מפצח הכספת – סיקור משחק קופסה

מפצח הכספת הוא משחק דדוקציה מתמטי שמתאים מאוד לילדים, אבל רק עד גיל או רמה לימודית מאוד מסוימים. מזל שחלקי המשחק מעניינים ונותנים ערך מוסף.

העיצוב של מפצח הכספת הוא מאוד מינימליסטי. כל מה שמקבלים בקופסה הקטנה, מלבד לחוברת ההוראות כמובן, הוא שישה מגדלים מפלסטיק שמתחלקים לשני חלקים לרוחב. חלק אחד של המגדל מכיל מנעול בצבע מסוים והחלק השני מכיל מספר מאחד עד שש. שני החלקים מתחברים באמצעות מגנט וכאשר הם מחוברים אי אפשר לראות אותם. כל שחקן מקבל שני חלקים כאלו, כל שחקן שמגלים את הצופן שמתחבא בתוך המגדל נפסל ויוצא מהמשחק והאחרון שנשאר מנצח. בתור כל שחקן אפשר לשאול אחת משתי שאלות. או שהשחקן, או השחקנית כמובן, מצביעים על שחקן אחר ושואלים האם יש לך את המספר X וצבע Y. במידה וזה ניחוש או הסקה נכונים השחקן ההוא יוצא מהמשחק ומי ששאל מקבל תור נוסף. לעומת זאת, אם השילוב בין הצבע למספר לא נכונים אז מי ששאל את השאלה יוצא מהמשחק, בלי להראות את הקלפים/מגדל שלו והתור עובר למי ששאל אותו. האופציה היותר בטוחה היא לשאול שאלה כללית. שוב מדובר בצבע ומספר אבל הפעם עוברים שחקן שחקן, מתחיל משמאל למי ששאל. במידה ואפילו אחד מהפרטים נכונים השחקן שתורו לענות אומר כן, בלי לומר האם שני הפרטים נכונים או איזה אחד מהם נכון, ועכשיו תורו לשאול. וככה המשחק ממשיך עד שיש רק שחקן אחד שנשאר.

אריזה קטנה, Insert פשוט ונוח. כל מה שצריך ממשחק בסדר גודל הזה

חוקי המשחק הם מאוד פשוטים ומאוד מתאימים לקהל היעד: ילדים שזהו המשחק המתמטי הראשון שלהם. מספר התשובות האפשריות הוא לא גבוה ומהר ולא צריך לעשות תכניות מורכבות מדי על מנת לפתור את החידה הזו. אז האם המשחק לא טוב? לא, הוא פשוט מתאים לקהל מאוד ספציפי והרבה ילדים 'יגדלו' ממנו יחסית מהר. זה ממש לא פוגע במשחק או בהנאה ממנו אבל צריך לעשות תיאום ציפיות לפני הקנייה. אין הרבה מה לומר על ערכי ההפקה של המשחק כי אין בו הרבה חלקים, אבל כל מה שיש לי לומר הוא חיובי. לפני ששיחקתי במשחק בפעם הראשונה, אחד מהאחיינים שלי שקטן מדי עבור המשחק נהנה מאוד לשחק בחלקים עצמם. העובדה שהמגדלים נראים כמו צריח מימי הביניים (או סטים מסוימים של שח מט) תורמת מאוד לאווירה הסודית של החידה. החלקים עשויים מפלסטיק פשוט אבל לא מרגישים זול. הם יושבים בצורה נעימה לעין בתוך ה-Insert מפלסטיק שחור בתוך הקופסה. חוברת ההוראות מודפסת על נייר איכותי ומגיעה בשפות שונות אבל עברית מופיע בקצה הימני של החוברת: כמו שצריך לעשות בלוקאליזיציה של משחק קופסה, למרות שזו לא תמיד אופציה.

מפצח הכספת מגיע לחנויות דרך המפיצה סמארט זון. זה משחק קצר שלא ישרוד הרבה זמן מבחינת חיי מדף אבל הוא מאוד טוב במה שהוא אמור לעשות – לחשוף ילדים לחידות מתמטיות ולגרום להם להנות מהן.

מפצח הכספות

משחקיות - 8
ערכי הפקה - 9
חיי מדף - 7
אווירה ותמה - 8

8

קליל וכיף

מומלץ בתור צעד ראשון לעולם המתמטיקה שמחוץ לחינוך הרשמי

User Rating: Be the first one !

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

השאר\י תגובה