נקודת פריצה

נקודת פריצה 3D – סיקור הסרט החדש ישן שמגיע היום לקולנוע

נקודת פריצה הוא חידוש לסרט די ותיק תחת אותו השם שיצא בשנת 1991 ובו כיכבו קיאנו ריבס ופטריק סוויזי. הוא אמנם לא היה בתלת מימד אבל הוא הצליח לא רע, הן מבחינת הרווח והן מבחינת הביקורות, אם כי היו בהן סתירות פה ושם כשחלק מהמבקרים נחושים למתן את הציונים היותר גבוהים שניתנו לסרט.

אבל לא על הסרט המקורי באנו לדבר כי אם על זה שרלוונטי לימינו ולמעשה יצא היום לבתי הקולנוע, וכן, גם בתלת מימד, עליו נדבר מאוחר יותר. את מקומו של פטריק סוויזי בתפקיד בודי תופס אדגר רמירס ואת מקומו של קיאנו ריבס בתפקיד ג'וני "יוטא" תופס לוק ברייסי. מבחינת ההשקה, שכרגע קצת משפיעה על הציונים, הסרט הושק בסין בלבד לפני שלושה שבועות ועד כה רוב הציונים שלהם הוא זכה שייכים לסינים. לאחר שהבנו כמה עובדות ונקודות לגבי הסרט, אין זמן טוב יותר מזה לעבור לסקירת הסרט ולמה שמתרחש בו.

מיליארד סינים לא טועים?

אחת הקלישאות היותר ותיקות במקרה הזה(מבחינתי לפחות) ממש לא נכונה ואני גם אסביר למה. בראש ובראשונה נדבר על העלילה שכנראה ידועה מראש לצופים הותיקים שראו את הסרט המקורי, אך לטובת אלו הצעירים יותר נסביר עליה בכמה מילים – סוכן FBI צעיר מסתנן לצוות יוצא דופן של ספורטאי ספורט אתגרי שהוא חושד בהם בתכנון של שורה של שודים חסרי תקדים, מתוחכמים ומאורגנים. אותו סוכן צעיר הוא למעשה ספורטאי של ספורט אתגרי בעצמו. הוא משתמש בטקטיקות שונות ומשונות על מנת להגיע לממצאים כלשהם עבור אותם אנשים הממונים עליו ששלחו אותו למשימה, ועל הדרך גם מעלה הרבה מאוד רעיונות מעניינים מאוד במהלך העלילה שעשויים להתקשר לחיים של כל אחד ואחד מאיתנו. אבל נעצור כאן על מנת להימנע מספויילרים כלשהם לגבי הסרט, זו לא המטרה.

נקודת פריצה

הדבר הראשון שאהבתי מאוד בסרט עצמו וזה שהפעים את כל הצופים לא פעם הוא למעשה עניין הנוף. הסרט מצולם בכמה מן המקומות היפים בעולם, ומה שעוד יותר יפה זה שהצילום הזה ממש לא סתם ליופי והוא גם מתחבר לעלילה ישירות וגם למעשה מחבר את הנופים המדהימים לפעלולי ספורט אתגרי מדהימים כמו תעופה בעזרת מצנחי רחיפה, רכיבת שטח מסוכנת עם אופנועים, צניחה חופשית, טיפוס הרים מטורף וכו'. על מנת להבין את רמת ההשקעה בבחירת המקומות ועד כמה שזה ניכר בסרט, שימו לב לרשימה הבאה: גרמניה, אוסטריה, איטליה, שוויץ, צרפת, מקסיקו, ונצואלה, הודו, ארה"ב ופולינזיה הצרפתית. המשותף לכולם – כל אלו הם יעדי צילום בסרט הזה. אתרי הצילום כוללים רכסי הרים מושלגים, מדבר, נופים אקזוטיים שונים, מפלים אדירים, מערות טבעיות ענקיות וכו'. כל אלו ועוד יוצרים סטנדרט יופי גבוה מאוד מתחילת הסרט שנשמר עד סופו בלי ששום דבר יהרס בנושא.

דבר נוסף שמאוד אהבתי הוא הצילום, בעיקר משום שסצינות רבות בסרט יכולות להפוך בקלות למשימות מרכזיות ב- GTA VI במידה ויחליטו להכניס לו פאן של ספורט אתגרי, ולצלם כאלו סצינות ועוד מכל כך הרבה זוויות, זו עבודה לא פשוטה וניכר בסרט שאנשי הצוות עמדו בה. יש את הצילום הרחב יותר שקיים מכמה זוויות והוא זה שמראה את הנוף בהתגלמות מושלמת, על הרקע של הפעלולנים מרחפים, נוסעים, גולשים ובעצם, מה לא?
מעבר לכך יש את הצילום מגוף ראשון, על ידי מצלמות מהאיכותיות בעולם שלמעשה הוצמדו כמעט לכל כלי שבו השתמשו הפעלולנים והזווית הזו אף היא הייתה מהנה, בעיקר משום שהשתמשו בה באופן מבוקר וסביר שהולם אותה. אז בזמן שסרטים מקבילים היו יכולים לעשות לכם כאב ראש, במקרה של הסרט הזה לא רק שזה לא קורה, אלא שאתם גם מוכנסים לאווירה בצורה הכי כיפית וחוויתית שיכולה להיות, ופשוט קשה להיות אדישים לנוכח כל זה על מסך הקולנוע, מול עיניכם הרואות.

