סיקור מציאות מדומה – Shooty Fruity, Attack Of The Bugs ו-Viking Rage

קיבלתי לסקר 3 משחקי VR (מציאות מדומה) של מפתחי אינדי, בואו נתחיל:

Attack of the bugs:

אל תתנו לשם המצחיק להטעות אתכם, לא מדובר בעוד משחק אינדי מטופש ולא מושקע בו תצטרכו פשוט להרוג מקקים ולהגיע כמה שיותר רחוק בטבלת השיאים, מדובר במשחק שונה לגמרי ומיוחד המשלב אסטרטגיה, אקשן ומעט הומור.

הסיפור של המשחק מתחיל בחדר הילדות שלכם – אתם נמצאים בתוך חלום בלהות בו אתם תקועים בתוך הרצפה בחדר שלכם בבית ההורים כאשר חרקים מכל מני סוגים באים לחסל אתכם, הטוויסט המגניב בכל הסיפור הוא שכל ה’צעצועים’ שהיו לכם בילדות כמו רובוטים, חיילי צעצוע ועוד.. כעת משמשים אתכם על מנת לתקוף את אותם חרקים.

המשחק הוא למעשה סוג של Tower Defence המשלב מכניקת משחק מיוחדת של איסוף שלל ע”י משיכת קופסאות ושדרוג הארסנל שלכם ע”י מערכת Crafting.

במשחק תצטרכו לפזר חיילים וצעצועים מכל מני סוגים שיעזרו לכם במתקפה, לכל צעצוע יש את היכולת והיתרון שלה, בנוסף יהיה לכם ‘נשק’ – אקדח סיכות שישמש אתכם במתקפה. תוכלו למשוך קופסאות הנמצאות בחדר בעזרת וו אחיזה כדי לאגור שלל ובכך להגדיל ולשדרג את המלאי שלכם כאשר תצטרכו כמובן להשתמש בחכמה ובחסכון רב בכל כדור וכלי שיש לכם על מנת לשרוד ולעבור לשלב הבא.

המשחק מציג 15 שלבים מאתגרים, מספר מצבי קושי, ומצב אינסופי שבו תוכלו להעביר שעות בהנאה רבה.

לסיכום הופתעתי לטובה מהמשחק ולמען האמת עדיין לא נתקלתי במשחק שדומה לו, אני מאוד אוהב משחקי Tower Defence ואין כאלו כמעט בכלל ב-VR, המשחק הספציפי הזה עובד ועשוי ממש טוב, הוא אמנם די פשוט אבל מביא משהו חדש ומרענן לז’אנר הכמעט ולא קיים הזה במציאות המדומה, שעדיין לא ראיתי שעושים והוא מקנה שעות רבות של הנאה. בהתחשב גם במחיר הנמוך ביחס לתמורה, אני לא רואה סיבה להתלבטות, אם יש לכם HTC Vive או Oculus Rift, לכו על זה.

רוצים לנסות גם? רכשו את המשחק ב Steam!

Viking Rage:

אחד מסגנונות המשחק הראשוניים והכי פופולאריים במציאות מדומה הוא ה-Wave Based Shooters (משחקים מבוססי גלי אויבים) בו אתם עומדים במקום ויורים בגלי אויבים שבאים אליכם, לצערי לא מאוחר לבוא איתן גם הבדיחה שרצה בקהילה בכל פעם שיוצא משחק חדש בסגנון, כיוון שהז’אנר הזה כלכך חוזר על עצמו ולא מחדש, כאחד ששיחק באין ספור משחקי מציאות מדומה הז’אנר הזה כבר מתחיל די להימאס עליי ולחזור על עצמו, לז’אנר הזה מאוד קשה לחדש כיוון שאתם תמיד עומדים במקום אחד ויורים באויבים, לרוב תרגישו שאתם משחקים באותו משחק עם תפאורה מעט שונה מה שמייאש ומעצבן. לצערי ב-Viking Rage לא הופתעתי או סוקרנתי מספיק כדי שהוא ימשוך ויעניין אותי.

במשחק למרבה הצער אין עלילה, אתם מתחילים באופן מידי בתוך עולם ויקינגי כלשהו בו תצטרכו להגן על דלת הטירה שלכם מפני אויבים שונים, לשירותכם מספר מועט של כלי נשק – גרזנים, חץ וקשת ופצצות אותם תוכלו להדליק בלפיד שלידכם ולזרוק על האויבים.

בלונים יעופפו להם מדי פעם באוויר כאשר פגיעה בהם תספק לכם יכולת מסוימת כמו חצי ברק או אש, תוספת של חצים למלאי או הפלת פצצות על האויבים אשר יקפיאו את האויבים או יעשו נזק אזורי ויחסלו מספר אויבים במכה ועוד.

במשחק ישנו מד “זעם” (RAGE) וכאשר הוא מתמלא עד סופו תוכלו לשחרר את הזעם שבכם לזמן מוגבל ולחסל את האויבים ביותר קלות – כאשר לכל נשק שאתם אוחזים במצב הזעם יקבל יכולת מיוחדת – גרזנים פשוטים יהפכו לגרזני אש קטלניים אשר עושים נזק אזורי והחץ וקשת יהפוך לקשת אוטומטית סופר מהירה בכל יד.

