corona - קורונה וירוס

בוא אל הספארי, זה לא נורמלי – ביקורת המשחק Planet Zoo

אחד המשחקים שהכי ציפיתי להם באופן אישי בשנה הזאת סוף סוף הגיע, וזה הזמן לבנות את גן החיות החלומי ב-Planet Zoo!

ז’אנר משחקי הסימולציית הבניה עבר דרך ארוכה מאוד מאז התחלתו אי שם בשנות ה-80. אני משוכנע שכל אחד מאיתנו שיחק בלפחות משחק אחד כזה בחייו. בין אם מדובר על Rollercoaster Tycoon, שבאופן מעניין למדי הצליח לכבוש את ליבם של הרבה ישראלים, ואפילו Zoo Tycoon, שאפשר לכם לנהל גן חיות משלכם. בתור ילד קטן אני זוכר ש-Zoo Tycoon היה חלק בלתי נפרד מהזהות שלי. אני לא יכול לספור את כמות הימים, שבועות, חודשים והשנים שהעברתי במותג הזה. שיחקתי בכל משחק בסדרה, אבל נראה כי המותג של Zoo Tycoon, ובכלל כל ז’אנר משחקי הסימולציית בניה התחיל לדעוך מעט. בשנת 2013 יצא משחק אתחול ל-Zoo Tycoon שהיה נוראי למדי. חששתי כי המותג ידעך וייכחד. לכן כשהוכרז משחק סימולציה חדש, בשם Planet Zoo, שהבטיח להיות ‘היורש הרוחני’ של Zoo Tycoon, התחלתי להתעניין בו. קיוותי שאוכל לחזור מעט לימי העבר ולתת לדמיון שלי להשתולל ולבנות את גן החיות הטוב ביותר שיעלה על רוחי. מיותר לציין שהמשחק הזה בהחלט אפשר לי לעשות את זה.

משחקיות

כאמור, Planet Zoo נותן לכם להשתולל עם דמיונכם ולבנות את גן החיות הטוב ביותר שעולה על רוחכם. במשחק ניתנת לכם האפשרות לטפל בלמעלה מ-70 מינים שונים של בעלי חיים. דבר שמעט אכזב אותי, היות שב-Zoo Tycoon ניתנה האפשרות לטפל בלמעלה מ-100 מינים של בעלי חיים. אבל כאן מסתתר הקסם האמיתי של המשחק. אם במותג הקודם בעלי החיים צעדו, רצו וההתנהגות שלהם הייתה מאוד חזרתית, אזי שבמשחק החדש כל בעל חיים מקבל ‘מאפיין חייתי’ משלו. לא יכולתי שלא להיות נדהם מכמה בעלי החיים נראים ומתנהגים כמו בעלי חיים במציאות.

בניגוד ל-Zoo Tycoon, ששם דגש חזק על ריצוי המבקרים בגן ודאגה לצרכיהם, אזי ש-Planet Zoo שם דגש חזק מאוד על הטיפול בבעלי החיים. זה נכון ששני המשחקים שמו דגש על טיפול ורווחת בעלי החיים תוך כדי שמירה על בריאותם ואושרם, אבל Planet Zoo לקח את כל העניין לרמה הבאה.

יש לציין לרעה במשחקיות של המשחק שבניגוד ל-Zoo Tycoon שנתן לנו הדרכה מסודרת ולא נדרש זמן רב להבין את מנגנוני המשחקיות השונים, המצב ב-Planet Zoo אחר לגמרי. בשל כל השדרוגים שנעשו, הממשק גדול יותר, מכיל הרבה הרבה יותר פרטים, וכתוצאה מכך גם מסובך הרבה יותר. ההדרכה במשחק כן עוזרת להבין מעט את כל התפריטים, אבל יידרש עוד זמן רב בטרם השחקן ישלוט בתפריט לגמרי.

