PlayStation 5

PlayStation 5 – חברת Sony חשפה המון מידע על הקונסולה החדשה

קונסולת הדור הבא של Sony מקבלת גשם של מידע חדש, ואני כאן כדי לעשות לכם סדר בו

מה עולה לכם בראש כאשר אתם שומעים את המילה PlayStation? אני מניח שלרבים מכם עולים זיכרונות ילדות, אולי עם חברים, של משחקים אל תוך הלילה. עולמות פנטזיה, משחקי מרוצים ומכות עם חברים, תחרות שערים ב-FIFA או PES, ועוד. הדור הבא של סדרת הקונסולות מתקרב אלינו בצעדי ענק, ובינתיים חברת Sony מפנקת אותנו עם המון מידע חדש על ה-PlayStation 5, בין עם זה ה-SSD החדש והיכולות של הקונסולה, תאימות לאחור עם קונסולת ה-PlayStation 4, או המאווררים החדשים שלה.

מבחינה טכנית, כמובן שבנוסף לרזולוציה וגרפיקה גבוהים יותר, אנחנו נקבל מערכת סאונד ייחודית עבור הקונסולה.
מנוע מותאם מיוחד בשם Tempest Engine, אשר נבנה על בסיס מעבד גרפי של AMD שעוצב מחדש, יאפשר חווית סאונד תלת מימדית ברמה חדשה, עם מספר שיפורים ייחודים ש-Sony שמה עליהם דגש מיוחד. הראשון מביניהם הוא נוכחות, אשר מעט קשה להסביר אבל ראש הנדסת מערכות של ה-PlayStation 5, מארק סרני, הצליח. על ידי דוגמא לרמת הדיוק של המערכת, הוא הסביר שבמקרה של גשם במהלך המשחק, המנוע יוכל לייצר סאונד עבור כל טיפת גשם בודדת שפוגעת במשטח. אפקט מהסוג הזה יושג על ידי עיכוב של מילשניות בין סאונד אחד לשני. השינוי השני נוגע למיקום הצליל, המערכת תתאים את עצמה לדרך שבה אנו קולטים ומנתחים צלילים. ההסבר הוא מעט מאתגר אבל תישארו איתי. חברת Sony בחנה כמאה אנשים שונים ואת הדרך בה הראש והאוזניים שלהם בנויים ויצרה חמישה סוגים של פונקציות שמתארות איך גל קול מנקודה מסוימת מגיע לאוזן כתלות מבנה שלה ושל הראש. על ידי בחינה של צלילים שונים מהמערכת, היא תוכל לקבוע איזה סוג של פונקציה הכי מותאם לשחקן ולתת לו את חווית הקול הכי מדויקת האפשרית. אני מודה שזה טכנולוגיה כזאת מדויקת על קונסולת משחקים נשמע מדהים, אך נצטרך לחכות ולראות איך היא תעבוד בפועל.

עכשיו בואו נדבר על נפח ומהירויות, בעיקר של כונן ה-SSD שיגיע עם הקונסולה. ה-SSD של ה-PlayStation 5 יפעל במהירות של 5.5 GB לשנייה, כנראה כונן ה-SSD הכי מהיר שיגיע לשוק בשנה הקרובה. מה שמעלה את התהייה איך שחקנים יוכלו להגדיל את הנפח של הקונסולה שלהם. ובכן, Sony אמרה שהשחקנים יוכלו לחבר לקונסולה כונני SSD NVMe, למרות שהם לא יהיו מאושרים על ידם. השאלה האם הכוננים האלו יוכלו להתמודד עם המהירות של הקונסולה וה-SSD המובנה שלה נשארת באוויר, ואנחנו נאלץ להמתין ולראות לא רק איך זה יעבוד, אלא כמה זמן ייקח לכונן במהירות דומה להגיע לשוק. והוא אכן יהיה מאוד מהיר, כי Sony מדברת על האצת עד כדי העלמת זמני טעינה במשחקים (לרמה שבה הם אומרים שיכול להיות שהמפתחים יאלצו להאט את התהליך בעצמם), וצמצום משמעותי של זמן התקנת עדכונים בכל המשחקים. כל בעל PlayStation 4 יודע שעדכונים זה אף פעם לא כיף, והפעם ל-Sony יש כוונה לטפל בזה. איך הם ישיגו זאת? ובכן תודות למהירות של הכונן לא יהיה צורך להתקין קבצים חדשים אשר יכילו את השינוי, המערכת תוכל לשנות את הקבצים במקום.

אם כבר מדברים על עדכונים ומשחקים, יש לנו גם מידע על התאימות לאחור עם קונסולת ה-PlayStation 4. הקונסולה עתידה לספק שדרוג רציני לכל משחקי ה-PlayStation 4, אך למרבה הצער, לפי Sony, לא כל המשחקים יוכלו לעמוד בשדרוג הזה. המטרה של החברה היא שמרבית המשחקים הגדולים והפופולריים של ה-PlayStation 4 יעבדו על ה-PlayStation 5 בזמן ההשקה של הקונסולה. כדי לעמוד במטרה הזאת החברה בדקה מי הם 100 המשחקים הכי פופולריים של ה-PlayStation 4 עד היום. יחד עם זאת, היא כן אומרת שזה ידרוש בחינה מדוקדקת של כל משחק לראות אם הוא יצליח לפעול כראוי על הקונסולה או לא.

עכשיו בואו נדבר על רעש. כולכם בטח חוויתם רעש כתוצאה מהפעלה של אחת מהקונסולות שלכם לאורך השנים, וגם ה-PlayStation 4 יכולה להרעיש יותר בזמן הפעלה מאומצת. ההפחתה ברעש תנבע משימוש במערכת מאווררים חדשה וכמות קבועה של כוח שתסופק למערכת הקירור בכל שלב. הציפייה היא שכיוון שהכוח הוא קבוע, כך גם הרעש ממערכת הקירור יישאר נמוך עד בלתי מורגש. נאלץ לראות זאת בעתיד כאשר משחקים כבדים יותר גרפית ינחתו על המערכת, אבל בתור התחלה זאת בהחלט שאיפה ראויה.

ולבסוף, איך אפשר לסיים בלי המפרט המלא עבור הקונסולה? כי גם הוא נחשף.

  • מעבד ראשי: (8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency
  • מעבד גרפי: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (variable frequency) Custom RDNA 2
  • זיכרון/ממשק: 16GB GDDR6/256-bit
  • מהירות זיכרון: Bandwidth 448GB/s
  • מקום קשיח פנימי: Custom 825GB SSD
  • קצב קלט/פלט: (5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed
  • הרחבת זיכרון: Storage NVMe SSD Slot
  • זכרון קשיח חיצוני: USB HDD Support
  • כונן אופטי: 4K UHD Blu-ray Drive

למידע מפורט יותר על הקונסולה, Sony שחררה סרטון של קרוב לשעה עם הסברים, ראיונות ועוד.

ה-PlayStation 5 עתידה להגיע אלינו בתקופת החגים השנה. נכון לרגע זה אין עיכובים בהשקתה בעקבות מגפת הקורונה העולמית.

אודות אלעד שרז

אלעד שרז, בן 29 מגן יבנה. חובב משחקי ווידאו, אנימה, מנגה, ותרבות חנונית בכללותה. גיימר מאז גיל 10, וגאה להגיד שסיימתי את NFSU בגיל 14 חח

תגובה אחת

  1. ממש מעניין, תודה רבה על המידע!

השאר\י תגובה