נקודת פריצה

אז דיברנו על הצילום ועל הנופים המצולמים, ואין ספק שלא נרשמה אכזבה. אבל את העלילה שהסברתי לכם עליה בכמה מילים למעלה, מישהו צריך לשחק. אז איך היה המשחק בסרט? פשוט מצוין. אף על פי שלא מדובר בשחקנים מן השורה הראשונה, הם משחקים מצוין וגם ההומור שאמור לעבור אל הצופים פה ושם הוא חביב במיוחד והוא אפילו חביב יותר באיך שהשחקנים מעבירים אותו. אבל בואו לא נוריד מערכם – גם את סצינות האקשן והדרמה הם שיחקו בצורה נהדרת וניכר על פניהם עד כמה הם באמת נכנסו לדמויות בכל פעם שהם הגיעו לאתר הצילומים. בסך הכל הם העבירו את המורשת של קיאנבו רבס ופטריק סוויזי האגדיים בצורה די טובה.

אבל יש נקודה נוספת שחייבים לציין פה – הסרט בסך הכל מתוייג כסרט אקשן, ספורט ופשע. אז אם אתם במקרה חושבים שמדובר בסרט רדוד בלי כל רעיון מעבר לעלילה הרציפה אתם טועים. העלילה אמנם לא מדהימה, בואו נודה באמת, אבל עולים בסרט הרבה מאוד רעיונות ומוטיבים שיכולים להיקשר לכל אחד ואחד ממכם בחיים האישיים. יש את העניין של טראומה וגם זה של טראומה חוזרת, דבר שמעיק מאוד על אחת הדמויות בסרט וההתמודדות שלו עם העניין מעניינת מאוד. קיים גם העניין של מסלול החיים, ומה הופך מסלול חיים מסוים מאישי לקבוצתי? כיצד שני מסלולי חיים שלאו דווקא משיקים זה לזה נקשרים האחד עם השני? ומה הופך מישהו לאחראי על אנשים אחרים? על כל אלו מבקשות לענות חלק מהדמויות בסרט במטרה להעביר ביקורת או לתמוך באחרים ולמען האמת, מדובר בכמה נקודות מעניינות מאוד למחשבה, אפילו למספר רגעים במהלך הסרט.

נקודת פריצה

הביקורת שיש לי על הסרט היא יותר בעלילה שקצת גרמה לי לאבד עניין לרגעים, והייתה נחמדה. זה נכון שהביקורת הזו קצת בעייתית משום שמדובר בסך הכל בחידוש של סרט ישן, אבל ללא כל קשר קיימת ציפייה ליותר מזה, נכון, לא מדובר בסרט דרמה, אבל יתכן שקצת פחות אקשן ועוד קצת קטעי מתח או דרמה היו עשויים להרים את הסרט ולקחת אותו כמה צעדים קדימה. לצפות באקשן שמתמשך ומתמשך זה כמעט בלתי אפשרי בסרט והיה מקום לקטעים קצת יותר דרמתיים בין סצינות האקסטרים המטורפות שנראות בסרט, אולי אפילו ניתן היה להעלו את רמת הדרמה או המתח בכמה מסצינות הביניים בסרט על מנת לייצר אווירה מעניינת יותר בסרט, אבל אל תדאגו, לא מדובר באקשן רציף וריק מתוכן ואתם לא תתקרבו אפילו ללסבול בצפייה כל עוד אתם חובבי אקסטרים ויש לכם קצת זיקה לעניין.

לסיכום לגבי הסרט – נקודת פריצה הוא סרט אקשן אקסטרימי שכולל בתוכו את כל סוגי ספורט האקסטרים שאתם רק מדמיינים, בין לבין כמובן גם קטעי דרמה לפרקים ומשחק די טוב. העלילה המקורית לא הייתה מדהימה אך עדיין לא מספיק גרועה בשביל לקלקל ולכן אם אתם חובבי אקסטרים שמחפשים קצת מתח בין קפיצה מטורפת ממפל לבין טיפוס על צוק ללא אמצעי הגנה וכן, גם קצת מוטיבים ורעיונות שעולים פה ושם במהלך הסרט ומעוררים קצת את המוח לחשוב על סוגיות מהחיים שלנו – הסרט הזה בשבילכם לחלוטין.
מומלץ אפילו בתלת מימד, משום שצפייה בגרסת ה- 3D היא צפייה איכותית יותר שכוללת בתוכה עומק אחר מהגרסה הרגילה, היא יותר חיה ועוצמתית. נקודת פריצה זמין החל מהיום בבתי הקולנוע.

נקודת פריצה

ברצוני להודות לחברת יונייטד קינג על הכרטיסים שקיבלתי לסרט הזה, בעזרתם אנחנו מסקרים לכם מדי פעם בפעם סרטים חדשים.

נקודת פריצה

עלילה - 6
צילום - 8
נופים ואתרי צילום - 9
שחקנים - 7

7.5

טוב מאוד

User Rating: 4.44 ( 5 votes)

אודות Lidor

השאר\י תגובה