גרפיקה וריאליזם

אני חושב שהמאפיין הבולט ביותר ב-Planet Zoo הוא הגרפיקה והריאליזם. המשחק החליט לקחת את עצמו בידיים ולהעלות את הריאליזם לרמה הבאה. כל בעל חיים מתנהג ונראה בדיוק כפי שהיה מתנהג או נראה במציאות. מערכות היום ולילה ומזג האוויר שודרגו בצורה משמעותית, שכן בשלב מסוים התחיל לרדת גשם זלעפות בגן החיות שבניתי. מאפיין חדש נוסף ששמתי לב אליו במערכת מזג האוויר הוא קירור/חימום התצוגות. בשלב מסוים תצוגה של נמר שלג שהכנתי הייתה גמורה מבחינת שטח פנים, מזון, מים ואמצעי העשרה לנמרים, אך עדיין לא היו מרוצים היות שהתצוגה הייתה חמה מדי והייתי צריך להוסיף מתקני קור שיקררו את התצוגה. אני לא זוכר מתי נתקלתי לאחרונה במשחק ששם דגש כזה על ריאליזם ושביעות רצון.

דוגמה נוספת למאפיין חדש שנוסף שמוסיף לריאליזם הוא עקה (או סטרס בלעז). בשלב מסוים אם בעל החיים ירגיש שאין לו מספיק פרטיות, הוא יתחיל להילחץ ויסתתר. מעבר לפן של בעלי החיים חשוב לי לציין גם את עניין המבקרים. במשך שנים כששיחקתי במשחקי Zoo Tycoon, כל המבקרים היו פשוט נראים אותו דבר, ב-Planet Zoo זה שונה. המודלים עברו שדרוג כה משמעותי, שהיה קשה עד כמעט בלתי אפשרי למצוא שני מבקרים שנראים אותו הדבר. אני בהחלט חייב לציין את זה לטובה.

סאונד וצלילים

כשמדובר על משחק שמתעסק בבניית גן חיות, המאפיין העיקרי הוא כמובן החיות בעצמן. על מנת להוסיף לאיפיון הריאלי של המשחק, הוקלטו קולות אמיתיים לכל אחד מסוגי בעלי החיים השונים במשחק, מה שבהחלט מוסיף לחוויה. ולא רק שאגות או יללות. תזכו לשמוע פילים תוקעים בחדק. מאוד שמחתי לשמוע מגוון קולות עשיר ורחב, וזה בהחלט מוסיף למשחק הזה המון נקודות זכות.

סיכום

אני מודה שבביקורת הזאת עשיתי הרבה מאוד השוואה בין משחק מודרני למשחק ישן שגדלתי עליו, אבל פשוט הרגשתי שלי זה הכי יעזור לדמיין איזו חוויה אני מצפה לעבור מהמשחק. Zoo Tycoon היה משחק ששאב ממני המון המון זמן מחיי, וקיוויתי ש-Planet Zoo יעניק לי חוויה דומה לו. הופתעתי יותר כי זכיתי בחוויה טובה יותר. לא דמיינתי כמה רחוק משחק סימולציה יכול להגיע, ואני משער שאחזור לשחק במשחק עוד זמן רב ואתן לו לשאוב אותי.

החיסרון היחיד שאני יכול להעלות נגד המשחק הוא שכמות התוכן הגדולה גורמת לכך שהתפריטים מעט מבולגנים, ולמי שמשחק בפעמים הראשונות ייקח זמן ללמוד איפה נמצא כל פריט וכיצד לנהל את גן החיות שלו בצורה טובה. אבל אם אתם תמיד חלמתם לבנות גן חיות משלכם באווירה מאוד ריאליסטית והייתם מחפשים משחק שיכול לשאוב אתכם להמון זמן, כדאי מאוד שתבדקו את Planet Zoo ותתנו לדמיון שלכם להתפרע. וכמובן, ברגע שיימאס לכם תמיד תוכלו לשחרר את האריות והטיגריסים על המבקרים.

Planet Zoo זמין כעת ב-Steam.

Planet Zoo

משחקיות - 8
גרפיקה וריאליזם - 9
סאונד וצלילים - 9

8.7

מעולה

לאחר שתלמדו להתנהל בתפריט המסובך ותבינו את המשחקיות, תגלו את אחד ממשחקי הסימולציה הטובים של השנים האחרונות אם לא הטוב בהם!

User Rating: 4.4 ( 1 votes)

אודות צחי קנבסקי

שמי צחי, בן 22 וחצי מחולון. גיק ואוטאקו לכל דבר. מתעניין בעיקר בגיבורי על, אנימה, גיימינג וכל שאר הירקות. מנגן גיטרה כבר כ-5 שנים ומשמש ככתב גיימינג וקולנוע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *