האמת כואבת – ביקורת לסרט צעירה מבטיחה

תכינו את עצמכם לסיפור אפל ולא נוח כשבמרכזו צעירה מבטיחה

בשעה טובה, אחרי יותר משנה של השבתה, בתי הקולנוע חוזרים לחיינו, מה שאומר שסרטים הוליוודים שפספסנו עד כה, עושים את דרכם לבתי הקולנוע בישראל, ביניהם זוכי האוסקר של השנה האחרונה כמו "צעירה מבטיחה" שלקח את פרס התסריט הטוב ביותר. מה שהציב לסרט רף מסוים עבורי אבל בו בזמן השאיר אותי קצת סקפטי בהתחשב בנטייה של האקדמיה להראות העדפה לנושאים שהם יותר פוליטיים, ולפי הטריילר, נראה שהסרט נוחת בדיוק בזמן הרלוונטי של ההטרדות המיניות והאונס הנורא שנשים חוות בימינו, גם בישראל. השאלה היא, האם הסרט רק מכיל את הנושא או שמדובר בחוויה עמוקה יותר? בואו נגלה.

הסרט מתרכז בקאסי (קארי מאליגן), אישה בת 30 שעובדת בבית קפה, מלאת ציניות ולא מעוניינת באיזשהו עתיד, מקצועי או חברתי. אבל לקאסי יש סוד אפל, כפי שאפשר לראות בטריילר. היא מעמידה פנים שהיא שיכורה כדי להפיל גברים נצלנים שמנסים לתקוף מינית ולאנוס נשים שיכורות בברים. אנחנו לא רואים איך אפילו אחד מהמפגשים האלו נגמר והאינדיקציה היחידה שלנו זה סוג הקו שהיא מסמנת עבור כל דייט, האם היא פוצעת אותם? האם היא רק בודקת כמה גברים מטרידים יש בחוץ? אנחנו לא יודעים. 

אנחנו מרגישים בהתחלה שמדובר בדמות צינית ונקמנית שנעשה לה עוול, אבל עם הזמן אנחנו מגלים לאט לאט שהעוול שנעשה לה היה יותר עמוק ומורכב, היא לא אשה עם מהות אחת בחייה, יש לה תקוות, משפחה ורצונות, ובזמן שמסע הנקמה שלה נראה תחילה כמו הקלישאה הישנה של אישה שגבר פגע בה ומחפשת נקמה, מדובר יותר בפגיעה של הנפש הנשית, חוסר השוויון המגדרי והדומיננטיות של העולם הגברי. לא פלא ששם הסרט הוא ביקורת על התגובה שנאמרה על האנס המורשה מאוניברסיטת סטנפורד ברוק טורנר ב-2016, שהוא "צעיר מבטיח".

הנושאים האלו אולי לא יפים, מרתיחים ואפילו פוליטיים, אבל לראות אותם מתרחשים על המסך ולהעמיד פנים שאינם נכונים זה פשוט נאיביות. נכון שהסרט עושה מאמץ להציג כמה גברים נוראים, והוא עושה זאת לרבות כולם למעט אביה של קאסי (אותו מגלם קלנסי בראון האהוב) ועוד כמה דמויות, אבל כל זה במטרה להציג לקהל עולם די אמיתי ומביש שלא באמת מתרחש בכל יום אבל עדיין מתרחש הרבה מאוד מנגד ענינו ומאחורי דלתות, כפי שראינו בחדשות מסעירות פה בארץ.

כל הסרט מוצג בסגנון מציאותי וקודר עם הילה של ניאון בכל מקום, במטרה (בעיניי) לתפוס את החוויה המעורפלת והאפלה של שכרות במועדונים ומסיבות, המקומות הקלאסיים שבהם הרבה מנשים אלו הן קורבנות.

כמו כן, צוות השחקנים עושים עבודה נהדרת על המסך לחזק את הופעתה של מאליגן (למעט קוני בריטון בתור הדיקנית) וישנם ליהוקים כמעט מושלמים שכוללים הופעות נהדרות מכוכבים כמו ג'ניפר קולידג', בו בורנהאם, אליסון ברי (GLOW), מולי שאנון ("סופרסטאר"), כריס לוול (GLOW) ואלפרד מולינה ("ספיידרמן 2").

הבעיה היחידה שלי עם הליהוק זה אולי הכוכבת. אל תטעו, קארי מאליגן נותנת הופעה מדהימה בתור קאסי על המסך, בדיאלוג ובהבעת רגש על פניה, אבל כמו שחשבתי כשראיתי אותה ב"גטספי הגדול", הרגשתי שיש לה מראה מבוגר משולב עם מאפיינים צעירים בפנים שיכול לעבוד לטובתה ורעתה, ופה המראה עובד ברובו לרעתה. קאסי היא בת 30 בסרט והסרט אפילו אומר במספר סצנות שהיא נראת לבחורים כצעירה ואף ילדה אבל המאפיינים שלה משדרים יותר מדי בגרות ואפשר לעיתים לראות את גילה האמיתי (36) על פניה שחלק מהשורות על מראיה הצעיר פוגעים במציאות הסרט וההתחברות לדמות. היא שחקנית מעולה בתפקיד מבחינת משחק אבל הסרט היה צריך לשים אישה בת 30 עם מראה צעיר על מנת לחזק את הטורפות של הגברים שמוצגת בדיאלוג.

מה שכן, "צעירה מבטיחה" מצליח להציג הרבה מהנושאים המזעזעים שלו בלי להציג דם (יש אפילו קטע מצחיק לגבי זה בסצנת הפתיחה), בלי ערום, בלי להציג אונס, ובלי אפילו לציין את המילה של אונס, מה שבעצם מנסה לדחוף אותנו להבין שאם משהו נשמע כמו המעשה הנורא ומדברים עליו ככה, ויש לו את ההשלכות של המעשה, אז הוא בטח קרה. שוב, זה אולי ייתפס כדעה עבור אנשים מסוימים אבל זה עדיין שימוש נהדר של המדיום הקולנועי לשפר ולהרחיב את התודעה, ולהעביר מסר שיש לך להעביר מאשר פשוט להגיד אותו על המסך.

כמובן שגם בלי הגרפיות, הסרט עלול להיות קשה לצפייה בגלל ההתנהגות של אנשים על המסך, גם עם הגיבורה שלנו שמצליחה ללכת בצורה מאוד טובה על הקו בין צדק ונקמה, אבל אם תנשכו את השפה ותמשיכו עד הסוף, אני מבטיח שזה יהיה שווה את זמנכם.

סיכום

למרות שאינני לגמרי מרוצה מליהוקה של הכוכבת, "צעירה מבטיחה" נותן פוקוס לנושא מאוד חשוב ורלוונטי היום יותר מתמיד, באמצעות תסריט נהדר, רמיזות עוצמתיות ומשחק מדהים. רק תכינו את עצמכם לאמת קשה, אמיתית וכואבת.

צעירה מבטיחה

ציון סופי - 8

8

טוב

סרט שכתוב בצורה מצוינת ומציג בצורה הכי לא נוחה אבל לא גרפית את אחד הנושאים החשובים היום.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה