקפת בפארק בסגנון הסרטים.

אבל זה לא הדברים שאתם יצרתם או שמשתמשים אחרים יוצרים שהופכים את המשחק ליפהפה ולמקסים מבחינה ויזואלית וקולית. נראה שכל דבר עוצב בדיוק לסגנון המיוחד של המשחק, וכל דבר, גם אם הוא נראה הדבר הכי פחות שימושי שתוכלו למצוא, קיבל עיצוב מיוחד עם פרטים קטנים וגדולים, והצבעים החדים והבהירים פשוט גורמים לכם לחייך. הפסקול של המשחק רק תורם לכל העניין, ומציג נעימות קלילות ושמחות שיהפכו כל סשן של חצי שעה רק כדי לסגור כמה פינות, לחמש שעות מלאות יצירה ברוגע, וכל זה מבלי להזכיר את הנעימה שתשמעו כל פעם שתפתחו את המשחק שתגרום לכם להרגיש כאילו אתם יוצרים את סרט האינדי זוכה פרסי הקאן הבא של 2017.

למרות כל הטוב והרוגע שהמשחק מציג, כל האלמנטים השונים של היצירה במשחק יכולים מיד להתפרק ולגרום לכם להתעצבן ולהתחיל את הכל מההתחלה. כל מיקום מסובך של חפץ חדש בפארק שלכם יכול להתקע בקלות כל מה שנמצא לידו ובכך להרוס את המיקום המושלם שלכם, וכל תזוזה קטנה שתצטרכו לעשות לחפץ קיים כלשהו יכולה להיות רגישה יותר מידי ולעוף לצד השני של הפרק, או פשוט לא להגיב ולגרום לכם להעיף את העכבר לקצה השני של השולחן רק כדי להזיז נורה אחת שני מטרים ימינה. כל זה גם תלוי במיקום המצלמה שלכם, אליה תצטרכו קצת זמן להתרגל למרות שתוכלו לבחור בין שתי אפשרויות שונות של תזוזת מצלמה. עוד בעיה שצצה במהלך בניית רכבות ההרים והשבילים היא אופן היצירה שלהם. כדי ליצור שביל לדוגמה תצטרכו לבנות אותו חלק אחר חלק, מה שאומר שכל חלק קטן (למרות שתוכלו לשנות את גודל ואורך החלקים) נבנה על ידי קליק אחד, ואז החלק שלאחריו על ידי עוד קליק, וזה פשוט ממשיך עד שאיבדתם תחושה באצבע שלכם רק בשביל ליצור מדרגות ספירלה. כשמדובר ביצירת רכבת ההרים המערכת עוד יותר מסתבכת עם הצגת שינויי הגובה, הזווית והכיוון של כל חלק בנפרד, שנבנה על ידי קליק על כפתור בתחתית המסך. כל זה הופך מהר מאוד חוויה כיפית ונוסטלגית למעצבנת ולא מעודכנת, ולמרות שאפשר להתרגל למערכת הזאת תוך לא מעט זמן, ההתעסקויות הקטנות הללו והריבים עם המערכת לא מפסיקים.

חוסר האינפורמציה והעזרה שהמשחק נותן לכם מסבכים עוד יותר את כל העניין, במיוחד כשאתם משחקים במצב ה-Career או ה-Challenge, ואמנם כן יש את האפשרות לראות דירוגים שונים ומידע על חום המסילות וכל השטויות החשובות הללו, אין שום דבר שיסביר לכם מה לא עשיתם בסדר, או איך אפשר לסדר את הדירוגים הנמוכים או הגבוהים. לבסוף, כל זה גורם להתעסקות מיותרת ומעצבנת עם מערכת הבניה שגם ככה עולה לכם על העצבים ברגע שהשלמתם את הרכבת. המידע הלקוי לפעמים גם פועל לטובתכם – ברוב האטרקציות שתבנו מערכת המשחק תודיע לכם שאופס, שכחתם למקם קצת קישוטים כדי למשוך את עיניהם של המבקרים, אז במקום להתחיל ולעצב את התור המושלם לכוסות המסתובבים שלכם, תוכלו פשוט למקם 20 להביורים מסביב לגדר ותוכלו להמשיך להיות שמחים ולהכניס אלפי דולרים לחשבון הבנק הווירטואלי שלכם.

לסיכום, המשחק לא מחדש לנו יותר מידי את הז'אנר שכבר לא מעט חברות החלו לאמץ בחזרה לתכניות העסקיות שלהם, אבל הוא כן מביא לנו חוויה כיפית, צבעונית ומרגיעה שתגרום ליצירתיות שלכם לפרוח, בעיקר כשאתם מרגישים כמו ילדים שוב בפארק שעשועים ענק משלכם, וכשמתחשבים במחיר הבסיס של $45, אפשר גם לסבול את הבעיות המעטות.

Planet Coaster

גרפיקה - 9
משחקיות - 8.5
פסקול וסאונד - 10

9.2

מעולה

Planet Coaster הוא החוויה הצבעונית והמרגיעה שכולנו צריכים אחרי אוסף ענק של משחקי אקשן מפוצצים שמציפים את השוק, והוא מחזיר ז'אנר נשכח בחזרה לאור הזרקורים.

User Rating: Be the first one !

אודות לידור כלפון

בן 20, עורך גיימינג ראשי באתר. משתדל לשחק בהכל מהכל ובעיקר בכל מה שקשור למחשב האישי ול-Nintendo. לא יכול בלי טיפת YouTube על הבוקר וחי בעולם הגיימינג והחומרה כמעט כל חיי.

2 תגובות

  1. האם יש לך מושג היכן מיתן לרכוש אותו בישראל?

    • שלום,
      למשחק אין יבוא רשמי לארץ ולכן לא ניתן למצוא אותו באופן מבוקר בחנויות מוכרות.
      מה שכן אפשר לעשות זה לרכוש אותו באחת ממגוון החנויות האינטרנטיות שקיימות ולקבל קוד למימוש בתוכנת ה-Steam.

השאר\י תגובה