זריקת הגרזנים במשחק לא מדויקת ודי מייאשת, ויש לכם כמות מוגבלת של חצים ופצצות. דבר די משעשע שגיליתי הוא שאפשר לירות גרזנים – עם הקשת, וזה די יעיל כאשר נגמרים לכם לגמרי החצים ואתם רוצים לירות על האויבים ביותר דיוק.

הגרפיקה במשחק לא מרשימה בכלל ולוקה בבעיות רזולוציה וטשטוש שלא ניתן לשנות- גם אם משחקים עם הגדרות הגרפיקה במשחק אי אפשר להיפתר מהבעיות הללו לצערי. האויבים נראים גדולים מדי באופן מלאכותי, והמשחק מאוד רפטטיבי ומשעמם, ומה שהכי מוזר הוא שהמשחק לא ניחן בתזוזה כלשהי, אבל הוא עדיין עשה לי בחילה, דבר שלא קרה לי במשחקים בסגנון, אני מאשים את הגרפיקה הנוראית ואפקט הטשטוש שניכן במשחק, יחד עם הפס-קול הגרוע שחוזר על עצמו אחרי זמן משחק ממש מועט.

לסיכום – גם במחיר הנמוך שלו, לא הייתי ממליץ על המשחק, יש משחקים באותו ז’אנר שעושים עבודה הרבה יותר טובה כדוגמא – Space Pirate Trainer, A-10 ועוד)

רוצים לנסות גם? רכשו את המשחק ב Steam!

Shooty Fruity:

בדומה למשחק הקודם, גם Shooty Fruity הוא משחק Wave Based Shooter, רק שהפעם מדובר במשחק שמנסה להיות מיוחד עם טוויסט די מגניב ומשעשע ולמען האמת גם עשוי לא רע בכלל.

במשחק אתם למעשה עובדים בחנות עתידנית בתור קופאים, זה אומר שתצטרכו לסרוק מוצרים במהירות ויעילות בקופה, ויחד עם זאת להגן על החנות מפני פירות קטלניים שיבואו לנסות ולהרוס לכם את החנות. ככל שאתם סורקים יותר מוצרים תקבלו יותר נשקים שמגיעים אליכם על פס עליון שנע מעל הקופה.

חיסול פירות יקנה לכם “מיץ” שאיתו תוכלו לרכוש נשקים חדשים ולשדרג את הארסנל שלכם. את הנשקים אותם רכשתם תוכלו לנסות במטווח משעשע רגע לפני שאתם נכנסים בחזרה לאקשן.

ישנם גם Power Ups שיזרמו באופן אקראי לקופה שלכם – כדורים שמתפוצצים, יריות מתפצלות ועוד כאשר כל Power Up שכזה יהיה לזמן מוגבל כמובן. תוכלו לשדרג אותם ע”י סיום מוצלח של Challenges – אשר יש 3 מהם בכל שלב.

הגרפיקה במשחק מרשימה ועשויה עם מנוע Unreal Engine אם כי לוקה בכמה בעיות די קריטיות (שהמפתחים אמרו שהם עובדים על טיפולם), בעיות של טשטוש וחוסר ב-Anti-Aliasing ו-Super Sampling לכן מעט קשה במשחק לקרוא טקסט, ולצערי יש בו לא מעט בעיקר במדריכים הרבים שבמשחק שלא ברור לי למה לא עשו אותם קוליים במקום ויזואליים, אמנם יש קריין על תקן קומיקאי שמנסה להסביר באופן לא הכי מוצלח לדעתי על המשחק בצורה משעשעת עם בדיחות קרש אבל זה פשוט לא עובד טוב גם כי לא שומעים אותו כלכך ברור וגם כי הוא חופר מדי במקום להסביר ישר ולעניין מה צריך לעשות. הוא ממשיך לדבר גם במהלך המשחק ולי אישית זה מדי פעם די הפריע ועיצבן, אם הייתה אופציה להשתיק אותו הייתי עושה את זה בלי לחשוב פעמיים. לגבי הטקסט במשחק לדעתי זה חסר טעם ודי מציק כי מי כמוני יודע שאף אחד לא אוהב לקרוא טקסט ב-VR, זה פשוט לא עובד טוב ולא יעבוד טוב עד שהחומרה תשתפר והתצוגה תהיה חדה וטובה הרבה יותר.

הסאונד במשחק מוצלח מאוד ומתאים לאווירה, אם מתעלמים לרגע מהקריין המעצבן תשמעו מוזיקה נעימה שנוטה למוזיקת מעליות משנות ה-70 בזמן שאתם מעבירים מוצרים בקופה ויורים בפירות והצליל המוכר של העברת המוצרים בקופה גם נמצא שם.

לסיכום – למרות ש-Shooty Fruity הוא עוד Wave Based Shooter הוא מצליח לחדש ולהביא עניין לז’אנר ודי נהניתי ממנו, אם כי הוא רפטטיבי מאוד ונעשה משעמם די מהר ולוקה במספר בעיות שלא טופלו נכון לכתיבת שורות אלו.

מעוניינים לנסות? רכשו את המשחק מ Steam!

הסקירה בוצעה בשיתוף עם מתחם הארקייד העולם הוירטואלי שבנתניה, מוזמנים לקרוא הכל על המקום כאן.

אודות אורן בן יעקב

מנכ"ל ב-'העולם הוירטואלי מציאות מדומה' www.virtualworld.co.il טל'-0504735888 [email protected]

תגובה אחת

  1. מגניב

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: